Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Podceňovaná Európa predstavuje novú príležitosť

Najlepšie obchody sú tie, ktoré využívajú situáciu, keď trh nesprávne oceňuje aktíva a ich likviditu. Druhý kvartál nám nedávno začal a stále viac sa zdá, že príbeh o európskej nestabilite môže byť veľmi nadsadený. Myslím si, že Európa sa pripravuje na prekonanie neistých Spojených štátov amerických ťažiacich z tzv. Trumpovho efektu.

Európa prekoná USA

Čím je odchýlka medzi odhadom a realitou väčšia, tým vyššie sú aj očakávané výnosy. Podobné je to aj s likviditou. Čím viac likvidity, tým nižší očakávaný zisk. George Soros rozobral túto tému vo svojej všeobecnej teórii reflexivity nasledovne: „V situáciách, ktoré sú ďaleko od svojej prirodzenej rovnováhy, a v ktorých existuje veľký rozdiel medzi očakávaním a realitou, je potom výsledkom pohyb v smere hľadania novej rovnováhy a teda opačným smerom ako predtým“.

My v Saxo Bank si myslíme, že práve k takejto situácii dochádza teraz v Európe. Priepasť medzi vnímaním a realitou je obrovská. Vytvára to atraktívne príležitosti: nákup eura, nákup cyklických akcií a stávka na všeobecný rast v regióne.

Európske aktíva, s výnimkou nemeckých dlhopisov, sú napríklad dnes diskontované z ohľadom na nervozitu ohľadom francúzskych či nemeckých volieb, či konečných výsledkov brexitu. Niektoré z týchto obáv síce sú reálne, no iné sú nadsadené. Väčšina z nich je avšak ovplyvnená strachom. Európska ekonomika i napriek tomu prekoná v najbližších štyroch rokoch ekonomiku USA.

Sú to najmä investori mimo Európy, ktorí často pri oceňovaní obrovského množstva politického kapitálu investovaného do Európy a do samotného eura zlyhávajú. Nezabúdajme, že politici sú stále viac naklonení v prospech Európy, ako proti nej a to dokonca aj viac ako ich voliči.

Je teda síce možné, aby sa Marine Le Penová stala novou francúzskou prezidentkou, avšak je nemožné, aby zároveň zvolala aj vyhrala referendum o odchode Francúzska z eurozóny. Prečo je to tak nepredstaviteľné? Financial Times vysvetľuje: „Podľa článku 89 musí byť každá ústavná zmena navrhnutá vládou, nie prezidentom. Následne musí byť schválená oboma komorami parlamentu a potom aj ľudovým hlasovaním v referende, alebo 60 percentnou väčšinou v kongrese. To znamená, že aj keby Le Penová chcela vyhlásiť referendum, potrebovala by aj súhlas väčšiny parlamentu vytvoreného po júnových parlamentných voľbách“.

Existuje preto len malá alebo dokonca žiadna šanca, aby Francúzsko opustilo eurozónu. Ako sa správa trh? Zastáva postoj „počkáme a uvidíme“. Dôvodom je možno tiež skutočnosť, že súperom Le Penovej je neznámy Emmanuel Macron.

Najväčším rizikom Európy zostáva nový príliv prisťahovalcov. Z výsledkov holandských volieb si môžeme zobrať ponaučenie v zmysle, že podpora populistických strán pozitívne koreluje s úrovňou imigrácie. Nie je to príjemné, ale je to fakt. Rizikom by v takom prípade bolo politické rozhodnutie v zmysle Erdoganovo rozhodnutia o znovuotvorení hraníc Turecko pre migrantov.

Pravdepodobnosť takéhoto výsledku je v súčasnosti 50 na 50 a ak sa táto situácia nevyrieši pred francúzskymi, alebo nemeckými voľbami, táto téma sa stane pre trhy jednou z kľúčových.

Na základe týchto skutočností očakávame po tom, čo sa v treťom kvartáli skončia všetky voľby, výrazné posilnenie eura. Európa má veľký prebytok bežného účtu, ECB smeruje k menej akomodatívnej menovej politike, a dokonca uvažuje o skresaní kvantitatívneho uvoľňovania, a stredná a východná Európa naďalej prekonáva rastom HDP tri percentá.

Áno, vnútorná devalvácia eurozóny funguje. Krajiny, ktoré nie sú schopné devalvovať svoju menu musia namiesto toho obmedzovať svoje výdavky a mzdy. Európe sa bude v druhom kvartáli dariť lepšie ako Spojeným štátom americkým, no náš globálny makroekonomický výhľad zostáva stále na pozícii, že recesia v nadchádzajúcich 12 až 18 mesiacoch je viac pravdepodobná, ako nie.

Kým trh vidí menej ako desať percentné riziko recesie, my ho vidíme na viac ako 60 percentách. Nepredpovedáme ale recesiu, len náš ekonomický model indikuje citeľné spomalenie. Dôvodom je to, že silný úverový impulz z Číny a Európy, ktorý sme videli začiatkom roku 2016, sa doteraz neprejavil nejakým zvratom, alebo spomalením.  

V nadchádzajúcich mesiacoch teda budeme vidieť tak skutočnú jar, ale aj jar založenú na nesprávnych očakávaniach. Európa si tak bude viesť lepšie ako USA a euro lepšie ako dolár. Ázia bude pod tlakom reformovať svoje cestu ekonomického rastu založeného na dlhu, ktorú si razila doteraz.

Nezostáva nám nič iné ako varovať, že 2. a 3. kvartál môžu byť veľmi odlišné od Trump mánie a nerealistických valuácii, ktoré vidíme teraz. Pred nedávnom som navštívil 30 dôležitých klientov Saxo Bank. Všetci teraz uprednostňujú akcie a veria v ich ďalší rast.

Inými slovami, nikto z nich si nemyslí, že by súčasné silné momentum pri akciách, založené na nádeji a nízkych výnosoch na dlhopisoch malo v dohľadnom čase skončiť.

Dovoľte mi na záver citovať múdru vetu J. P. Morgana, ktorý na odpoveď, ako sa zbohatol, stručne povedal: „Realizoval som svoje zisky príliš rýchlo“.

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank.

Podceňovaná Európa predstavuje novú príležitosť

Podceňovaná Európa predstavuje novú príležitosť >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »