Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zlato kleslo pod 1200-dolárovú hranicu, keď by mal dnes večer Fed zvýšiť sadzby.
  • Ropa pokračovala v stratách, keď Saudská Arábia vo februári prekvapujúco zvýšila produkciu. 
  • Euro pod tlakom pred zverejnením výsledku dvojdňového zasadnutia Fedu a pred holandskými parlamentnými voľbami.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch v utorok klesali pred dnešným koncom dvojdňového zasadnutia Fedu, keď investori už síce započítali zvýšenie sadzieb, no budú zvedaví najmä na sprievodný slovník centrálnej banky. Mínusom pre burzy bol pokles cien ropy ako aj určitá nervozita pred parlamentnými voľbami v Holandsku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka mierne klesli, pri raste averzie voči riziku pred dnešným zverejnením výsledku zasadnutia americkej centrálnej banky, či pred parlamentnými voľbami v Holandsku. Trhy sa mierne obávajú toho, že predvolebné prieskumy by sa mohli podobne ako v prípade amerických prezidentských volieb či britského referenda o brexite mýliť a populisti by mohli získať podstatne viac hlasov. Ceny dlhopisov reagovali aj na pokles cien ropy, čo znamená nižšie inflačné tlaky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa ponorilo na päťtýždňové dná pod 1200 dolárovú hranicu, keď trhoví hráči očakávajú, že Fed dnes večer zvýši sadzby o 25 bázických bodov a mohol by tak urobiť ešte dva krát v tomto roku. Ropa opäť klesla po tom, ako Saudská Arábia, najväčší člen OPECu prekvapujúco oznámila rasť ťažby komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa oslabilo voči doláru k hranici 106 dolárových centov, keď trhy počítajú okrem dnešného s možnými dvoma zvýšeniami sadzieb Fedom o štvrť percenta. Mínusom pre európsku menu bolo aj napätie pred dnešnými parlamentnými voľbami v Holandsku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Maloobchodné tržby Číny od začiatku roku do konca februára vzrástli o 9,5 percenta oproti rovnakému intervalu v minulom roku, nedosahujúc očakávania trh rastu 10,6 percenta. Tržby spomalili svoj rast aj napriek vyššiemu ako očakávanému rastu investícií s tempom 8,9 percenta čo prekonalo konsenzus o sedem desatín percenta. Konsenzus miernejšie prekonala aj priemyselná výroba, ktorá v rovnakom dvojmesačnom tohtoročnom intervale vzrástla o 6,3 percenta.
  • Tempo rastu nemeckej cenovej hladiny podľa finalizácie indexov spotrebiteľských ostalo vo februári nezmenené na hodnotách skorších odhadov. Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny o šesť desatín percenta, pričom voči rovnakému mesiacu minulého roku vzrástli o 2,2 percenta. Najväčší podiel na tomto raste mali ceny zeleniny, ktoré vzrástli až o 21 percent, vzhľadom na horšie počasie v Španielsku a Taliansku.
  • Priemyselná produkcia eurozóny v januári medzimesačne vzrástla o deväť desatín percenta, čo však nestačilo na o päť desatín vyššie očakávanie trhu. Minulý mesiac bol revidovaný nahor avšak stále na záporných 1,2 percenta. Medziročne vzrástol priemyselný sektor o šesť desatín percenta, taktiež nedosahujúc očakávania rastu o deväť desatín percenta. Medziročná hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná nahor na 2,5 percentný rast.
  • Dôležité makrodáta z včerajšieho dňa ukončil už predpoludním zverejnenie prieskumu ekonomického sentimentu v Nemecku a eurozóne podľa inštitútu ZEW za mesiac marec. Zatiaľ čo však v Nemecku sa nálada zlepšila o 2,4 bodu na 12,8 bodov, v eurozóne sa mierne zhoršil o deväť desatín bodu na 16,2 bodov. Nemecké zverejnenie nedosiahlo očakávania trhu, vzhľadom na politickú neistotu v menovej únii.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť sa dnes bude sústreďovať na výsledok dvojdňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, kde trh široko predpokladá zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Trh sa bude zaujímať najmä o projekciu budúcich úrokových sadzieb – tzv. dot plot graf.
  • Okrem toho budú v USA zverejnené februárové inflačné čísla a maloobchodné tržby a marcový prieskum aktivity newyorského Fedu známy pod názom Empire manufacturing.
  • Z politických udalostí sa dnes konajú parlamentné voľby v Holandsku, kde by síce mohla vyhrať extrémistická strana PVV Gerda Wildersa, no nebude mať dostatok hlasov na zostavenie vlády a jej koaličný potenciál je prakticky nulový. V prípade, že by však Wilder získal vysoké percento hlasov, vyššie ako hovoria prieskumy, mohlo by to vyburcovať aj Francúzov, aby volili extrémnu pravičiarku Marine Le Penovú.

ZAUJALO NÁS

Hipsteri menia spotrebný kôš Veľkej Británie

Štatistický úrad Veľkej Británie musel urobiť zmeny v spotrebnom koši, na ktorom sleduje zmeny cenovej hladiny, a to všetko kvôli hipsterom. Úrad tvrdí, že do metodiky musel zaradiť produkty gin, cyklistické prilby či rôzne rastlinné náhrady mlieka. Gin sa do koša vrátil po 13 rokoch, keď sa teší veľkej popularite a rastúcemu množstvu menších producentov, pričom sa zmenil spotrebiteľ z predmestských dvojíc v strednom veku na mladšiu generáciu. Cyklistické helmy sa taktiež dostali pod dohľad úradu po viac ako desiatich rokoch. Zaradenie sójového, ryžového či ovseného mlieka zasa odráža nárast popularity vegánskeho stravovania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017

Ranný prehľad trhov 15. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »