Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 1. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký akciový index Dow Jones prepisoval historické maximá.
  • Ropa sa vrátila nad 50-dolárovú hranicu.
  • Miera nezamestnanosti v eurozóne na najnižšej úrovni od roku 2009.
  • Euro na dva a pol ročných maximách voči doláru.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v úvode týždňa len stagnovali, keď ich brzdil najmä automobilový sektor po tom, ako nemecká vláda chce robiť právne kroky proti automobilkám v dôsledku podvádzania súvisiaceho s emisiami výfukových plynov. Americký akciový index Dow Jones prepisoval historické maximá a S&P 500 sa držal v blízkosti maxím, keď vyše 70 percent firiem, ktoré už zverejnili hospodárske výsledky za druhý kvartál prekonala očakávania na úrovni ziskov aj tržieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posunuli pri zníženej averzii voči riziku mierne nahor. Výraznejšiemu rastu však bránila skepsa voči tomu, že americká ekonomika by mohla zrýchliť tempo rastu, keďže vo Washingtone panuje rozpoltenosť Republikánskej strany, ktorá bude brzdiť a odďaľovať prijatie viacerých probiznisových opatrení na čele s daňovou reformou. Výnosy nemeckých dlhopisov tiež mierne rástli.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na sedemtýždňové maximá pod tlakom oslabenia sa dolára ako aj pre geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom pre zavedenie ďalších sankcií a následné vyhostenie amerických diplomatov z Ruska. Plusom pre žltý kov bol aj politický marazmus vo vládnucej Republikánskej strane v USA, ktorá je nejednotná a nie je schopná sa dohodnúť na viacerých dôležitých zákonoch. Ropa sa v priebehu pondelka dostala nad 50-dolárovú hranicu na dvojmesačné maximá, no neudržala sa na tejto hladine. Nahor ju ťahalo zavedenie sankcií Spojených štátov voči Venezuele, ktorá je členom OPECu ako aj správy, že veľkí producenti by sa mali budúci týždeň opätovne stretnúť.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči euro na dva a pol ročné minimum a vzájomný výmenný kurz sa dostal cez 118 dolárových centov pre neistotu ohľadne smerovania  domácej americkej politiky, čo podkopáva možnosť skorého prijatia viacerých zákonov, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a tým aj infláciu a vytvorili tlaky na Fed smerom k rýchlejšiemu sprísňovaniu menovej politiky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Už včera v skorých ranných hodinách boli zverejnené oficiálne prieskumy nálady v sektore služieb a výroby (PMI) Číny za júl. Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore mierne klesol oproti júnu o 0,3 bodu na 51,4 bodu a to isté platí aj o nevýrobnom sektore, kde index klesol o 0,4 bodu na 54,5. Celkovo však čísla stále ukazujú na robustný rast bez výrazných znakov spomaľovania sa aktivity.
  • Včera bol v eurozóne zverejnený bleskový odhad inflácie za júl. Na medzimesačnej báze spomalila dynamiku rastu na 0,5 percenta a na medziročnej báze si udržala 1,3-percentné tempo v súlade s trhovými očakávaniami. Jadrová inflácia však zvýšila oproti júnu medziročné tempo rastu o jednu desatinu na 1,2 percenta. Okrem toho bola zverejnená aj mierna nezamestnanosti za jún v eurozóne, ktorá klesla na 9,1 percenta, čo je najnižšia hodnota od roku 2009. V Nemecku boli publikované maloobchodné tržby za jún, ktoré pozitívne prekvapili medzimesačným rastom o 1,1 percenta a medziročným o 3,6 percenta.
  • Z USA včera dorazili dáta nálady vo výrobnom sektore v okolí Chicaga merané indexom Chicago PMI, ktorý klesol oproti júnu o 6,8 bodu na júlových 58,9 bodu, čo bolo v súlade s očakávaniami, keď júnová hodnoty boli až príliš euforické. Prieskum nálady vo výrobnom sektore podľa dallaského Fedu za júl zaznamenal mierny nárast o 1,8 bodu na 16,8 a naznačuje, že dnes publikované čísla prieskumu ISM za júl by sa nemali zhoršiť oproti júnovému čítaniu.  Z ďalších makrodát boli v USA zverejnené ešte nedokončené predaje domov za jún, ktoré medzimesačne rástli o 1,5 percenta a medziročne o 0,7 percenta. Okrem toho bol zverejnený úverový prieskum Fedu za júl, ktorý ukázal spomalenie sa dopytu po komerčných a priemyselných úveroch podobne ako aj po úveroch na výstavbu komerčných nehnuteľností. Naopak dopyt po úveroch na rezidenčné nehnuteľnosti rástol. Prieskum ukázal, že úverové štandardy na úvery  v priemysle a rezidenčné nehnuteľnosti ostali nezmenené, sprísnili sa v prípade komerčných nehnuteľností sa mierne sprísnili.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný čínsky prieskum sentimentu vo výrobnom sektore (PMI) za júl podľa organizácie Caixin, ktorý ukázal na zlepšenie sa aktivity. PMI výrobného sektora narástlo z 50,4 bodu v júni na 51,1 bodu za júl.
  • Dnes bude za EÚ a eurozónu zverejnený predbežný rýchly odhad rastu HDP za druhý kvartál spolu s finalizáciami prieskumov PMI výrobného sektora za júl. V Nemecku bude publikovaná aj júlová miera nezamestnanosti.
  • Zo Spojených štátov dorazí séria čísel – od finálnych čísel PMI výrobného sektora za júl aj konkurenčný prieskum ISM za rovnaký mesiac ako aj júnová osobná spotreba a stavebné výdaje a na záver ešte júlové predaje motorových vozidiel.

ZAUJALO NÁS

Neopodstatnené obavy

Napriek robustnému rastu globálnej ekonomiky sa stále objavuje skepsa ohľadne ďalšieho vývoja. Po prvé, existujú obavy, či začiatok cyklu sprísňovania menovej politiky nezabrzdí dynamický rast. Postoj k riziku sa však u súkromného sektora normalizuje a v najväčších svetových ekonomikách sa skončil proces oddlžovania, pričom ani fiškálna politika nie je reštriktívna. Takže noha dole z plynového menovopolitického pedála by nemala spôsobiť veľké problémy.

Po druhé, nedávno dozneli čínske prorastové stimuly, čo opäť spôsobuje nervozitu. No externý dopyt krajinu draka zachraňuje, keď príspevky zahraničného obchodu k rastu sú opäť pozitívne, navyše súkromné investície ako aj spotreba domácnosti pokračujú v dynamickom raste. A teda ani zosekanie vládnych investícii by sa nemalo podpísať pod spomalenie sa Číny, čo potvrdzujú aj čísla HDP. Zároveň ponuka nepredaných nehnuteľností rapídne poklesla a nemala by byť zdrojom problémov ako v rokoch 2013 až 2015.

Po tretie sa objavujú otázniky, či pokles cien komodít, aj pre skresanie už spomínaných čínskych vládnych stimulov, čo poslalo ceny komodít nadol, zatiahne ručnú brzdu rastu rozvíjajúcich sa krajín. Myslíme si, že toto riziko je malé vzhľadom na to, že v týchto regiónoch už prebehlo prispôsobenie sa po neproduktívnej pokrízovej expanzii.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 1. 8. 2017

Ranný prehľad trhov 1. 8. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 14. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »