Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 14. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones opäť prepisoval historické maximá.
  • Podľa Rimševičsa z ECB by mohlo kvantitatívne uvoľňovanie v eurozóne pokračovať v nasledujúcich pár rokoch.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe končili v pluse podobne ako americké akcie, pričom index Dow Jones opäť prepisoval historické maximá. Na začiatku ďalšej korporátnej výsledkovej sezóny je totiž na trhoch všeobecne dobrá atmosféra. Zároveň sa na trhy opäť vrátilo presvedčenie, že centrálne banky budú síce sprísňovať menovú politiku, no tento proces bude pokojný v štýle pozorovania ako schne farba.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posunuli mierne nahor, aj keď počas druhého dňa vystúpenia v Kongrese mala šéfka Fedu Janet Yellenovej pomerne opatrný slovník čo sa týka inflácia a sprísňovania menových podmienok. Rástli aj výnosy nemeckých dlhopisov, napriek slovám šéfa lotyšskej centrálnej banky Imaras Rimševičsa o tom, že kvantitatívne uvoľňovanie v eurozóne by mohlo pokračovať pár nasledujúcich rokov vzhľadom k nízkym inflačným tlakom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa mierne odrazilo nahor pri pokles výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa rástla napriek rastu produkcie OPECu za jún a reportu Medzinárodnej energetickej agentúry v ktorom sa konštatuje, že ropný trh by mohol trpieť prebytkom ponuky a vysokým stavom zásob dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Na druhej strane však agentúra konštatuje robustný dopyt z Číny, Spojených štátov či Nemecka.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči euru relatívne stabilný. Na jednej strane trhy včera počuli pomerne opatrné slová šéfky Fedu Janet Yellenovej ohľadne sprísňovania menových podmienok, no zároveň si obchodníci uvedomujú, že aj keď ECB pristúpi k úprave stimulov bude to pomalý proces, kým sa vôbec vypne celé kvantitatívne uvoľňovanie a od tohto momentu bude ešte ďaleko k zvyšovaniu sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Už v skorých ranných hodinách včera boli zverejnené obchodné dáta z Číny za jún. Prebytok zahraničného obchodu dosiahol 42,8 miliardy dolárov, čo značilo nárast o dve miliardy oproti predchádzajúcemu mesiacu. V dolároch denominovaný import ako aj export zvýšili tempo rastu voči predchádzajúcemu mesiacu, pričom zároveň výrazne prekonali očakávania. Import tak medziročne vzrástol o 17,2 percenta a export o 11,3 percenta. Obchodná bilancia tak dosiahla v tomto mesiace druhý najväčší prebytok v tomto roku.
  • Včera ráno boli zverejnené aj finalizované hodnoty indexu spotrebiteľských cien za jún v Nemecku. Na mesačnej aj ročnej báze rástli indexy podľa predošlých odhadov tempom 0,2 a 1,6 percenta. Z pohľadu eurozóny však zrýchlenie rastu v Nemecku vyrovnáva spomalenie vo Francúzsku z 0,9 na 0,8 percenta. Predstavitelia ECB, ktorí pomýšľajú o uťahovaní monetárnej politiky tak dostávajú zmiešané signály z rôznych krajín eurozóny.
  • V USA boli v poobedných hodinách zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň za prvý júlový týždeň poklesli o tri tisíc na 250-tisíc, pričom trh očakával pokles o ďalších dve tisíc. Hodnota predchádzajúceho týždňa bola navyše revidovaná nahor z 248-tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci prvým júlom poklesli o 20-tisíc, prekonávajúc konsenzus o päť tisíc. Hodnota predchádzajúceho týždňa bola taktiež revidovaná nahor z 1956-tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Z makrodát bude dnes hlavná pozornosť venovaná tým americkým rýchlemu odhadu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za júl ako aj júnovým dátam maloobchodných tržieb a priemyselnej produkcie.
  • Z centrálnych bankárov vystúpi Ewald Nowotny z ECB a Robert Kaplan z Fedu.
  • Trhy si budú okrem toho všímať medzičasom už plne rozbehnutú korporátnu výsledkovú sezónu za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Majetková nerovnosť vo svete pokračuje v raste

Svet ako taký neustále bohatne. Má to však chybu krásy. Majetok malej skupiny bohatých rastie výrazne rýchlejšie ako zvyšku ľudstva. Dokumentuje to aj štúdia Hurun Global Rich List 2017, ktorá hovorí, že za ostatných päť rokov narástol celkový počet dolárových miliardárov vo svete o 55 percent. Ich podiel na celosvetovom bohatstve sa za toto obdobie zvýšil zo siedmych percent globálneho HDP na 10,7 percenta. Navyše, čísla z Global Wealth Report 2016 Credit Suisse ukazujú, že kým v roku 2009 vlastnilo jedno percento najbohatších na svete len 45,4 percenta svetového bohatstva, dnes už vlastní 50,8 percenta. Taktýto vývoj predstavuje jeden z najväčších nielen ekonomických, ale sociálnych rizík v budúcich rokoch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 14. 7. 2017

Ranný prehľad trhov 14. 7. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »