Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 16. februára

16.02.2017 10:01 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Loyds trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy už piaty deň v rade prepisovali historické maximá.
  • Ceny amerických dlhopisov klesali po jastrabích slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli na nové historické maximá už piaty deň po sebe a v ziskoch končili aj európske burzy. Stojí za tým koncentrácia trhu na skoré zníženie korporátnych daní v USA ako aj zverejnenie série silných makrodát, ktoré hovoria o dynamickom raste globálnej ekonomiky. Jastrabie slová šéfky Fedu Janet Yellenovej trhy vôbec nevykoľajili, práve naopak, dodali investorom dôveru, že americká ekonomika je v dobrej kondícii.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli po jastrabom slovníku šéfky Fedu Janet Yellenovej a po januárových inflačných číslach z USA, ktoré potvrdzujú akceleráciu rastu spotrebiteľských cien.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek pozitívnej nálade na trhoch a napriek poklesu cien amerických dlhopisov len stagnovalo. Ropa takisto prešľapovala na mieste. Nárast zásob amerických ropných produktov na rekordné maximá bol totiž kompenzovaný dodržiavaním dohody o znížení produkcie OPECom a ďalšími krajinami.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v priebehu stredy posunul na mesačné maximá voči košu hlavných svetových mien po tom ako šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že by nebolo múdre príliš dlho otáľať zo zvyšovaním sadzieb a po tom, ako americký prezident Donald Trump sľúbil skoré daňové reformy. V druhej polovici dňa sa však vývoj otočil a trh pristúpil k výberu stávok na posilnenie dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera pokračovalo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Udržala si jastrabí slovník, pričom povedala, že centrálna banka je „veľmi blízko“ dosiahnutia svojho (duálneho) mandátu plnej zamestnanosti a inflácie do dvoch percent.
  • Nezamestnanosť vo Veľkej Británii podľa ILO zotrvala za trojmesačný priemer končiaci decembrom na jedenásťročných minimách 4,8 percenta podľa očakávaní konsenzu, kde sa tak nachádza už štyri po sebe idúce mesiace. Oficiálne zverejnenie taktiež ukázalo, že v januári poklesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 42,4 tisíc, pričom trh očakával ich rast o tisíc. Začínajú sa však objavovať aj obavy, že odolnosť britskej ekonomiky sa vytratí, keď rastúca inflácia obmedzí kúpyschopnosť obyvateľstva.
  • Index spotrebiteľských cien v USA  dosiahol v januári najvyššie tempo rastu za takmer päť rokov. Medziročne index vzrástol o 2,5 percenta, oproti 2,1 percentnému rozdielu v decembri, pričom prekonal očakávania rastu na 2,4 percenta. Medzimesačne vzrástol index o 0,6 percenta, zatiaľ čo trh očakával zotrvanie tempa rastu na úrovni 0,3 percenta. Jadrový index, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín sa dostal na 2,3 percenta, pričom trh očakával pokles o jednu desatinu na 2,1 percenta. Maloobchodné tržby v USA taktiež dosiahli v januári solídny výsledok, keď trhy prekvapili vyšším ako očakávaným medzimesačným rastom 0,4 percenta, namiesto len jednej desatiny percenta. Decembrový rast bol navyše revidovaný nahor z 0,6 percenta na 1 percentné tempo rastu. Tržby v najväčšej ekonomike sveta tak dosiahli rast v každom mesiaci od augusta. Tržby rástli aj podľa kontrolnej skupiny, ktorá nezahŕňa sezónne tovary ako autá, stavebný materiál či plyn taktiež solídne rástli.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB. V USA bude publikovaný februárový prieskum Philly Fed a januárové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení. Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí predstavitelia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Jedna z najstarších finančných inštitúcií v Londýne zakázala alkohol v práci 

Londýnska poistná spoločnosť Lloyd´s zakázala svojim zamestnancom pitie alkoholu počas pracovnej doby. Lloyd´s ako jedna z posledných firiem, na pôde ktorého sa stretávajú zástupcovia poisťovacích a zaisťovacích spoločností, vydal nové smernice o zákaze pitia alkoholu medzi deviatou a piatou hodinou. Zákaz sa však týka len obslužného personálu ako ITčkári, účtovníci či právnici Lloyd´s, pričom obchodníci v tejto 329-ročnej firme ostávajú nedotknutí.

V Londýne je totiž silná tradícia uzatvárania obchodov v puboch, či počas pracovncýh obedov a večier, kde nemôže chýbať alkohol. Lloyd´s sa tak novým opatrením zaradil medzi ostatné inštitúcie v odvetví, avšak vzhľadom na potenciálne dôsledky z neho zamestnanci nie sú príliš nadšení. V prípade, že by totiž boli „pristihnutí“ pri pití alkoholu, mohol by takýto priestupok viesť až k ich prepusteniu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 16. februára

Ranný prehľad trhov 16. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »