Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 16. marca 2017

16.03.2017 10:33 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: bankári politici trhy FED sadzby

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Fed podľa očakávania zvýšil sadzby o 25 bázických bodov, dot-plot graf sa však nezmenil.
  • V holandských parlamentných voľbách sa črtá jasné víťazstvo liberálnej strany súčasného premiéra Marka Rutteho.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy vzrástli po očakávanom zvýšení úrokovej sadzby Fedom o 25 bázických bodov. Americká centrálna banka však nepoužila vo vyhlásení po zasadnutí veľa jastrabieho slovníku. Predsedníčka Fedu Janet Yellenová ešte dodala, že ekonomike USA sa darí a dokáže byť odolná voči šokom, čo vlialo trhom určitú istotu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA výraznejšie poklesli, korigujúc tak pohyby z predchádzajúcich dní keďže Fed dodal len očakávané sprísnenie menovej politiky, no nezvýšili sa projekcie budúcich sadzieb v dot-plot grafe. Navyše tlačová konferencia Janet Yellenovej, šéfky Fedu, sa neniesla v jastrabom duchu, čo trocha prekvapilo trhy, ktoré tak nemuseli začať započítavať rýchle sprísňovanie menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato čiastočne vymazalo straty z predošlých dní aj napriek zvýšeniu úrokovej sadzby americkou centrálnou bankou ako aj miernym uvoľnením politickej situácie v Európe, keď investori prehodnocovali prestrelené klesanie z predošlých dní. Ropa rástla spolu s ostatnými aktívami po tom, ako zverejnenie stavu zásob USA ukázalo neočakávaný pokles.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár prudko oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď Fed síce zvýšil sadzby, čo bolo už započítané v očakávaniach, no projekcie budúcich sadzieb sa v zásade nahor neposunuli v rozpore s očakávaniami trhov. Euro však vzhľadom na potenciálny úspech holandských liberálov v blížiacich sa voľbách a uvoľnenia napätej politickej situácie posilnilo tak na mesačné maximá a voči doláru sa obchodovalo nad 107 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najdôležitejšou udalosťou včera bolo zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, ktorá v súlade so širokými očakávaniami zvýšila sadzby o 25 bázických bodov do pásma 0,75% – 1,00%. Hlasovanie za zvýšenie bolo v pomere 9:1, kde proti bol šéf minneapolisského Fedu Neel Kashkari. Trh bol zvedavý najmä na projekcie budúcich úrokových sadzieb podľa jednotlivých centrálnych bankárov – teda tzv. dot-plot graf Fedu. Medián úrokových sadzieb na roky 2017 aj 2018 ostali nezmenené na 1,375 respektíve 2,125 percentách. Dlhodobá rovnovážna úroková sadzba ostala takisto nezmenená na 3,0 percenta. Jediná malá zmena bol posun mediánu z 2,875  percenta na rovné 3,0 percenta pre rok 2019. Pri ponorení sa hlbšie do detailov vidieť, že teraz len traja bankári očakávajú menej ako tri zvýšenia sadzieb Fedom (vrátane včerajšieho) v tomto roku. Na predošlom dot-plot grafe si to myslelo až šesť bankárov. Deväť z nich očakáva tri zvýšenia po štvrť percente (predtým to očakávalo šesť). Na druhej strane päť bankárov vidí stále viac ako tri zvýšenia sadzieb! Čo sa týka zverejneného vyhlásenia po zasadnutí Fedu je dodanie slova „symetrický“ čo sa týka inflačného cieľa. Fed akoby tým chce naznačiť, že by mohol nechať infláciu rásť mierne nad cieľovú dvojpercentnú hranicu. Ďalšie pridané slovo, ktoré sme si všimli bolo „udržateľný“ ohľadom návratu k dvojpercentnému inflačnému cieľu. To znamená, že Fed bude dávať dôraz na to, aby sa inflácia na dvoch percentách aj dlhodobo udržala.Ekonomické projekcie Fedu, čo sa týka nezamestnanosti, inflácie a rastu ekonomiky ostali v zásade nezmenené. Prvou vecou, ktorú spomenula šéfka Fedu Janet Yellenová na tlačovej konferencii po zasadnutí bolo, že dnešné zvýšenie sadzieb neodzrkadľuje zmenu ekonomického výhľadu centrálnej banky, kde ako sme už písali nastali len kozmetické úpravy. Povedala, že zvýšenie sadzieb je jednoduchým odkazom na to, že ekonomike US sa darí, a že Fed má dôveru v robustnosť ekonomiky a jej odolnosť voči šokom. Ohľadom fiškálnej politiky nepovedala nič nové, keď existuje stále veľká neistota aké opatrenia budú prijaté a v akom časovom horizonte. Yellenová dostala aj otázku ohľadne pridaného slovíčka „symetrický“ súvisiaceho s infláciou a pragmaticky ho vysvetlila, že môže dočasne vystreliť nad dvojpercentný cieľ, ale Fed necieluje infláciu nad dvojpercentnú úroveň. Zhrnula to, keď povedala, že dve percentá sú cieľ a nie strop. Ohľadne znižovania veľkosti súvahy Fedu takisto nepovedala nič nové okre toho, že o tom prebieha medzi centrálnymi bankármi diskusia. Celkovo odkaz Fed bol pomerne holubičí, respektíve trh očakával viac jastrabí slovník. Zdá sa, že Fed nechcel vyvolať očakávania trhu o ďalších prichádzajúcich zvyšovaniach sadzieb.
  • Z včerajších makrodát miera nezamestnanosti Veľkej Británie poklesla v troch mesiacoch končiacich januárom na najnižšiu úroveň od roku 2005 na 4,7 percentnú úroveň. Slabší rast miezd by však mohol indikovať ochladenie britskej ekonomiky, ktorú ženie zvýšený dopyt spotrebiteľov v dôsledku britského referenda. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti vo februári poklesol o viac ako 11 tisíc, pričom hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná nahor na pokles 42,4 tisíc žiadostí. Index spotrebiteľských cien USA vo februári medzimesačne spomalil svoje tempo rastu na jednu desatinu percenta, čo však stále bolo nad hodnotou očakávanou trhom. Medziročne vzrástlo tempo rastu cenovej hladiny o dve desatiny na 2,7 percentné tempo rastu. Jadrový index, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín vzrástol medzimesačne o dve desatiny a medziročne o 2,2 desatín percenta. V rovnakom čase boli zverejnené aj maloobchodné tržby za február, ktoré rástli v súlade s očakávaniami tempom jednej desatiny percenta, pričom hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná nahor na šesť desatín percenta. Stabilne rastúce indexy spotrebiteľských cien tak boli spolu s maloobchodnými tržbami poslednými makroekonomickými zverejneniami pred večerným zasadnutím Fedu podčiarkujúc rozhodnutie prvého zvýšenia úrokovej sadzby v tomto roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno v súlade s očakávaniami Bank of Japan nezmenila nastavenie menovej politiky. No novinka prišla z Číny, kde lokálna centrálna banky PBOC zvýšila sadzby na 7,14 a 28 dňové reverzné repooperácie o 0,1 percenta každú. Podobné minisprísnenie nastalo aj vo februári. PBOC zmienila, že nejedná sa o zmenu nastavenia politiky  a zvýšenie reflektuje len aktuálne trhové podmienky.
  • V priebehu dňa by mali byť zverejnené výsledky parlamentných volieb v Holandsku. Po sčítaní vyše 90-percent hlasov je jasné, že extrémisti Gerda Widlersa získali v 150-člennom parlamente len okolo 20 miest a utrpeli nečakane hladkú porážku od liberálov predsedu vlády Marka Rutteho, ktorý by mohol obsadiť vyše 30 miest.
  • Z makrodát bude dnes zverejnené februárový inflácia z eurozóny, kde rýchly odhad hovoril o 2,0-percentnom medziročnom raste cien.
  • V USA bude publikovnaý marcový prieskum Philly Fed, februárové štatistiky začatej výstavby a vydaných stavebných povolení ako aj pravidelné týždenné dáta z nových a pokračujúcih žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

V Amerike chcú školiť bankárov za politikov

Americká asociácia bankárov spustila iniciatívu školenia bankárov, ktorí chcú zmeniť kariéru a uchádzať sa o miesto v politike. Do dvojdňového programu sa však môžu prihlásiť len bankári s už existujúcim plánom kampane do štátnej či federálnej pozície v ďalších dvoch volebných obdobiach. Asociácia sa tak chce pokúsiť o usmerňovanie bankovej legislatívy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 16. marca 2017

Ranný prehľad trhov 16. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »