Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017

17.02.2017 09:54 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Kirgistan trhy zlato

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy prelomili niekoľkodňovú ziskovú sériu.
  • Podľa ECB by si implementácia plánovaného kvantitatívneho uvoľňovania vyžadovala odchýlenie sa od kapitáloveho kľúča.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včera prelomili sériu piatich ziskových dní len miernym poklesom, zatiaľ čo európske akciové indexy zaznamenali pomerne väčší pokles. Investori tak stále zvažujú rozsah a efekt Trumpových ekonomických opatrení ale aj načasovanie rastu úrokovej sadzby Fedom. Najočakávanejšou je však momentálne Trumpova „fenomenálna“ daňová reforma, ktorej ohlásenie malo za následok prudký nárast cien akcií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch USA poklesli a mierne skorigovali prudký rast z predošlého dňa, ktorý spustili jastrabie slová šéfky Fedu Janet Yellenovej. Investorov neodradili ani ďalšie vyhlásenia predstaviteľov Fedu, ktorí optimisticky očakávajú dve až tri zvýšenia úrokovej sadzby a ekonomiku hodnotia pozitívne. Miernejšie poklesli aj európske štátne dlhopisy, po vyhlásení ECB, že implementácia plánovaného kvantitatívneho uvoľňovania by si nevyhnutne vyžadovala limitované a dočasné odchýlky od kapitálového kľúča Európskej centrálnej banky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo len mierny pokles po trojdňovom raste, pričom sa obchoduje na takmer trojmesačných maximách. Drahý kov má navyše namierené dosiahnuť siedmy po sebe idúci ziskový týždeň. Ropa išla oboma smermi, keď americký benchmark WTI mierne poklesol, zatiaľ čo severomorský Brent si pripísal pol percenta. Ropa by tak po piatich týždňoch rastov mohla zaznamenať prvý týždňový pokles, vzhľadom na rast amerických zásob a to aj napriek plneniu plánu zníženia produkcie OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár po včerajšej obchodnej seanse oslabil voči spoločnej mene eurozóny, pričom voči košu hlavných zahraničných mien ostal takmer nezmenený po najväčšom poklese v predošlom dni za posledné dva týždne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z trhu práce boli vo štvrtok už tradične zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnaní. Nové žiadosti za týždeň končiaci 11. februárom vzrástli len o 5 tisíc na 239 tisíc, pričom konsenzus očakával výraznejší rast na 245 tisíc žiadostí. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 4. februárom vykázali ešte menší pohyb, keď klesli o dve tisíc na 2076 tisíc. Konsenzus taktiež čakal výraznejší pohyb avšak nadol na 2058 tisíc žiadostí.
  • Zároveň boli zverejnené aj údaje zo stavebného sektora vo forme začatej výstavby a vydaných stavebných povolení za január. Počet nových domov medzimesačne poklesol o 2,6 percenta na 1246 tisíc. Pokles však nasleduje viac ako desať percentný nárast v decembri. Počet vydaných povolení v rovnakom mesiaci vzrástol o 4,6 percenta na 1285 tisíc, pričom v predchádzajúcom mesiaci ostal takmer nezmenený.
  • Index výrobného sektora podľa philadelphského Fedu vzrástol o takmer 20 bodov na 43,3 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 1984. Trh pri tom pre tzv. stredoatlantický výrobný sektor očakával pokles na 17,5 bodov. Indikátor napriek svojej volatilite vykazuje už siedmy po sebe idúci mesiac, v ktorom vzrástol, napriek ťažšiemu začiatku minulého roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný deň bude na makroekonomické zverejnenia pomerne chudobnejší. Trhy však môžu zaujať januárové maloobchodné tržby vo Veľkej Británii.
  • V USA bude mať vystúpenie šéf sanfranciského Fedu John Williams. Za január bude zverejnený aj index vedúcich indikátorov.

ZAUJALO NÁS

KAŽDÝ BY MAL VLASTNIŤ ASPOŇ 100 GRAMOV ZLATA

Takto znie sen guvernéra centrálnej banky Kyrgyzstanu Tolkunbeka Abdygulova, jednej z prvých postsovietskych krajín. Krajina ležiaca v centrálnej Ázii so šiestimi miliónmi obyvateľov, je totiž najväčšou v tomto regióne v exporte zlata. Počas dvoch rokov, v ktorých banka ponúkala zlaté tehličky obyvateľom, predala len 140 kg tohto drahého kovu. Guvernér centrálnej banky však ostáva optimistický a verí, že jeho plán je reálny. Znamenalo by to však, že populácia Kyrgyzstanu by vlastnila približne 600 ton zlata, čo je asi 30 násobok ročnej produkcie krajiny.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »