Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zlato kleslo pod 1200-dolárovú hranicu, keď by mal dnes večer Fed zvýšiť sadzby.
  • Ropa pokračovala v stratách, keď Saudská Arábia vo februári prekvapujúco zvýšila produkciu. 
  • Euro pod tlakom pred zverejnením výsledku dvojdňového zasadnutia Fedu a pred holandskými parlamentnými voľbami.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch v utorok klesali pred dnešným koncom dvojdňového zasadnutia Fedu, keď investori už síce započítali zvýšenie sadzieb, no budú zvedaví najmä na sprievodný slovník centrálnej banky. Mínusom pre burzy bol pokles cien ropy ako aj určitá nervozita pred parlamentnými voľbami v Holandsku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka mierne klesli, pri raste averzie voči riziku pred dnešným zverejnením výsledku zasadnutia americkej centrálnej banky, či pred parlamentnými voľbami v Holandsku. Trhy sa mierne obávajú toho, že predvolebné prieskumy by sa mohli podobne ako v prípade amerických prezidentských volieb či britského referenda o brexite mýliť a populisti by mohli získať podstatne viac hlasov. Ceny dlhopisov reagovali aj na pokles cien ropy, čo znamená nižšie inflačné tlaky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa ponorilo na päťtýždňové dná pod 1200 dolárovú hranicu, keď trhoví hráči očakávajú, že Fed dnes večer zvýši sadzby o 25 bázických bodov a mohol by tak urobiť ešte dva krát v tomto roku. Ropa opäť klesla po tom, ako Saudská Arábia, najväčší člen OPECu prekvapujúco oznámila rasť ťažby komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa oslabilo voči doláru k hranici 106 dolárových centov, keď trhy počítajú okrem dnešného s možnými dvoma zvýšeniami sadzieb Fedom o štvrť percenta. Mínusom pre európsku menu bolo aj napätie pred dnešnými parlamentnými voľbami v Holandsku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Maloobchodné tržby Číny od začiatku roku do konca februára vzrástli o 9,5 percenta oproti rovnakému intervalu v minulom roku, nedosahujúc očakávania trh rastu 10,6 percenta. Tržby spomalili svoj rast aj napriek vyššiemu ako očakávanému rastu investícií s tempom 8,9 percenta čo prekonalo konsenzus o sedem desatín percenta. Konsenzus miernejšie prekonala aj priemyselná výroba, ktorá v rovnakom dvojmesačnom tohtoročnom intervale vzrástla o 6,3 percenta.
  • Tempo rastu nemeckej cenovej hladiny podľa finalizácie indexov spotrebiteľských ostalo vo februári nezmenené na hodnotách skorších odhadov. Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny o šesť desatín percenta, pričom voči rovnakému mesiacu minulého roku vzrástli o 2,2 percenta. Najväčší podiel na tomto raste mali ceny zeleniny, ktoré vzrástli až o 21 percent, vzhľadom na horšie počasie v Španielsku a Taliansku.
  • Priemyselná produkcia eurozóny v januári medzimesačne vzrástla o deväť desatín percenta, čo však nestačilo na o päť desatín vyššie očakávanie trhu. Minulý mesiac bol revidovaný nahor avšak stále na záporných 1,2 percenta. Medziročne vzrástol priemyselný sektor o šesť desatín percenta, taktiež nedosahujúc očakávania rastu o deväť desatín percenta. Medziročná hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná nahor na 2,5 percentný rast.
  • Dôležité makrodáta z včerajšieho dňa ukončil už predpoludním zverejnenie prieskumu ekonomického sentimentu v Nemecku a eurozóne podľa inštitútu ZEW za mesiac marec. Zatiaľ čo však v Nemecku sa nálada zlepšila o 2,4 bodu na 12,8 bodov, v eurozóne sa mierne zhoršil o deväť desatín bodu na 16,2 bodov. Nemecké zverejnenie nedosiahlo očakávania trhu, vzhľadom na politickú neistotu v menovej únii.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť sa dnes bude sústreďovať na výsledok dvojdňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, kde trh široko predpokladá zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Trh sa bude zaujímať najmä o projekciu budúcich úrokových sadzieb – tzv. dot plot graf.
  • Okrem toho budú v USA zverejnené februárové inflačné čísla a maloobchodné tržby a marcový prieskum aktivity newyorského Fedu známy pod názom Empire manufacturing.
  • Z politických udalostí sa dnes konajú parlamentné voľby v Holandsku, kde by síce mohla vyhrať extrémistická strana PVV Gerda Wildersa, no nebude mať dostatok hlasov na zostavenie vlády a jej koaličný potenciál je prakticky nulový. V prípade, že by však Wilder získal vysoké percento hlasov, vyššie ako hovoria prieskumy, mohlo by to vyburcovať aj Francúzov, aby volili extrémnu pravičiarku Marine Le Penovú.

ZAUJALO NÁS

Hipsteri menia spotrebný kôš Veľkej Británie

Štatistický úrad Veľkej Británie musel urobiť zmeny v spotrebnom koši, na ktorom sleduje zmeny cenovej hladiny, a to všetko kvôli hipsterom. Úrad tvrdí, že do metodiky musel zaradiť produkty gin, cyklistické prilby či rôzne rastlinné náhrady mlieka. Gin sa do koša vrátil po 13 rokoch, keď sa teší veľkej popularite a rastúcemu množstvu menších producentov, pričom sa zmenil spotrebiteľ z predmestských dvojíc v strednom veku na mladšiu generáciu. Cyklistické helmy sa taktiež dostali pod dohľad úradu po viac ako desiatich rokoch. Zaradenie sójového, ryžového či ovseného mlieka zasa odráža nárast popularity vegánskeho stravovania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »