Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 19. 5. 2017

19.05.2017 09:43 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: odvolanie Trumpa trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy sa včera čiastočne spamätali z paniky okolo politickej krízy vo Washingtone.
  • Minister financií USA Mnuchin vylúčil rozdelenie veľkých bánk, o ktorom sa zamýšľal prezident Trump.
  • Zápisnica zo zasadnutia ECB ukázala, že centrálni bankári zvažovali zmenu výhľadu menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa mierne zotavili zo stredajšej obchodnej seansy, počas ktorej zaznamenali najhorší prepad tohto roku. Optimizmu na trhoch pomohli aj lepšie ako očakávané dáta z trhu práce USA. Menej sa darilo akciovým trhom v Európe, ktoré pokračovali vo predvčerajšom poklese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké štátne dlhopisy ostali nezmenené, keď časť investorov stále sleduje vývoj zamotanej politickej situácie vo Washingtone. V Európe sa pri tom presun z rizikovejších aktív odrazil aj na poklese výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo viac ako percentuálnu stratu, nasledujúcu po šiestich predošlých ziskových dňoch a obchodnú seansu ukončilo tesne pod hranicou 1250 amerických dolárov za troyskú uncu. Ropa len pomerne nesmelo rástla, a to aj napriek vyhláseniam Alžírska, že predĺženie zníženej produkcie OPECu bude podporené väčšinou zúčastnených krajín.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár si dnes vybojoval časť stredajších strát, keď sa kríza okolo Donalda Trumpa mierne upokojila. Dolár voči košu hlavných zahraničných mien vzrástol o približne štvrť percenta, pričom voči euru získal späť takmer pol percenta a na konci dňa sa obchodoval tesne nad 111 americkými dolármi.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zápisnice z ostatného zasadnutia ECB ukázala, že mnohí centrálni bankári charakterizovali výhľad ekonomiky ako balancovaný, no iní stále tvrdili, že prevažujú riziká smerom nadol. Medzi bankármi bol široko zdielaný názor, že inflácia stále nie je dostatočná. Centrálni bankári zvažovali zmenu výhľadu menovej politiky (forward guidance), no väčšina z nich sa obávala, že aj malá zmena by mohla vyvolať prudkú a nežiaducu reakciu trhu, ktorá by sprísnila finančné podmienky. Toto paradoxne kontrastovalo s vyjadrením člena výkonnej rady ECB Benoita Coeureho, ktorý povedal, že príliš veľa gradualizmu v menovej politike nesie riziko nutnosti prudšie meniť menovú politiku v budúcnosti. Vystúpenie včera mal aj šéf ECB Mario Draghi, ktorý opäť povedal, že globálny rast sa zlepšuje a riziká klesajú.
  • Včera mala prednášku Loretta Mesterová, ktorá povedala, že ostatná volatilita na finančných trhoch nebude mať vplyv na ekonomický výhľad.
  • Včera mal vystúpenie aj minister financií Spojených štátov Steven Mnuchin, ktorý povedal, že stále nepadlo rozhodnutie ohľadne emisie ultradlhých dlhopisov a nateraz vylúčil zavedenie celofederálnej spotrebnej dane. Zároveň povedal, že rozdelenie veľkých bánk by bola veľká chyba a malo by to výrazný dopad na trhy.
  • Z makrodát maloobchodné tržby vo Veľkej Británii v apríli medzimesačne vzrástli o 2,0 percenta, čo je dvojnásobok očakávaný trhom. Medziročne maloobchodníci tržby zvýšili o 4,5 percenta pri očakávaniach len 2,6 percent. Medzimesačná aj medziročná zmena v predchádzajúcom mesiaci bola navyše revidovaná nahor.
  • Vo štvrtok boli zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti za prvý a druhý májový týždeň v USA. Za druhý májový týždeň boli zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré poklesli o 4 tisíc na 232 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 6. májom poklesli o 22 tisíc na 1898 tisíc. Žiadosti tak naďalej prehlbujú viac ako 40 ročné minimá, indikujúc silnejúci trh práce. V USA bol poobede zverejnený aj index vedúcich indikátorov za apríl, ktorý zachytáva trendy budúceho vývoja ekonomiky. Ten vzrástol o tri desatiny percenta, pri o jednu desatinu vyšších očakávanich. Predošlá hodnota indexu bola revidovaná v marci nadol.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno boli zverejnené aprílové nemecké indexy cien výrobcov (PPI), ktoré ukázali na akceleráciu inflačných tlakov oproti marcu a prekonali aj konsenzy, keď medzimesačne rástli o 0,4 percenta (0,0 percenta v marci) a medziročne o 3,4 percenta (3,1 percenta v marci).
  • Dnes bude z eurozóny zverejnená májová spotrebiteľská dôvera a okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári ECB podobne ako aj v prípade Fedu.

ZAUJALO NÁS

Politický trh neverí Trumpovi

Politický trh Predictlt očakáva s 40-percentnou pravdepodobnosťou, že americký prezident Donald Trump nevydrží vo svojej funkcii do konca volebného obdobia do roku 2019 a bude odvolaný. Ide o výrazný nárast tejto pravdepodobnosti z 25-percentnej úrovne ešte začiatkom mája pred kontroverzným odvolaním šéfa FBI Jamesa Comeyho Bielym domom a následného obvinenia Trumpa, že tlačil na zastavenie vyšetrovania teraz už bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna ohľadne jeho spolupráce s Tureckom.

Odvolanie Trumpa už v roku 2017 vidí Predictlt zatiaľ len s 20-percentnou pravdepodobnosťou. Trh s futures pre politiku Predictlt umožňuje trhovým hráčom stávkovať na výsledky budúcich politických udalostí na celom svete. Každá udalosť je formulovaná otázkou a obchodník si môže kúpiť alebo predať akciu ponúkaných výsledných možností, z ktorých každá môže mať pravdepodobnosť medzi 1 až 99 percentami.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 19. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 19. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »