Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017

01.06.2017 09:27 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: slnko trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Inflácia v eurozóne v máji spomalila.
  • Chicago PMI na najvyšších hodnotách od novembra 2014.
  • Dnes začína samit EÚ – Čína.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy len mierne poklesli na čele s reguláciami okliešteným bankovým sektorom, pre jeho skeptické výhľady ohľadne zlepšenia sa ziskovosti. Európske trhy nasledovali smer aj pre zverejnenie výrazného oslabenia maloobchodných tržieb v Nemecku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA po včerajšej obchodnej seanse ostali nezmenené. Mierny rast zaznamenali dlhopisy Nemecka po zverejnení spomalenia rastu inflácie v eurozóne.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vymazalo utorkovú stratu a priblížilo sa k mesačným maximám. Ropa sa dočkala trhového impulzu v podobe šíriacej sa neistoty, že OPECu sa znížením produkcie nepodarí bojovať s enormnými zásobami ropy, pri rastúcej ťažbe v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien o štvrť percenta a voči euru sa obchodoval opäť nad 112 dolárovými centami, vzhľadom na vytrácajúce sa inflačné tlaky, ktoré by mohli ohroziť zvyšovanie úrokových sadzbieb. Dolároví investori navyše stále márne čakajú na akékoľvek náznaky sľubovaných ekonomických reforiem Donalda Trumpa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená celá séria makrodát. V USA bola publikovaná Béžová kniha Fedu, kde väčšina jednotlivých regiónov (distriktov) reportovala mierne tempo ekonomického rastu, hoci Boston, Chicago a New York reportovali určité spomaľovanie dynamiky. Väčšina distriktov zároveň reportovala pozitívny výhľad firemného sektora na najbližšie obdobie a len v pár oblastiach sa optimizmus znížil. Pracovný trh sa ďalej zlepšoval, keď veľa distriktov reportovalo dokonca nedostatok pracovných síl v mnohých profesiách, no napriek tomu sa mzdové tlaky nezrýchľovali.
  • Z makrodát v USA bol zverejnený včera prieskum nálady vo výrobnom v regióne Chicago (Chicago PMI), ktorá sa zlepšila o 1,1 bodu na 59,4 bodu, čo je najlepšie číslo od novembra 2014. Nerealizované predaje domov klesli medzimesačne v apríli o 1,3 percenta medzimesačne a 5,4 percenta medziročne.
  • V Európe boli publikované rýchle odhady inflácie na úrovni eurozóny za máj, ktorá sa na medziročne báze spomalila oproti aprílu o 0,5 percentuálneho bodu na 1,4 percenta a jadrová o 0,3 percentuálneho bodu na 0,9 percenta. Okrem toho nezamestnanosť v eurozóne klesla na nové cyklické minimá na 9,3 percenta v apríli po marcových 9,4 percentách. A nemecké aprílové maloobchodné tržby rástli o 2,0 percenta na medziročnej báze, pri poklese miery nezamestnanosti v máji na 5,7 percenta.
  • V Číne boli zverejnené oficiálne (vládne) čísla nálady vo výrobnom sektore (PMI), ktoré ostali v máji na nezmenenej úrovni 51,2 bodu, pričom nálada v sektore služieb sa zlepšila o 0,5 bodu na 54,5 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dopoludnia budú naprieč Európou publikované finalizácie májových prieskumov sentimentu vo výrobnom sektore podľa indexov nákupných manažérov (PMI). Popoludní bude zverejnené rovnaké číslo z USA spolu s konkurečným ISM za rovnaký mesiac. Okrem toho bude v USA publikovaný ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom a pravidelné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.  Navyše vystúpia aj Jerome Powell a John Williams z Fedu. Dnes začína aj samit EÚ – Čína a americký prezident Donald Trump by mal zverejniť svoje rozhodnotie o tom, či krajina vystúpi z Parížskeho dohovoru o klimatických zmenách.

ZAUJALO NÁS

NASA chce poslať sondu na výskum Slnka

Organizácia pracuje na najrýchlejšej kozmickej lodi, ktorá má preniknúť do vonkajšej atmosféry Slnka. Vedci sa snažia zlepšiť chápanie vesmírneho počasia a jeho potenciálnych rizík pre satelity. Napriek dlhoročnému výskumu totiž stále nevedia predpovedať a sledovať slnečné búrky, ktoré môžu spôsobiť rozsiahle škody. Kozmická loď má podľa plánov dosahovať rýchlosť 125 míľ za sekundu a do roku 2025 by sa mala dostať 4 milióny míľ k Slnku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 1. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »