Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017

12.06.2017 09:50 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: úroky Čína sadzby dlhopisy akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Líderka britských konzervatívcov Theresa Mayová oznámila sformovanie koalície so severoírskymi unionistami.
  • Prvé kolo francúzskych parlametných volieb v réžii prezidentovho hnutia Republika v pohybe.
  • Technologické akcie vo výraznej korekcii.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v piatok v miernych ziskoch, keď ich nedokázali vykoľajiť ani výsledky britských parlamentných volieb, kde vládnuca Konzervatívna strana prekvapujúco stratila väčšinu v parlamente. Na tento výsledok reagovali len lokálne britské aktíva. Americké burzy klesali pod tlakom poklesu technologických spoločností, kde Facebook, Amazon, Apple, Netlix či Alphabet klesli aspoň o tri percentá po ich tiahlom dlhom spanilom rastev predchádzajúcich mesiacoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy britských dlhopisov klesli, keď neistota okolo politického vývoja po britských parlamentných voľbách, kde bude čeliť premiérka Theresa Mayová tlakom aj z vlastných radov na odstúpenie, by mohla ešte viac podkopať ekonomický sentiment (odhliadnuc od nejasností okolo brexitu) a oneskoriť prípadné zvyšovanie sadzieb Bank of England.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo pri posilňovaní sa dolára. Ropa sa odrazila po tom, ako spoločnosť Shell vyhlásila force major v Nigérii, kde neznámi páchatelia vyvŕtali dieru do ropovodu, čím musel byť odstavený.

DEVÍZOVÉ TRHY

Britská libra výrazne strácala v reakcii na výsledky parlamentných volieb v Spojenom kráľovstve, kde žiadna zo strán nedokázala získať väčšinu. Krajina čelí tak politickým otáznikom nad ďalším vývojom, pretože ani oznámená koalícia doteraz vládnucich konzervatívcov so severoírskymi unionistami by nemusela vydržať dlho v časoch keď sa začínajú rokovania medzi Londýnom a Bruselom o brexite.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Pred víkendom oznámila líderka britskej Konzervatívnej strany Theresa Mayová, že po parlamentných voľbách, ktoré síce vyhrala, no stratila absolútnu väčšinu, sformuje podľa očakávaní koaličnú vládu so severírskou unionistickou stranou. S jej pomocou by mala dosiahnuť tesnú väčšinu v parlamente. O stabilnej vláde zrejme nebude môcť byť ani reči, najmä keď Mayová čelí tlakom zo všetkých strána, a to ja z vnútra vlastnej, aby odstúpila, po voľbách, ktoré sama iniciovala s cieľom posilnenie pozície, no vyústili do slabšieho postavenie konzervatívcov.  Pre politickú neistotu je stále otázne, či sa rokovania o brexite s EÚ začnú načas o necelé dve týždne.
  • Cez víkend sa konalo prvé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku,ktoré jasne vyhralo hnutie Republika v pohybe nového prezidenta Emmanuela Macrona. Druhé kolo by sa malo konať budúci víkend a jeho strana by mala získať absolútnu väčšinu, čo by malo uľahčiť presadzovanie reforiem.
  • Index spotrebiteľských cien v Číne v máji medziročne vzrástol o 1,5 percenta, v súlade s očakávaniami, zrýchľujúc tak o tri desatiny percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu. Spomalenie inflačných tlakov však značí index cien výrobcov, ktorý klesol jednu desatinu pod očakávania na najnižšiu hodnotu v tomto roku na 5,5 percenta, zo 6,4 percent v apríli.
  • Kritizovaný prebytok nemeckej obchodnej bilancie v apríli poklesol o viac ako sedem miliárd, vďaka výraznému rastu dovozu. Import krajiny vzrástol medzimesačne o 1,2 percenta, napriek očakávaniam pol percentného poklesu. Očakávania prekonal aj export rastom 0,9 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je makrokalendár dôležitých zverejnení prázdny.

ZAUJALO NÁS

Čínska centrálna banka naďalej zvyšuje svoju bilanciu

Čínska ľudová banka (PBoC) centrálna banka najľudnatejšej krajiny sveta aj naďalej drží svoju najväčšiu bilanciu na úrovni päť biliónov amerických dolárov. Zatiaľ čo americký Fed plánuje zoštíhľovanie bilancie a ECB ukončenie jej rastu, bilancia PBOC by mohla ešte niekoľko rokov rásť. Jej enormný objem sa však líši od amerických a európskych rovesníkov, ktorí v posledných rokoch absorbovali najmä štátne dlhopisy pre obnovenie rastu ekonomiky. Čínska bilancia svojmu objemu naopak vďačí za prílev kapitálu a prebytok obchodnej bilancie. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »