Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC sa už tretí mesiac plní novembrovú dohodu o znížení produkcie. Je to však najmä zásluhou Saudskej Arábie, ktorá kompenzuje horšiu disciplínu ostatných krajín kartelu. Bez nej by dohodu nebolo možné dodržať. Má však postrannú motiváciu – blížiace sa IPO národnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. 

Na konci novembra sa organizácia OPEC dohodla na znížení produkcie ropy o 1,2 mil. barelov za deň z októbrovej hodnoty. Dohoda sa aplikuje od nového roka a má trvať minimálne šesť mesiacov. K dohode sa tiež pripojili ďalšie nečlenské krajiny mimo OPEC, produkujúce ropu, ako napríklad Rusko, Mexiko alebo Brazília. Tie mali dohromady znížiť produkciu o 0,6 miliónov barelov za deň.

Snaha o znižovanie produkcie je zjavná. Produkcia členov OPEC v decembri minulého roka totiž predstavovala 31,17 miliónov barelov, no v januári už len 29,96 miliónov a vo februári 29,87 miliónov. V porovnaní s októbrovou produkciou, ku ktorej sa dohoda vzťahuje, obmedzil kartel ťažbu už o 1,1 milióna barelov.

Je však dôležité sa pozrieť aj na to, ktoré konkrétne štáty OPEC plnia stanovené limity najlepšie. Z prieskumu agentúry Reuters vyplýva, že väčšina krajín OPEC limity nedodržiava. Najhoršie na tom sú Venezuela, ktorá obmedzenie plní iba na sedem percent, Alžírsko na 18 percent, Gabon na 22 percent a Spojené arabské emiráty na úrovni 24 percent. V prípade Alžírska a Gabonu ide o krajiny, ktoré sa nezúčastňujú na produkcii OPEC výrazným podielom. Spojené arabské emiráty sú však s produkciou 2,98 milióna štvrtým a Venezuela s produkciou 2,06 milióna šiestym najväčším producentom, kartelu.

Na niekoho úkor

Venezuela zrejme dohodu ignoruje z dôvodu ekonomickej krízy. Ropa totiž tvorí 95 percent jej vývozu a akékoľvek obmedzenia ťažby by ju mohli priviesť k bankrotu. Podobný ekonomický problém, avšak nie tak dramatický, môže trápiť aj Spojené arabské emiráty, ktorých štátny rozpočet je zo 77 percent tvorený exportom ropy.

Stanovené limity vzorne dodržiavajú iba Saudská Arábia a Angola a to na 153 percent, resp. 117 percent. Plneniu sa z 98 percent blíži tiež Kuvajt. Saudská Arábia, ktorá je s 9,8 miliónom barelov denne najväčším producentom OPEC, tak plní dohodu výrazne nad rámec. Jej motivácia ku kompenzácii horšieho dodržiavania ďalšími členmi, zrejme plynie z blížiacej sa IPO najväčšej svetovej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Tá by mala na burzu vstúpiť začiatkom roka 2018.

Najväčšia IPO v histórii

Odhadovaná cena emisie päť percentného podielu spoločnosti by mala dosiahnuť sto miliárd dolárov, čím by išlo o najväčšie IPO v histórii. Doteraz najväčšie uvedenie na trh urobila spoločnosť Alibaba – v objeme 25 mld. USD. Aby nebolo superlatívov málo, po emisii by sa Saudi Aramco stane najväčšou spoločnosťou na burze s trhovou kapitalizáciou až dva bilióny amerických dolárov, čím by takmer trikrát prekonala spoločnosť Apple (700 mld. USD).

Od uzavretia dohody vzrástla cena ropy o 20 percent na súčasných 55,7 dolárov za barel, pričom sa ustálila v pásme medzi 53–57 dolárov. Najmä stabilita cien, hoci aj na nižších úrovniach je oproti minulým rokom, vzhľadom k pripravovanému IPO kľúčová. Neplnenie dohody by naopak malo za následok ďalšiu kumuláciu zásob ropy a tlak na pokles jej ceny.

Dohoda o znížení produkcie ropy je zatiaľ dohodnutá len na šesť mesiacov. Až potom sa uvidí, či sa ju OPEC rozhodne na ďalších schôdzkach predĺžiť. Kartel však bude musieť riešiť aj ďalší problém. Pôjde o oživenie produkcie bridlicových ťažiarov v USA.

Obnovená ťažba z bridlíc

S rastúcou cenou ropy sa do hry opäť dostávajú výrobcovia, ktorí ťažia s vyššími nákladmi. Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že minulý rok klesla ťažba produkcie ropy z bridlíc o 0,3 milióna barelov za deň, pričom na tento rok odhaduje jej zvýšenie o 0,17 milióna. Rastúca produkcia v USA podkopáva obmedzenie ťažby v krajinách OPEC. Ak by kartel nepristúpil k ďalšiemu obmedzeniu ťažby, čo je nepravdepodobné, tak cenu ropy o veľa nahor nevyženie.

Hoci sa dohoda o znížení produkcie ropy krajinami OPEC plní na 94 percent, väčšina krajín dohodu nedodržiava, pričom celú situáciu zachraňuje Saudská Arábia. Tá sleduje svoje vlastné záujmy – IPO Saudi Aramco. Hneď ako dôjde k emisii akcií spoločnosti na burze, nebude mať ani táto krajina dôvod na dodržiavanie a dohoda bude skôr len proklamáciou názorov.

Ani ďalšie krajiny mimo OPEC, ktoré sa zaviazali dohodu dodržať, svoje slovo neplnia. Ide najmä o Rusko, ktoré dodržiava záväzok len na 41 percent. Vyplýva z toho, že aj keď sa po dlhom rokovaní OPEC nakoniec dohodne, nezmení sa prakticky nič a každá krajina uprednostňuje svoje vlastné záujmy.

Trh s ropou síce na dohodu reagoval rastom cien, to však len nahráva americkým bridlicovým ťažiarom. OPEC podcenil ich flexibilitu prispôsobiť sa nižším cenám ropy, čo by sa mu mohlo v budúcnosti vypomstiť.

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii

OPEC dohodu o obmedzení ťažby plní, no najmä vďaka Saudskej Arábii >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »