Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Pri poistení invalidity treba myslieť viac na choroby ako úrazy

Pri poistení invalidity treba myslieť viac na choroby ako úrazy

Z pohľadu vplyvu na rodinu a jej finančnú stabilitu je invalidita jedným z najvážnejších rizík. Prináša doživotný pokles príjmov, a pritom vôbec nie je ojedinelá. Každoročne je Sociálnou poisťovňou uznaných viac ako 20-tisíc prípadov straty pracovnej schopnosti a len tretina z nich vykonáva popri dôchodku i nejakú pracovnú činnosť. Výpadok príjmu preto treba nahradiť poistením.  

Invalidita predstavuje trvale zníženú schopnosť človeka pracovať. O jej priznaní rozhoduje Sociálna poisťovňa a pre dlhodobo chorých alebo ľudí po úraze je často poslednou nádejou, ako sa v ťažkej životnej situácii dostať aspoň k nejakým peniazom. Sociálna poisťovňa na základe tohto rozhodnutia vypláca invalidné dôchodky, komerčné poisťovne ním podmieňujú naštartovanie ich kompenzačných programov.

Invalidita nie je na Slovensku vôbec zriedkavou záležitosťou. Trpí ňou až 235 tisíc ľudí. Ročne pribudne 20 tisíc nových prípadov. Len necelých 80 tisíc z celkového počtu invalidov však vykonáva aspoň nejakú zárobkovú činnosť. Ostatní sú odkázaní na finančnú pomoc. Štátna dávka v podobe invalidného dôchodku totiž predstavuje len 264 eur. Invalidita teda predstavuje dramatický pokles osobných a často aj rodinných príjmov. Poistiť sa pre takéto prípady je preto mimoriadne dôležité. 

Ako sa však poistiť správne? Je žiaľ smutným faktom, že poistenie pre tieto prípady nemajú ľudia často nastavené optimálne. „Mnohí si myslia, že invalidita vzniká najmä v dôsledku úrazov. Tie však stoja za menej ako troma zo sto prípadov invalidity, zvyšok majú na svedomí choroby,“ vysvetľuje Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

Medzi najčastejšie príčiny trvalej práceneschopnosti tak patria ochorenia svalov a obehovej sústavy, kostrového a spojivového tkaniva, duševné poruchy a poruchy správania a onkologické ochorenia. „Životné poistenie by preto malo obsahovať predovšetkým pripoistenie invalidity aj z dôvodu choroby,“ dodáva D. Guťanová.

priciny-vzniku-invalidity

Pozornosť treba venovať i počtu a druhu chorôb, ktoré poisťovne kryjú. Dôležité je vybrať si poistenie s  pokiaľ možno najširším krytím.

Ďalším chytákom fenoménu invalidity je miera pracovnej neschopnosti, ktorú Sociálna poisťovňa postihnutému prizná. Rozlišujeme dva stupne invalidity – čiastočnú, pri ktorej je schopnosť pracovať znížená o 41 až 70 percent a plnú – s viac ako 70 percentným poklesom. Obdobné škálovanie používajú i životné poisťovne. Niektoré z nich však kryjú len prípady plnej invalidity.

Sociálna poisťovňa pritom plnú invaliditu priznáva nerada. Predstavuje len jednu štvrtinu z celkového poštu prípadov. V uplynulom roku predstavovali z celkového počtu 22 300 nových priznanej zníženej pracovnej schopnosti tie čiastočné až 74 percent. Pri výbere životnej poisťovne je preto lepšie uprednostniť tú, ktorá kryje komplexnú invaliditu z dôvodu choroby aj úrazu.

Najviac invalidov je na východnom Slovensku

Najviac poberateľov invalidných dôchodkov sa nachádza v Prešovskom kraji – až 37 tisíc. V Košickom kraji ich je 33 tisíc. Najmenej poberateľov je naopak v Bratislavskom kraji – len 18 tisíc.

Invalidita hrozí rovnako mužom i ženám. Podľa záznamov Sociálnej poisťovne poberá túto dávku približne 118 tisíc mužov a 116 tisíc žien. 

Pri poistení invalidity treba myslieť viac na choroby ako úrazy

Pri poistení invalidity treba myslieť viac na choroby ako úrazy >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Najdoležitejšie riziko Stanislav | 16.05.2017 15:56

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Poistenie

Peter Apolen | 29.05.2017 00:00 Domácnosti sú zraniteľné proti kyberkriminalite. Pomôcť môže poistenie

Celý svet bol nedávno v pozore kvôli kybernetickým útokom, ktoré zasiahli stovky firiem po celom svete. Obeťami boli inštitúcie, firmy, ale aj bežní občania. Hoci sa útok podarilo pomerne rýchlo zastaviť, odborníci tvrdia, že neskôr môže prísť ďalší a silnejší. Jednou z foriem zabezpečenia sa voči finančným dôsledkom pre súkromné osoby a domácnosti je komerčné poistenie.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2017 00:00 Pozor na staré poistky nehnuteľnosti a domácnosti

Klienti nahlasujú škody, ktoré spôsobili záplavy z prívalových dažďov v oblasti Liptova, Kysúc a východného Slovenska koncom apríla a začiatkom mája. Väčšina hlásení sa týka poškodenia nehnuteľnosti a domácnosti. Ponúkame preto niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní škody a ako neprísť o svoje peniaze. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 21.04.2017 00:00 Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta

Prišli ste ráno na parkovisko a Vaše auto nikde? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak Vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a taktiež aj poisťovni. Ponúkame niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní krádeže vozidla a na čo nezabudnúť pri komunikácii s poisťovňou.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 16.04.2017 00:00 Veľkonočné poistné udalosti: Pozor na vodu a alkohol

Veľkonočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších v roku a na Slovensku sú už tradične spojené so šibačkou a oblievačkou. Práve v tomto období však poisťovne evidujú nárast hlásení škôd na zdraví či majetku, ktoré sú spojené práve s oslavou Veľkej noci. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Poistenie

23.05.2017 08:50 Odškodnění při dopravní nehodě: Nahradí snížení tržní ceny vozidla?

Ústavní soud vydal v nedávné době významné rozhodnutí v problematice náhrady škody na vozidle z povinného ručení. Lze požadovat odškodnění rozdílu mezi tržní cenou vozidla před dopravní nehodou a po jeho opravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.05.2017 11:05 Na trhu je prvé špecializované poistenie bicyklov

Sezóna bicyklov je tu. A s ňou prichádza na slovenský trh aj prvé poistenie cyklistov a bicyklov, vrátane elektrobicyklov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.05.2017 09:34 Odškodnění při dopravní nehodě: Jaká je výše odškodnění pro pozůstalé?

S účinností nového občanského zákoníku došlo k podstatným změnám v odškodnění újmy na zdraví. Dnes se zaměříme na problematiku odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.05.2017 12:30 AXA dosiahla vlani v ČR a SR zisk vo výške 19 mil. eur

Zisk skupiny vlani medziročne vzrástol o 28 percent. Celkové hrubé výnosy vo výške 0,6 mld. eur a náklady klesli o tri percentá. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Poistenie za posledných 14 dní

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »