Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

26.05.2017 11:05 | Kategórie: EURO Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: deficit Francúzsko dlh

Nový francúzsky minister hospodárstva, Bruno Le Maire, tento týždeň uviedol, že Francúzsko si váži svoje európske záväzky a chce tak znížiť svoj deficit. Avšak pri súčasnej prognóze relatívne mierneho hospodárskeho rastu sa táto úloha zdá byť až príliš ambiciózna.

  • Minister hospodárstva Le Maire sa zaviazal dodržať záväzok EU v oblasti znižovania dlhu
  • Európska komisia poukazuje na naliehavú potrebu krajiny vysporiadať sa s dlhovou záťažou
  • Francúzsky verejný dlh dosiahol na konci roka 2016 úroveň 96,3 percenta HDP
  • Plán počíta s poklesom dlhu na 96 percent HDP do konca roka, avšak ročný rast HDP musí dosiahnuť úroveň 1,5 percenta
  • Zníženie deficitu a dlhu, pri raste HDP nedosahujúcom 1 %, je veľmi náročné

B. Le Maire tento plán prezentoval počas stretnutia v Berlíne so svojím nemeckým náprotivkom W. Schaeubleom po tom, čo Európska komisia upozornila Francúzsko na „naliehavú“ potrebu riešiť ekonomické nerovnováhy, vrátane nadmerného rozpočtového deficitu.

Minister Le Maire, proeurópsky konzervatívec v pozícií nového ministra hospodárstva,  povedal, že Francúzsko musí urobiť reformu počas päťročného funkčného obdobia svojho nového prezidenta Emmanuela Macrona. „Franúzsko bude rešpektovať svoj európsky záväzok znížiť deficit, avšak nerobíme to s cieľom potešiť Európsku komisiu. Robíme to preto, lebo je to dobré pre Francúzsko,“ povedal Le Maire na spoločnej tlačovej konferencii s W. Schaeubleom.

Podľa rozpočtu na tento rok by mal verejný dlh do konca tohto roka klesnúť na 96 percent HDP zo súčasných 96,3 percenta z konca minulého roka. V roku 2012 to bolo 89,5 percenta. Tento cieľ je však podmienený ročnou mierou rastu HDP na úrovni 1,5 percenta. S aktuálnou mieru rastu iba 0,7 percenta v prvom štvrťroku 2017 sa tak zdá byť táto prognóza nedosiahnuteľná.

Francúzsky hospodársky rast smeruje postupne k úrovni jedného percenta. To robí trvalý pokles deficitu a verejného dlhu dosť problematický.

Tento rok potrebuje Francúzsko pôžičky v objeme 185 miliárd eur. Vlani to bolo 187 miliárd eur. Krajina je aj napriek tomuto zníženiu druhým najväčším dlžníkom v Európskej únii, hneď po Taliansku. Avšak napriek vysokej zadlženosti sa Francúzsko teší z dôvery investorov, pretože ťaží zo statusu „nie až tak zlého dlžníka“ eurozóny.

U krátkych splatností sa krajina aktuálne dokáže refinancovať za záporný úrok, a pri dlhších splatnostiach dlhov sa úroky blížia historickým minimám. Priemerná úroková miera úverov na desať rokov je v súčasnosti na úrovni 0,92 percenta, kým v roku 2012 to bolo 2,28 percenta. Navyše francúzsky spread, teda rozdiel ceny oproti nemeckým dlhopisom, sa vrátil na 46 bázických bodov z nedávnych 78 bázických bodov zo začiatku tohto roka, čo je evidentne pozitívny signál.

Náklady na dlh Francúzka by mali aj v budúcom roku klesnúť. S ohľadom na už splatené pôžičky z čias finančnej krízy klesne na budúci rok objem úrokov z verejných dlhov pravdepodobne na 1,5 percenta HDP. Vlani to bolo 1,7 percenta, čo je oveľa viac ako v roku 2007, keď to bolo 2,5 percenta.

Náklady na dlh v pomere k HDP sú tak menšie, ako vo väčšine európskych krajín, napríklad vo Veľkej Británii, Taliansku a Španielsku, jedine s výnimkou Nemecka.

Očakávaný nárast úrokových sadzieb v budúcnosti by tak mal mať na verejné financie krajiny v nasledujúcich piatich rokoch len malý dopad. Vzhľadom na to, že priemerná splatnosť dlhopisov je len sedem rokov, pri zvýšení sadzieb o jedno percento, by dopad na náklady na dlh bol len 0,14 percentuálneho bodu ročne.

V prípade zhoršenia ekonomických podmienok, teda ak by napríklad desať ročné dlhopisy zdraželi na štyri percentá, inflácia by sa dostala na dve percentá a HDP by rástlo ročne o jedno percento, by sa náklady na dlh nedostali k úrovni z roku 2012 skôr ako v roku 2020.

Podiel dlhopisov vo vlastníctve zahraničných investorov dosiahol koncom minulého roka desaťročné minimum 58,5 %. Priemer predstavuje 60 percent. Odlev bol koncentrovaný najmä do posledného kvartálu minulého roka, čo sa dá vysvetliť zvýšením politického rizika pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Teraz, keď sú voľby úspešne za nami, sa dá očakávať, že tento trend nebude ďalej pokračovať.

Druhým vysvetlením odlevu zahraničných vlastníkov francúzskeho dlhu je správanie japonských investorov. Tí počas prvých deviatich mesiacov minulého roka masívne investovali do francúzskych pokladničných poukážok. Vo štvrtom štvrťroku ich potom hromadne predávali.

Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank.

Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.08.2017 16:15 Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Na trhoch s fixným výnosom sa aktuálne dosť intenzívne diskutuje okolo výnosov na dlhopisoch. V poslednej dobe sme mohli čítať niekoľko článkov a analýz, ktoré opisujú túžobne očakávaný nárast výnosov a dávajú investorom tipy, ako sa vyrovnať s nadchádzajúcimi dramatickými zmenami. No povedzme si, si prečo sa pravdepodobne mýlia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 12:51 Euro sa voči doláru pohybuje na 2,5 ročných maximách

Pri bilancovaní uplynulého týždňa môžeme povedať, že euro sa voči doláru pohybovalo na najvyšších úrovniach od začiatku roka 2015, teda za posledného 2,5 roka. Posilňovanie sa európskej meny je vyvolané predovšetkým politickou situáciu na druhej strane Atlantiku. Medzi vládnucimi republikánmi totiž panujú nezhody a investori na trhoch sa obávajú, že Trump nedokáže presadiť ekonomické a daňové reformy tak, ako sľuboval pred nástupom do Bieleho domu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 09:05 Jak moc se přehříváme?

Dusno, horko, pálící slunce. Je takové vedro, že už se přehřívá i česká ekonomika. Data jsou pravidelně nad odhady a poslední revize předchozích údajů o HDP ukazují, že jsme rostli ještě rychleji, než se zdálo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »