Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Provident: Vďaka novej legislatíve evidujeme pri niektorých produktoch pokles i o 20%

Provident: Vďaka novej legislatíve evidujeme pri niektorých produktoch pokles i o 20%

Do platnosti vstúpili viaceré legislatívne zmeny upravujúce podnikanie nebankových spoločností. Napríklad povinnosť poskytnúť úver v bezhotovostnej forme. Od apríla navyše budú môcť podnikať len na základe licencie od NBS. Jedna z najväčších spoločností na trhu – Provident Financial už teraz eviduje po zavedení zmien pokles obchodov. Viac o dopadoch novej legislatívy hovorí jej konateľ Aleš Janku.

  • Minulý rok bol schválený balík do platnosti balík opatrení, s cieľom  regulovať podnikanie nebankových spoločností.  Ako ho teraz s odstupom času vnímate?

Nemáme problém prispôsobiť sa a rešpektovať právne normy v každej krajine, kde Provident pôsobí. Inak to nie je ani na Slovensku. Udiali sa zásadné zmeny, ktoré mali prispieť k lepšej ochrane klientov pred nekalými praktikami spoločností, ktoré často podnikajú na hrane zákona alebo mimo neho.

Reálne však negatívne zasiahli práve zákazníka, nie však firmy v takzvanej šedej zóne, ktoré, bohužiaľ,  nijako neodradili od ich biznisu, práve naopak. Zmeny v legislatíve, tie schválené i v procese sa naplno prejavia až v nasledujúcich mesiacoch.

ales-janku_1

  • V čom vidíte pozitíva a ktoré zmeny v zákonoch považujete z tohto pohľadu za kľúčové?
        

Práve regulácia prostredníctvom licencovania, ktoré sme viac ako pred rokom aj navrhovali, jednoznačne oddelí zrno od pliev, trh sa sprehľadní a stane sa stabilnejším. Predpokladám, že po zavedení licencií ostane na našom trhu asi štvrtina hráčov.

Spoločnosť s licenciou Národnej banky Slovenska bude pre klientov jasným ukazovateľom, že ide o férového a spoľahlivého partnera.  Vítame aj povinnosť používať nebankový úverový register. Popri našom skóringu zákazníka budeme mať tak kompletný prehľad o jeho zadlžení, a to nám pomôže pri schvaľovaní žiadostí o pôžičku.

  • Ako sa premietli tieto legislatívne opatrenia do vašej obchodnej praxe?

Klientov Providentu najviac ovplyvnil zákaz poskytovania hotovostných pôžičiek. Od našich obchodných zástupcov po schválení pôžičky už nedostanú peniaze na ruku, ale prostredníctvom poštovej poukážky alebo bankového prevodu. Môže sa to javiť ako úplne bezproblémové. Poznáme však našich klientov a tí potrebujú peniaze ihneď a čakanie na prevody financií v banke alebo doručenie poukážky v ich prípade často situáciu nerieši.

Niektorí nemajú ani bankový účet, alebo ho majú a nepoužívajú ho. Navyše s týmito úkonmi súvisia aj ďalšie poplatky. Niektorí z našich zákazníkov, ktorým tento spôsob, čo predlžuje reálny čas o tri-štyri dni, kedy dostanú peniaze do rúk nevyhovuje, sa obrátia na firmy či jednotlivcov, čo reguláciu jednoducho nedodržiavajú.

  • Čo obmedzenie času, kedy môžete kontaktovať klientov?

Ďalším opatrením legislatívcov, ktoré sa priamo dotýka zákazníka, je zákaz telefonovania a osobnej návštevy klienta po 18.00 hodine a cez víkend, pokiaľ o to nepožiada sám klient. Teda práve v čase, keď je po práci a môže sa nám venovať. Náš 130-ročný obchodný model stojí na obchodných zástupcoch, ktorí si počas doby splácania pôžičky vytvoria s klientom veľmi úzky vzťah. Navštevujú ich každý týždeň, aby videli, ako domácnosť reálne žije, aké má problémy a vedia tak pomerne skoro zachytiť i riziká, ktoré by mohli viesť k problémom so splácaním.

Ak takáto situácia nastala, vedeli sme sa bezplatne dohodnúť na splátkovom kalendári. V našom záujme je, aby klienti neboli neúmerne zadlžovaní, a práve pri osobných návštevách vidíme, ako naozaj žijú. Takýto skóring nemá žiadna banka. Naozaj neplatí, že požičiame každému.

  • Ako sa tieto dve opatrenia, teda zákaz hotovosti a kontaktovania vo vymedzenom čase, ako sa premietli do obchodných výsledkov?

V objeme novoposkytnutých sme zaznamenali pokles , v niektorých oblastiach až o 20 percent. Obmedzenie kontaktu so zákazníkmi sa negatívne prejavuje na tom, že sa s nimi nemôžeme dohodnúť na splátkovom kalendári. Dôsledok toho je nárast neplatiacich zákazníkov.

  • Licenciu, ktorá bude povinná od začiatku apríla, nebude jednoduché získať. Aké konkrétne podmienky treba splniť?

Podľa návrhu povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov bude obmedzené alebo neobmedzené. Pri tom obmedzenom žiadateľ nebude môcť za rok poskytnúť spotrebiteľské úvery za viac ako 10 tis. eur. Pre udelenie povolenia bez obmedzenia musí byť veriteľ eseročka alebo akciová spoločnosť s dozornou radou a základným imaním minimálne 500-tisíc eur.

To môže špekulantov odradiť povinnosť preukázať pôvod tohto imania a finančných zdrojov, z ktorých sa budú poskytovať spotrebiteľské úvery. Navyše veriteľ musí zachovať výšku základného imania po celý čas poskytovania spotrebiteľských úverov.

  • Ako vnímate presun právomocí zo SOI na NBS?

Je dôležité, že sa finančné služby sa dostanú pod jednotný dohľad, čo môže skvalitniť celý finančný trh. Bez pochyby NBS zabezpečí vysoko odborný a kvalitný dohľad.

Provident: Vďaka novej legislatíve evidujeme pri niektorých produktoch pokles i o 20%

Provident: Vďaka novej legislatíve evidujeme pri niektorých produktoch pokles i o 20% >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Nebankové subjekty

Peter Apolen | 20.01.2017 00:00 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 22.12.2016 00:00 Nemáte na darčeky? Nepodľahnite lákadlám vianočných pôžičiek

Nejde v žiadnom prípade o špeciálne pôžičky s výhodami či parametrami typickými pre vianočné sviatky, aj keď to majú vo svojom názve. Ide výlučne a iba o marketingový lep. Kto naň raz sadne, tak ľahko sa neodlepí. Aké praktiky používajú lovci vianočných dlžníkov odhaľujeme v článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.09.2016 00:00 Už onedlho by mohla osobným bankrotom pomôcť nová legislatíva

Hoci za prvých osem mesiacov tohto roka počet vyhlásených bankrotov vzrástol o zhruba pätinu, stále je to príliš málo k veľkosti celej ekonomiky. V ČR sa napríklad využíva osobný bankrot 11 krát viac.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 20.09.2016 15:05

Peter Apolen | 24.06.2016 00:00 Ďalšia nebankovka oznámila ukončenie činnosti

Slovenský nebankový trh bol až donedávna presýtený množstvom „nebankoviek,“ ktoré mohli ľuďom požičiavať peniaze. Vlani však vstúpil do platnosti zákon, ktorého podstatou je, že nebankové spoločnosti môžu poskytovať úvery len s licenciou Národnej banky Slovenska. I tých pár nebankoviek, ktoré licenciu získali, dnes hlásia problémy. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 03.03.2017 23:12

Peter Apolen | 03.05.2016 00:00 Osobný bankrot na Slovensku stále neplní svoju funkciu

Hoci počet ľudí, ktorí vyhlásili na svoj majetok osobný bankrot neustále rastie, tento inštitút stále nevyužíva svoj potenciál. Pre príliš veľa občanov je osobný bankrot stále nedostupný. Ľudia sa tak stávajú obeťami exekútorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Nebankové subjekty

20.12.2016 00:07 Ako sa úspešne nezadlžiť na Vianoce

Takto nejako vyzerajú reklamy na život na dlh v aktuálnom období. V čom je pes zakopaný? Nejde v žiadnom prípade o špeciálne pôžičky s výhodami či parametrami typickými pre vianočné sviatky, aj keď to majú vo svojom názve. Ide výlučne a iba o marketingový lep. Kto naň raz sadne, tak ľahko sa neodlepí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.11.2016 09:07 Jednodušší je postavit banku na zelené louce

Družstevní záložna CREDITAS získala jako první kampelička bankovní licenci a do nového roku již vstoupí jako banka. Čím musela projít a co ještě může zhatit její plány? „Jsme dobře připraveni,“ říká Vladimír Hořejší, předseda představenstva Záložny CREDITAS, spořitelní družstvo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.11.2016 10:07 Na Deň bez dlhov bude dostupné bezplatné poradenstvo pre dlžníkov

Spoločnosť Kruk spolu s neziskovými organizáciami Depaul Slovensko a Človek v ohrození bude pri príležitosti Dňa bez dlhov poskytovať ľuďom, ohrozených problémami s dlhmi, poskytovať bezplatné poradenstvo. Dlžníci sa môžu na deviatich kontaktných miestach poradiť s odborníkmi o tom, ak riešiť náročnú finančnú situáciu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.10.2016 10:19 Problematická POHOTOVOSŤ končí

Spoločnosť POHOTOVOSŤ, s.r.o. oznámila ukončenie činnosti. Pôžičky bude poskytovať do 23. decembra tohto roku. Dôvodom má byť prísna legislatíva. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.10.2016 12:06 Ženy dlžia v priemere menej ako muži

Ženy i muži na Slovensku sa najviac zadlžujú vo veku 25 až 34 rokov. Priemerný dlh žien predstavuje viac ako 1200 eur, zatiaľ čo muži dlžia v priemere takmer 1700 eur.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »