Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017

10.04.2017 10:39 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy LIBOR akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký útok raketami Tomahawk v Sýrii príliš nevystrašil akciové trhy.
  • Tvorba pracovných miest v USA sa podľa nonfarm payrolls reportu v marci spomalila.
  • Čína umožní ľahší prístup amerických firiem na svoj trh.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď ich nevykoľajil ani útok USA na sýrske voejnské základne a dokonca ani slabší nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za marec. Investori si myslia, že Moskva aj Washington sa budú snažiť skôr deeskalovať napätie v Sýrii. Navyše americká a svetová ekonomika sú stále v solídnej kondícii a jedno horšie makročíslo na tom nič nezmení.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny klesali, keď trhy boli nervózne z amerického útoku raketami Tomahawk na Sýriu. V priebehu dňa sa však panika nijako neprehlbovala, skôr naopak investori sýrsky problém hádzali za hlavu. Americké výnosy dokonca rástli, keď ceny dlhopisov nedokázali podporiť ani horší nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za marec.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa síce posunulo v piatok na päťmesačné maximá na 1270 dolárov po správach, že USA zaútočili na Sýriu, no svoje zisky neudržalo. Obchodníci boli totiž presvedčení, že otvorený konflikt medzi Washingtonom a Moskvou nehrozí, hoci Kremeľ bol naštvaný na americké útoky. Ropa sa však posunula na mesačné maximá, keď na trhu s komoditou prevážil názor, že konflikt v Sýrii by sa mohol rozšíriť do ostatných častí regiónu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilňoval voči košu hlavných svetových mien, keď bol v čase amerického útoku na Sýriu vnímaný ako bezpečný prístav. V takomto prostredí mu nedokázal poškodiť ani horší ako očakávaný marcový nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou ekonomickou-politickou udalosťou týždňa bol výsledok stretnutia čínskeho prezidenta Xi Jinpinga na Floride s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Bol dosiahnutý určitý pokrok ohľadne vyrovnania vzájomného obchodu. Obe strany sa zaviazali, že v priebehu nasledujúcich 100 dní vypracujú plán týmto smerom pričom Čína sa zaviazala zlepšiť prístup americkej firiem na jej trh, špeciálne v oblasti služieb. Súčasne Peking by mohol znížiť niektoré exportné rabaty ako aj dovozné tarify. Spojené štáty zároveň upozornili Čínu, si vytýčia vlastný kurz riešenia problémov ohľadne Severnej Kórei ak Peking nebude chcieť spolupracovať. Minister zahraničia Rex Tillerson však cez víkend povedal, že Washington nemá záujem na zmene režimu v Kórei.
  • Prezident newyorského Fedu Bill Dudley jasne povedal, že ak sa bude znižovať bilancia Fedu spôsobí to len malú pauzu pri zvyšovaní sadzieb.
  • Z piatkových makrodát priemyselná produkcia Nemecka rástla vo februári medzimesačne rovnakým tempom 2,2 percenta ako v prvom mesiaci tohto roka. Trh pri tom očakával jej miernu kontrakciu o dve desatiny percenta. Medziročne vzrástol priemyselný sektor o dva a pol percenta, po pol percentnom pokles v predošlom mesiaci, ktorý konsenzus čakal že februárový rast dorovná na nulu. Obchodná bilancia Nemecka sa vo februári zväčšila o päť miliárd eur na 19,9 miliárd, pričom trh odhadoval len približné polovičný rast. Výrobnému ani priemyselnému sektoru Veľkej Británie sa vo februári veľmi nedarilo. Priemyselná produkcia medzimesačne zvýšila tempo poklesu z troch na sedem desatín. Medziročne pokleslo tempo rastu z 3,3 na 2,8 percenta. Výrobný sektor naopak spomalil tempo poklesu z jedného percenta na jednu desatinu percenta, a medziročne zvýšil rast o sedem desatín na 3,3 percenta. Rovnako ako v Nemecku aj Veľká Británia v piatok zverejňovala svoju obchodnú bilanciu za február. Tá prehĺbila svoj deficit z takmer troch miliárd libier na 3,66 miliardy.
  • Týždeň zakončili makrodáta z trhu práce USA v podobe marcového non-farm payrolls reportu, ktorý sleduje tvorbu pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora. Zverejnené dáta odhalili neočakávané prudké spomalenie tvorby pracovných miest s počtom len 98 tisíc, namiesto očakávaných 180 tisíc. Revidovaná nadol bola navyše aj hodnota predchádzajúceho mesiaca o 16 tisíc nadol na 219 tisíc vytvorených pracovných miest. Spolu s non-farm payrolls bola zverejnená aj miera nezamestnanosti krajiny za mesiac marec, v ktorom poklesla na 4,5 percenta, čo je najnižšia hodnota od roku 2007. Nízke hodnoty je možno na jednej strane pripisovať silnému trhu práce a nízkej nezamestnanosti, ktorá sa už nemá veľmi kam pohnúť. Na druhej strane ku slabším hodnotám non-farm payrolls mohli prispieť aj  menej priaznivé poveternostné podmienky v USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je makrokalendár relatívne prázdny. V Eurozóne bude zverejnená aprílová Sentix investorská dôvera. V USA sa pozornosť bude sústrediť na prejav šéfky Fedu Janet Yellenovej.

ZAUJALO NÁS

Bank of England tlačila na banky aby znížili LIBOR

S týmto tvrdením prišla britská vysielacia spoločnosť BBC, na základe nahrávky, z ktorej vyplýva, že komerčné bankové domy boli počas finančnej krízy v roku 2008 tlačené znižovať medzibankovú úrokovú sadzbu zo strany vlády a centrálnej banky. Banky pri tom zaplatili pokuty vo výške viac ako 9 miliárd amerických dolárov za obvinenia, že manipulovali LIBOR, ktorý je využívaný na oceňovanie finančných nástrojov a produktov, ktoré majú hodnotu biliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »