Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017

17.02.2017 09:54 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Kirgistan trhy zlato

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy prelomili niekoľkodňovú ziskovú sériu.
  • Podľa ECB by si implementácia plánovaného kvantitatívneho uvoľňovania vyžadovala odchýlenie sa od kapitáloveho kľúča.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včera prelomili sériu piatich ziskových dní len miernym poklesom, zatiaľ čo európske akciové indexy zaznamenali pomerne väčší pokles. Investori tak stále zvažujú rozsah a efekt Trumpových ekonomických opatrení ale aj načasovanie rastu úrokovej sadzby Fedom. Najočakávanejšou je však momentálne Trumpova „fenomenálna“ daňová reforma, ktorej ohlásenie malo za následok prudký nárast cien akcií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch USA poklesli a mierne skorigovali prudký rast z predošlého dňa, ktorý spustili jastrabie slová šéfky Fedu Janet Yellenovej. Investorov neodradili ani ďalšie vyhlásenia predstaviteľov Fedu, ktorí optimisticky očakávajú dve až tri zvýšenia úrokovej sadzby a ekonomiku hodnotia pozitívne. Miernejšie poklesli aj európske štátne dlhopisy, po vyhlásení ECB, že implementácia plánovaného kvantitatívneho uvoľňovania by si nevyhnutne vyžadovala limitované a dočasné odchýlky od kapitálového kľúča Európskej centrálnej banky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo len mierny pokles po trojdňovom raste, pričom sa obchoduje na takmer trojmesačných maximách. Drahý kov má navyše namierené dosiahnuť siedmy po sebe idúci ziskový týždeň. Ropa išla oboma smermi, keď americký benchmark WTI mierne poklesol, zatiaľ čo severomorský Brent si pripísal pol percenta. Ropa by tak po piatich týždňoch rastov mohla zaznamenať prvý týždňový pokles, vzhľadom na rast amerických zásob a to aj napriek plneniu plánu zníženia produkcie OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár po včerajšej obchodnej seanse oslabil voči spoločnej mene eurozóny, pričom voči košu hlavných zahraničných mien ostal takmer nezmenený po najväčšom poklese v predošlom dni za posledné dva týždne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z trhu práce boli vo štvrtok už tradične zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnaní. Nové žiadosti za týždeň končiaci 11. februárom vzrástli len o 5 tisíc na 239 tisíc, pričom konsenzus očakával výraznejší rast na 245 tisíc žiadostí. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 4. februárom vykázali ešte menší pohyb, keď klesli o dve tisíc na 2076 tisíc. Konsenzus taktiež čakal výraznejší pohyb avšak nadol na 2058 tisíc žiadostí.
  • Zároveň boli zverejnené aj údaje zo stavebného sektora vo forme začatej výstavby a vydaných stavebných povolení za január. Počet nových domov medzimesačne poklesol o 2,6 percenta na 1246 tisíc. Pokles však nasleduje viac ako desať percentný nárast v decembri. Počet vydaných povolení v rovnakom mesiaci vzrástol o 4,6 percenta na 1285 tisíc, pričom v predchádzajúcom mesiaci ostal takmer nezmenený.
  • Index výrobného sektora podľa philadelphského Fedu vzrástol o takmer 20 bodov na 43,3 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 1984. Trh pri tom pre tzv. stredoatlantický výrobný sektor očakával pokles na 17,5 bodov. Indikátor napriek svojej volatilite vykazuje už siedmy po sebe idúci mesiac, v ktorom vzrástol, napriek ťažšiemu začiatku minulého roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný deň bude na makroekonomické zverejnenia pomerne chudobnejší. Trhy však môžu zaujať januárové maloobchodné tržby vo Veľkej Británii.
  • V USA bude mať vystúpenie šéf sanfranciského Fedu John Williams. Za január bude zverejnený aj index vedúcich indikátorov.

ZAUJALO NÁS

KAŽDÝ BY MAL VLASTNIŤ ASPOŇ 100 GRAMOV ZLATA

Takto znie sen guvernéra centrálnej banky Kyrgyzstanu Tolkunbeka Abdygulova, jednej z prvých postsovietskych krajín. Krajina ležiaca v centrálnej Ázii so šiestimi miliónmi obyvateľov, je totiž najväčšou v tomto regióne v exporte zlata. Počas dvoch rokov, v ktorých banka ponúkala zlaté tehličky obyvateľom, predala len 140 kg tohto drahého kovu. Guvernér centrálnej banky však ostáva optimistický a verí, že jeho plán je reálny. Znamenalo by to však, že populácia Kyrgyzstanu by vlastnila približne 600 ton zlata, čo je asi 30 násobok ročnej produkcie krajiny.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017

Ranný prehľad trhov 17. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »