Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Nový kurz poisťovníctva na Slovensku: centralizácia!

Nový kurz poisťovníctva na Slovensku: centralizácia!

Podľa Národnej banky Slovenska dnes pôsobí na Slovenku 22 pobočiek zahraničných poisťovní a iba 16 vo forme akciovej spoločnosti so sídlom na Slovensku. Pred dekádou bol pritom ich počet o tretinu vyšší. Nové smernice a regulácia zo strany štátu motivujú poisťovne ku konsolidácii a centralizácia bude pre mnohé z nich riešením, ako sa prispôsobiť zmenám na trhu.

Stojaté vody rozčerila Solvency II

Výraznejšie zmeny na poistnom trhu sa začali po prijatí jednotnej európskej smernice Solvency II, ktorá vstúpila do platnosti minulý rok. „Znamenalo to napríklad zmenu systému riadenia. Boli vytvorené kľúčové funkcie nezávislého dohľadu a zodpovednosť za výkon kontroly sme rozdelili na jednotlivé stupne riadenia tak, aby bolo možné vykonávať efektívnu kontrolu rizík vo firme,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Smernica preniesla na poisťovne aj väčšie kapitálové požiadavky. „V rámci Solvency II sú poisťovne povinné držať pomerne veľké množstvo kapitálu. Dôležitým faktorom je následne diverzifikácia, či už v rámci ponúkaných produktov alebo odvetví, ale aj diverzifikácia regionálna, keď nadnárodné skupiny prechodom existujúcich akciových spoločností na pobočky významných spôsobom znižujú nároky na požadovaný kapitál,“ vysvetľuje Martin Žáček, generálny riaditeľ UNIQA poisťovne.

Výhodou centralizácie je to, že pobočka na rozdiel od akciovej spoločnosti nemusí držať základné imanie a tiež ani povinnú administratívu akciovky – predstavenstvo či dozornú radu, vlastné oddelenia na riadenie, financovanie, controling, IT, administratívu, reportovanie, ďalšie podporné procesy. To šetrí financie. Už pred dvoma rokmi realizovala napríklad úspešný prechod na pobočku životná poisťovňa MetLife, predtým dlhú dobu pôsobiaca pod značkou Amslico.  

Priestor na ďalšie zmeny

Ak Solvency II odchýlila dvere zmenám, tak smernica o Distribúcii poistenia IDD ich môže naplno otvoriť a centralizáciu ešte posilniť.  H. Kanderková pripúšťa: „Nová legislatíva, môže znamenať pre poisťovne tlak na racionalizáciu kapitálovej potreby a zefektívňovanie činností, procesov a následnej transformáciu na pobočky zahraničnej poisťovne.“

Smernica IDD musí byť adaptovaná do konca februára 2018. Okrem toho sa poisťovne na Slovensku musia vyrovnávať aj s ďalšími zásahmi, ktoré prináša národná legislatíva. Ako hovorí Daniela Michaličová z Komunálnej poisťovne: „Už pri rokovaní o zavedení ďalšieho osem percentného odvodu sa objavovali úvahy o tom, že niektoré poisťovne môžu Slovensko opustiť úplne a svojich slovenských klientov poisťovať do zahraničia, keďže môžu podnikať na základe európskeho pasu, teda voľného poskytovania služieb.“

Milan Janásik z poisťovne Generali konštatuje, že upúšťanie poisťovní od právnej formy akciovej spoločnosti, ako aj preferencia pobočky zahraničných poisťovní je logická: „Vzhľadom na kapitálové požiadavky sa tento trend dal očakávať už skôr. Po spomalení rastu poistného trhu sa navyše zvýšil tlak na efektivitu a transformácia na pobočku môže byť riešením.“ No dodáva, že ani to nie je pre poisťovne spásou: „Samotná transformácia nezaručí úspech a v minulosti sme boli aj na slovenskom trhu svedkami viacerých neúspešných transformácií a podnikových kombinácií. Relatívne úspešné spoločnosti vynakladali príliš veľa energie na riešenie interných problémov a stratili pozíciu na trhu aj klientov."

Nejde o slovenské špecifikum

Konsolidácia síce šetrí náklady a umožňuje zbaviť sa niektorých regionálnych záťaží, no celú Európu zasahuje regulácia. Centralizované riadenia sa však aj tu ukazuje ako prínosné, keďže dokáže pružne reagovať na nové situácie v jednotlivých krajinách a know – how úspešne etablovať v iných. „Výhodou lokálnych špecifík je, že nás inšpirujú aj pre ďalšie trhy a tak sme niekedy pripravení už vopred na veci, ktoré na niektoré trhy prídu až časom. Napríklad regulácia provízií z Maďarska a Poľska, alebo alikvotne vyplácanie provízii z Česka už sú našim business as usual, takže keď začne tento fenomén fungovať na Slovensku, alebo v inej krajine, tak budeme veľmi dobre pripravení,“ hovorí Barbora Husárová z NOVIS Poisťovne, ktorá prostredníctvom pobočiek pôsobí v ôsmych krajinách. Podobne hodností situáciu aj M. Žáček z UNIQA poisťovne: "Som rád, že môžeme veľký počet nápadov prenášať zo Slovenska do Čiech.“

Pre poisťovňu má centralizácia hlavne finančné výhody, no ušetriť môže aj klient. „Finančný rozdiel vieme pretaviť do vyššieho krytia a kvality za konkurenčnú cenu,“ hovorí Ondrej Zaťko, vedúci organizačnej zložky poisťovne Premium na Slovensku.

V ideálnom prípade nedôjde pre klienta k žiadnemu zhoršeniu servisu, a to bez ohľadu na to, či je poistený v slovenskej akciovej spoločnosti, ale v zahraničnej pobočke, no isté riziká predsa len existujú. „Pre zákazníka by to mohlo znamenať nižšiu mieru dostupnosti služieb poisťovne, keďže niektoré činnosti a procesy sa transformáciou na pobočku presunú do zahraničia,“ hovorí H. Kanderková. Ďalším problémom je zložitejšia situácia pri riešení neštandardných situácií.

"Pokiaľ poisťovňa zostáva slovenskou akciovou spoločnosťou, tak podlieha regulácii a dohľadu Národnej banky Slovenska. A to považujem z pohľadu klienta za podstatný aspekt. Spomeňte si na nedávny krach poisťovne ASTRA, ktorá na Slovensku pôsobila vo forme pobočky s domovských orgánom dohľadu v Rumunsku. Poškodených v PZP síce odškodňuje garančný fond Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), ale klienti poisťovne sa dostali do veľmi nepríjemnej situácie, kedy sa s novými nárokmi musia obracať do Rumunska,“ pripomína M. Záček.

Napriek tomu, že konsolidácia a centralizované riadenie má aj svoje negatíva a riziká, bude zrejme predstavovať budúcnosť poisťovníctva. „Na trhu bude nepochybne dochádzať k ďalšej konsolidácii. Práve regulatórne nároky kladú stále väčšie požiadavky na kapitál a celkové riadenie spoločnosti. Niektoré subjekty tak budú zvažovať, či je pre ne pôsobenie na našom trhu ešte efektívne,“ odhaduje šéf poisťovne Uniqa.

No priestor je aj na nové trendy. O. Zaťko napríklad uvádza, že poisťovňa Premium už teraz využíva na riadenie, financie, IT, controling, administratívu, zaistenie a reporty externú spoločnosť Quest, ktorá takýmto spôsobom riadi ďalších 13 poisťovní. „V súčasnej dobe regulácií, kontroly a administratívnej náročnosti vidíme centralizáciu ako veľmi dobrú cestu ako zjednodušiť proces a pritom ušetriť nemalé financie,“ uzatvára.

Nový kurz poisťovníctva na Slovensku: centralizácia!

Nový kurz poisťovníctva na Slovensku: centralizácia! >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Poistenie

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2017 00:00 Pozor na staré poistky nehnuteľnosti a domácnosti

Klienti nahlasujú škody, ktoré spôsobili záplavy z prívalových dažďov v oblasti Liptova, Kysúc a východného Slovenska koncom apríla a začiatkom mája. Väčšina hlásení sa týka poškodenia nehnuteľnosti a domácnosti. Ponúkame preto niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní škody a ako neprísť o svoje peniaze. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 21.04.2017 00:00 Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta

Prišli ste ráno na parkovisko a Vaše auto nikde? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak Vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a taktiež aj poisťovni. Ponúkame niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní krádeže vozidla a na čo nezabudnúť pri komunikácii s poisťovňou.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 16.04.2017 00:00 Veľkonočné poistné udalosti: Pozor na vodu a alkohol

Veľkonočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších v roku a na Slovensku sú už tradične spojené so šibačkou a oblievačkou. Práve v tomto období však poisťovne evidujú nárast hlásení škôd na zdraví či majetku, ktoré sú spojené práve s oslavou Veľkej noci. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 12.04.2017 00:00 Cenu Hypotéka roka 2017 získala VÚB banka

Hypotéku roka 2017 ponúka VÚB banka. Rozhodla o tom odborná porota už štvrtého ročníka súťaže najlepších bankových inštitúcií. Podujatie organizuje spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend. Okrem najlepšej hypotekárnej banky sa oceňujú i stavebné sporiteľne, poisťovne a najlepší bankoví a poistní manažéri. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:26Ďalšie články »

Krátké správy z Poistenie

23.05.2017 08:50 Odškodnění při dopravní nehodě: Nahradí snížení tržní ceny vozidla?

Ústavní soud vydal v nedávné době významné rozhodnutí v problematice náhrady škody na vozidle z povinného ručení. Lze požadovat odškodnění rozdílu mezi tržní cenou vozidla před dopravní nehodou a po jeho opravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.05.2017 11:05 Na trhu je prvé špecializované poistenie bicyklov

Sezóna bicyklov je tu. A s ňou prichádza na slovenský trh aj prvé poistenie cyklistov a bicyklov, vrátane elektrobicyklov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.05.2017 09:34 Odškodnění při dopravní nehodě: Jaká je výše odškodnění pro pozůstalé?

S účinností nového občanského zákoníku došlo k podstatným změnám v odškodnění újmy na zdraví. Dnes se zaměříme na problematiku odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.05.2017 12:30 AXA dosiahla vlani v ČR a SR zisk vo výške 19 mil. eur

Zisk skupiny vlani medziročne vzrástol o 28 percent. Celkové hrubé výnosy vo výške 0,6 mld. eur a náklady klesli o tri percentá. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Poistenie za posledných 14 dní

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2017 00:00 Pozor na staré poistky nehnuteľnosti a domácnosti

Klienti nahlasujú škody, ktoré spôsobili záplavy z prívalových dažďov v oblasti Liptova, Kysúc a východného Slovenska koncom apríla a začiatkom mája. Väčšina hlásení sa týka poškodenia nehnuteľnosti a domácnosti. Ponúkame preto niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní škody a ako neprísť o svoje peniaze. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »