Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

15.02.2017 10:45 | Kategórie: Investovanie Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: Ropa akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Wall Street opäť prepisovala historické maximá.
  • Dolár pokračoval v raste.
  • Šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že zvyšovanie sadzieb je primerané.
  • Nemecká ekonomika v závere roka 2016 akcelerovala.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy pokračovali v raste a v prepisovaní nových historických maxím napriek tomu, že šéfka Fedu Janet Yellenová mala v Kongrese pomerne jastrabí prejav, keď povedala, že príliš dlhé čakanie na sprísňovanie menovej politiky by nebolo bystré. Znamená to totiž, že Fed dôveruje v silu ekonomiky, čo je dôvod byť pozitívne naladený. Európske burzy len stagnovali, keď ich od nasledovania Wall Street delí zvýšená nervozita okolo politického vývoja v Európe pred sériou kľúčových volieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posúvali nahor, po slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej o solídnom stave ekonomiky a poznámkach, že príliš dlhé čakanie na odstraňovanie menového uvoľňovania by mohlo byť rizikom. V podstate vydláždila cestu až pre tri zvýšenia sadzieb v tomto roku. Trhy včera privierali oči nad politickými rizikami v eurozóne, keď výrazne klesali rizikové prirážky južanských krajín, kde radíme aj Francúzsko.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa stagnovala, keď vzájomne proti sebe pôsobil rast ťažby v Spojených štátoch z bridlíc a fakt, že OPEC a ďalšie krajiny dodržiavajú dohodu o znížení jej ťažby. Zlato klesalo po slovách hlavy Fedu Janet Yellenovej o primeranosti pokračovania v uťahovaní menovej politiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči väčšine hlavných svetových mien za čím stoja očakávania, že americká vláda čoskoro predstaví zníženie daní. Plusom bolo aj vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese, ktoré naznačilo, že by bolo primerané zvyšovať sadzby relatívne rýchlym tempom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová počas vystúpenia pred Kongresom povedala, že očakáva vývoj ekonomiky, ktorý by mal umožniť postupné zvyšovanie sadzieb. Zároveň naznačila, že čakanie príliš dlho s odstránením menovej akomodácie by nebolo bystré a mohlo byť viesť v budúcnosti k prudšiemu zvyšovaniu sadzieb, čo by mohlo podkopať rovnováhu finančných trhov. Povedala, že každý míting Fedu bude „živý“, teda, že sa na ňom bude zvažovať zvyšovanie sadzieb, hoci nie je úplná jasnosť ohľadne vývoja fiškálnej politiky. Čo sa týka bilancie Fedu, Yellenová povedala, že centrálni bankári budú o tom diskutovať a v nasledujúcich mesiacoch naznačia, čo budú s ňou robiť. Predpokladá, že znižovanie jej veľkosti bude postupným procesom. Celkovo išlo o pomerne jastrabiu reč. V podstate vydláždila cestu pre tri možné zvýšenia sadzieb v tomto roku. Jej kolega Jeffrey Lacker naznačil, že  možno bude potrebné zvýšiť sadzby viac ako tri razy.
  • Hrubý domáci produkt Nemecka rástol podľa rýchleho odhadu o 0,4 percenta medzikvartálne vo štvrtom kvartáli, čo je o desatinu menšie tempo konsenzus a zrýchlenie oproti 0,1-percentnému tempu za tretí štvrťrok. Medziročné tempo ostalo stabilné na 1,7 percenta ako v období august-október. Eurozóna ako celok rástla medziročne 0,4-percentným tempom, rovnakým ako v treťom kvartáli, hoci konsenzus predpokladal miernu akceleráciu rastu na medziročnej báze dosiahol rast 1,7 percenta.
  • Februárový prieskum finančných analytikov ZEW v Nemecku ukázal mierne zhoršenie hodnotenia súčasnej situácie aj očakávaní, stále však poukazuje na solídny rast.
  • Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie v januári nedosiahol medziročné očakávané tempo rastu 1,9 percenta, no s o desatinu nižším zverejnením dosiahol dva a pol ročné maximum. Dôvodom stále ostáva slabá libra a rastúce ceny energií, ktoré v konečnom dôsledku platia spotrebitelia. Jadrový index očistený práve o volatilné ceny energií a potravín zotrval na tempe z predošlého mesiaca 1,6 percenta, napriek očakávaniam jeho rastu jeho tempa na 1,7 percenta.
  • V USA indikátor zmeny cenovej hladiny PPI final demand rástol v januári o 0,6 percenta medzimesačne najä v dôsledku rastu cien energií. medziročné tempo ostalo nezmenené na úrovni 1,6 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Pozornosť trhu sa bude dnes sústreďovať najmä na americké čísla januárových maloobchodných tržieb a inflácie spolu s vystúpeniami viacerých centrálnych bankárov vrátane šéfky Fedu Janet Yellenovej.

ZAUJALO NÁS

Tážké nájsť novú ropu

Objavy nových ropných polí na celom svete klesli na 60-ročné minimá, keď spoločnosti znižujú výdavky na prieskum a zároveň sa zvyšuje náročnosť nájdenia nových veľkých polí. V roku 2016 padol počet takýchto objavov na 174, pričom do roku 2013 predstavoval ročne počet objavov 400 až 500 podľa výskumnej skupiny IHS Markit. Spomalenie v objavovaní môže navyše pripomína, že svet sa eventuálne stane závislý od nových zdrojov energií.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

22.08.2017 12:25 Najviac slovenských firiem so zahraničnými vlastníkmi patrí Čechom a Maďarom

Česi, Maďari a Rakúšania patria medzi najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Na absolútnu špičku sa zaraďujú práve naši západní susedia, ktorí u nás podľa najnovších dát vlastnia 9 857 spoločností. Je to o približne 300 podnikov viac ako na konci minulého roka. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 12:48 Celoslovenskú nezamestnanosť ťahajú nahor len 4 okresy

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku klesla v júli na 6,7 percenta, čo je o dve desatiny bodu menej ako v júni. Hoci ide o rekordne najnižší výsledok, stále je to vysoké číslo. Priemernú nezamestnanosť zvyšujú  najmä štyri okresy južného a východného Slovenska.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 09:03 Zapomínat je lidské

„Hele, Hanko, já ti musím něco říct. Já sem myslel, že teď spolu budeme chodit, ale kluci z kapely mi řekli, že už jako…, že už jako jednu holku mám.“ Památná slova Jiří Macháčka z filmu Samotáři jako by ožila při pohledu na dění na Wall Street. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »