Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Potrebujú finanční poradcovia vzdelaných klientov?

Potrebujú finanční poradcovia vzdelaných klientov?

Nebolo by v záujme finančných poradcov predať produkt nerozhľadenému klientovi, ktorý podľahne šarmu poradcu a ani nevie, čo kupuje? Nebolo by oveľa jednoduchšie pracovať bez všetečných otázok a zamietavých reakcií klientov? Na prvý pohľad možno áno, no každý ostrieľaný poradca odpovie, že určite nie. Proces kúpy totiž nekončí uzavretím zmluvy, ale je podmienený i ďalšou spokojnosťou zákazníka. Inak sa úspešný obchod premení na nepriaznivú štatistiku pri najbližšom nájazde ďalšieho šarmantného poradcu.

O téme finančnej gramotnosti počujeme s menšími či viacerými prestávkami z viacerých strán. Podľa ostatného prieskumu Nadácie Partners napríklad až tri štvrtiny domácností si nerobia svoj rozpočet príjmov a výdavkov. Podľa prieskumu Slovenskej bankovej asociácie sú finančne gramotné len štyri percentá žiakov základných a stredných škôl.

Výsledky len potvrdzujú známy fakt, že finančná gramotnosť na Slovensku je nízka. Problém si uvedomujú poskytovatelia finančných služieb, tretí sektor i vláda. Chytajú sa teda kormidla. Existuje Nadácia Partners, ktorá sa snaží zvyšovať finančnú gramotnosť, podobnú náplň má iniciatíva Moja família spoločnosti OVB. Slovenská banková asociácia má projekt Viac ako peniaze. Isté kroky dokonca podniká i NBS.

No zatiaľ je to len chytaním mačky za chvost. Krok musí urobiť štát a venovať finančnému vzdelávaniu patričné miesto v učebných osnovách. Všetci žiaci totiž učia o stavbe tela. I keď len málo z nich sa stane lekármi, cieľom je mať prehľad fungovaní organizmu a jeho chorobách. Deti v škole drilujú gramatiku, aj keď sa len mizivé percento stane spisovateľmi alebo novinármi. No písať gramaticky a štylisticky správe patrí k základnej výbave bežného človeka.

Rovnako by to malo byť s finančných vzdelávaním. I keď sa nestanú všetky deti bankármi alebo ekonómami. No všetky budú v dospelosti riešiť nejaký finančný produktu. Či už si budú brať hypotéku, uzatvárať životnú poistku alebo hoci len šetriť na termínovanom účte. Finančná gramotnosť je teda nevyhnutnou výbavou dnešného človeka. Mal by si to uvedomiť i štát a nenechávať iniciatívu len na aktivistov a súkromné spoločnosti. Finančné vzdelávanie si zaslúži pevné miesto v učebných osnovách.

Potrebujú finanční poradcovia vzdelaných klientov?

Potrebujú finanční poradcovia vzdelaných klientov? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 5 komentárov)

Re: yowie | 14.09.2013 09:19
:) | 14.09.2013 01:28
Re: yowie | 12.09.2013 18:06
FP | 10.09.2013 14:09
suhlas stano | 10.09.2013 12:42

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Blogy

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0 Ďalšie články »

Krátké správy z Blogy

03.12.2015 12:03 Lízingový trh rastie za 3. štvrťroky dvojciferným tempom

Lízingový biznis rastie za deväť mesiacov roka o 17 percent. Najväčším ťahúňom trhu bolo financovanie strojov a zariadení, ktoré narástlo až o dve tretiny, nasledované nákladnými vozidlami s rastom o pätinu. Dominantnou komoditou na trhu však naďalej zostávajú osobné a úžitkové automobily. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.11.2014 09:24 Zajtra je medzinárodný deň nenakupovania. Američania ho paradoxne oslávia najväčšími nákupmi v roku

V piatok 28. novembra „oslavujeme“ medzinárodný deň nenakupovania. Na Slovensku ale zatiaľ na popularite výraznejšie nezískal a Slováci aj počas tohto dňa nakupujú bez akýchkoľvek obmedzení či výčitiek. Ešte väčším paradoxom je tento deň v USA. Práve na posledný novembrový piatok totiž v USA pripadá tzv. Black Friday, teda deň, ktorý odštartuje najväčšie víkendové výpredaje v roku. Tento  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »