Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017

19.04.2017 10:38 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Britská premiérka Theresa Mayová chce vypísať predčasné voľby na 8. júna.
  • Medzinárodný menový fond zvýšil odhad rastu svetovej ekonomiky.
  • Ťažba ropy z bridlíc v USA by mala v máji dosiahnuť najväčšie tempo rastu za ostatné dva roky.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v utorok klesali, keď zavážilo geopolitické napätie okolo Severnej Kórei, nervozita z blížiaceho sa termínu prezidentských volieb vo Francúzku a navyše Goldman Sachs sklamal kvartálnymi hospodárskymi výsledkami.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka klesali v časoch averzie voči riziku, ktorá pramenila z geopolitického napätia okolo Severnej Kórei a budúco-víkendových prezidentských volieb vo Francúzsku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na nové päťmesačné maximá, keď profitovalo z postavenia bezpečného prístavu pri oslabení sa dolára a poklese výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa však strácala v reakcii na report americkej vlády, ktorý predpokladá najväčie tempo rastu bridlicovej ťažby v máji za ostatné dva roky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal v defenzíve napriek vyjadreniam amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že preferuje jeho dlhodobú silu. Silu mu podkopávala hasnúca nádej obchodníkov ohľadne rýchleho zníženia daní v USA a zavedenia fiškálnych stimulov, ktoré by dodali ekonomike forsáž, zvýšili by inflačné tlaky a prinútili Fed rýchlejšie zvyšovať sadzby. Na šesťmesačné maximá posilnila britská libra v reakcii na prekvapujúce vypísanie predčasných volieb britskou premiérskou Theresou Mayovou na začiatok júna. Obchodníci totiž veria, že takto získa silnejší mandát pri rokovaniach okolo brexitu a súčasne oslabí euroskeptický tábor v opozícii i vo vlastnej strane, čo by mohlo viesť k menej tvrdému brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou včerajšieho dňa bolo prekvapujúce vypísanie predčasných parlamentných volieb britskou premiérkou Theresou Mayovou na 8. júna (ešte musia byť schválené v parlamente – s čím by však nemal byť problém). Mayová zdôvodnila tento krok nejednotnosťou britského parlamentu v otázkach brexitu. Predčasnými voľbami by chcela získať silnejší mandát na domácej politickej scéne a takpovediac neutralizovať euroskeptikov vo vlastnej strane ako aj v opozícii, ktorý by mohli tlačiť krajinu až k veľmi tvrdému brexitu. Predčasnými voľbami získa zároveň aj o niečo väčší priestor pre rokovania zo zvyškom EÚ o brexite, keď nebude nútená ponáhľať sa vzhľadom na pôvodný termín riadnych volieb v roku 2020. V skutku ostatné prieskumu verejnej mienky ukazujú silnú podporu vládnucim konzervatívcov (okolo 40–45 percent) oproti opozičným hlavným súperom v podobe ľavicovej strane práce s podporou okolo 22–25 percent. To by znamenalo, že tesná väčšina v dolnej snemovni (17 kresiel) by sa mohla pretransformovať na zhruba 80 kresiel.
  • Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil odhad rastu svetovej ekonomiky. Podľa aktualizovanej prognózy očakáva rast 3,5 percenta v tomto roku a 3,6 percenta v budúcom roku. Stojí za tým zlepšenie sa makroekonomických podmienok exportérov komodít (vďaka odrazu ich cien) ako aj zlepšená investičná aktivita v rozvinutých ekonomikách. MMF zároveň upozornil, že riziká rastu ostávajú smerom nadol v dôsledku nevyriešených štrukturálnych problémov, ktoré tlmia rast. Ide najmä o nízke tempo rastu produktivity práce a vysoké príjmové nerovnosti.
  • Zaujímavé vystúpenie mal Stanley Fischer z Fedu, ktorý povedal, že obava z prekvapenia trhu by centrálnu banku nemala nijako obmedzovať v nastavovaní a komunikovaní primeranej menovej politiky. Smutné však je, že Fed bol doteraz vždy až mimoriadne priateľský k trhu a upravoval menovú politiku až keď na to dostal „zelenú“ od investorov – teda až keď väčšina trhu očakávala, že niečo urobí, hoci dôvody na takéto kroky vznikli omnoho skôr.
  • Včerajší deň priniesol z makrodát len výsledky stavebného sektora USA za marec v podobe začatej výstavby nových domov a vydaných stavebných povolení. V marci klesla medzimesačne začatá výstava o 6,8 percenta a vymazala solídny rast predošlého mesiaca. Vydané stavebné povolenia vzrástli, čo však naopak nestačilo na takmer dvojnásobnú stratu predchádzajúceho mesiaca. Februárové výsledky oboch indikátorov boli navyše revidované nahor. V USA boli zverejnené aj výsledky priemyselného sektora taktiež za marec. Tá podľa očakávaní zvýšila tempo rastu na päť desatín percenta z jednej desatiny vo februári, ktorá bola revidovaná nahor.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú pozorne sledovať najmä reakcie na vyhlásenie predčasných volieb vo Veľkej Británii. Okrem toho budú mať vystúpenia Benout Coeure a Peter Praet z ECB ako aj Eric Rosengren z Fedu, ktorý zverejní svoju Béžovú knihu o kondícii ekonomiky v jednotlivých regiónoch USA.
Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »