Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Euro na šesťmesačných maximách voči doláru, keď trhy veria v užšiu nemecko-francúzsku spoluprácu a rýchlejšiu integráciu EÚ.
  • Na trhy prišla určitá nervozita súvisiaca aj s škandálom poskytnutia tajných informácii Bielym domom Kremľu.
  • Nálada medzi nemeckými finančníkmi za máj podľa prieskumu ZEW na najvyšších úrovniach od leta 2011 a výhľad do budúcnosti najlepší za ostatné dva roky.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, no technologický index Nasdaq Composite sa posunul na nové historické maximá, pričom aj široký akciový index S&P 500 prepisoval intradenne rekordné úrovne. Trhy sa nachádzajú akoby v rozprávkovom prostredí robustného rastu svetovej ekonomiky, nie vysokých inflačných tlakov, uvoľnenej menovej politiky, rastu firemných ziskov a žiadnych veľkých politických rizík pričom sú bohato nacenené a nateraz neexistuje nič, čo by ich dokázalo túto dobrú náladu vykoľajiť.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy opäť raz stagnovali, keď európske dlhopisy nerozkolísalo ani zverejnenie solídneho tempa rastu ekonomiky EÚ za prvé tri mesiace roka či najlepšia nálada medzi nemeckými finančníkmi za ostatné dve roky podľa prieskumu ZEW za máj. Investori jednoducho neveria, že menová politika v eurozóne by sa mohla rýchlo sprísniť, na čo viackrát upozorňoval okrem prezidenta ECB Maria Draghiho aj šéfekonóm banky Peter Praet. V USA už bolo do cien už plne započítané zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov v júni, no inflačné tlaky stúpajú zatiaľ len neochotne a pomaly.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne rástlo pri slabnutí dolára a istom náraste nervozity súvisiace so škandálom, že americký prezident Donald Trump poskytol tajné informácie Kremľu o Islamskom štáte, ktoré neposkytol ani svojim spojencom. Ropa len stagnovala, keď už započítala očakávané predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie až o deväť mesiacov, pričom obchodníci stále ostávajú skeptickí, či dokáže vybalansovať trh. A to napriek tomu, že najnovší report Medzinárodnej energetickej agentúry hovorí o tom, že vysoký stav svetových zásob by mal v druhom polroku výrazne klesnúť.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo voči doláru a kurz rástol k 111 dolárovým centom na šesťmesačné maximá, keď investori očakávajú, že po zvolení Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta by sa mohla obnoviť úzka francúzko-nemecká spolupráca a zrýchliť európska integrácia. Mínusom pre dolár boli dozvuky pomalého rastu inflácie v USA za apríl či čiastočne aj správy, že americký prezident Trump poskytol Moskve tajné informácie, ktoré zhromaždil Izrael.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Inflácia vo Veľkej Británii rástla v apríli neočakávane rýchlym tempom. Medzimesačne vzrástla cenová hladina o 0,5 percenta pri očakávaniach 0,4 percenta. Medziročne poskočilo tempo rastu z 2,3 v predchádzajúcom mesiaci na 2,7, jednu desatinu percenta nad konsenzom. Nad dvojpercentný cieľ Bank of England sa dostala aj jadrová inflácia očistená o volatilné ceny potravín a energií, s tempom rastu 2,4 percenta, taktiež jednu desatinu nad očakávaniami. Britská centrálna banka očakáva vrchol v okolí troch percent, pričom očakávajú návrat k cieľovej cenovej stabilite v roku 2019.
  • Ekonomický sentiment medzi finančníkmi v Nemecku podľa inštitútu ZEW v máji mierne vzrástol, no nedosiahol optimistickejšie očakávania trhu. Index  očakávaní vzrástol o 1,1 bodu na 20,6, pričom na konsenzus mu chýbalo 1,4 bodu, no aj tak to znamená dvojročné maximá. Sentiment očakávaní za eurozónu sa dostal na 35,1 bodu z 26,3 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Hodnotenie súčasnej situácie v Nemecku sa zlepšilo z 80,1 bodu na 83,9 bodu, čím prekonalo očakávania vo výške 82 bodov. Ide o najlepší výsledok za ostatných šesť rokov.
  • Flashový odhad rastu HDP eurozóny ukázal, že v prvom kvartáli tohto roku dosiahlo tempo 0,5 percenta na kvartálnej báze. Oproti prvému kvartálu minulého roku si pripísala ekonomika 1,7 percenta, pričom obe hodnoty boli v súlade s predošlými očakávaniami. Medzi najvýkonnejšie ekonomiky sa dostalo napríklad Lotyšsko či Litva s rastom 1,5 a 1,4 percenta ale aj Portugalsko s 1,0 percentným rastom. Medzi najhoršie sa radí Grécko, ktoré sa dostalo do recesie, keď sa jeho HDP zmenšilo o jednu desatinu percenta.
  • Tempo výstavby v USA v apríli neočakávane spomalilo, keď začatá výstavba poklesla o 2,6 percenta a vydané stavebné povolenia o 2,5 percenta, zatiaľ čo trh očakával rast o 3,7 a 0,2 percenta v danom poradí. Revidácia predchádzajúceho mesiaca priniesla pozitívny výsledok pre začatú výstavbu, no vydané povolenia boli revidované nadol. Slabšie dáta zo stavebného sektora USA nasledujú len nedávne ochladenie rastu inflácie, čo by mohlo zneistiť holubičejších centrálnych bankárov v uťahovaní monetárnej politiky. V apríli sa lepšie darilo v priemyselnom sektore, keď medzimesačne vzrástol o jedno percento, prekonávajúc očakávania len štyroch desatín. Na úroveň očakávaní však bola nadol revidovaná hodnota predchádzajúceho mesiaca. Aprílový rast sektora zahŕňajúceho výrobu, ťažbu a sieťové odvetvia je navyše najvyšší od roku 2014.
  • Benoit Coeure z ECB konštatoval, že finančné podmienky podporujú pokračujúcu obnovu ekonomiky eurozóny, ktorej riziká sú blízko „vyrovnaných“. Teda podobný slovník ako mal šéfekonóm ECB Peter Praet či prezident banky Mario Draghi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené len konečné aprílové inflačné čísla z eurozóny.

ZAUJALO NÁS

Tretina bohatstva Ázie zmení majiteľov do piatich rokov

V nasledujúcich piatich rokoch by tzv. ultra bohaté rodiny v Ázii mali zaznamenať vlnu dedenia, ako to vyplýva z prieskumu UBS. Globálne by pritom počas tejto periódy malo zmeniť majiteľa približne 15 percent. Do ultra bohatej kategórie sa radia jednotlivci s viac ako 30 miliónmi investovateľných aktív, ktorých bolo v Ázii v minulom roku viac ako 46-tisíc podľa Knight’s Frank 2017 Wealth Report. Ich celkové bohatstvo by malo zodpovedať približne 4,84 bilióna amerických dolárov. Podľa reportu UBS navyše až 90 percent takéhoto bohatstva neprežije cez prvú alebo druhú generáciu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »