Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Päť zaujímavostí týždňa: Ceny realít klesajú aj napriek vysokému objemu poskytnutých úverov

Autor: Ľuboslav Kačalka | 06.08.2012 00:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Päť zaujímavostí týždňa: Ceny realít klesajú aj napriek vysokému objemu poskytnutých úverov

FED ani ECB v uplynulom týždni úrokové sadzby neznižovali. Obchodníci nakoniec našli pozitívnu správu vo výsledkoch z amerického trhu práce a tomu zodpovedali aj výsledky akciových indexov. Aj keď na Slovensku objemy úverov na bývanie dosahujú pomerne vysoké čísla, ceny nehnuteľností to hore netlačí. Naopak, od roku 2008 vidíme ich sústavný pokles.

Zrýchlené konanie o druhom pilieri sa spomalilo  

Ešte začiatkom minulého týždňa to vyzeralo na expresne rýchlo prijatú novelu zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo financií našlo ešte väčšiu dieru v štátnom rozpočte, vláda sa promptne dohodla na zrýchlenom legislatívnom konaní a chvíľu to vyzeralo, že novela prejde do konca týždňa všetkými troma čítaniami v parlamente. Cieľom bolo dosiahnuť, aby do Sociálnej poisťovne natieklo cez odvody viac peňazí (14% mzdy namiesto 8%) o mesiac skôr, ako to pôvodne plánovala vláda, teda už od septembra.

Opozícii sa však nepáčilo, že návrh o skrátenom legislatívnom konaní vložil predseda parlamentu do programu už prebiehajúcej schôdze. Výsledkom je, že aktuálna (štvrtá) schôdza sa skončila a v piatok sa začala ďalšia. Schválenie novely zákona sa tak zrejme oddiali len o pár dní.

Z pohľadu sporiteľov je dôležitá zmena prerozdelenia pomeru odvodov medzi prvým a druhým pilierom. Kým v súčasnosti putuje to oboch pilierov rovnako 9% hrubej mzdy zamestnanca, po novom bude tento pomer 14 ku 4 v neprospech druhého piliera. Vláda však chce daňovo zvýhodniť dobrovoľné sporenie na dôchodok a to do sumy maximálne 2% hrubej mzdy.

Pre sporiteľov je dôležité poznať aj ďalšie zmeny. Vstup do druhého piliera bude dobrovoľný vstup do veku 35 rokov. Počet fondov sa zníži. Zákon bude požadovať minimálne jeden garantovaný fond a jeden negarantovaný. Správcovské spoločnosti budú môcť vytvoriť aj ďalšie fondy, ale zrejme o to nebudú mať záujem. Minimálna doba sporenia bude 10 rokov.

Prečítajte si

Investori s napätím sledujú kroky centrálnych bánk

Na kapitálových trhoch sme videli týždeň centrálnych bankárov. Najskôr ponechal základné sadzby na nezmenenej úrovni FED, keď si B. Bernanke odložil svoju 600 mld. USD injekciu pravdepodobne až na september, no je pripravený pomôcť ekonomike v prípade, že jej zotavenie bude príliš zdĺhavé.

Deň nato nemenila sadzby ani ECB. Z vystúpenie M. Draghiho je zrejmé, že ECB urobí pre záchranu eura všetko a mohla by znova naštartovať masívne nakupovanie dlhopisov problematických krajín na sekundárnom trhu či už v spolupráci s inými členskými štátmi, alebo v súčinnosti s európskymi stabilizačnými mechanizmami.  Práve takéto riešenie by sa najviac páčilo Talianom a Španielom, keďže výnos z tamojších kľúčových bondov vzrástol vo štvrtok o 62, reps. o 58 b.p. a tie španielske opäť vstúpili do zradných vôd 7% úrokov.

Po sklamaní z centrálnych bánk a silnejšom štvrtkovom výpredaji trhy hľadali dôvod na rast. A našli ho v piatok, píše sa analýze spoločnosti Capital Markets. Boli ním perfektné výsledky z amerického trhu práce NFP. Tvorba pracovných miest tak v USA pokračuje rýchlym tempom. V júli bolo vytvorených 163 000 pracovných miest, pričom v júni to bolo len 64 000. V nadväznosti na tieto výsledky si v piatok trhy naozaj polepšili: FTSE100 +2.21%, CAC40 +4.38%, DAX30 +3.93%, IBEX35 +6.00%, FTSE MIB +6.34%, SPX +1.91%, DJIA +1.69%, NAS +2.00%.

Aj keď mierne, ceny nehnuteľností naďalej klesajú

Inzerované ceny nehnuteľností na Slovensku aj naďalej klesajú. V druhom štvrťroku sa znížili medzikvartálne 0,6% a medziročne 2,3%. V Nitrianskom a Žilinskom kraji a v segmente dvojizbový bytov sme však videli mierny rast. Ceny domov sa medziročne nemenili. Vyplýva to zo štatistík, ktoré NBS pripravuje z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií.

NBS vo svojej analýze tvrdí, že pokračujúce znižovanie priemerných cien nehnuteľností na bývanie je signálom stagnácie slovenského trhu s bývaním. V dôsledku neistoty v eurozóne stále chýbajú také stimuly, ktoré by prispeli k oživeniu dopytu po bývaní. Preto sa vo vývoji slovenského trhu s bývaním v najbližších mesiacoch neočakávajú žiadne zásadnejšie zmeny.

Makroekonóm ČSOB Marek Gábriš dodáva: „Väčšiemu oživeniu trhu s nehnuteľnosťami tak bráni najmä situácia na trhu práce a neistý ekonomický vývoj. Predpokladáme, že realitný trh bude aj naďalej počas druhej polovici roka vo fáze konsolidácie. Teda stagnácie alebo pokračujúceho mierneho poklesu.“

Prečítajte si

Na bývanie si Slováci požičali najviac za posledných 12 mesiacov

V júni si Slováci požičali od bánk na bývanie 316 miliónov eur, čo je najvyššia suma za posledných 12 mesiacov. Júnový objem stavebných medziúverov bol síce nižší ako v apríli a máji, stále však ide o tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura. Útlm vidieť v segmente spotrebiteľských úverov, kde sa zastavil nepretržitý 19-mesačný medziročný rast.

Aj keď banky požičali na bývanie najviac za posledných 12 mesiacov, medziročne sa objem úverov znížil o 13,4%, čo potvrdzuje, že aj napriek vysokým číslam sa banky nepribližujú k vlaňajším rekordným hodnotám: „Vývoj úverov na bývanie potvrdzuje naše odhady zo začiatku roka, keď sme vo Fincentre očakávali vysoké objemy, ale upozorňovali, že nové rekordy už nepadnú. Historické maximá z vlaňajšieho mája (376 miliónov) a júna (366 miliónov) vzhľadom k makroekonomickému vývoju určite v tomto roku prekonané nebudú. Naopak v júli a auguste môžeme očakávať  sezónny medzimesačný pokles,“ hovorí analytik Fincentra Ján Porázik. Priemerná úroková sadzba pri úveroch na bývanie mierne poklesla oproti minulému mesiacu zo 4,90% na 4,84%. 

Predĺžená kampaň najväčšej stavebnej sporiteľne ovplyvnila objem medziúverov aj v júni. Poskytnutých 49,6 milióna znamená tretí najsilnejší mesiac od zavedenia eura, pričom viac požičali stavebné sporiteľne len v tohtoročnom apríli (50 miliónov) a máji (51 miliónov). Úroková sadzba sa v tomto segmente medzimesačne nemenila a zostala na úrovni 4,34%.

V segmente spotrebiteľských úverov sme videli netradične dlhý medziročný rast objemu, ktorý trval nepretržite od novembra 2010 až do mája 2012. Minulý mesiac sa tento trend zastavil, júnových 107 miliónov znamená medziročný pokles o 4% a medzimesačný o 4,9%. „19-mesačný nepretržitý medziročný rast, ktorý sme videli, je vzhľadom k ekonomickej situácii ťažšie vysvetliteľný, ale jeden z hlavných dôvodov vidíme v refinancovaní starších úverov,“ hovorí analytik Fincentra Ján Porázik. „Za ďalší významný dôvod zadlžovania sa Slovákov týmto typom úverov považujeme menšie stavebné úpravy. Naopak, aj napriek niektorým medializovaným názorom si myslíme, že dovolenka nie je dôvod, pre ktorý by si väčšina Slovákov zobrala na svoje plecia dlh.“ 

Kde zaradíte svojich klientov?

Spotrebiteľ finančných služieb na Slovensku je najčastejšie „radostný": Žije pre daný okamih, riadi sa intiúciou a dá na radu finančného sprostredkovateľa. Tak to aspoň vyplýva z prieskumu spoločnosti ING, ktorý na základe postoja k riziku a racionálnosti správania rozdelil spotrebiteľov finančných služieb v Európe na štyri skupiny osobností.

Pre každú osobnosť je charakteristické jedinečné finančné správanie sa súvisiace s finančnou gramotnosťou, správaním sa pri plánovaní dovolenky a postojom k finančnej budúcnosti. Zjednodušenú charakteristiku jednotlivých typov osobností ponúka nasledujúca tabuľka.    

ing-pozicie

Zastúpenie jednotlivých typov osobností v slovenskej populácii je vyjadrené v %. (V zátvorke je zastúpenie v priemere za všetky krajiny).  

Aj keď prieskum pracuje s kategóriou „postoj k riziku“, ani o klientoch s väčšou toleranciou k riziku nemožno hovoriť ako o vyhľadávačoch nebezpečenstva. Podľa ING to súvisí so súčasnou ekonomickou situáciou. To je dôvod, prečo nemôžeme hovoriť o ochote podstupovať riziko, ale skôr o miere vyrovnanosti s rizikom alebo o podstupovaní vopred kalkulovaného rizika. Riziková zložka teda zahŕňa na jednej strane averziu k riziku a na druhej strane vyrovnanosť s rizikom. Podrobnosti a charakteristiku jednotlivých skupín nájdete tu.  

Ilustračné foto: PSS.

Päť zaujímavostí týždňa: Ceny realít klesajú aj napriek vysokému objemu poskytnutých úverov

Päť zaujímavostí týždňa: Ceny realít klesajú aj napriek vysokému objemu poskytnutých úverov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.04.2017 00:00 Je lepšie schytiť jednu po papuli ľavou alebo pravou rukou? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Ako hovorieva jedna z mojich dcér, politikom občas v hlave fajne hrabe. Mnohí za to dostávajú dobre zaplatené a tak sa netreba čudovať, ak robia zo seba ešte väčších idiotov než sú. Týka sa to aj slovenských poslancov i amerického prezidenta. A chlapi, ktorí v nedeľu chodia do bordelu, nech tento komentár radšej nečítajú! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

02.01.2017 11:16 Minimálna mzda stúpla od Nového roka na 435 eur

Minimálna mzda vzrástla od Nového roka na 435 eur. Týka sa to zhruba troch percent pracujúcich.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »