Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Predmetom sporu je vysoký obchodný prebytok Nemecka

Predmetom sporu je vysoký obchodný prebytok Nemecka

Prvé stretnutie Donalda Trumpa a Angely Merkelovej skončila fiaskom. Americký prezident odmietol nemeckej kancelárke podať ruku a tá po návšteve vyhlásila, že Európa sa na USA viac nemôže spoliehať. Predmetom sporu medzi oboma veľmocami je vysoký obchodný prebytok Nemecka. Ten vlani dosiahol 8,3 percenta HDP. Jedným z dôvodov, pre ktorý sa krajine darí, je aj nefunkčná eurozóna a podhodnotený kurz eura.

Nemecko v posledných rokoch vytvára vysoké prebytky na bežnom účte platobnej bilancie, ktorým sa dostáva čoraz viac pozornosti. Makroekonomickú nerovnováhu kritizujú predstavitelia popredných globálnych ekonomík, avšak v tejto kritike Nemecko vidí skôr závisť konkurentov než ekonomickú nerovnováhu.

Čaro nemeckého obchodného prebytku

Bežný účet platobnej bilancie zachytáva vývoz a dovoz tovarov a služieb z a do krajiny. Ďalej tiež zachytáva príjmy tuzemcov zo zamestnania v zahraničí a cudzincov zo zamestnania v tuzemsku, zároveň tiež dôchodky (napr. zisky či dividendy) z kapitálu vo vlastníctve domácich, ktoré sú započítané v zahraničí a dôchodky vo vlastníctve zahraničných subjektov, ktoré sú započítané v domácej ekonomike .

Nemecký prebytok bežného účtu sa vyšplhal na 8,3 percenta HDP. Všeobecne možno konštatovať, že krajiny s prebytkom na bežnom účte usporia viac, než minú. Dôvodom, prečo Nemecko dosahuje takto vysoký prebytok je niekoľko. Jedným z nich je skutočnosť, že k vytváraniu týchto nerovnováh prispieva súčasné fungovanie eurozóny. V prípade ekonomiky, v ktorej platí kompenzačný mechanizmus, by mal prebytok bežného účtu za následok tlak na posilňovanie meny, čo by viedlo k nárastu importu a poklesu exportu a postupnému vyrovnanie bežného účtu. Pre menovú úniu však tieto obvyklé mechanizmy nefungujú.

Rovnaký problém, no z druhého pohľadu

Ak by sme však predpokladali, že eurozóna by neexistovala a Nemecko by malo svoju vlastnú menu, dochádzalo by v posledných rokoch pravdepodobne k jej výraznému posilňovaniu. No v skutočnosti je aktuálny kurz eura pre Nemecko stále podhodnotený a to ešte viac podporuje jeho ekonomickú aktivitu.

Ide o rovnaký problém, ktorý už niekoľko rokov rieši Grécko, avšak z opačného pohľadu. Pre Grécko je aktuálne euro nadhodnotené a potrebovalo by naopak slabšiu menu, aby tak mohlo naštartovať svoj ekonomický rast. Bez schopnosti jednotlivých krajín ovplyvňovať menový kurz môže vznikať takýchto ekonomických nerovnováh čoraz viac. Je možné, že bude musieť zasahovať ECB.

Na skutočnosť, že konkurencieschopnosť Nemecka pramenní čiastočne z nefunkčnosti eurozóny upozornil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. S kritikou nemeckých obchodných prebytkov sa k nemu pred časom pripojil aj prezident USA Donald Trump.

Kritika zo zahraničia

Hlavní predstavitelia dvoch najväčších ekonomík eurozóny, teda francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová, sa v spôsobe riešenia obchodných prebytkov Nemecka názorovo rozchádzajú. No obaja čiastočne súhlasia s tým, že súčasný obchodný prebytok je skutočne príliš vysoký.

Francúzsky prezident si uvedomuje rozdielnu ekonomickú situáciu medzi jednotlivými štátmi eurozóny, pričom po Nemecku požaduje, aby začalo svoje úspory (darom) smerovať na juh Európy. Podľa nemeckého ministra financií Wolfgang Schäubleho, by však tento krok museli podporiť nemeckí voliči. Inými slovami, tento krok by v Nemecku určite neprešiel.

Nemecké obchodné prebytky kritizuje aj Donald Trump, ktorému prekáža najmä vývoz nemeckých áut do USA, čomu výrazne nahráva slabšie euro. Avšak USA nepotrebujú riešiť nefunkčnosť eurozóny, ale svoje vlastné záujmy. Pripravujú preto zavedenia cla na nemecký dovoz automobilov vo výške 20 percent.

Nemecko tiež vníma svoje obchodné prebytky ako veľmi vysoké, avšak o možnosti priamej podpory južného krídla eurozóny neuvažuje. Ponúka sa tak možnosť navýšiť verejné výdavky do vojenských zákaziek či infraštruktúry, z čoho by mohli partneri zo zahraničia profitovať.

Vojenské zákazky sú však dlhodobým procesom a navyšovať výdavky do infraštruktúry pri dobrej ekonomickej situácii by nemuselo byť príliš efektívne. Ponúka sa možnosť využiť makroekonomickú výhodu pri politických rokovaniach, kedy by Nemecko za finančnú podporu požadovalo od ostatných krajín rôzne ústupky.

Ak Nemecko nevypočuje svojich kritikov a nezačne výrazne dotovať južné štáty eurozóny, hrozí, že tieto rozdielne štáty nemôžu byť v rovnakej menovej únii. Solidarita nemeckých občanov a politikov stále klesá, nie je teda veľmi pravdepodobné, že by finančná podpora bola v dohľadne. K riešeniu by asi bolo treba menej nárekov od predstaviteľov globálnych ekonomických konkurentov v médiách, a viac zmysluplných ekonomických argumentov na rokovacom stole.

Predmetom sporu je vysoký obchodný prebytok Nemecka

Predmetom sporu je vysoký obchodný prebytok Nemecka >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.08.2017 16:15 Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Na trhoch s fixným výnosom sa aktuálne dosť intenzívne diskutuje okolo výnosov na dlhopisoch. V poslednej dobe sme mohli čítať niekoľko článkov a analýz, ktoré opisujú túžobne očakávaný nárast výnosov a dávajú investorom tipy, ako sa vyrovnať s nadchádzajúcimi dramatickými zmenami. No povedzme si, si prečo sa pravdepodobne mýlia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 12:51 Euro sa voči doláru pohybuje na 2,5 ročných maximách

Pri bilancovaní uplynulého týždňa môžeme povedať, že euro sa voči doláru pohybovalo na najvyšších úrovniach od začiatku roka 2015, teda za posledného 2,5 roka. Posilňovanie sa európskej meny je vyvolané predovšetkým politickou situáciu na druhej strane Atlantiku. Medzi vládnucimi republikánmi totiž panujú nezhody a investori na trhoch sa obávajú, že Trump nedokáže presadiť ekonomické a daňové reformy tak, ako sľuboval pred nástupom do Bieleho domu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 09:05 Jak moc se přehříváme?

Dusno, horko, pálící slunce. Je takové vedro, že už se přehřívá i česká ekonomika. Data jsou pravidelně nad odhady a poslední revize předchozích údajů o HDP ukazují, že jsme rostli ještě rychleji, než se zdálo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »