Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017

10.04.2017 10:39 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy LIBOR akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký útok raketami Tomahawk v Sýrii príliš nevystrašil akciové trhy.
  • Tvorba pracovných miest v USA sa podľa nonfarm payrolls reportu v marci spomalila.
  • Čína umožní ľahší prístup amerických firiem na svoj trh.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď ich nevykoľajil ani útok USA na sýrske voejnské základne a dokonca ani slabší nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za marec. Investori si myslia, že Moskva aj Washington sa budú snažiť skôr deeskalovať napätie v Sýrii. Navyše americká a svetová ekonomika sú stále v solídnej kondícii a jedno horšie makročíslo na tom nič nezmení.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny klesali, keď trhy boli nervózne z amerického útoku raketami Tomahawk na Sýriu. V priebehu dňa sa však panika nijako neprehlbovala, skôr naopak investori sýrsky problém hádzali za hlavu. Americké výnosy dokonca rástli, keď ceny dlhopisov nedokázali podporiť ani horší nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za marec.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa síce posunulo v piatok na päťmesačné maximá na 1270 dolárov po správach, že USA zaútočili na Sýriu, no svoje zisky neudržalo. Obchodníci boli totiž presvedčení, že otvorený konflikt medzi Washingtonom a Moskvou nehrozí, hoci Kremeľ bol naštvaný na americké útoky. Ropa sa však posunula na mesačné maximá, keď na trhu s komoditou prevážil názor, že konflikt v Sýrii by sa mohol rozšíriť do ostatných častí regiónu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilňoval voči košu hlavných svetových mien, keď bol v čase amerického útoku na Sýriu vnímaný ako bezpečný prístav. V takomto prostredí mu nedokázal poškodiť ani horší ako očakávaný marcový nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou ekonomickou-politickou udalosťou týždňa bol výsledok stretnutia čínskeho prezidenta Xi Jinpinga na Floride s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Bol dosiahnutý určitý pokrok ohľadne vyrovnania vzájomného obchodu. Obe strany sa zaviazali, že v priebehu nasledujúcich 100 dní vypracujú plán týmto smerom pričom Čína sa zaviazala zlepšiť prístup americkej firiem na jej trh, špeciálne v oblasti služieb. Súčasne Peking by mohol znížiť niektoré exportné rabaty ako aj dovozné tarify. Spojené štáty zároveň upozornili Čínu, si vytýčia vlastný kurz riešenia problémov ohľadne Severnej Kórei ak Peking nebude chcieť spolupracovať. Minister zahraničia Rex Tillerson však cez víkend povedal, že Washington nemá záujem na zmene režimu v Kórei.
  • Prezident newyorského Fedu Bill Dudley jasne povedal, že ak sa bude znižovať bilancia Fedu spôsobí to len malú pauzu pri zvyšovaní sadzieb.
  • Z piatkových makrodát priemyselná produkcia Nemecka rástla vo februári medzimesačne rovnakým tempom 2,2 percenta ako v prvom mesiaci tohto roka. Trh pri tom očakával jej miernu kontrakciu o dve desatiny percenta. Medziročne vzrástol priemyselný sektor o dva a pol percenta, po pol percentnom pokles v predošlom mesiaci, ktorý konsenzus čakal že februárový rast dorovná na nulu. Obchodná bilancia Nemecka sa vo februári zväčšila o päť miliárd eur na 19,9 miliárd, pričom trh odhadoval len približné polovičný rast. Výrobnému ani priemyselnému sektoru Veľkej Británie sa vo februári veľmi nedarilo. Priemyselná produkcia medzimesačne zvýšila tempo poklesu z troch na sedem desatín. Medziročne pokleslo tempo rastu z 3,3 na 2,8 percenta. Výrobný sektor naopak spomalil tempo poklesu z jedného percenta na jednu desatinu percenta, a medziročne zvýšil rast o sedem desatín na 3,3 percenta. Rovnako ako v Nemecku aj Veľká Británia v piatok zverejňovala svoju obchodnú bilanciu za február. Tá prehĺbila svoj deficit z takmer troch miliárd libier na 3,66 miliardy.
  • Týždeň zakončili makrodáta z trhu práce USA v podobe marcového non-farm payrolls reportu, ktorý sleduje tvorbu pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora. Zverejnené dáta odhalili neočakávané prudké spomalenie tvorby pracovných miest s počtom len 98 tisíc, namiesto očakávaných 180 tisíc. Revidovaná nadol bola navyše aj hodnota predchádzajúceho mesiaca o 16 tisíc nadol na 219 tisíc vytvorených pracovných miest. Spolu s non-farm payrolls bola zverejnená aj miera nezamestnanosti krajiny za mesiac marec, v ktorom poklesla na 4,5 percenta, čo je najnižšia hodnota od roku 2007. Nízke hodnoty je možno na jednej strane pripisovať silnému trhu práce a nízkej nezamestnanosti, ktorá sa už nemá veľmi kam pohnúť. Na druhej strane ku slabším hodnotám non-farm payrolls mohli prispieť aj  menej priaznivé poveternostné podmienky v USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je makrokalendár relatívne prázdny. V Eurozóne bude zverejnená aprílová Sentix investorská dôvera. V USA sa pozornosť bude sústrediť na prejav šéfky Fedu Janet Yellenovej.

ZAUJALO NÁS

Bank of England tlačila na banky aby znížili LIBOR

S týmto tvrdením prišla britská vysielacia spoločnosť BBC, na základe nahrávky, z ktorej vyplýva, že komerčné bankové domy boli počas finančnej krízy v roku 2008 tlačené znižovať medzibankovú úrokovú sadzbu zo strany vlády a centrálnej banky. Banky pri tom zaplatili pokuty vo výške viac ako 9 miliárd amerických dolárov za obvinenia, že manipulovali LIBOR, ktorý je využívaný na oceňovanie finančných nástrojov a produktov, ktoré majú hodnotu biliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »