Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 16. februára

16.02.2017 10:01 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Loyds trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy už piaty deň v rade prepisovali historické maximá.
  • Ceny amerických dlhopisov klesali po jastrabích slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli na nové historické maximá už piaty deň po sebe a v ziskoch končili aj európske burzy. Stojí za tým koncentrácia trhu na skoré zníženie korporátnych daní v USA ako aj zverejnenie série silných makrodát, ktoré hovoria o dynamickom raste globálnej ekonomiky. Jastrabie slová šéfky Fedu Janet Yellenovej trhy vôbec nevykoľajili, práve naopak, dodali investorom dôveru, že americká ekonomika je v dobrej kondícii.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli po jastrabom slovníku šéfky Fedu Janet Yellenovej a po januárových inflačných číslach z USA, ktoré potvrdzujú akceleráciu rastu spotrebiteľských cien.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek pozitívnej nálade na trhoch a napriek poklesu cien amerických dlhopisov len stagnovalo. Ropa takisto prešľapovala na mieste. Nárast zásob amerických ropných produktov na rekordné maximá bol totiž kompenzovaný dodržiavaním dohody o znížení produkcie OPECom a ďalšími krajinami.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v priebehu stredy posunul na mesačné maximá voči košu hlavných svetových mien po tom ako šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že by nebolo múdre príliš dlho otáľať zo zvyšovaním sadzieb a po tom, ako americký prezident Donald Trump sľúbil skoré daňové reformy. V druhej polovici dňa sa však vývoj otočil a trh pristúpil k výberu stávok na posilnenie dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera pokračovalo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Udržala si jastrabí slovník, pričom povedala, že centrálna banka je „veľmi blízko“ dosiahnutia svojho (duálneho) mandátu plnej zamestnanosti a inflácie do dvoch percent.
  • Nezamestnanosť vo Veľkej Británii podľa ILO zotrvala za trojmesačný priemer končiaci decembrom na jedenásťročných minimách 4,8 percenta podľa očakávaní konsenzu, kde sa tak nachádza už štyri po sebe idúce mesiace. Oficiálne zverejnenie taktiež ukázalo, že v januári poklesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 42,4 tisíc, pričom trh očakával ich rast o tisíc. Začínajú sa však objavovať aj obavy, že odolnosť britskej ekonomiky sa vytratí, keď rastúca inflácia obmedzí kúpyschopnosť obyvateľstva.
  • Index spotrebiteľských cien v USA  dosiahol v januári najvyššie tempo rastu za takmer päť rokov. Medziročne index vzrástol o 2,5 percenta, oproti 2,1 percentnému rozdielu v decembri, pričom prekonal očakávania rastu na 2,4 percenta. Medzimesačne vzrástol index o 0,6 percenta, zatiaľ čo trh očakával zotrvanie tempa rastu na úrovni 0,3 percenta. Jadrový index, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín sa dostal na 2,3 percenta, pričom trh očakával pokles o jednu desatinu na 2,1 percenta. Maloobchodné tržby v USA taktiež dosiahli v januári solídny výsledok, keď trhy prekvapili vyšším ako očakávaným medzimesačným rastom 0,4 percenta, namiesto len jednej desatiny percenta. Decembrový rast bol navyše revidovaný nahor z 0,6 percenta na 1 percentné tempo rastu. Tržby v najväčšej ekonomike sveta tak dosiahli rast v každom mesiaci od augusta. Tržby rástli aj podľa kontrolnej skupiny, ktorá nezahŕňa sezónne tovary ako autá, stavebný materiál či plyn taktiež solídne rástli.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB. V USA bude publikovaný februárový prieskum Philly Fed a januárové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení. Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí predstavitelia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Jedna z najstarších finančných inštitúcií v Londýne zakázala alkohol v práci 

Londýnska poistná spoločnosť Lloyd´s zakázala svojim zamestnancom pitie alkoholu počas pracovnej doby. Lloyd´s ako jedna z posledných firiem, na pôde ktorého sa stretávajú zástupcovia poisťovacích a zaisťovacích spoločností, vydal nové smernice o zákaze pitia alkoholu medzi deviatou a piatou hodinou. Zákaz sa však týka len obslužného personálu ako ITčkári, účtovníci či právnici Lloyd´s, pričom obchodníci v tejto 329-ročnej firme ostávajú nedotknutí.

V Londýne je totiž silná tradícia uzatvárania obchodov v puboch, či počas pracovncýh obedov a večier, kde nemôže chýbať alkohol. Lloyd´s sa tak novým opatrením zaradil medzi ostatné inštitúcie v odvetví, avšak vzhľadom na potenciálne dôsledky z neho zamestnanci nie sú príliš nadšení. V prípade, že by totiž boli „pristihnutí“ pri pití alkoholu, mohol by takýto priestupok viesť až k ich prepusteniu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 16. februára

Ranný prehľad trhov 16. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »