Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017

12.06.2017 09:50 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: úroky Čína sadzby dlhopisy akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Líderka britských konzervatívcov Theresa Mayová oznámila sformovanie koalície so severoírskymi unionistami.
  • Prvé kolo francúzskych parlametných volieb v réžii prezidentovho hnutia Republika v pohybe.
  • Technologické akcie vo výraznej korekcii.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v piatok v miernych ziskoch, keď ich nedokázali vykoľajiť ani výsledky britských parlamentných volieb, kde vládnuca Konzervatívna strana prekvapujúco stratila väčšinu v parlamente. Na tento výsledok reagovali len lokálne britské aktíva. Americké burzy klesali pod tlakom poklesu technologických spoločností, kde Facebook, Amazon, Apple, Netlix či Alphabet klesli aspoň o tri percentá po ich tiahlom dlhom spanilom rastev predchádzajúcich mesiacoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy britských dlhopisov klesli, keď neistota okolo politického vývoja po britských parlamentných voľbách, kde bude čeliť premiérka Theresa Mayová tlakom aj z vlastných radov na odstúpenie, by mohla ešte viac podkopať ekonomický sentiment (odhliadnuc od nejasností okolo brexitu) a oneskoriť prípadné zvyšovanie sadzieb Bank of England.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo pri posilňovaní sa dolára. Ropa sa odrazila po tom, ako spoločnosť Shell vyhlásila force major v Nigérii, kde neznámi páchatelia vyvŕtali dieru do ropovodu, čím musel byť odstavený.

DEVÍZOVÉ TRHY

Britská libra výrazne strácala v reakcii na výsledky parlamentných volieb v Spojenom kráľovstve, kde žiadna zo strán nedokázala získať väčšinu. Krajina čelí tak politickým otáznikom nad ďalším vývojom, pretože ani oznámená koalícia doteraz vládnucich konzervatívcov so severoírskymi unionistami by nemusela vydržať dlho v časoch keď sa začínajú rokovania medzi Londýnom a Bruselom o brexite.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Pred víkendom oznámila líderka britskej Konzervatívnej strany Theresa Mayová, že po parlamentných voľbách, ktoré síce vyhrala, no stratila absolútnu väčšinu, sformuje podľa očakávaní koaličnú vládu so severírskou unionistickou stranou. S jej pomocou by mala dosiahnuť tesnú väčšinu v parlamente. O stabilnej vláde zrejme nebude môcť byť ani reči, najmä keď Mayová čelí tlakom zo všetkých strána, a to ja z vnútra vlastnej, aby odstúpila, po voľbách, ktoré sama iniciovala s cieľom posilnenie pozície, no vyústili do slabšieho postavenie konzervatívcov.  Pre politickú neistotu je stále otázne, či sa rokovania o brexite s EÚ začnú načas o necelé dve týždne.
  • Cez víkend sa konalo prvé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku,ktoré jasne vyhralo hnutie Republika v pohybe nového prezidenta Emmanuela Macrona. Druhé kolo by sa malo konať budúci víkend a jeho strana by mala získať absolútnu väčšinu, čo by malo uľahčiť presadzovanie reforiem.
  • Index spotrebiteľských cien v Číne v máji medziročne vzrástol o 1,5 percenta, v súlade s očakávaniami, zrýchľujúc tak o tri desatiny percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu. Spomalenie inflačných tlakov však značí index cien výrobcov, ktorý klesol jednu desatinu pod očakávania na najnižšiu hodnotu v tomto roku na 5,5 percenta, zo 6,4 percent v apríli.
  • Kritizovaný prebytok nemeckej obchodnej bilancie v apríli poklesol o viac ako sedem miliárd, vďaka výraznému rastu dovozu. Import krajiny vzrástol medzimesačne o 1,2 percenta, napriek očakávaniam pol percentného poklesu. Očakávania prekonal aj export rastom 0,9 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je makrokalendár dôležitých zverejnení prázdny.

ZAUJALO NÁS

Čínska centrálna banka naďalej zvyšuje svoju bilanciu

Čínska ľudová banka (PBoC) centrálna banka najľudnatejšej krajiny sveta aj naďalej drží svoju najväčšiu bilanciu na úrovni päť biliónov amerických dolárov. Zatiaľ čo americký Fed plánuje zoštíhľovanie bilancie a ECB ukončenie jej rastu, bilancia PBOC by mohla ešte niekoľko rokov rásť. Jej enormný objem sa však líši od amerických a európskych rovesníkov, ktorí v posledných rokoch absorbovali najmä štátne dlhopisy pre obnovenie rastu ekonomiky. Čínska bilancia svojmu objemu naopak vďačí za prílev kapitálu a prebytok obchodnej bilancie. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 12. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »