Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Päť udalostí týždňa: FED uvoľňuje tony peňazí...

Autor: Ľuboslav Kačalka | 17.09.2012 00:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Tagy: ESMA FED QE hypotéky euroval
Päť udalostí týždňa: FED uvoľňuje tony peňazí...

To, čo očakávali investori už počas stretnutia bankárov v Jackson Hole, prišlo s miernym oneskorením, ale predsa. FED ohlásil ďalšiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania. Nemecký ústavný súd zas odobril s výhradami legálnosť eurovalu. Na Slovensku môžeme už dva týždne splácať hypotéky o niečo jednoduchšie.

FED ohlásil tretiu vlnu kvantitatívneho uvoľňovania

Dianiu na kapitálových trhoch dominovali dve udalosti. Trhy najskôr s napätím očakávali rozhodnutie nemeckého ústavného súdu ohľadne eurovalu. Ten existenciu európskeho záchranného mechanizmu odobril, aj keď s podmienkami. 

Nemenej dôležité bolo štvrtkové ohlásenie tretej vlny kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu, ktorý sa rozhodol nalievať do ekonomiky prostredníctvom nákupov štátnych dlhopisov až 40 mld. USD mesačne, pričom neurčil presný termín, kedy by sa tretie kolo QE malo skončiť.

Tretia vlna kvantitatívneho uvoľňovania by mohla byť poslednou fázou, myslí si hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen: „Fed sa rozhodol vykupovať dlhopisy neurčitý čas a v neurčenom množstve, preto sa toto kvantitatívne uvoľňovanie zapíše ako extrémne. Zastávam stále názor, že toto je posledná fáza. Práve na výročie pádu Lehman Brothers, by včerajšok mohol byť dňom, keď FED toho urobil príliš veľa. Nízke výnosy a monetárna politika prestali mať účinnok pred dvomi rokmi. Može sa stať to, že napriek skutočne nízkym úrokom nepríde k žiadnemu dlhodobému účinku na akcie a rizikové aktíva. Jediným lacným aktívom sú práve teraz peniaze. Vždy, keď to tak v histórii bolo, skončilo to bublinami na trhoch a slzami.“

Prečítajte si, čo sa dialo na trhoch počas týždňa

V auguste sa objem prostriedkov v podielových fondoch zvýšil o 9,3 milióna eur

Objem prostriedkov, ktoré spravujú spoločnosti združené v SASS, sa v auguste medzimesačne zvýšil o 9,3 milióna eur. V klasických typoch fondov však prevládali redemácie. Plusové čisté predaje zaznamenali špeciálne fondy nehnuteľností (+9,7 mil.), ostatné špeciálne fondy (+32 mil.), fondy fondov (0,5 mil.) a dlhopisové fondy (4,3 mil.). 

Najvyšší úbytok vo vzťahu k celkovému objemu prostriedkov nastal vo fondoch krátkodobého peňažného trhu, záporné čisté predaje vo výške 1,2 milióna eur znamenajú medzimesačný pokles o 8,8%. 

Posledný augustový mesiac sa vplyvom inflácie znehodnotili peniaze Slovákov o  3,7%. Medziročná inflácia dosiahla v auguste v úhrne hodnotu 3,7%, jadrová 2,9% a čistá inflácia 2,6 %. Ako informuje ŠÚ SR, jadrová inflácia v auguste oproti júlu ovplyvnila úhrnnú infláciu 0,01 percentuálnymi bodmi (p. b.), regulované ceny 0,06 p. b. a nepriame dane úhrnnú infláciu neovplyvnili. Ceny potravín jadrovú infláciu ovplyvnili –0,09 p. b. a čistá inflácia ovplyvnila jadrovú infláciu 0,11 p. b. Spotrebiteľské ceny sa v auguste v porovnaní s júlom zvýšili v úhrne o 0,1 %.

Hypotéky splatíte jednoduchšie

Od septembra je prenesenie hypotéky, či jej čiastočné splatenie jednoduchšie. Novela zákona o bankách umožňuje klientovi pri refixácii úrokovej sadzby bezplatne splatiť nielen celý úver, ale aj jeho časť. Povinnosť oznámiť novú úrokovú s dvojmesačným predstihom sa rozšírila aj na ostatné úvery na bývanie založené nehnuteľnosťou.

Proklientské zmeny pri úveroch na bývanie prijal parlament na dve etapy. V prvej novele zákona o bankách dostali finančné domy povinnosť oznámiť novú sadzbu pri refixácii s dvojmesačným predstihom pri hypotekárnych úveroch, ďalšia novela, platná od septembra, rozšírila túto povinnosť aj na ostatné úvery na bývanie založené nehnuteľnosťou. Táto povinnosť platí pre nové aj existujúce úvery. Zo zákona tak má banka povinnosť písomne oznámiť zmenu úrokovej sadzby tak, aby mal klient na rozhodnutie dva mesiace. Ako vysvetľuje vedúca oddelenia úverov VÚB banky Melinda Péková: „Ak banka vyžaduje, aby jej klient oznámil predčasné splatenie v nejakej lehote pred temínom obnovy fixácie, musí o túto lehotu poslať klientovi oznámenie skôr.“ 

Novú úrokovú sadzbu oznámi banka klientovi v dvoch zložkách. Prvú časť predstavuje cena peňazí pre banku a druhú časť hrubá marža zohľadňujúca individuálne riziko klienta a zisk banky.  

Novinkou je, že klient môže pri refixácii splatiť nielen celý úver, ale už aj jeho ľubovoľnú časť. Ak využije možnosť čiastočného splatenia, zníži sa jeho dlžná suma a tým aj anuitná splátku, keď poklesne platený úrok, nie však splácaná istina – čo znamená, že splatnosť úveru ostane rovnaká. 

Členovia AFISPu uzavreli v prvom polroku o pätinu viac zmlúv ako vlani

Počet zmlúv, ktoré uzavreli členovia Asociácie finančných sprostredkovateľov a poradcov, narástol v prvom polroku medziročne 21,7% a to aj napriek tomu, že počet registrovaných podriadených finančných agentov sa znížil z 10 769 na 9381, teda o 12,9%. Najvýraznejšie rástli segmenty ostatných úverov a sporiacich účtov.

Podľa počtu zmlúv tvorí najvýznamnejšiu časť práce členov AFISPu uzatváranie poistných zmlúv, aj keď ich podiel na celkovom produkčnom koláči medziročne klesá. Za prvý polrok 2012 tvoril počet zmlúv neživotného poistenia 44%, rok predtým 47,5% celkového počtu uzatvorených zmlúv. Pri životnom poistení znamenal v prvom polroku počet zmlúv 26% a rok predtým 30%. Najvýraznejšie si polepšili sporiace účty, ktoré mali v minulom roku podiel 2,3% a teraz až 8,4%.

Prečítajte si o práci finančných sprostredkovateľov

ESMA varuje: 8 tipov, ako nedoplatiť na investovanie cez internet

Chystáte sa investovať cez internet? Našli ste spoločnosť, ktorá ponúka mimoriadne výhodné podmienky a sľubuje rozprávkové zisky? Skutočnosť môže byť iná. ESMA – Európsky orgán pre cenné papiere a trhy upozorňuje na nárast sťažností investorov týkajúcich sa nepovolených činností firiem na internete. Načo si teda dávať pozor?

  1. Cez internet je ťažké odhaliť serióznosť. Aj keď sa mnohé z týchto firiem môžu javiť ako seriózne a nefalšované, nemusí tomu vždy tak byť. Pri návšteve kancelárie firmy a osobnom kontakte s poradcami sa ľahšie dá odhadnúť ich serióznosť. Webová stránka je ľahko vytvorený marketingový nástroj a nemusí vždy zodpovedať skutočnosti.
  2. Overte si či má firma povolenie. Bez povolenia nesmie žiadna spoločnosť ponúkať finančné služby: Ak z webovej stránky firmy jednoznačne nevyplýva, že má povolenie, je veľmi pravdepodobné, že ho nemá.
  3. Hľadajte nezávislé odporúčania. Overte si firmu, s ktorou chcete obchodovať. Na internete je pomerne ľahké nájsť referencie.
  4. Pozor na sľuby vysokého zisku. Vysoký zisk a vysoká bezpečnosť peňazí nejdú dohromady.
  5. Nechajte si preveriť svoju finančnú gramotnosť. Obchodníci s cennými papiermi sú povinní preveriť, či rozumiete produktom, ktoré vám predávajú.
  6. Pozor na agresívny marketing. Ide o vaše peniaze, buďte preto opatrný a nepodľahnite nátlaku.
  7. Nepreceňujte automatické operácie. Ak používate online platformy, mali by ste byť opatrný pri používaní softvéru, ktorý za vás automaticky generuje transakcie. Mohlo by sa stáť, že stratíte kontrolu nad uskutočňovanými transakciami.
  8. Nezabúdajte, investovanie cez internet má svoje výhody. Napriek všetkým upozorneniam má investovanie cez internet obrovské výhody.

Ilustračné foto: sxc.hu. 

 

Päť udalostí týždňa: FED uvoľňuje tony peňazí...

Päť udalostí týždňa: FED uvoľňuje tony peňazí... >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.04.2017 00:00 Je lepšie schytiť jednu po papuli ľavou alebo pravou rukou? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Ako hovorieva jedna z mojich dcér, politikom občas v hlave fajne hrabe. Mnohí za to dostávajú dobre zaplatené a tak sa netreba čudovať, ak robia zo seba ešte väčších idiotov než sú. Týka sa to aj slovenských poslancov i amerického prezidenta. A chlapi, ktorí v nedeľu chodia do bordelu, nech tento komentár radšej nečítajú! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.03.2017 00:00 Chudobný človek na všetko doplatí! (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Nečitateľnosť politikov až príliš často ťahá svetové finančné trhy za chvost a nik nechce byť hlavným námorníkom? Staré príslovie hovorí, že svíň je dosť, len válovov je málo a pokiaľ ide o blízku budúcnosť ľudstva, katolícki svätuškári fakt príjemne prekvapili. A nemyslím to ironicky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

02.01.2017 11:16 Minimálna mzda stúpla od Nového roka na 435 eur

Minimálna mzda vzrástla od Nového roka na 435 eur. Týka sa to zhruba troch percent pracujúcich.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »