Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017

19.04.2017 10:38 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Britská premiérka Theresa Mayová chce vypísať predčasné voľby na 8. júna.
  • Medzinárodný menový fond zvýšil odhad rastu svetovej ekonomiky.
  • Ťažba ropy z bridlíc v USA by mala v máji dosiahnuť najväčšie tempo rastu za ostatné dva roky.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v utorok klesali, keď zavážilo geopolitické napätie okolo Severnej Kórei, nervozita z blížiaceho sa termínu prezidentských volieb vo Francúzku a navyše Goldman Sachs sklamal kvartálnymi hospodárskymi výsledkami.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka klesali v časoch averzie voči riziku, ktorá pramenila z geopolitického napätia okolo Severnej Kórei a budúco-víkendových prezidentských volieb vo Francúzsku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na nové päťmesačné maximá, keď profitovalo z postavenia bezpečného prístavu pri oslabení sa dolára a poklese výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa však strácala v reakcii na report americkej vlády, ktorý predpokladá najväčie tempo rastu bridlicovej ťažby v máji za ostatné dva roky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal v defenzíve napriek vyjadreniam amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že preferuje jeho dlhodobú silu. Silu mu podkopávala hasnúca nádej obchodníkov ohľadne rýchleho zníženia daní v USA a zavedenia fiškálnych stimulov, ktoré by dodali ekonomike forsáž, zvýšili by inflačné tlaky a prinútili Fed rýchlejšie zvyšovať sadzby. Na šesťmesačné maximá posilnila britská libra v reakcii na prekvapujúce vypísanie predčasných volieb britskou premiérskou Theresou Mayovou na začiatok júna. Obchodníci totiž veria, že takto získa silnejší mandát pri rokovaniach okolo brexitu a súčasne oslabí euroskeptický tábor v opozícii i vo vlastnej strane, čo by mohlo viesť k menej tvrdému brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou včerajšieho dňa bolo prekvapujúce vypísanie predčasných parlamentných volieb britskou premiérkou Theresou Mayovou na 8. júna (ešte musia byť schválené v parlamente – s čím by však nemal byť problém). Mayová zdôvodnila tento krok nejednotnosťou britského parlamentu v otázkach brexitu. Predčasnými voľbami by chcela získať silnejší mandát na domácej politickej scéne a takpovediac neutralizovať euroskeptikov vo vlastnej strane ako aj v opozícii, ktorý by mohli tlačiť krajinu až k veľmi tvrdému brexitu. Predčasnými voľbami získa zároveň aj o niečo väčší priestor pre rokovania zo zvyškom EÚ o brexite, keď nebude nútená ponáhľať sa vzhľadom na pôvodný termín riadnych volieb v roku 2020. V skutku ostatné prieskumu verejnej mienky ukazujú silnú podporu vládnucim konzervatívcov (okolo 40–45 percent) oproti opozičným hlavným súperom v podobe ľavicovej strane práce s podporou okolo 22–25 percent. To by znamenalo, že tesná väčšina v dolnej snemovni (17 kresiel) by sa mohla pretransformovať na zhruba 80 kresiel.
  • Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil odhad rastu svetovej ekonomiky. Podľa aktualizovanej prognózy očakáva rast 3,5 percenta v tomto roku a 3,6 percenta v budúcom roku. Stojí za tým zlepšenie sa makroekonomických podmienok exportérov komodít (vďaka odrazu ich cien) ako aj zlepšená investičná aktivita v rozvinutých ekonomikách. MMF zároveň upozornil, že riziká rastu ostávajú smerom nadol v dôsledku nevyriešených štrukturálnych problémov, ktoré tlmia rast. Ide najmä o nízke tempo rastu produktivity práce a vysoké príjmové nerovnosti.
  • Zaujímavé vystúpenie mal Stanley Fischer z Fedu, ktorý povedal, že obava z prekvapenia trhu by centrálnu banku nemala nijako obmedzovať v nastavovaní a komunikovaní primeranej menovej politiky. Smutné však je, že Fed bol doteraz vždy až mimoriadne priateľský k trhu a upravoval menovú politiku až keď na to dostal „zelenú“ od investorov – teda až keď väčšina trhu očakávala, že niečo urobí, hoci dôvody na takéto kroky vznikli omnoho skôr.
  • Včerajší deň priniesol z makrodát len výsledky stavebného sektora USA za marec v podobe začatej výstavby nových domov a vydaných stavebných povolení. V marci klesla medzimesačne začatá výstava o 6,8 percenta a vymazala solídny rast predošlého mesiaca. Vydané stavebné povolenia vzrástli, čo však naopak nestačilo na takmer dvojnásobnú stratu predchádzajúceho mesiaca. Februárové výsledky oboch indikátorov boli navyše revidované nahor. V USA boli zverejnené aj výsledky priemyselného sektora taktiež za marec. Tá podľa očakávaní zvýšila tempo rastu na päť desatín percenta z jednej desatiny vo februári, ktorá bola revidovaná nahor.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú pozorne sledovať najmä reakcie na vyhlásenie predčasných volieb vo Veľkej Británii. Okrem toho budú mať vystúpenia Benout Coeure a Peter Praet z ECB ako aj Eric Rosengren z Fedu, ktorý zverejní svoju Béžovú knihu o kondícii ekonomiky v jednotlivých regiónoch USA.
Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 19. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »