Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017

16.06.2017 09:57 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: rast sadzieb inflácia trhy FED ekonomika HDP akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologické akcie opäť v stratách.
  • Donald Trump vyšetrovaný ohľadne obštrukcie justície súvisiacej s údajnou snahou o ovplyvnenie vyšetrovania FBI.
  • Bank of England nečakane jastrabia.
  • Grécko sa dohodlo s veriteľmi ohľadne ďalšej záchrany a na uvoľnení 8,5-miliardy eur z balíka pomoci.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch klesali, za čím stáli opäť straty technologických akcií, ktoré sú vnímané časťou trhu ako pomerne bohato nacenené.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov len mierne klesli po zvýšení sadzieb Fedom, keď obchodníci ostávajú stále skeptickí voči tomu, že by Fed vedel doručiť systematické zvyšovanie sadzieb pri pozvoľných inflačných tlakoch. Posun amerických výnosov ovplyvnil následne aj tie európske.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo v defenzíve, keď dolár sa posilnil v oneskorenej reakcii trhu na stredajšie zvýšenie sadzieb Fedom. Straty zlata boli však limitované pri poklese akciových trhov a oznámení, že americký prezident Donald Trump je vyšetrovaný za obštrukciu spravodlivosti v súvislosti so zasahovaním do činnosti FBI ohľadne bývalého poradcu pre národnú bezpečnosti Michaela Flynna. Ropa naďalej strácala, keď trhy sú naďalej skeptické voči tomu, že dohoda OPECu o znížení produkcie dokáže výraznejšie znížiť vysoký stav svetových zásob komodity, keď rastie ťažba v USA, Líbyi a aj Nigérii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol pod 111,5 dolárového centu, keď trhy s oneskorením reaguje na zvýšenie sadzieb Fedom a ako aj jeho slovník s pozitívnym výhľadom na ekonomiku a presvedčení, že súčasné slabé inflačné tlaky sú len dočasnou záležitosťou pri silnom trhu práce, ktorý sa bude ďalej zlepšovať.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala Bank of England, ktorá ponechala úrokové sadzby bezo zmeny v hlasovaní s pomerom 5:3, čo značí, že rastúcemu počtu bankárov začína prekážať pomerne vysoká inflácia, ktorá v máji dosiahla 5,9-percentné medziročné tempo, čo bolo nad očakávania centrálnej banky, ktorá navyše vo vyhlásení po zasadaní povedala, že na jeseň môže narásť až nad tri percentá a zostať nad cieľom centrálnej banky po dlhšiu dobu vzhľadom k tomu, že slabá libra sa začína prejavovať na cenách tovarov a služieb. Banka naznačila, že prípadné zvýšenie sadzieb bude graduálne. Libra reagovala na prekvapivý pomer hlasovania ako aj na relatívne jastrabejší slovník posilnením sa. Oveľa menej prekvapivé bolo zasadnutie Švajčiarskej centrálnej banky SNB, ktorá ponechala menovú politiku takisto bezo zmeny. Guvernér Thomas Jordan konštatoval, že ekonomika pokračuje v oživovaní sa, no niektoré ukazovatele naznačujú, že obnova nezasiahla ešte všetky jej sektory, keď v prípade mnohých zavažuje silný frank.
  • Na poli makrodát nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Sppjených štátoch za týždeň končiaci 10. júnom poklesli štyri tisíc pod očakávania trhu na 237-tisíc. Pokračujúce žiadosti vzrástli nad očakávania, a s hodnotou 1935-tisíc vzrástli voči predchádzajúcemu týždňu o šesť tisíc. V rovnakom čase boli zverejnené aj dva prieskumy nálady vo výrobnom sektore za mesiac jún. Index Philadelphského Fedu sledujúci podmienky výrobného sektora v stredoatlantickom regióne síce poklesol voči predcházajúcemu mesiacu, no hodnota 27,6 bodov bola takmer o štyri body vyššia ako očakával trh. Prieskum New Yorského Fedu výrobného sektora v štáte odhalil výrazné zlepšenie podmienok, keď index poskočil z negatívneho teritória indikujúceho recesiu na 19,8 bodov, pričom konsenzus čakal rast len na päť bodov. 
  • Z USA dorazila správy, že sa rozbehlo vyšetrovanie prezidenta Donalda Trumpa ohľade obštrukcie justície pri pokusoch o zasahovanie do činnosti FBI ohľadne vyšetrovanie bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna v súvislosti s jeho napojením na turecké tajné služby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené za eurozónu ako celok májové inflačné čísla. Okrem toho sa trhy budú zaujímať najmä o prieskum spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch podľa Michiganskej univerzity za jún.

ZAUJALO NÁS

Inflácia zaostáva za rastom

Globálna ekonomika rastie tesne nad svojím zhruba trojpercentným potenciálom najrýchlejším tempom za ostatných šesť rokov a nevykazuje tendenciu ani príliš spomaliť ani výraznejšie akcelerovať. Inflácia, hoci sa oživuje, je nižšia ako by mala byť na základe tempa ekonomického rastu a zatvárajúcich sa medzier výstupu. To umožňuje, aby aj centrálne banky zaostávali za reálnym vývojom a nezaťahovali menovú brzdu. Nastáva zlatý scenár, kde čím bližšie je svetové hospodárstvo na svojom dlhodobom neinflačnom potenciály, tým nižšie je riziko jeho prehrievania sa a tým dlhšie celý hospodársky cyklus môže trvať.

Takéto prostredie by malo svedčať akciovým trhom, kde by mala pokračovať rally, no striedmejšia ako v minulosti vzhľadom na ich už bohaté valuácie a fakt, že rast ziskov by sa mohol spomaliť, keď firmy už využili väčšinu príležitostí, ktoré umožňovalo podnikateľské prostredie, aby rástli rýchlejšie ako rast ekonomiky. História hovorí, že vrchol na akciových trhoch nebol dosiahnutý viac ako rok pred recesiou, ktorú nateraz nevidno na obzore.

Pomalý rast inflácie by nemal veľmi škodiť ani cenám dlhopisov, najmä ak sa vo finančnom systéme nachádza, tak ako teraz, vysoká miera úspor a nízka miera kapitálových výdajov, čo udrží dlhodobé rovnovážne sadzby nízke.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »