Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017

01.06.2017 09:27 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: slnko trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Inflácia v eurozóne v máji spomalila.
  • Chicago PMI na najvyšších hodnotách od novembra 2014.
  • Dnes začína samit EÚ – Čína.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy len mierne poklesli na čele s reguláciami okliešteným bankovým sektorom, pre jeho skeptické výhľady ohľadne zlepšenia sa ziskovosti. Európske trhy nasledovali smer aj pre zverejnenie výrazného oslabenia maloobchodných tržieb v Nemecku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA po včerajšej obchodnej seanse ostali nezmenené. Mierny rast zaznamenali dlhopisy Nemecka po zverejnení spomalenia rastu inflácie v eurozóne.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vymazalo utorkovú stratu a priblížilo sa k mesačným maximám. Ropa sa dočkala trhového impulzu v podobe šíriacej sa neistoty, že OPECu sa znížením produkcie nepodarí bojovať s enormnými zásobami ropy, pri rastúcej ťažbe v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien o štvrť percenta a voči euru sa obchodoval opäť nad 112 dolárovými centami, vzhľadom na vytrácajúce sa inflačné tlaky, ktoré by mohli ohroziť zvyšovanie úrokových sadzbieb. Dolároví investori navyše stále márne čakajú na akékoľvek náznaky sľubovaných ekonomických reforiem Donalda Trumpa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená celá séria makrodát. V USA bola publikovaná Béžová kniha Fedu, kde väčšina jednotlivých regiónov (distriktov) reportovala mierne tempo ekonomického rastu, hoci Boston, Chicago a New York reportovali určité spomaľovanie dynamiky. Väčšina distriktov zároveň reportovala pozitívny výhľad firemného sektora na najbližšie obdobie a len v pár oblastiach sa optimizmus znížil. Pracovný trh sa ďalej zlepšoval, keď veľa distriktov reportovalo dokonca nedostatok pracovných síl v mnohých profesiách, no napriek tomu sa mzdové tlaky nezrýchľovali.
  • Z makrodát v USA bol zverejnený včera prieskum nálady vo výrobnom v regióne Chicago (Chicago PMI), ktorá sa zlepšila o 1,1 bodu na 59,4 bodu, čo je najlepšie číslo od novembra 2014. Nerealizované predaje domov klesli medzimesačne v apríli o 1,3 percenta medzimesačne a 5,4 percenta medziročne.
  • V Európe boli publikované rýchle odhady inflácie na úrovni eurozóny za máj, ktorá sa na medziročne báze spomalila oproti aprílu o 0,5 percentuálneho bodu na 1,4 percenta a jadrová o 0,3 percentuálneho bodu na 0,9 percenta. Okrem toho nezamestnanosť v eurozóne klesla na nové cyklické minimá na 9,3 percenta v apríli po marcových 9,4 percentách. A nemecké aprílové maloobchodné tržby rástli o 2,0 percenta na medziročnej báze, pri poklese miery nezamestnanosti v máji na 5,7 percenta.
  • V Číne boli zverejnené oficiálne (vládne) čísla nálady vo výrobnom sektore (PMI), ktoré ostali v máji na nezmenenej úrovni 51,2 bodu, pričom nálada v sektore služieb sa zlepšila o 0,5 bodu na 54,5 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dopoludnia budú naprieč Európou publikované finalizácie májových prieskumov sentimentu vo výrobnom sektore podľa indexov nákupných manažérov (PMI). Popoludní bude zverejnené rovnaké číslo z USA spolu s konkurečným ISM za rovnaký mesiac. Okrem toho bude v USA publikovaný ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom a pravidelné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.  Navyše vystúpia aj Jerome Powell a John Williams z Fedu. Dnes začína aj samit EÚ – Čína a americký prezident Donald Trump by mal zverejniť svoje rozhodnotie o tom, či krajina vystúpi z Parížskeho dohovoru o klimatických zmenách.

ZAUJALO NÁS

NASA chce poslať sondu na výskum Slnka

Organizácia pracuje na najrýchlejšej kozmickej lodi, ktorá má preniknúť do vonkajšej atmosféry Slnka. Vedci sa snažia zlepšiť chápanie vesmírneho počasia a jeho potenciálnych rizík pre satelity. Napriek dlhoročnému výskumu totiž stále nevedia predpovedať a sledovať slnečné búrky, ktoré môžu spôsobiť rozsiahle škody. Kozmická loď má podľa plánov dosahovať rýchlosť 125 míľ za sekundu a do roku 2025 by sa mala dostať 4 milióny míľ k Slnku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »