Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe.

Treba uznať, že ide o skvelú vec, no kde zostali základné pravidlá a „zdravý rozum“. Prečo narážame na toľko protisebe idúcich projektov, haldy dokumentov a zbytočnej regulácie?

V normálnom svete by platilo, že ak sa ľudia rozhodnú vytvoriť nejaký spoločný priestor, či projekt, určia si, kto bude mať na starosti rozhodovanie o spoločných pravidlách. V podmienkach EÚ teda o ústave, zákonoch, a nariadeniach. Neplatí to však. Ide o vec, ktorú si uvedomuje len málo občanov, ak vôbec niekto.

Ak chceme nazývať EÚ „štátom“ zloženým z 27 samostatných republík, s vlastným parlamentom, ďalšou parlamentnou komorou a Radou EÚ, mali by sme si uvedomiť, že ani jeden z týchto orgánov nemôže rozhodovať, ak nezíska súhlas ostatných orgánov. Je pritom úsmevné, že ak sa spýtate nejakého európskeho občana na to, kto určuje ich zákony, odpovie vám, že o tom, rozhoduje Európska komisia.

Normálne by malo platiť, že ak sa rozhodnete pre nejaký nový zákon, tak si dávate pozor, aby ste nerobili nový právny predpis na tému, ktorú už rieši niekto iný. V dokonalom svete si, pokiaľ možno, preveríte aj obdobie dvoch rokov spätne, aby dotknuté subjekty mali dostatok času na prispôsobenie sa. V EÚ ale môžete mať tri rôzne právne predpisy, ktoré riešia rovnakú tému a všetky sa prerokúvajú súčasne!

V normálnom svete, ak si ako občan zvolíte svojich zástupcov, očakávate, že ich úlohou bude hlasovať o tom, aké predpisy, ovplyvňujúce váš život, sa majú prijať. V EÚ ale môže tak Európsky parlament, ako aj Európska rada odhlasovať nejaký, len všeobecný, text, ale výsledkom môže byť veľmi exaktná regulácia z pera Európskej komisie! Navyše stále častejšie ide o materiály, ktoré vypracoval externý právny subjekt.

Takmer zakaždým trvá vyjedávanie medzi rôznymi zainteresovanými subjektmi a neustále dohadovanie sa so štátnymi úradníkmi aj šesť či sedem rokov vyjednávania. Smernica musí byť navyše kompletne preložená do 27 jazykov a transponovaná do vnútroštátneho práva jednotlivých krajín. Výsledkom sú stovky a stovky strán presne popisujúce ďaleko menší počet predchádzajúcich strán, o ktorých sa predpokladalo, že sú už dostatočne zrozumiteľné na to, aby sa samy o sebe stali predpisom alebo zákonom.

V polovici tohto roka napríklad priebežne rokujeme o texte smernice o distribúcii poistenia IDD (predpokladá sa voľná transpozície do vnútroštátnych predpisov), o jednom zo štyroch derivátov tejto smernice vo forme „regulatórnych textov“ a chystá sa debata k fintech odvetviu. Tu sa síce očakáva plodná diskusia, avšak bez nás, zástupcov relevantných firiem, môže veľmi ľahko stratiť svoju vecnosť a odbornosť.

Vzhľadom k vyššie uvedenému, a v mene tých, ktorých zastupujem, si dovoľujem požiadať Európsku komisiu a orgány dohľadu, aby zavládol rozumný prístup a aby pracovali v prospech väčšiny a spoločného trhu. Podľa môjho názoru tu máme teraz skutočne proeurópskeho francúzskeho prezidenta. Preto dúfam, že Európa si dokáže stanoviť niekoľko jednoduchých pravidiel, aby sa záležitosti dali vybavovať normálne.

Očakáva to 650 tisíc našich poradcov, stovky tisíc firiem, bežní zamestnanci aj milióny spotrebiteľov po celej Európe.

Autor je predseda Európskeho zväzu finančných poradcov a finančných sprostredkovateľov (FECIF) a francúzskej Národnej asociácie finančných poradcov (ANACOFI).
Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »