Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Euro na šesťmesačných maximách voči doláru, keď trhy veria v užšiu nemecko-francúzsku spoluprácu a rýchlejšiu integráciu EÚ.
  • Na trhy prišla určitá nervozita súvisiaca aj s škandálom poskytnutia tajných informácii Bielym domom Kremľu.
  • Nálada medzi nemeckými finančníkmi za máj podľa prieskumu ZEW na najvyšších úrovniach od leta 2011 a výhľad do budúcnosti najlepší za ostatné dva roky.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, no technologický index Nasdaq Composite sa posunul na nové historické maximá, pričom aj široký akciový index S&P 500 prepisoval intradenne rekordné úrovne. Trhy sa nachádzajú akoby v rozprávkovom prostredí robustného rastu svetovej ekonomiky, nie vysokých inflačných tlakov, uvoľnenej menovej politiky, rastu firemných ziskov a žiadnych veľkých politických rizík pričom sú bohato nacenené a nateraz neexistuje nič, čo by ich dokázalo túto dobrú náladu vykoľajiť.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy opäť raz stagnovali, keď európske dlhopisy nerozkolísalo ani zverejnenie solídneho tempa rastu ekonomiky EÚ za prvé tri mesiace roka či najlepšia nálada medzi nemeckými finančníkmi za ostatné dve roky podľa prieskumu ZEW za máj. Investori jednoducho neveria, že menová politika v eurozóne by sa mohla rýchlo sprísniť, na čo viackrát upozorňoval okrem prezidenta ECB Maria Draghiho aj šéfekonóm banky Peter Praet. V USA už bolo do cien už plne započítané zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov v júni, no inflačné tlaky stúpajú zatiaľ len neochotne a pomaly.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne rástlo pri slabnutí dolára a istom náraste nervozity súvisiace so škandálom, že americký prezident Donald Trump poskytol tajné informácie Kremľu o Islamskom štáte, ktoré neposkytol ani svojim spojencom. Ropa len stagnovala, keď už započítala očakávané predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie až o deväť mesiacov, pričom obchodníci stále ostávajú skeptickí, či dokáže vybalansovať trh. A to napriek tomu, že najnovší report Medzinárodnej energetickej agentúry hovorí o tom, že vysoký stav svetových zásob by mal v druhom polroku výrazne klesnúť.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo voči doláru a kurz rástol k 111 dolárovým centom na šesťmesačné maximá, keď investori očakávajú, že po zvolení Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta by sa mohla obnoviť úzka francúzko-nemecká spolupráca a zrýchliť európska integrácia. Mínusom pre dolár boli dozvuky pomalého rastu inflácie v USA za apríl či čiastočne aj správy, že americký prezident Trump poskytol Moskve tajné informácie, ktoré zhromaždil Izrael.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Inflácia vo Veľkej Británii rástla v apríli neočakávane rýchlym tempom. Medzimesačne vzrástla cenová hladina o 0,5 percenta pri očakávaniach 0,4 percenta. Medziročne poskočilo tempo rastu z 2,3 v predchádzajúcom mesiaci na 2,7, jednu desatinu percenta nad konsenzom. Nad dvojpercentný cieľ Bank of England sa dostala aj jadrová inflácia očistená o volatilné ceny potravín a energií, s tempom rastu 2,4 percenta, taktiež jednu desatinu nad očakávaniami. Britská centrálna banka očakáva vrchol v okolí troch percent, pričom očakávajú návrat k cieľovej cenovej stabilite v roku 2019.
  • Ekonomický sentiment medzi finančníkmi v Nemecku podľa inštitútu ZEW v máji mierne vzrástol, no nedosiahol optimistickejšie očakávania trhu. Index  očakávaní vzrástol o 1,1 bodu na 20,6, pričom na konsenzus mu chýbalo 1,4 bodu, no aj tak to znamená dvojročné maximá. Sentiment očakávaní za eurozónu sa dostal na 35,1 bodu z 26,3 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Hodnotenie súčasnej situácie v Nemecku sa zlepšilo z 80,1 bodu na 83,9 bodu, čím prekonalo očakávania vo výške 82 bodov. Ide o najlepší výsledok za ostatných šesť rokov.
  • Flashový odhad rastu HDP eurozóny ukázal, že v prvom kvartáli tohto roku dosiahlo tempo 0,5 percenta na kvartálnej báze. Oproti prvému kvartálu minulého roku si pripísala ekonomika 1,7 percenta, pričom obe hodnoty boli v súlade s predošlými očakávaniami. Medzi najvýkonnejšie ekonomiky sa dostalo napríklad Lotyšsko či Litva s rastom 1,5 a 1,4 percenta ale aj Portugalsko s 1,0 percentným rastom. Medzi najhoršie sa radí Grécko, ktoré sa dostalo do recesie, keď sa jeho HDP zmenšilo o jednu desatinu percenta.
  • Tempo výstavby v USA v apríli neočakávane spomalilo, keď začatá výstavba poklesla o 2,6 percenta a vydané stavebné povolenia o 2,5 percenta, zatiaľ čo trh očakával rast o 3,7 a 0,2 percenta v danom poradí. Revidácia predchádzajúceho mesiaca priniesla pozitívny výsledok pre začatú výstavbu, no vydané povolenia boli revidované nadol. Slabšie dáta zo stavebného sektora USA nasledujú len nedávne ochladenie rastu inflácie, čo by mohlo zneistiť holubičejších centrálnych bankárov v uťahovaní monetárnej politiky. V apríli sa lepšie darilo v priemyselnom sektore, keď medzimesačne vzrástol o jedno percento, prekonávajúc očakávania len štyroch desatín. Na úroveň očakávaní však bola nadol revidovaná hodnota predchádzajúceho mesiaca. Aprílový rast sektora zahŕňajúceho výrobu, ťažbu a sieťové odvetvia je navyše najvyšší od roku 2014.
  • Benoit Coeure z ECB konštatoval, že finančné podmienky podporujú pokračujúcu obnovu ekonomiky eurozóny, ktorej riziká sú blízko „vyrovnaných“. Teda podobný slovník ako mal šéfekonóm ECB Peter Praet či prezident banky Mario Draghi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené len konečné aprílové inflačné čísla z eurozóny.

ZAUJALO NÁS

Tretina bohatstva Ázie zmení majiteľov do piatich rokov

V nasledujúcich piatich rokoch by tzv. ultra bohaté rodiny v Ázii mali zaznamenať vlnu dedenia, ako to vyplýva z prieskumu UBS. Globálne by pritom počas tejto periódy malo zmeniť majiteľa približne 15 percent. Do ultra bohatej kategórie sa radia jednotlivci s viac ako 30 miliónmi investovateľných aktív, ktorých bolo v Ázii v minulom roku viac ako 46-tisíc podľa Knight’s Frank 2017 Wealth Report. Ich celkové bohatstvo by malo zodpovedať približne 4,84 bilióna amerických dolárov. Podľa reportu UBS navyše až 90 percent takéhoto bohatstva neprežije cez prvú alebo druhú generáciu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »