Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017

15.06.2017 09:53 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Fed v súlade so širokým konsenzom zvýšil sadzby o 0,25 percenta a ukázal detaily redukcie bilancie.
  • Trhy na Fed výraznejšie nereagovali a neveria mu ohľadne pokračovania zvyšovania sadzieb pre slabú infláciu.
  • Ropa na sedemmesačnom dne, keď rastie produkcia Nigérie aj Líbye a očakáva sa rast ťažby mimo OPECu.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, keď čakali na výsledok zasadnutia Fedu. Ten v súlade so širokými očakávaniami zvýšil sadzby o 25 bázických bodov, naznačil redukciu svojej 4,5-bilióna dolárov veľkej bilancie neskôr v priebehu roka a nezmenil ani projekciu budúcich úrokových sadzieb. No pripustil, že inflácia v tomto roku skončí pod jeho dvojpercentným cieľom. Teda zmiešané signály, keď trhy zredukovali možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb v septembri, čo pomohlo stabilizovať Wall Street, pričom bluechipsový index Dow Jones dokonca prepísal historické maximá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa v zásade nepohli. Americký 10-ročný výnos ostal v blízkosti sedemmesačného dna aj napriek tomu, že Fed zvýšil sadzby a naznačil redukciu svojej bilancie. No to bolo všetko očakávané, a navyše obchodníci sa koncentrovali najmä na inflačný odkaz, keď Fedu povedal, že inflácia v tomto roku skončí pod jeho cieľom, pričom aj dnešné májové inflačné čísla z USA zaostali za konsenzom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo po tom, čo Fed v súlade s očakávaniami zvýšil sadzby. Väčším stratám však bránili vysoké ceny amerických dlhopisov, keď trh neverí, že by Fed mohol ďalej v tomto roku zvyšovať sadzby pri nízkych inflačných tlakoch. Ropa padla na sedemmesačné dná, keď zásoby ropných produktov v USA opäť neočakávane narástli, Medzinárodná energetická agentúra očakáva rast non OPEC produkcie, pričom aj samotná produkcia OPECu rastie v dôsledku rastu nigérijskej a líbyjskej produkcie, kde majú tieto dve krajiny výnimku z dohody kartelu o znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zvýšenie sadzieb Fedom doláru nepomohlo, keď narástla na trhoch skepsa ohľadne ďalšieho zvyšovania sadzieb vzhľadom na slabé inflačné tlaky. Doláru nepomohlo ani naznačenie americkej centrálnej banky, že neskôr v priebehu roka bude znižovať svoju nafúknutú bilanciu a ani fakt, že projekcia budúcich úrokových sadzieb (dot- plot graf) ostali nezmenené.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavná pozornosť na trhoch bola včera venovaná zasadnutiu Fedu, ktorý v súlade so širokým konsenzom zvýšil sadzby o 25 bázických bodov do pásma 1,00–1,25 percenta pomerom hlasov 9:1. Príliš sa nezmenil ani dot plot graf – teda projekcie budúcich úrokových sadzieb. Keď medián centrálnych bankárov očakáva, sadzby v roku 2017 na úrovni 1,375 percenta a na rok 2018 na 2,125 percenta, čo implikuje ešte jedno zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov v tomto roku a štyri ďalšie v budúcom roku. Medián sadzby na rok 2019 bol mierne znížený na 2,9375 percenta a očakávania dlhodobej úrokovej sadzby boli ponechané na 3,00 percenta bezo zmeny oproti predošlej projekcii. Vyhlásenie po zasadnutí Fedu bolo relatívne optimistické, čo sa týka ďalšieho ekonomického vývoja. V skutku projekcie vývoja HDP boli Fedom nezmenená, a no bola znížená projekcia miery nezamestnanosti, pričom dlhodobá miera bola znížená o jednu desatinu na 4,6 percenta. Fed mierne znížil projekcie inflácie na tento rok, a pripustil, že nedosiahne dvojpercentný cieľ centrálne banky, no očakáva, že sa stabilizuje a z dlhodobého hľadiska dosiahne túto métu. No práve toto bol kameň úrazu trhov, keď akoby neverili výhľadom Fedu o inflácii (najmä keď včera boli zverejnené májové dáta rastu spotrebiteľských cien, ktoré podobne ako v apríli zaostali za predikciami), keď pravdepodobnosť počítaná na základe derivátom ohľadne septembrového zvýšenia sadzieb klesla z približne 28 percent na 18 percent. A to napriek tomu, že na tlačovej konferencii sa šéfka Fedu Janet Yellenová snažila presvedčiť, že inflačné tlaky prídu pri ďalšom zlepšovaní sa trhu práce. V stručnosti povedané, Fed zvyšuje sadzby, no trhy to príliš nereflektujú, čo je z istého pohľadu akýsi zlatý scenár pre centrálnu banku a pre trhy rizikových aktív. Fed súčasne odhalil základné detaily plánu normalizácie nafúknutej 4,5– bilióna dolárovej bilancie, s ktorou chce začať neskôr počas roka (za predpokladu, že ekonomika sa bude vyvíjať podľa jeho očakávaní). V stručnosti, prestane reinvestovať najskôr 10 miliárd maturujúcich dlhopisov a každé tri mesiace bude tento objem zvyšovaní o šesť miliárd až kým nedosiahne 30 miliárd mesačne.
  • Guvernér Bundesbanky Jens Weidmann sa obáva, že ECB podľahne politickým tlakom, aby pokračovala v uvoľnenej menovej politike.
  • Čínske maloobchodné tržby rástli v máji medziročne nezmeneným očakávaným tempom 10,7 percenta. Očakávania mierne prekonala priemyselná produkcia, ktorá ich predbehla o jednu desatinu 6,5 percentným rastom. Spomalenie zaznamenali investície do fixných aktív mimo vidieku, ktoré v máji medziročne spomalili dynamiku rasto o dve desatiny pod očakávania na 8,6 percenta.
  • Index spotrebiteľských cien v Nemecku poklesol podľa májovej finalizácie medzimesačne o dve desatiny percenta. Medziročne index v máji rástol 1,5 percentným tempom, spomaľujúc vzhľadom na nižšie ceny energií ale aj nižšia cena zeleniny. Opadajúce inflačné tlaky v najväčšej ekonomike eurozóny tak znížia ohlasy jastrabích predstaviteľov krajiny, ktorí kritizujú extrémne uvoľnenú monetárnu politiku ECB. Inflácia v periférnych krajinách eurozóny totiž zaostáva za nemeckým benchmarkom, čo je dôvodom pokračovania ekonomickej stimulácie Európskou centrálnou bankou.
  • Inflačné tlaky poklesli aj v USA, keď finalizované májové čísla indexu spotrebiteľských cien ukázali medzimesačný pokles o jednu desatinu percenta, napriek očakávaniam, že cenová hladina zostane nezmenená. Medziročne kleslo tempo rastu oproti predchádzajúcemu mesiacu o tri desatiny na 1,9 percenta, pri o jednu desatinu vyššom očakávaní. O dve desatiny poklesol aj jadrový index na 1,7 percenta, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín. Inflácia však stále ostáva blízko dvojpercentnej cieľovej hranice Fedu, ktorá je označovaná ako cenová stabilita, ktorá je jednou z podmienok uťahovania monetárnej politiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes zasadá Bank of England ako aj švajčiarska centrálna banka.
  • Z makrodát sa bude pozornosť sústreďovať na prieskum výroby newyorského Fedu známy pod názvom Empire Manufacturing za jún a rovnako bude zverejnený obdobný prieskum philadelphského Fedu za rovnaký mesiac. Okrem toho bude zverejnená májová priemyselná produkcia z USA.

ZAUJALO NÁS

Američania dali na charitu v minulom roku 390 miliárd dolárov

V roku 2016 vzrástol objem darovaní charite voči predchádzajúcemu roku o tri percentá. Podľa prieskumu Giving USA Annual Report on Philanhtropy z toho dary jednotlivcov predstavovali až 282 miliárd dolárov a zvyšok pochádzal od nadácií a spoločností. Prieskumná agentúra navyše vyzdvihla fakt, že krajina bola štedrejšia aj napriek politickej a ekonomickej neistote vyplývajúcej z prezidentských volieb na konci roka. 50 najväčších darov pritom predstavovalo hodnotu 5,6 miliardy amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.


Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »