Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 10. marca 2017

10.03.2017 11:51 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: domy v británii trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • ECB opatrne optimistická ohľadne ekonomiky, nastavenie menovej politiky však nezmenila.
  • Zlato na päťtýždňových dnách pri raste výnosov na dlhopisových trhoch.
  • Ropa klesla pod 50 dolárov, keď sa trhy opäť obávajú previsu jej ponuky.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA pokračovali aj vo štvrtok v konsolidácii na relatívne vysokých valuačných hodnotách, keď investori očakávajú perfekciu – teda pokračovanie dynamického rastu svetovej ekonomiky, firemných ziskov, skoré zníženie daní a dodanie fiškálnych stimulov v Spojených štátoch bez zavedenia protekcionistických opatrení a pri porážke extrémistických politických síl v Európe v sérii nastávajúcich volieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Celá americká výnosová krivka sa posúvala nahor, keď trhy plne zacenili budúcotýždňové zvýšenie sadzieb Fedom pri raste pravdepodobnosti ďalších dvoch zvýšení sadzieb o 25 bázických bodov v tomto roku. To malo vplyv aj na rast výnosov dlhopisov eurozóny. Prispel k tomu tiež šéf ECB Mario Draghi, keď sa z vyhlásenia po zasadnutí centrálnej banky stratila formulka o pripravenosti použiť všetky inštrumenty v súlade s mandátom, vzhľadom k tomu, že deflačné riziká ustupujú.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ďalej klesalo na päťtýždňové dná pri raste výnosov na dlhopisových trhoch vzhľadom na blížiace sa zvýšenie sadzieb Fedom, po ktorom by mohli v tomto roku nasledovať ďalšie dve. Ropa sa ponorila na najnižšie úrovne od novembra pod 50 – dolárovú hranicu, keď si trhoví hráči myslia, že zníženie ťažby OPECom pri raste zásob USA neodstráni jej globálny prebytok.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa mierne posilnilo voči doláru, keď šéf ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky povedal, že je menej urgentné podporovať ekonomiku eurozóny ultrauvoľnenou menovou politikou, hoci jej nastavenie ostalo nezmenené.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • ECB na svojom zasadnutí v súlade so širokým konsenzom nezmenila nastavenie menovej politiky ani parametre programu nákupu aktív. Z vyhlásenia po zasadnutí ako aj z tlačovej konferencii jej prezidenta Maria Draghiho sršal umiernený optimizmus vzhľadom k pokračovaniu solídnej dynamiky rastu ekonomiky eurozóny ako aj odrazu inflácie, hoci stále nemožno povedať, že odraz inflácie bude udržateľný, najmä keď jadrová inflácia ostáva nízka. Slovník ECB bol preto síce naďalej holubičí, no o niečo menej v porovnaní s januárom. V skutku pri popise rovnováhy rizík sa stále spomínali riziká smerom nadol, no s prívlastkom „menej zreteľné“. Čo sa týka výhľadu menovej politiky, naďalej ECB spomenula formulku „sadzby ostanú na súčasných alebo nižších úrovniach“ no o „alebo nižších“ ECB diskutovala, či ju neodstrániť. Nateraz bola ponechaná, ale Draghi naznačil, že pravdepodobnosť tejto možnosti klesá. No predsa len nastala jedna zmena v slovníku- ochota použiť „všetky nástroje, ktoré sú v súlade s mandátom“ bola odstránená. Išlo o ďalší jasný signál toho, že ECB vidí riziká v ekonomike na ústupe nevidí dôvod komunikovať ako v stave núdze, hoci stále pripustila, že  mesačné tempo kvantitatívneho uvoľňovania môže byť podľa ekonomického vývoja aj zvýšené. ECB okrem toho zlepšila výhľad rastu ekonomiky eurozóny (ktorý už predtým držala nad konsenzom) o 0,1 percentuálneho bdu na tento a budúci rok- teda na 1,7 respektíve 1,8 percenta. Neprekvapujúce bolo aj zvýšenie inflačných projekcií. V tomto roku o 0,4 percentuálneho bodu na 1,7 percenta a v budúcom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 1,6 percenta. Odhad jadrovej inflácie ostal nezmenený na 1,1 percentách v tomto aj budúcom roku. Napriek tlmenému optimizmu Draghi naznačil, že nie je dôvod na odstraňovanie menového uvoľňovania, keď všetky prognózy boli postavené na predpokladoch plnej implementácie všetkých doterajších opatrení. A to vzhľadom k tomu, že odraz jadrovej inflácie ostáva utlmený a nevidieť ani signály tlaku na rast miezd, ktoré Draghi označil za pilier samoudržateľnosti inflácie. Nie je prekvapením, že Draghi opäť vyzval na zrýchlenie tempa zavádzania štrukturálnych reforiem, no ako tradične, akoby hrach na stenu hádzal.
  • V skorých ranných hodinách boli vo štvrtok zverejnené inflačné dáta z Číny za február. Spotrebiteľské ceny prekvapujúco spomalili dynamiku medziročného rastu na 0,8 percenta z 2,5 percenta v januári. Ceny výrobcov ďalej akcelerovali svoju dynamiku rastu na 7,8 percenta z januárových 6,9 percenta. Index cien výrobcov (PPI) tak dosiahol najvyššie tempo od roku 2009, pri už šiestom po sebe idúcom mesačnom raste. Pokles spotrebiteľských cien pripísal štatistický úrad poklesu cien potravín vzhľadom na priaznivé teplejšie počasie, pričom chladné počasie začiatkom minulého roku naopak ceny vyhnalo smerom nahor.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 4. marcom neočakávane vzrástli o 20 tisíc na 243 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 25. februárom poklesli o 6 tisíc na 2058 tisíc. Zverejnenie prišlo len deň po solídnom raste pracovných miest v súkromnom sektore podľa ADP, ktoré vysoko prekonalo očakávania trhu. Zverejnenie tak pridáva napätiu pred dnešným non farm payrolls, najdôležitejším z týchto troch zverejnení a navyše len pár dní pred zasadnutím Fedu, od ktorého trh očakáva prvé tohtoročné zvýšenie úrokovej sadzby.  

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno bola zverejnená bilancia zahraničného obchodu Nemecka za január. Dopoludnia dorazia z Európy ešte čísla januárovej obchodnej bilancie Veľkej Británie spolu s priemyselnou produkciou za rovnaký mesiac. Žiadne z týchto čísel by však nemalo ovplyvniť trhy. Túto moc bude mať nonfarm payrolls report z amerického pracovného trhu za február, ktorý bude publikovaný v tradičnom čase 14:30.

ZAUJALO NÁS

Jeden z troch vlastníkov nehnuteľnosti vo Veľkej Británii zarába z majetku viac ako v práci

Ceny domov v 31 percentách Veľkej Británie vzrástli viac ako celková priemerná mzda pracovníkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Halifax. Majitelia by však tieto nehnuteľnosti museli predať aby realizovali zisk, na druhej strane to zobrazuje prudké tempo rastu ich ceny. Pri tomto nepomere sa navyše rapídne znižuje kúpyschopnosť nových záujemcov o nehnuteľnosť. Takmer z 90 percent sa však jedná o oblasť Londýna a juhu a východu Anglicka. Najväčší rozdiel pri tom zaznamenala štvrť Londýna Haringey, kde priemerne stúpla cena domov o takmer 140 tisíc libier, čo mesačne prekonáva priemerný príjem o 3 810 libier.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 10. marca 2017

Ranný prehľad trhov 10. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »