Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 13. marca

13.03.2017 09:07 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: miliardári trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • V americkej ekonomike pribudlo vo februári podľa nonfarm payrolls reportu 235-tisíc pracovných miest.
  • Ropa WTI ďalej klesala hlbšie pod 50-dolárovú hranicu, keď zníženie produkcie OPECu neodstránilo jej prebytok na trhoch.
  • Zlato atakovalo 1200-dolárovú úroveň, keď je zvyšovanie sadzieb Fedom za rohom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili piatkové obchodovanie v miernych ziskoch po zverejnení silného februárového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal na prírastok 235-tisíc pracovných miest. Výraznejšiemu rastu búrz bránil pokles cien ropy ako aj fakt, že trhy už dávnejšie započítali do svojich očakávaní robustný stav americkej a vôbec svetovej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny rástli po tom, ako sa na trhu objavili správy, že ECB diskutovala o možnosti zvýšiť sadzby ešte pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania. Naopak americká výnosová krivka mierne klesla, keď síce nonfarm payrolls report z trhu práce Spojených štátov ukázal robustný rast pracovných miest, no neprekonal niektoré prehnané očakávania. Navyše rast miezd v USA ostal stále relatívne utlmený.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo pod tlakom a miestami sa ponorilo pod 1200-dolárovú hranicu, keď sa blíži zvyšovanie sadzieb Fedom. Ropa klesla na trojmesačné minimá, keď trhoví hráči zistili, že znižovania ťažby OPECom neodstránilo vysoký stav zásob a previs ponuky komodity. Navyše Saudská Arábia naznačila na stretnutí s americkými energetickými firmami, že nemieni ďalej znižovať ťažbu na ich úkor napriek poklesu cien.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posunulo na trojtýždenné maximá voči doláru nad 106,5 dolárového centu. Na trhoch sa totiž objavili špekulácie, že ECB diskutovala o možnosti zvýšiť sadzby ešte pred vypnutím kvantitatívneho uvoľňovania. Doláru tak nepomohol ani robustný februárový nonfarm payrolls report z pracovného trhu USA.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najočakávanejšie a najdôležitejšie makroekonomické zverejnenie  piatka prišlo h z trhu práce USA. Report tvorby práce mimo poľnohospodárskeho sektora non-farm payrolls ukázal februárový rast pracovných miest o 235 tisíc, čo je vysoko nad očakávaním trhu v pdoobe  200 tisícového rastu. Miera nezamestnanosti vo februári navyše poklesla o jednu desatinu na 4,7 percenta podľa očakávaní konsenzu. Silnejúci trh práce tak pravdepodobne už len podčiarkuje istotu trhu, že Fed zvýši úrokovú sadzbu už na svojom zasadnutí už tento týždeň. najmä keď medziročné tempo rastu priemerného hodinového zárobku sa zrýchlilo z januárových (revidovaných) 2,6 percenta na 2,8 percenta.
  • Okrem toho bola v závere týždňa zverejnená obchodná bilancia Nemecka, ktorá v januári poklesla o takmer štyri miliardy eur na 14,8 miliárd, omnoho prudší pokles ako očakávania konsenzu, že prebytok bilancie poklesne len na približne 18 miliárd eur. Obchodná bilancia najväčšej ekonomiky eurozóny tak doplatila na ostrý rast importu do krajiny v prvom mesiaci tohto roku.
  • Obchodná bilancia Veľkej Británie v januári ostala takmer nezmenená a aj naďalej sa nachádza v záporných číslach. Deficit obchodnej bilancie len mierne poklesol, napriek očakávaniam trhu, že sa prehĺbi až na viac ako 3 miliardy britských libier. Dôvodom bola najmä revidácia predošlého mesiaca nadol z 3,3 miliárd libier. Oproti stabilnému zahraničnému obchodu poskytli Veľkej Británii slabšie dáta z priemyselnej produkcie za január. Priemyselný sektor, ktorý zodpovedá približne 15 percentám britskej ekonomiky medzimesačne poklesol o štyri desatiny percenta. Ešte viac sa zhoršil stav vo výrobnom sektore, ktorý poklesol o deväť desatín percenta. Na medziročnej báze spomalila svoj rast priemyselná produkcia na 3,2 percentné tempo rastu podľa očakávaní, zatiaľ čo výrobný sektor spomalil pod očakávania trhu na 2,7 percentný rast. Zverejnenie predošlého mesiaca medziročného rastu výrobného sektoru však bolo revidované nahor na 4,2 percentný prírastok. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta ani v Európe ani v USA.

ZAUJALO NÁS

Svetoví miliardári vlastnia dokopy viac ako 8 biliónov dolárov

Miliardári po celom svete vlastnia viac ako 8 biliónov dolárov, čo predstavuje hodnotu väčšiu ako je kombinované HDP Nemecka a Francúzska. Vyplýva to z najnovšieho Hurun Report 2017, podľa ktorého je na svete 2257 oficiálnych miliardárov, čo oproti minulému roku značí trojpercentný nárast. Ich spoločný majetok, ktorý v roku 2016 vzrástol o 16 percent je pri tom ekvivalentný 11 percentám ročného svetového HDP a je vyššia ako HDP ktorejkoľvek samostatnej krajiny okrem Číny a USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 13. marca

Ranný prehľad trhov 13. marca >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »