Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 13. marca

13.03.2017 09:07 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: miliardári trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • V americkej ekonomike pribudlo vo februári podľa nonfarm payrolls reportu 235-tisíc pracovných miest.
  • Ropa WTI ďalej klesala hlbšie pod 50-dolárovú hranicu, keď zníženie produkcie OPECu neodstránilo jej prebytok na trhoch.
  • Zlato atakovalo 1200-dolárovú úroveň, keď je zvyšovanie sadzieb Fedom za rohom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili piatkové obchodovanie v miernych ziskoch po zverejnení silného februárového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal na prírastok 235-tisíc pracovných miest. Výraznejšiemu rastu búrz bránil pokles cien ropy ako aj fakt, že trhy už dávnejšie započítali do svojich očakávaní robustný stav americkej a vôbec svetovej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny rástli po tom, ako sa na trhu objavili správy, že ECB diskutovala o možnosti zvýšiť sadzby ešte pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania. Naopak americká výnosová krivka mierne klesla, keď síce nonfarm payrolls report z trhu práce Spojených štátov ukázal robustný rast pracovných miest, no neprekonal niektoré prehnané očakávania. Navyše rast miezd v USA ostal stále relatívne utlmený.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo pod tlakom a miestami sa ponorilo pod 1200-dolárovú hranicu, keď sa blíži zvyšovanie sadzieb Fedom. Ropa klesla na trojmesačné minimá, keď trhoví hráči zistili, že znižovania ťažby OPECom neodstránilo vysoký stav zásob a previs ponuky komodity. Navyše Saudská Arábia naznačila na stretnutí s americkými energetickými firmami, že nemieni ďalej znižovať ťažbu na ich úkor napriek poklesu cien.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posunulo na trojtýždenné maximá voči doláru nad 106,5 dolárového centu. Na trhoch sa totiž objavili špekulácie, že ECB diskutovala o možnosti zvýšiť sadzby ešte pred vypnutím kvantitatívneho uvoľňovania. Doláru tak nepomohol ani robustný februárový nonfarm payrolls report z pracovného trhu USA.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najočakávanejšie a najdôležitejšie makroekonomické zverejnenie  piatka prišlo h z trhu práce USA. Report tvorby práce mimo poľnohospodárskeho sektora non-farm payrolls ukázal februárový rast pracovných miest o 235 tisíc, čo je vysoko nad očakávaním trhu v pdoobe  200 tisícového rastu. Miera nezamestnanosti vo februári navyše poklesla o jednu desatinu na 4,7 percenta podľa očakávaní konsenzu. Silnejúci trh práce tak pravdepodobne už len podčiarkuje istotu trhu, že Fed zvýši úrokovú sadzbu už na svojom zasadnutí už tento týždeň. najmä keď medziročné tempo rastu priemerného hodinového zárobku sa zrýchlilo z januárových (revidovaných) 2,6 percenta na 2,8 percenta.
  • Okrem toho bola v závere týždňa zverejnená obchodná bilancia Nemecka, ktorá v januári poklesla o takmer štyri miliardy eur na 14,8 miliárd, omnoho prudší pokles ako očakávania konsenzu, že prebytok bilancie poklesne len na približne 18 miliárd eur. Obchodná bilancia najväčšej ekonomiky eurozóny tak doplatila na ostrý rast importu do krajiny v prvom mesiaci tohto roku.
  • Obchodná bilancia Veľkej Británie v januári ostala takmer nezmenená a aj naďalej sa nachádza v záporných číslach. Deficit obchodnej bilancie len mierne poklesol, napriek očakávaniam trhu, že sa prehĺbi až na viac ako 3 miliardy britských libier. Dôvodom bola najmä revidácia predošlého mesiaca nadol z 3,3 miliárd libier. Oproti stabilnému zahraničnému obchodu poskytli Veľkej Británii slabšie dáta z priemyselnej produkcie za január. Priemyselný sektor, ktorý zodpovedá približne 15 percentám britskej ekonomiky medzimesačne poklesol o štyri desatiny percenta. Ešte viac sa zhoršil stav vo výrobnom sektore, ktorý poklesol o deväť desatín percenta. Na medziročnej báze spomalila svoj rast priemyselná produkcia na 3,2 percentné tempo rastu podľa očakávaní, zatiaľ čo výrobný sektor spomalil pod očakávania trhu na 2,7 percentný rast. Zverejnenie predošlého mesiaca medziročného rastu výrobného sektoru však bolo revidované nahor na 4,2 percentný prírastok. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta ani v Európe ani v USA.

ZAUJALO NÁS

Svetoví miliardári vlastnia dokopy viac ako 8 biliónov dolárov

Miliardári po celom svete vlastnia viac ako 8 biliónov dolárov, čo predstavuje hodnotu väčšiu ako je kombinované HDP Nemecka a Francúzska. Vyplýva to z najnovšieho Hurun Report 2017, podľa ktorého je na svete 2257 oficiálnych miliardárov, čo oproti minulému roku značí trojpercentný nárast. Ich spoločný majetok, ktorý v roku 2016 vzrástol o 16 percent je pri tom ekvivalentný 11 percentám ročného svetového HDP a je vyššia ako HDP ktorejkoľvek samostatnej krajiny okrem Číny a USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 13. marca

Ranný prehľad trhov 13. marca >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »