Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Autor: Ľuboslav Kačalka | 09.07.2012 00:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Zmeny v dôchodkovom sporení sú bližšie k schváleniu. Vláda odobrila návrh zákona, ktorý mení pomer odvodov pre prvý a druhý pilier. Májový objem poskytnutých stavebných medziúverov dosiahol historické maximá a v prípade spotrebiteľských úverov išlo o tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura. Za manipuláciu so sadzbou LIBOR dostala banka Barclays pokutu 290 miliónov eur. Do škandálu sú však zrejme zapletení aj ex-vládni pocitici, či viceguvernér BoE. 

Vláda schválila zmeny v dôchodkovom sporení

Vláda koncom minulého týždňa odobrila zmeny v penzijnom sporení. Ak novela zákona o sociálnom poistení prejde hlasovaním v parlamente, platiť začne od 1. októbra 2012 s výnimkou niektorých bodov, ktorých platnosť bude posunutá na 1. januára 2013, respektíve 1. januára 2014 a 1. augusta 2016.

Medzi najdôležitejšie zmeny patrí nové prerozdelenie odvodov v prospech prvého piliera, do ktorého pôjde 14% hrubej mzdy zamestnanca a do druhého už len 4%. Sporitelia však dostanú možnosť pripoistiť sa s daňovým zvýhodnením až do 2% hrubej mzdy.

Zmeny nastanú aj v prvom pilieri, kde sa zmení spôsob valorizácie, najskôr o pevnú sumu a od roku 2017 o dôchodcovskú infláciu. Súčasťou návrhu je aj inštitút minimálneho dôchodku. 

Prečítajte si

Rekordné zadlžovanie Slovákov

Podľa úverových štatistík za máj strávia Slováci leto pravdepodobne rekonštruovaním bývania. Prostredníctvom spotrebiteľských úverov im požičali banky 112 miliónov eur, čo je tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura. Nový rekord dosiahli stavebné medziúvery, ktorých objem 51 miliónov predstavuje nové maximum a prekonanie úverového rekordu z apríla 2012.

Aj napriek letnému obdobiu môžeme vylúčiť, že požičané peniaze použijú Slováci na dovolenky, myslí si analytik  Fincentra Ján Porázik: „Banky aj nebankové spoločnosti sa dlhodobo ´sťažujú´, že Slováci si nechcú požičiavať na dovolenky. Nás vo Fincentre takéto racionálne správanie teší. Podľa našich skúseností používajú Slováci spotrebiteľské úvery na menšie rekonštrukcie bytu a na refinancovanie starších úverov. Vzhľadom na vysoké objemy stavebných medziúverov predpokladáme, že najčastejšou dovolenkovou destináciou bude tradičná ´malta´.“ 

Spotrebiteľské úvery dosiahli v máji objem 112 miliónov eur, čo je tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura po marci 2012 a novembri 2011. Úroková sadzba vzrástla medzimesačne len nepatrne z 13,91% na 13,95%. „Vzhľadom ku kampaniam niektorých bánk by sme očakávali nižšiu úrokovú sadzbu, ale zdá sa, že klienti o nej s bankou stále veľmi nerokujú, čo je na škodu klientov.“

Jedným z dôvodov nového rekordu v objeme stavebných úverov (51 miliónov) je kampaň najsilnejšej stavebnej sporiteľne. „To je hlavný dôvod, prečo predchádzajúci rekord z apríla 2012 vo výške 50 miliónov eur vydržal len mesiac. Úroková sadzba bola veľmi prijateľných 3,43%, čo je výsledkom kampane zo strany PSS.“

Riadne stavebné úvery dosiahli v máji objem iba 2,8 milióna eur, čo je o 30% menej ako pred mesiacom a o 15,5% menej ako vlani. Priemerná úroková sadzba v tomto segmente bola 4,79%.

ECB znížila sadzby

Európska centrálna banka vo štvrtok znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,75%, čo je historicky najnižšia hodnota. Svoj krok, ktorým sa bude snažiť ešte viac stimulovať ekonomiku, odôvodnila centrálna banka pretrvávajúcimi rizikami pre hospodársky rast eurozóny a nelichotivou dlhovou situáciou najviac zadlžených krajín. Prezident ECB Mario Draghi vyhlásil, že stále existujú rizika pro hospodárský výhľad. V strednodobom horizonte vidí vyvážené inflačné riziká.

Nová výška úrokových sadzieb ECB – sadzby platné od 11. júla 2012.

  • Jednodňové refinančné operácie 1,50% (predtým 1,75%, od decembra 2011)
  • Hlavné refinančné operácie 0,75% (predtým 1%, od decembra 2011)
  • Jednodňové sterilizačné operácie 0% (predtým 0,25%, od decembra 2011)
ecb-5-jula-2012

Okrem ECB ohlásili podľa Ivora Lehoťana z Capital Markets zníženie svojich úrokových mier aj centrálne banky Číny a Dánska, keď v prvom prípade čínska centrálna banka znížila hlavnú sadzbu zo 6.31% na aktuálnych 6%, v druhom prípade to je zníženie depozitnej sadzby dánskou centrálnou bankou do záporného pásma na úroveň –0.2%.

Bankový odvod ekonomike nepomôže

Po piatich mesiacoch účinnosti zákona o špeciálnom odvode vybraných finančných inštitúcií, vláda v rámci konsolidačného balíka predstavila a následne schválila návrh, ktorým dochádza k zvýšeniu príjmu z bankového odvodu o takmer 100%. Je takéto zaťaženie bankového sektora v európskom aj domácom meradle primerané? Predstavuje vôbec bankový odvod v tejto výške riziko pre banky a ekonomiku SR? – pýta sa analytik SBA Marcel Laznia a odpovedá: „Zaťaženie bankového sektora bankovým odvodom vo výške 0,4 % z pasív očistených o vlastné zdroje je neprimerane vysoké tak v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ, ako aj v porovnaní so zaťažením iných podnikateľských subjektov pôsobiacich na Slovensku. Hlavným negatívom slovenského bankového odvodu je rastúce riziko obmedzovania úverovania pre niektoré skupiny klientov (napr. rizikovejšie firmy), v dôsledku oslabenia rastu vlastného kapitálu. Niektorým bankám dokonca vplyvom zvýšeného odvodu vzniká strata, v dôsledku čoho sa znižuje hodnota vlastného kapitálu a aj úverová kapacita daných inštitúcií. Tento fakt tak bude mať okamžitý negatívny vplyv na ponuku úverov a konkurenciu.“

TIP redakcie

LIBOR podľa vášho želania

Britská banka Barclays manipulovala v rokoch 2004 až 2009 s medzibankovou sadzbou LIBOR. Za špekulácie so sadzbami obdržala pokutu 290 miliónov libier. O kreslo generálneho riaditeľa zároveň prišiel Bob Diamond a na post predsedu správnej rady rezignoval Marcus Agius. Diamond sa však bráni a loptičku obvinenia prihral stranu vtedajšej labouristickej vlády a na jedného z predstaviteľov centrálnej banky. Zo zverejneného záznamu z telefonického rozhovoru Diamonda s viceguvernérom BoE Paulom Tuckerom z roku 2008 vyplýva, že centrálny bankár tlačil na zníženie úrokovej sadzby LIBOR.

LIBOR ovplyvňuje cenu medzibankových peňazí a nepriamo aj klientské sadzby. Dôvodmi, prečo banka manipulovala so sadzbou, bol jej zisk a neskôr snaha maskovať vlastné straty v dôsledku krízy.

Obvineniu čelia aj ďalšie bankové domy ako UBS, Deutsche Bank Citigroup, Bank of America a JPMorgan Chase.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 23.05.2016 00:00 Iba jediná banka ide osamelo proti prúdu (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Dve mohutné tučné ženské nohy to nepotiahnu! Ratingová agentúra Fitch upozornila, že Brexit by nepoškodil len Britániu, ale aj všetky ostatné ekonomiky EÚ a vedenie Microsoftu sa nechalo počuť, že zastaví investície. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2016 00:00 Tečúca prvomájová krv sa pýta: Pôjde Draghi na nemecký koberec? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Vo vchode do bytovky sa pri výťahu rozprávali traja chlapci vo veku cca 15 rokov. „Škoda, že prvý máj vychádza teraz na nedeľu, lebo keby na iný deň, máme v škole voľno!“ Škoda, prikývol druhý a opýtal sa: „Na čo je vlastne prvý máj?“ Ale ani ďalší to nevedel a spýtavo sa pozrel na mňa, či ja neviem. „Neviem,“ povedal som pre istotu, lebo som sa bál, že mi jednu trafí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 25.04.2016 00:00 Je za nízku infláciu v eurozóne zodpovedná Mohamedova smrť v roku 632? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Nemeckí dôchodcovia zúrivo pľujú na taliansku čižmu a volajú po návrate k milovanej marke. Odzneli názory, že centrálna banka musí pracovať nezávisle od politikov, no i tak sa jej nedarí priblížiť k inflačnému cieľu. Za všetkým sú nízke ceny ropy a za nimi aj náboženské rozbroje a otázka, či proroka má nasledovať obyčajný človek s grimasami.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Editorial za posledných 14 dní

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »