Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017

16.06.2017 09:57 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: rast sadzieb inflácia trhy FED ekonomika HDP akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologické akcie opäť v stratách.
  • Donald Trump vyšetrovaný ohľadne obštrukcie justície súvisiacej s údajnou snahou o ovplyvnenie vyšetrovania FBI.
  • Bank of England nečakane jastrabia.
  • Grécko sa dohodlo s veriteľmi ohľadne ďalšej záchrany a na uvoľnení 8,5-miliardy eur z balíka pomoci.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch klesali, za čím stáli opäť straty technologických akcií, ktoré sú vnímané časťou trhu ako pomerne bohato nacenené.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov len mierne klesli po zvýšení sadzieb Fedom, keď obchodníci ostávajú stále skeptickí voči tomu, že by Fed vedel doručiť systematické zvyšovanie sadzieb pri pozvoľných inflačných tlakoch. Posun amerických výnosov ovplyvnil následne aj tie európske.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo v defenzíve, keď dolár sa posilnil v oneskorenej reakcii trhu na stredajšie zvýšenie sadzieb Fedom. Straty zlata boli však limitované pri poklese akciových trhov a oznámení, že americký prezident Donald Trump je vyšetrovaný za obštrukciu spravodlivosti v súvislosti so zasahovaním do činnosti FBI ohľadne bývalého poradcu pre národnú bezpečnosti Michaela Flynna. Ropa naďalej strácala, keď trhy sú naďalej skeptické voči tomu, že dohoda OPECu o znížení produkcie dokáže výraznejšie znížiť vysoký stav svetových zásob komodity, keď rastie ťažba v USA, Líbyi a aj Nigérii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol pod 111,5 dolárového centu, keď trhy s oneskorením reaguje na zvýšenie sadzieb Fedom a ako aj jeho slovník s pozitívnym výhľadom na ekonomiku a presvedčení, že súčasné slabé inflačné tlaky sú len dočasnou záležitosťou pri silnom trhu práce, ktorý sa bude ďalej zlepšovať.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala Bank of England, ktorá ponechala úrokové sadzby bezo zmeny v hlasovaní s pomerom 5:3, čo značí, že rastúcemu počtu bankárov začína prekážať pomerne vysoká inflácia, ktorá v máji dosiahla 5,9-percentné medziročné tempo, čo bolo nad očakávania centrálnej banky, ktorá navyše vo vyhlásení po zasadaní povedala, že na jeseň môže narásť až nad tri percentá a zostať nad cieľom centrálnej banky po dlhšiu dobu vzhľadom k tomu, že slabá libra sa začína prejavovať na cenách tovarov a služieb. Banka naznačila, že prípadné zvýšenie sadzieb bude graduálne. Libra reagovala na prekvapivý pomer hlasovania ako aj na relatívne jastrabejší slovník posilnením sa. Oveľa menej prekvapivé bolo zasadnutie Švajčiarskej centrálnej banky SNB, ktorá ponechala menovú politiku takisto bezo zmeny. Guvernér Thomas Jordan konštatoval, že ekonomika pokračuje v oživovaní sa, no niektoré ukazovatele naznačujú, že obnova nezasiahla ešte všetky jej sektory, keď v prípade mnohých zavažuje silný frank.
  • Na poli makrodát nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Sppjených štátoch za týždeň končiaci 10. júnom poklesli štyri tisíc pod očakávania trhu na 237-tisíc. Pokračujúce žiadosti vzrástli nad očakávania, a s hodnotou 1935-tisíc vzrástli voči predchádzajúcemu týždňu o šesť tisíc. V rovnakom čase boli zverejnené aj dva prieskumy nálady vo výrobnom sektore za mesiac jún. Index Philadelphského Fedu sledujúci podmienky výrobného sektora v stredoatlantickom regióne síce poklesol voči predcházajúcemu mesiacu, no hodnota 27,6 bodov bola takmer o štyri body vyššia ako očakával trh. Prieskum New Yorského Fedu výrobného sektora v štáte odhalil výrazné zlepšenie podmienok, keď index poskočil z negatívneho teritória indikujúceho recesiu na 19,8 bodov, pričom konsenzus čakal rast len na päť bodov. 
  • Z USA dorazila správy, že sa rozbehlo vyšetrovanie prezidenta Donalda Trumpa ohľade obštrukcie justície pri pokusoch o zasahovanie do činnosti FBI ohľadne vyšetrovanie bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna v súvislosti s jeho napojením na turecké tajné služby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené za eurozónu ako celok májové inflačné čísla. Okrem toho sa trhy budú zaujímať najmä o prieskum spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch podľa Michiganskej univerzity za jún.

ZAUJALO NÁS

Inflácia zaostáva za rastom

Globálna ekonomika rastie tesne nad svojím zhruba trojpercentným potenciálom najrýchlejším tempom za ostatných šesť rokov a nevykazuje tendenciu ani príliš spomaliť ani výraznejšie akcelerovať. Inflácia, hoci sa oživuje, je nižšia ako by mala byť na základe tempa ekonomického rastu a zatvárajúcich sa medzier výstupu. To umožňuje, aby aj centrálne banky zaostávali za reálnym vývojom a nezaťahovali menovú brzdu. Nastáva zlatý scenár, kde čím bližšie je svetové hospodárstvo na svojom dlhodobom neinflačnom potenciály, tým nižšie je riziko jeho prehrievania sa a tým dlhšie celý hospodársky cyklus môže trvať.

Takéto prostredie by malo svedčať akciovým trhom, kde by mala pokračovať rally, no striedmejšia ako v minulosti vzhľadom na ich už bohaté valuácie a fakt, že rast ziskov by sa mohol spomaliť, keď firmy už využili väčšinu príležitostí, ktoré umožňovalo podnikateľské prostredie, aby rástli rýchlejšie ako rast ekonomiky. História hovorí, že vrchol na akciových trhoch nebol dosiahnutý viac ako rok pred recesiou, ktorú nateraz nevidno na obzore.

Pomalý rast inflácie by nemal veľmi škodiť ani cenám dlhopisov, najmä ak sa vo finančnom systéme nachádza, tak ako teraz, vysoká miera úspor a nízka miera kapitálových výdajov, čo udrží dlhodobé rovnovážne sadzby nízke.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »