Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

15.02.2017 10:45 | Kategórie: Investovanie Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: Ropa akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Wall Street opäť prepisovala historické maximá.
  • Dolár pokračoval v raste.
  • Šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že zvyšovanie sadzieb je primerané.
  • Nemecká ekonomika v závere roka 2016 akcelerovala.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy pokračovali v raste a v prepisovaní nových historických maxím napriek tomu, že šéfka Fedu Janet Yellenová mala v Kongrese pomerne jastrabí prejav, keď povedala, že príliš dlhé čakanie na sprísňovanie menovej politiky by nebolo bystré. Znamená to totiž, že Fed dôveruje v silu ekonomiky, čo je dôvod byť pozitívne naladený. Európske burzy len stagnovali, keď ich od nasledovania Wall Street delí zvýšená nervozita okolo politického vývoja v Európe pred sériou kľúčových volieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posúvali nahor, po slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej o solídnom stave ekonomiky a poznámkach, že príliš dlhé čakanie na odstraňovanie menového uvoľňovania by mohlo byť rizikom. V podstate vydláždila cestu až pre tri zvýšenia sadzieb v tomto roku. Trhy včera privierali oči nad politickými rizikami v eurozóne, keď výrazne klesali rizikové prirážky južanských krajín, kde radíme aj Francúzsko.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa stagnovala, keď vzájomne proti sebe pôsobil rast ťažby v Spojených štátoch z bridlíc a fakt, že OPEC a ďalšie krajiny dodržiavajú dohodu o znížení jej ťažby. Zlato klesalo po slovách hlavy Fedu Janet Yellenovej o primeranosti pokračovania v uťahovaní menovej politiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči väčšine hlavných svetových mien za čím stoja očakávania, že americká vláda čoskoro predstaví zníženie daní. Plusom bolo aj vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese, ktoré naznačilo, že by bolo primerané zvyšovať sadzby relatívne rýchlym tempom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová počas vystúpenia pred Kongresom povedala, že očakáva vývoj ekonomiky, ktorý by mal umožniť postupné zvyšovanie sadzieb. Zároveň naznačila, že čakanie príliš dlho s odstránením menovej akomodácie by nebolo bystré a mohlo byť viesť v budúcnosti k prudšiemu zvyšovaniu sadzieb, čo by mohlo podkopať rovnováhu finančných trhov. Povedala, že každý míting Fedu bude „živý“, teda, že sa na ňom bude zvažovať zvyšovanie sadzieb, hoci nie je úplná jasnosť ohľadne vývoja fiškálnej politiky. Čo sa týka bilancie Fedu, Yellenová povedala, že centrálni bankári budú o tom diskutovať a v nasledujúcich mesiacoch naznačia, čo budú s ňou robiť. Predpokladá, že znižovanie jej veľkosti bude postupným procesom. Celkovo išlo o pomerne jastrabiu reč. V podstate vydláždila cestu pre tri možné zvýšenia sadzieb v tomto roku. Jej kolega Jeffrey Lacker naznačil, že  možno bude potrebné zvýšiť sadzby viac ako tri razy.
  • Hrubý domáci produkt Nemecka rástol podľa rýchleho odhadu o 0,4 percenta medzikvartálne vo štvrtom kvartáli, čo je o desatinu menšie tempo konsenzus a zrýchlenie oproti 0,1-percentnému tempu za tretí štvrťrok. Medziročné tempo ostalo stabilné na 1,7 percenta ako v období august-október. Eurozóna ako celok rástla medziročne 0,4-percentným tempom, rovnakým ako v treťom kvartáli, hoci konsenzus predpokladal miernu akceleráciu rastu na medziročnej báze dosiahol rast 1,7 percenta.
  • Februárový prieskum finančných analytikov ZEW v Nemecku ukázal mierne zhoršenie hodnotenia súčasnej situácie aj očakávaní, stále však poukazuje na solídny rast.
  • Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie v januári nedosiahol medziročné očakávané tempo rastu 1,9 percenta, no s o desatinu nižším zverejnením dosiahol dva a pol ročné maximum. Dôvodom stále ostáva slabá libra a rastúce ceny energií, ktoré v konečnom dôsledku platia spotrebitelia. Jadrový index očistený práve o volatilné ceny energií a potravín zotrval na tempe z predošlého mesiaca 1,6 percenta, napriek očakávaniam jeho rastu jeho tempa na 1,7 percenta.
  • V USA indikátor zmeny cenovej hladiny PPI final demand rástol v januári o 0,6 percenta medzimesačne najä v dôsledku rastu cien energií. medziročné tempo ostalo nezmenené na úrovni 1,6 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Pozornosť trhu sa bude dnes sústreďovať najmä na americké čísla januárových maloobchodných tržieb a inflácie spolu s vystúpeniami viacerých centrálnych bankárov vrátane šéfky Fedu Janet Yellenovej.

ZAUJALO NÁS

Tážké nájsť novú ropu

Objavy nových ropných polí na celom svete klesli na 60-ročné minimá, keď spoločnosti znižujú výdavky na prieskum a zároveň sa zvyšuje náročnosť nájdenia nových veľkých polí. V roku 2016 padol počet takýchto objavov na 174, pričom do roku 2013 predstavoval ročne počet objavov 400 až 500 podľa výskumnej skupiny IHS Markit. Spomalenie v objavovaní môže navyše pripomína, že svet sa eventuálne stane závislý od nových zdrojov energií.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

21.06.2017 11:33 Reálne mzdy by tento rok mali rásť o 3,2 %

NBS zvýšila odhad rastu reálnych miezd pre tento rok o 0,2 bodu na 3,2 percenta. Pre budúci rok by to malo byť o desatinu bodu viac. Mzdy by po očistení o infláciu mali vzrásť o 2,8 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 12:43 Firmy vidia najväčšiu prekážku pri podnikaní v prístupe vládnych orgánov

Spoločnosť Intrum Justitia zisťovala, ktoré prvky uľahčujú alebo sťažujú podnikanie v tej ktorej krajine v rámci Európy. Z výsledkov vyplýva, že najhoršie vnímaným prvkom medzi slovenskými podnikateľskými subjektmi sú postoje vládnych orgánov k podnikaniu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 11:26 Reformy vo Francúzsku sa môžu začať

Emmanuel Macron má cestu pre zavedenie svojich sľubovaných protrhových a proeurópskych reforiem otvorenú. V parlamente získal pohodlnú väčšinu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.06.2017 11:57 Grécko dostalo pochvalu za reformy a prísľub ďalšej úverovej tranže

Grécko dostane ďalšiu tranžu úveru zo záchranného fondu eurozóny ESM v sume 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ministri financií krajín eurozóny. Okrem toho tiež deklarovali pripravenosť prijať ďalšie kroky na zmiernenie gréckeho dlhu hneď po skončení terajšieho programu. Svoju pomoc na základe toho obnoví i Medzinárodný menový fond, ktorý oznámil, že poskytne Grécku nový záložný úver. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.06.2017 10:38 Fed zvyšoval sadzby

Americká centrálna banka Fed na včerajšom zasadaní zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,25 percenta. Ide už o tretie zvýšenie za uplynulých šesť mesiacov. Okrem toho banka oznámila, že začne s odpredajom nahromadených aktív.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »