Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Objem nebankových pôžičiek rastie aj napriek poklesu počtu nebankoviek

Objem nebankových pôžičiek rastie aj napriek poklesu počtu nebankoviek

Úroky na úveroch spadli nielen v bankách, ale aj u nebankových spoločností. Tie vďaka vyššej tolerancii rizika nemajú o klientov núdzu, a to aj vďaka tomu, že reguláciou zmizlo z trhu viac ako 80 percent poskytovateľov. Napriek tomu objem úverov, ktoré rozdelili zostávajúci hráči, z roka na rok rastie.

Pred licenciami a po nich

Trh nebankových pôžičiek možno rozdeliť na dobu zlatého eldoráda a dobu pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Medzníkom bolo zavedenie licencií pre poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Tento jediný krok vyvolal na trhu s pôžičkami doslova búrku. „Po zavedení licencii pre poskytovateľov spotrebiteľských úverov v roku 2015 je na trhu aktuálne 34 subjektov vrátane takzvaných inkasných spoločností. Predtým bolo registrovaných približne 250 poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Je to významné sprehľadnenie trhu,“ hovorí  Martina Solčányiová, hovorkyňa NBS.

Ako však takéto razantné opatrenie vnímajú samotné dotknuté subjekty? „Zavedenie licencií pre poskytovateľov spotrebiteľských úverov vnímame ako pozitívny krok. Prinieslo to lepšie pravidlá pre celý úverový trh a zlepšilo ochranu spotrebiteľov. Výrazný pokles subjektov bol nad pôvodné očakávania. Na trhu však ostali spoločnosti, ktoré sú dostatočne veľké a kvalitné, aby zabezpečili vysoký štandard poskytovaných služieb a ochrany spotrebiteľa na úrovni bankových inštitúcií,“ myslí si Ivan Kahanec, výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov.

Zo štatistík NBS vyplýva, že zníženie počtu poskytovateľov neotriaslo hodnotou poskytnutých pôžičiek, práve naopak. Objem aktív v nebankových spoločnostiach predstavoval na konci minulého roka 6,2 miliardy eur, v roku 2015 to pritom bolo 5,7 mld. a rok predtým 5,1 mld. eur.

Dobrý úmysel môže spôsobiť nárast úžery

Záujem klientov o zákonné nebankové pôžičky teda v minulosti neklesal, môžu ho ale ohroziť ďalšie legislatívne zmeny.. „Najnovšia novela zákona o spotrebiteľských úveroch najmä spresňuje požiadavky na preverovanie bonity klientov a kladie zvýšené požiadavky na obozretné poskytovanie úverov. Stručne povedané ide o to, aby veritelia neposkytli úvery klientom, u ktorých hrozí významné riziko, že by ich neboli schopní splatiť a dostali sa do dlhovej pasce,“ prizvukuje M. Solčányiová.

„Viaceré pripravované zmeny nebudú mať negatívny dopad a to aj napriek čiastočnému sprísneniu. Výdavková rezerva 20 percent z disponibilného príjmu nebude pre väčšinu klientov problematická,“ súhlasí I. Kahanec. Dodáva ale, že je potrebný dialóg. „Hľadáme riešenia, ktoré predostrieme regulátorovi, aby boli spotrebitelia chránení, ale zároveň aby im príliš silná ochrana nezamedzila prístup k úveru," hovorí. Každé sprísnenie totiž prináša nemalé riziko, že časť záujemcov sa už nedostane k legálnemu úveru, ale skončí u úžerníka.

Asociácia v súčasnosti diskutuje s Národnou bankou Slovenska o novom opatrení k zákonu o spotrebiteľských úveroch. Cieľom je zamedziť tomu, aby zmeny prezentované ako protiúžernícke, nemali presne opačný dopad. Teda aby sa pre nesystémovú reguláciu zavedenú poslaneckými novelami neobracali ľudia na nelegálnych poskytovateľov pôžičiek alebo na úžerníkov. Dostali by sa tak do ešte väčších problémov ako na menej regulovanom, ale legálnom trhu.

I. Kahanec preto dodáva: „Rovnako ako zákonná regulácia je dôležité aj finančné vzdelávanie spotrebiteľov, ktoré prakticky zo strany štátu neexistuje. Mnoho spotrebiteľov sa dostáva do finančne ťažkých situácií práve preto, že im chýbajú aj základné znalosti z oblasti financií." Odporúčanie v tomto zmysle dal regulátorovi aj nezávislý Inštitút pre ekonomické otázky INEKO.

Štatistiky ukazujú, že preverovanie klientov nebankovkami je dostatočné. Spoločnosti združené v Asociácii poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSU) totiž majú podiel zlyhaných úverov na úrovni piatich až šiestich percent, čo nie je omnoho horšie číslo ako u bánk. Slovenská banková asociácia v hodnotení hospodárenia bankového sektora v marci uviedla, že podiel zlyhaných úverov bánk je 4,35 percenta.

„Členovia APSU majú zhruba 750–800 tisíc aktívnych klientov a z toho je približne 25 až 27 tisíc v exekúcii. Okolo 16 až 18 tisíc zmlúv bolo odpredaných inkasným spoločnostiam,” hovorí I. Kahanec. 

Napriek tomu sa na praktiky spojené s uplatňovaním a vymáhaním dlhu zo strany nebankoviek a inkasných spoločností neustále objavujú sťažnosti. M. Solčányiová potvrdzuje, že spotrebitelia sa naďalej sťažujú na nesprávne uvedenú RPMN a výšku odplaty v zmluve o spotrebiteľskom úvere, na nedostatky v náležitostiach zmluvy, ale aj na vysoké sankčné poplatky.

Objem nebankových pôžičiek rastie aj napriek poklesu počtu nebankoviek

Objem nebankových pôžičiek rastie aj napriek poklesu počtu nebankoviek >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Nebankové subjekty

Peter Apolen | 27.07.2017 00:00 Súdy v júni vyhlásili rekordný počet osobných bankrotov

Nové podmienky osobných bankrotov, platné od marca, sa naplno prejavili v praxi. V júni požiadal o bankrot rekordný počet 590 občanov, čo je desaťnásobne viac ako v predchádzajúcom mesiaci a zhruba rovnako ako za celý roka 2015.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 05.05.2017 00:00 Objem nebankových pôžičiek rastie aj napriek poklesu počtu nebankoviek

Úroky na úveroch spadli nielen v bankách, ale aj u nebankových spoločností. Tie vďaka vyššej tolerancii rizika nemajú o klientov núdzu, a to aj vďaka tomu, že reguláciou zmizlo z trhu viac ako 80 percent poskytovateľov. Napriek tomu objem úverov, ktoré rozdelili zostávajúci hráči, z roka na rok rastie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.01.2017 00:00 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 22.12.2016 00:00 Nemáte na darčeky? Nepodľahnite lákadlám vianočných pôžičiek

Nejde v žiadnom prípade o špeciálne pôžičky s výhodami či parametrami typickými pre vianočné sviatky, aj keď to majú vo svojom názve. Ide výlučne a iba o marketingový lep. Kto naň raz sadne, tak ľahko sa neodlepí. Aké praktiky používajú lovci vianočných dlžníkov odhaľujeme v článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.09.2016 00:00 Už onedlho by mohla osobným bankrotom pomôcť nová legislatíva

Hoci za prvých osem mesiacov tohto roka počet vyhlásených bankrotov vzrástol o zhruba pätinu, stále je to príliš málo k veľkosti celej ekonomiky. V ČR sa napríklad využíva osobný bankrot 11 krát viac.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 20.09.2016 15:05Ďalšie články »

Krátké správy z Nebankové subjekty

19.06.2017 10:58 Najväčší počet dlžníkov žije v Košickom kraji

Z hľadiska regionálneho členenia žije najviac zadlžených osôb v Košickom kraji – 16,37 %, nesledovaný Nitrianskym krajom (14,85 %). Najmenej zadlžené obyvateľstvo je v Trenčianskom kraji (9,01 %).podľa dát Vyplýva to z údajov spoločnosti EOS KSI.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 12:54 Slováci si v oblasti financií vysoko veria

Bankový účet a on-line bankovníctvo využíva viac než 93 percent, resp. 76 percent Slovákov. Napríklad v Nemecku je to citeľne menej – len 87 percent, resp. 74 percent ľudí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 10:22 Klienti nebankoviek sa odškodňovať nebudú

Poslanci Národnej rady SR v stredu 17. mája odmietli zákon o čiastočnej kompenzácii vkladov klientov v nebankových subjektov spred 15 rokov. Návrh pripravili poslanci strany OĽaNO-NOVA. Podľa neho sa malo odškodniť zhruba 50 tisíc ľudí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.12.2016 00:07 Ako sa úspešne nezadlžiť na Vianoce

Takto nejako vyzerajú reklamy na život na dlh v aktuálnom období. V čom je pes zakopaný? Nejde v žiadnom prípade o špeciálne pôžičky s výhodami či parametrami typickými pre vianočné sviatky, aj keď to majú vo svojom názve. Ide výlučne a iba o marketingový lep. Kto naň raz sadne, tak ľahko sa neodlepí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.11.2016 09:07 Jednodušší je postavit banku na zelené louce

Družstevní záložna CREDITAS získala jako první kampelička bankovní licenci a do nového roku již vstoupí jako banka. Čím musela projít a co ještě může zhatit její plány? „Jsme dobře připraveni,“ říká Vladimír Hořejší, předseda představenstva Záložny CREDITAS, spořitelní družstvo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »