Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Autor: Ľuboslav Kačalka | 09.07.2012 00:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Zmeny v dôchodkovom sporení sú bližšie k schváleniu. Vláda odobrila návrh zákona, ktorý mení pomer odvodov pre prvý a druhý pilier. Májový objem poskytnutých stavebných medziúverov dosiahol historické maximá a v prípade spotrebiteľských úverov išlo o tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura. Za manipuláciu so sadzbou LIBOR dostala banka Barclays pokutu 290 miliónov eur. Do škandálu sú však zrejme zapletení aj ex-vládni pocitici, či viceguvernér BoE. 

Vláda schválila zmeny v dôchodkovom sporení

Vláda koncom minulého týždňa odobrila zmeny v penzijnom sporení. Ak novela zákona o sociálnom poistení prejde hlasovaním v parlamente, platiť začne od 1. októbra 2012 s výnimkou niektorých bodov, ktorých platnosť bude posunutá na 1. januára 2013, respektíve 1. januára 2014 a 1. augusta 2016.

Medzi najdôležitejšie zmeny patrí nové prerozdelenie odvodov v prospech prvého piliera, do ktorého pôjde 14% hrubej mzdy zamestnanca a do druhého už len 4%. Sporitelia však dostanú možnosť pripoistiť sa s daňovým zvýhodnením až do 2% hrubej mzdy.

Zmeny nastanú aj v prvom pilieri, kde sa zmení spôsob valorizácie, najskôr o pevnú sumu a od roku 2017 o dôchodcovskú infláciu. Súčasťou návrhu je aj inštitút minimálneho dôchodku. 

Prečítajte si

Rekordné zadlžovanie Slovákov

Podľa úverových štatistík za máj strávia Slováci leto pravdepodobne rekonštruovaním bývania. Prostredníctvom spotrebiteľských úverov im požičali banky 112 miliónov eur, čo je tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura. Nový rekord dosiahli stavebné medziúvery, ktorých objem 51 miliónov predstavuje nové maximum a prekonanie úverového rekordu z apríla 2012.

Aj napriek letnému obdobiu môžeme vylúčiť, že požičané peniaze použijú Slováci na dovolenky, myslí si analytik  Fincentra Ján Porázik: „Banky aj nebankové spoločnosti sa dlhodobo ´sťažujú´, že Slováci si nechcú požičiavať na dovolenky. Nás vo Fincentre takéto racionálne správanie teší. Podľa našich skúseností používajú Slováci spotrebiteľské úvery na menšie rekonštrukcie bytu a na refinancovanie starších úverov. Vzhľadom na vysoké objemy stavebných medziúverov predpokladáme, že najčastejšou dovolenkovou destináciou bude tradičná ´malta´.“ 

Spotrebiteľské úvery dosiahli v máji objem 112 miliónov eur, čo je tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura po marci 2012 a novembri 2011. Úroková sadzba vzrástla medzimesačne len nepatrne z 13,91% na 13,95%. „Vzhľadom ku kampaniam niektorých bánk by sme očakávali nižšiu úrokovú sadzbu, ale zdá sa, že klienti o nej s bankou stále veľmi nerokujú, čo je na škodu klientov.“

Jedným z dôvodov nového rekordu v objeme stavebných úverov (51 miliónov) je kampaň najsilnejšej stavebnej sporiteľne. „To je hlavný dôvod, prečo predchádzajúci rekord z apríla 2012 vo výške 50 miliónov eur vydržal len mesiac. Úroková sadzba bola veľmi prijateľných 3,43%, čo je výsledkom kampane zo strany PSS.“

Riadne stavebné úvery dosiahli v máji objem iba 2,8 milióna eur, čo je o 30% menej ako pred mesiacom a o 15,5% menej ako vlani. Priemerná úroková sadzba v tomto segmente bola 4,79%.

ECB znížila sadzby

Európska centrálna banka vo štvrtok znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,75%, čo je historicky najnižšia hodnota. Svoj krok, ktorým sa bude snažiť ešte viac stimulovať ekonomiku, odôvodnila centrálna banka pretrvávajúcimi rizikami pre hospodársky rast eurozóny a nelichotivou dlhovou situáciou najviac zadlžených krajín. Prezident ECB Mario Draghi vyhlásil, že stále existujú rizika pro hospodárský výhľad. V strednodobom horizonte vidí vyvážené inflačné riziká.

Nová výška úrokových sadzieb ECB – sadzby platné od 11. júla 2012.

  • Jednodňové refinančné operácie 1,50% (predtým 1,75%, od decembra 2011)
  • Hlavné refinančné operácie 0,75% (predtým 1%, od decembra 2011)
  • Jednodňové sterilizačné operácie 0% (predtým 0,25%, od decembra 2011)
ecb-5-jula-2012

Okrem ECB ohlásili podľa Ivora Lehoťana z Capital Markets zníženie svojich úrokových mier aj centrálne banky Číny a Dánska, keď v prvom prípade čínska centrálna banka znížila hlavnú sadzbu zo 6.31% na aktuálnych 6%, v druhom prípade to je zníženie depozitnej sadzby dánskou centrálnou bankou do záporného pásma na úroveň –0.2%.

Bankový odvod ekonomike nepomôže

Po piatich mesiacoch účinnosti zákona o špeciálnom odvode vybraných finančných inštitúcií, vláda v rámci konsolidačného balíka predstavila a následne schválila návrh, ktorým dochádza k zvýšeniu príjmu z bankového odvodu o takmer 100%. Je takéto zaťaženie bankového sektora v európskom aj domácom meradle primerané? Predstavuje vôbec bankový odvod v tejto výške riziko pre banky a ekonomiku SR? – pýta sa analytik SBA Marcel Laznia a odpovedá: „Zaťaženie bankového sektora bankovým odvodom vo výške 0,4 % z pasív očistených o vlastné zdroje je neprimerane vysoké tak v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ, ako aj v porovnaní so zaťažením iných podnikateľských subjektov pôsobiacich na Slovensku. Hlavným negatívom slovenského bankového odvodu je rastúce riziko obmedzovania úverovania pre niektoré skupiny klientov (napr. rizikovejšie firmy), v dôsledku oslabenia rastu vlastného kapitálu. Niektorým bankám dokonca vplyvom zvýšeného odvodu vzniká strata, v dôsledku čoho sa znižuje hodnota vlastného kapitálu a aj úverová kapacita daných inštitúcií. Tento fakt tak bude mať okamžitý negatívny vplyv na ponuku úverov a konkurenciu.“

TIP redakcie

LIBOR podľa vášho želania

Britská banka Barclays manipulovala v rokoch 2004 až 2009 s medzibankovou sadzbou LIBOR. Za špekulácie so sadzbami obdržala pokutu 290 miliónov libier. O kreslo generálneho riaditeľa zároveň prišiel Bob Diamond a na post predsedu správnej rady rezignoval Marcus Agius. Diamond sa však bráni a loptičku obvinenia prihral stranu vtedajšej labouristickej vlády a na jedného z predstaviteľov centrálnej banky. Zo zverejneného záznamu z telefonického rozhovoru Diamonda s viceguvernérom BoE Paulom Tuckerom z roku 2008 vyplýva, že centrálny bankár tlačil na zníženie úrokovej sadzby LIBOR.

LIBOR ovplyvňuje cenu medzibankových peňazí a nepriamo aj klientské sadzby. Dôvodmi, prečo banka manipulovala so sadzbou, bol jej zisk a neskôr snaha maskovať vlastné straty v dôsledku krízy.

Obvineniu čelia aj ďalšie bankové domy ako UBS, Deutsche Bank Citigroup, Bank of America a JPMorgan Chase.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú

Päť udalostí týždňa: Vláda schválila zmeny v dôchodkoch, banky rekordne požičiavajú aj manipulujú >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

xt-phoneverify-300x300-sk

 

 

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 17.10.2016 00:00 Tvrdý alebo mäkký? Ženy vedia najlepšie... (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Brexit ďalej točí svetom peňazí. Aj keď časť eurolídrov varuje Britov pred tvrdým pristátim, pri ktorom ich krajina príde až o 9,5 percenta HDP, zároveň zdôrazňuje, že je to ich voľba a oni sa musia rozhodnúť. Nakoniec sa ukazuje, že tvrdosť či mäkkosť je tak ako vždy v ženských rukách! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0
xt-phoneverify-300x300-sk

Peter Furmaník st. | 03.10.2016 00:00 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 19.09.2016 00:00 Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu! Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 28.09.2016 00:04

Peter Furmaník st. | 22.08.2016 00:00 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 15.08.2016 00:00 Predznamenáva Bank of England blížiacu sa svetovú krízu? (Svet vo financiách očami komentátora)

"Buď aspoň chvíľu normálny! Nechceš mi povedať, že ak vložím do sporiteľne istú sumu, s ktorou bankári môžu narábať, teda môžu mojimi peniazmi točiť koľko chcú, že mi o rok dajú menej než som vložil?! Veď to je hlúposť! Debilita!“ Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 16.08.2016 17:32Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Editorial za posledných 14 dní

Peter Furmaník st. | 03.10.2016 00:00 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »