Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC sa už tretí mesiac plní novembrovú dohodu o znížení produkcie. Je to však najmä zásluhou Saudskej Arábie, ktorá kompenzuje horšiu disciplínu ostatných krajín kartelu. Bez nej by dohodu nebolo možné dodržať. Má však postrannú motiváciu – blížiace sa IPO národnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. 

Na konci novembra sa organizácia OPEC dohodla na znížení produkcie ropy o 1,2 mil. barelov za deň z októbrovej hodnoty. Dohoda sa aplikuje od nového roka a má trvať minimálne šesť mesiacov. K dohode sa tiež pripojili ďalšie nečlenské krajiny mimo OPEC, produkujúce ropu, ako napríklad Rusko, Mexiko alebo Brazília. Tie mali dohromady znížiť produkciu o 0,6 miliónov barelov za deň.

Snaha o znižovanie produkcie je zjavná. Produkcia členov OPEC v decembri minulého roka totiž predstavovala 31,17 miliónov barelov, no v januári už len 29,96 miliónov a vo februári 29,87 miliónov. V porovnaní s októbrovou produkciou, ku ktorej sa dohoda vzťahuje, obmedzil kartel ťažbu už o 1,1 milióna barelov.

Je však dôležité sa pozrieť aj na to, ktoré konkrétne štáty OPEC plnia stanovené limity najlepšie. Z prieskumu agentúry Reuters vyplýva, že väčšina krajín OPEC limity nedodržiava. Najhoršie na tom sú Venezuela, ktorá obmedzenie plní iba na sedem percent, Alžírsko na 18 percent, Gabon na 22 percent a Spojené arabské emiráty na úrovni 24 percent. V prípade Alžírska a Gabonu ide o krajiny, ktoré sa nezúčastňujú na produkcii OPEC výrazným podielom. Spojené arabské emiráty sú však s produkciou 2,98 milióna štvrtým a Venezuela s produkciou 2,06 milióna šiestym najväčším producentom, kartelu.

Na niekoho úkor

Venezuela zrejme dohodu ignoruje z dôvodu ekonomickej krízy. Ropa totiž tvorí 95 percent jej vývozu a akékoľvek obmedzenia ťažby by ju mohli priviesť k bankrotu. Podobný ekonomický problém, avšak nie tak dramatický, môže trápiť aj Spojené arabské emiráty, ktorých štátny rozpočet je zo 77 percent tvorený exportom ropy.

Stanovené limity vzorne dodržiavajú iba Saudská Arábia a Angola a to na 153 percent, resp. 117 percent. Plneniu sa z 98 percent blíži tiež Kuvajt. Saudská Arábia, ktorá je s 9,8 miliónom barelov denne najväčším producentom OPEC, tak plní dohodu výrazne nad rámec. Jej motivácia ku kompenzácii horšieho dodržiavania ďalšími členmi, zrejme plynie z blížiacej sa IPO najväčšej svetovej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Tá by mala na burzu vstúpiť začiatkom roka 2018.

Najväčšia IPO v histórii

Odhadovaná cena emisie päť percentného podielu spoločnosti by mala dosiahnuť sto miliárd dolárov, čím by išlo o najväčšie IPO v histórii. Doteraz najväčšie uvedenie na trh urobila spoločnosť Alibaba – v objeme 25 mld. USD. Aby nebolo superlatívov málo, po emisii by sa Saudi Aramco stane najväčšou spoločnosťou na burze s trhovou kapitalizáciou až dva bilióny amerických dolárov, čím by takmer trikrát prekonala spoločnosť Apple (700 mld. USD).

Od uzavretia dohody vzrástla cena ropy o 20 percent na súčasných 55,7 dolárov za barel, pričom sa ustálila v pásme medzi 53–57 dolárov. Najmä stabilita cien, hoci aj na nižších úrovniach je oproti minulým rokom, vzhľadom k pripravovanému IPO kľúčová. Neplnenie dohody by naopak malo za následok ďalšiu kumuláciu zásob ropy a tlak na pokles jej ceny.

Dohoda o znížení produkcie ropy je zatiaľ dohodnutá len na šesť mesiacov. Až potom sa uvidí, či sa ju OPEC rozhodne na ďalších schôdzkach predĺžiť. Kartel však bude musieť riešiť aj ďalší problém. Pôjde o oživenie produkcie bridlicových ťažiarov v USA.

Obnovená ťažba z bridlíc

S rastúcou cenou ropy sa do hry opäť dostávajú výrobcovia, ktorí ťažia s vyššími nákladmi. Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že minulý rok klesla ťažba produkcie ropy z bridlíc o 0,3 milióna barelov za deň, pričom na tento rok odhaduje jej zvýšenie o 0,17 milióna. Rastúca produkcia v USA podkopáva obmedzenie ťažby v krajinách OPEC. Ak by kartel nepristúpil k ďalšiemu obmedzeniu ťažby, čo je nepravdepodobné, tak cenu ropy o veľa nahor nevyženie.

Hoci sa dohoda o znížení produkcie ropy krajinami OPEC plní na 94 percent, väčšina krajín dohodu nedodržiava, pričom celú situáciu zachraňuje Saudská Arábia. Tá sleduje svoje vlastné záujmy – IPO Saudi Aramco. Hneď ako dôjde k emisii akcií spoločnosti na burze, nebude mať ani táto krajina dôvod na dodržiavanie a dohoda bude skôr len proklamáciou názorov.

Ani ďalšie krajiny mimo OPEC, ktoré sa zaviazali dohodu dodržať, svoje slovo neplnia. Ide najmä o Rusko, ktoré dodržiava záväzok len na 41 percent. Vyplýva z toho, že aj keď sa po dlhom rokovaní OPEC nakoniec dohodne, nezmení sa prakticky nič a každá krajina uprednostňuje svoje vlastné záujmy.

Trh s ropou síce na dohodu reagoval rastom cien, to však len nahráva americkým bridlicovým ťažiarom. OPEC podcenil ich flexibilitu prispôsobiť sa nižším cenám ropy, čo by sa mu mohlo v budúcnosti vypomstiť.

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »