Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Perspektívu na trhoch ponúkajú najmä americké akcie

Autor: Peter Apolen | 03.03.2017 00:00 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: americké akcie. Trump akcie investície
Perspektívu na trhoch ponúkajú najmä americké akcie

„Kľúčovým odkazom súčasnosti je očakávať neočakávané. Nachádzame sa v naozaj zvláštnej situácii, keď nie je jasné, ktorým smerom sa bude svetová ekonomika a politika vyvíjať,“ uviedol na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka Adam Lessing, šéf Fidelity International pre strednú a východnú Európu.

Najväčšími rizikami sú podľa neho dopady politiky Donalda Trumpa na svetovú ekonomiku, a ďalej voľby vo viacerých európskych krajinách, ako v Taliansku, Nemecku, či Francúzsku. Preto by naďalej mala byť spoločným menovateľom finančných trhov volatilita.

Podľa Róberta Bohyníka, CIO spoločnosti NN Investments Partners, nám súčasné finančné trhy nám dávajú tri lekcie:

Lekcia č. 1: Aj keby sme vedeli, ako dopadne britské referendum a americké voľby, trhy nám vždy dokazujú, že vedia prekvapiť. 

Lekcia č. 2: Neexistujú bezrizikové aktíva.

Lekcia č. 3: Žijeme vo svete, kde oveľa dôležitejšie je to, aké emócie sme schopní vyvolať, ako reálna pravda – „post truth“.

„Ak si odmyslíme hluk v politickej aréne – pretože už teraz vieme, kedy prídu kľúčové politické udalosti, výhľad do budúcnosti vôbec nie je zlý. Korporácie budú pravdepodobne konečne zvyšovať investície,“ hovorí R. Bohyník.

Svetový trh prichádza do novej reality. Sadzby začínajú rásť. Monetárnu politiku, ktorá ovplyvňovala trhy v posledných rokoch, nahrádza fiškálna politika. V USA je to zjavné, v Európe skôr pozvoľné. Monetárna politika už totiž dosiahla svoj limit. Množstvo peňazí, ktoré centrálne banky napumpovali do ekonomiky, bolo obrovské a každý nová dávka sa stretávala s menším a menším požadovaným prínosom.

Navyše pumpovanie lacných peňazí do ekonomiky negatívne postihovalo najmä pre finančný sektor – poisťovne, banky, ktorým tým dramaticky klesli úrokové výnosy.

Zvyšovanie sadzieb preto odborníci nevnímajú ako zlý signál, naopak ako pozitívny prejav normalizácie ekonomiky. Inflácia sa vracia. Prvou európskou krajinou, ktorá naplnila svoj dvojpercentný inflačný cieľ  je Česká republika.

„Máme však pred sebou ešte dlhú cestu smerom k normálu. Pozitívnymi signálmi však sú: zlepšujúci sa ekonomický sentiment, rastúca spotreba domácnosti a vidíme aj návrat ekonomického rastu. Síce opäť viac v USA, ale signály prichádzajú i z Európy,“ hovorí Adam Lessing, šéf Fidelity International pre strednú a východnú Európu.

Vyhliadky:

Najbližšie obdobie bude podľa neho charakterizovať príklon k riziku. Myslí si, že sa treba sústrediť na rizikové aktíva ako akcie, či korporátne dlhopisy.

Naopak negatívny dopad bude mať zvyšovanie sadzieb pre fixné aktíva – ako napríklad štátne dlhopisy. Veľkú perspektívu neponúkne podľa A. Lessinga ani zlato, regióny rozvíjajúcich sa trhov, Veľká Británia a Japonsko.

Časť akciových titulov už v minulosti vysoko rástla. Ide o veľké firmy ako Google, Apple, či Facebook. Minulý rok vzrástli i o 20 percent. Tieto akcie sú už dnes veľmi drahé. Existuje však ešte dostatok lacných akcií. Pomôckou pre orientáciu môže byť ukazovateľ p/e. Dobrou stávkou by mali mať americké akcie.

Doteraz sa darilo defenzívnym sektorom, ako napríklad zdravotníctvu. Strácali však cyklické akcie. To sa bude podľa A. Lessinga meniť a treba byť veľmi pozorný, kedy dôjde k zmene sentimentu. Podporou pre to budú investície do infraštruktúry, ako aj celkový nárast fiškálnych výdavkov.

„Hoci ekonomika dostane fiškálnu podporu, nečakajme, že efekty budeme vidieť, už tento rok. Najlepší možní scenár je rast v poslednom štvrťroku tohto roka, ako viac je pravdepodobnejšie, že to bude až na budúci rok,“ protirečí R. Bohyník z NN Investments Partners.

Regióny:

EÚ – Rast bude síce pomalší ako v USA, ale konečne dochádza k návratu inflácie, hoci sme ešte stále ďaleko od inflačného cieľa dvoch percent. Dva pozitívne faktory pre eurozónu budú: slabé euro a pozitívny sentiment.

UK nebude trhom, „kam by som teraz investoval peniaze. Krajina totiž prichádza do ťažkých časov a hrozí jej odchod investorov ako i pokles investícií, ktoré v ňej zostanú,“ hovorí A. Lessing.

Rozvíjajúce sa krajiny – Je načase prestať hovoriť o týchto krajinách jedným slovom. Ich vývoj sa totiž bude navzájom líšiť. Mexiko, ktorého 81 percent exportu smeruje do USA, bude trpieť opatreniami nového prezidenta. Okrem toho zrušením dohody TPP budú strádať aj krajiny ako India, Filipíny, Južná Kórea a Tajwan.

Naopak dobre by sa mohli vyvíjať krajiny ako Rusko, ale i stredná Európa – Poľsko, Česká republika, či Slovensko, kde sa dobre vyvíjajú ukazovatele ekonomického sentimentu.

Región CEE má veľmi sľubné predpoklady. „Je exportne zaťažený na rast v západnej Európe. Je tu ale aj silný rast domácej spotreby, slušný bankový sektor. Otázkou je len, ako sa bude vyvíjať situácia v Poľsku, kde vidíme zmenu riadenia krajiny smerom k Maďarsku spred troch, či štyroch rokov,“ uzatvára R. Bohyník.

Perspektívu na trhoch ponúkajú najmä americké akcie

Perspektívu na trhoch ponúkajú najmä americké akcie >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »