Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017

15.06.2017 09:53 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Fed v súlade so širokým konsenzom zvýšil sadzby o 0,25 percenta a ukázal detaily redukcie bilancie.
  • Trhy na Fed výraznejšie nereagovali a neveria mu ohľadne pokračovania zvyšovania sadzieb pre slabú infláciu.
  • Ropa na sedemmesačnom dne, keď rastie produkcia Nigérie aj Líbye a očakáva sa rast ťažby mimo OPECu.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, keď čakali na výsledok zasadnutia Fedu. Ten v súlade so širokými očakávaniami zvýšil sadzby o 25 bázických bodov, naznačil redukciu svojej 4,5-bilióna dolárov veľkej bilancie neskôr v priebehu roka a nezmenil ani projekciu budúcich úrokových sadzieb. No pripustil, že inflácia v tomto roku skončí pod jeho dvojpercentným cieľom. Teda zmiešané signály, keď trhy zredukovali možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb v septembri, čo pomohlo stabilizovať Wall Street, pričom bluechipsový index Dow Jones dokonca prepísal historické maximá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa v zásade nepohli. Americký 10-ročný výnos ostal v blízkosti sedemmesačného dna aj napriek tomu, že Fed zvýšil sadzby a naznačil redukciu svojej bilancie. No to bolo všetko očakávané, a navyše obchodníci sa koncentrovali najmä na inflačný odkaz, keď Fedu povedal, že inflácia v tomto roku skončí pod jeho cieľom, pričom aj dnešné májové inflačné čísla z USA zaostali za konsenzom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo po tom, čo Fed v súlade s očakávaniami zvýšil sadzby. Väčším stratám však bránili vysoké ceny amerických dlhopisov, keď trh neverí, že by Fed mohol ďalej v tomto roku zvyšovať sadzby pri nízkych inflačných tlakoch. Ropa padla na sedemmesačné dná, keď zásoby ropných produktov v USA opäť neočakávane narástli, Medzinárodná energetická agentúra očakáva rast non OPEC produkcie, pričom aj samotná produkcia OPECu rastie v dôsledku rastu nigérijskej a líbyjskej produkcie, kde majú tieto dve krajiny výnimku z dohody kartelu o znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zvýšenie sadzieb Fedom doláru nepomohlo, keď narástla na trhoch skepsa ohľadne ďalšieho zvyšovania sadzieb vzhľadom na slabé inflačné tlaky. Doláru nepomohlo ani naznačenie americkej centrálnej banky, že neskôr v priebehu roka bude znižovať svoju nafúknutú bilanciu a ani fakt, že projekcia budúcich úrokových sadzieb (dot- plot graf) ostali nezmenené.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavná pozornosť na trhoch bola včera venovaná zasadnutiu Fedu, ktorý v súlade so širokým konsenzom zvýšil sadzby o 25 bázických bodov do pásma 1,00–1,25 percenta pomerom hlasov 9:1. Príliš sa nezmenil ani dot plot graf – teda projekcie budúcich úrokových sadzieb. Keď medián centrálnych bankárov očakáva, sadzby v roku 2017 na úrovni 1,375 percenta a na rok 2018 na 2,125 percenta, čo implikuje ešte jedno zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov v tomto roku a štyri ďalšie v budúcom roku. Medián sadzby na rok 2019 bol mierne znížený na 2,9375 percenta a očakávania dlhodobej úrokovej sadzby boli ponechané na 3,00 percenta bezo zmeny oproti predošlej projekcii. Vyhlásenie po zasadnutí Fedu bolo relatívne optimistické, čo sa týka ďalšieho ekonomického vývoja. V skutku projekcie vývoja HDP boli Fedom nezmenená, a no bola znížená projekcia miery nezamestnanosti, pričom dlhodobá miera bola znížená o jednu desatinu na 4,6 percenta. Fed mierne znížil projekcie inflácie na tento rok, a pripustil, že nedosiahne dvojpercentný cieľ centrálne banky, no očakáva, že sa stabilizuje a z dlhodobého hľadiska dosiahne túto métu. No práve toto bol kameň úrazu trhov, keď akoby neverili výhľadom Fedu o inflácii (najmä keď včera boli zverejnené májové dáta rastu spotrebiteľských cien, ktoré podobne ako v apríli zaostali za predikciami), keď pravdepodobnosť počítaná na základe derivátom ohľadne septembrového zvýšenia sadzieb klesla z približne 28 percent na 18 percent. A to napriek tomu, že na tlačovej konferencii sa šéfka Fedu Janet Yellenová snažila presvedčiť, že inflačné tlaky prídu pri ďalšom zlepšovaní sa trhu práce. V stručnosti povedané, Fed zvyšuje sadzby, no trhy to príliš nereflektujú, čo je z istého pohľadu akýsi zlatý scenár pre centrálnu banku a pre trhy rizikových aktív. Fed súčasne odhalil základné detaily plánu normalizácie nafúknutej 4,5– bilióna dolárovej bilancie, s ktorou chce začať neskôr počas roka (za predpokladu, že ekonomika sa bude vyvíjať podľa jeho očakávaní). V stručnosti, prestane reinvestovať najskôr 10 miliárd maturujúcich dlhopisov a každé tri mesiace bude tento objem zvyšovaní o šesť miliárd až kým nedosiahne 30 miliárd mesačne.
  • Guvernér Bundesbanky Jens Weidmann sa obáva, že ECB podľahne politickým tlakom, aby pokračovala v uvoľnenej menovej politike.
  • Čínske maloobchodné tržby rástli v máji medziročne nezmeneným očakávaným tempom 10,7 percenta. Očakávania mierne prekonala priemyselná produkcia, ktorá ich predbehla o jednu desatinu 6,5 percentným rastom. Spomalenie zaznamenali investície do fixných aktív mimo vidieku, ktoré v máji medziročne spomalili dynamiku rasto o dve desatiny pod očakávania na 8,6 percenta.
  • Index spotrebiteľských cien v Nemecku poklesol podľa májovej finalizácie medzimesačne o dve desatiny percenta. Medziročne index v máji rástol 1,5 percentným tempom, spomaľujúc vzhľadom na nižšie ceny energií ale aj nižšia cena zeleniny. Opadajúce inflačné tlaky v najväčšej ekonomike eurozóny tak znížia ohlasy jastrabích predstaviteľov krajiny, ktorí kritizujú extrémne uvoľnenú monetárnu politiku ECB. Inflácia v periférnych krajinách eurozóny totiž zaostáva za nemeckým benchmarkom, čo je dôvodom pokračovania ekonomickej stimulácie Európskou centrálnou bankou.
  • Inflačné tlaky poklesli aj v USA, keď finalizované májové čísla indexu spotrebiteľských cien ukázali medzimesačný pokles o jednu desatinu percenta, napriek očakávaniam, že cenová hladina zostane nezmenená. Medziročne kleslo tempo rastu oproti predchádzajúcemu mesiacu o tri desatiny na 1,9 percenta, pri o jednu desatinu vyššom očakávaní. O dve desatiny poklesol aj jadrový index na 1,7 percenta, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín. Inflácia však stále ostáva blízko dvojpercentnej cieľovej hranice Fedu, ktorá je označovaná ako cenová stabilita, ktorá je jednou z podmienok uťahovania monetárnej politiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes zasadá Bank of England ako aj švajčiarska centrálna banka.
  • Z makrodát sa bude pozornosť sústreďovať na prieskum výroby newyorského Fedu známy pod názvom Empire Manufacturing za jún a rovnako bude zverejnený obdobný prieskum philadelphského Fedu za rovnaký mesiac. Okrem toho bude zverejnená májová priemyselná produkcia z USA.

ZAUJALO NÁS

Američania dali na charitu v minulom roku 390 miliárd dolárov

V roku 2016 vzrástol objem darovaní charite voči predchádzajúcemu roku o tri percentá. Podľa prieskumu Giving USA Annual Report on Philanhtropy z toho dary jednotlivcov predstavovali až 282 miliárd dolárov a zvyšok pochádzal od nadácií a spoločností. Prieskumná agentúra navyše vyzdvihla fakt, že krajina bola štedrejšia aj napriek politickej a ekonomickej neistote vyplývajúcej z prezidentských volieb na konci roka. 50 najväčších darov pritom predstavovalo hodnotu 5,6 miliardy amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.


Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 15. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »