Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017

19.06.2017 09:46 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Amazon kúpil maloobchodný reťazec Whole Foods, čo dostalo giganty retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco pod výpredajný tlak.
  • Neel Kashkari a Robert Kaplan z Fedu s holubičím slovníkom pre otázniky nad vývojom inflácie.
  • Rozdielne názory britského ministra financií Philipa Hammonda ohľadne brexitu v porovnaní s premiérkou Theresou Mayovou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku si v závere týždňa pripísali striedme zisky, keď na trhoch nepanovala žiadna veľká skepsa, svetová ekonomika zostáva v solídnom raste pri raste firemných ziskov, nie príliš vysokej inflácii a uvoľnenej menovej politike hlavných svetových centrálnych bánk. Zaujímavosťou piatku bola akvizícia maloobchodného reťazca Whole Foods gigantom Amazon, ktorý tak preniká do ďalšieho sektora ekonomiky. Akcie veľkých retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco sa vďaka tomu dostali pod obrovský výpredajný tlak.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa v zásade nepohli, keď nateraz pre to chýba impulz. Trhy príliš neveria Fedu pri spomaľovaní inflačných tlakov, že by mohol výraznejšie sprísniť menovú politiku a súčasne rastú určité obavy zo spomaľovania sa tempa rastu americkej ekonomiky. ECB pritom nevypne kvantitatívne uvoľňovanie zrejme ani na konci roka a sadzby zvýši najskôr o rok.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keďže sa nepohli príliš ani výnosy na dlhopisových trhoch, na ktoré žltý kov citlivo reaguje. Ropa sa odrazila z najnižších úrovní od novembra minulého roka v technickej korekcii, keď naďalej na trhu panujú obavy z vysokého stavu zásob a rast produkcie v USA, Nigérii či Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal do miernej defenzívy voči košu hlavných svetových mien v reakcii na zverejnenie o niečo slabšieho ako predpokladaného spotrebiteľského sentimentu podľa Michiganskej univerzity za jún.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Cez víkend sa vo Francúzsku konalo druhé kolo parlamentných volieb (volieb do dolnej komory parlamentu – teda Národného zhromaždenia), kde podľa širokých očakávaní vyhralo hnutie Republika vpred novozvoleného prezidenta Emmanuela Macrona, keď získalo nadpolovičnú väčšinu 350 z 577 kresiel, čo je o niečo menej ako hovorili prieskumy ukazujúce aspoň 400 kresiel. Zaujímavé je, že volebná účasť bola najnižšia za ostatných 20 rokov, keď dosiahla približne 44 percent, čo môžu Macronovi konkurenti využiť v prospech toho, že nemá súhlas všetkých Francúzov k reformám (a už aj to ultrasocialista Jean Luc Melenchon stihol podotknúť). Trhy na toto víťazstvo nijakým zásadným spôsobom nereagovali vzhľadom k tomu, že nejde o žiadne prekvapenie.
  • Cez víkend sa britské média začali vo väčšom pýtať na životnosť Theresy Mayovej na čele Konzervatívnej strany a na čele vlády po tom, ako minister financií Philip Hammond ukázal rozdielny názor na brexit. Podľa neho je cieľom dosiahnuť čo najjemnejší odchod z EÚ, ktorý by mal viesť dole svahom a nie pádom z útesu. Zamietol aj Mayovej tvrdenie, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.
  • Ešte v piatok Neel Kashkari, ktorý ako jediný hlasoval proti zvýšeniu sadzieb na ostatnom zasadnutí Fedu povedal, že namiesto zvyšovania sadzieb mala centrálna banka počkať, ako sa vyvinie inflácia a či skutočne pokles inflačných tlakov je len dočasný. Jeho kolega Robert Kaplan sa takisto prezentoval holubičím slovníkom, keď povedal, že pred ďalším sprísňovaním menových podmienok chce vidieť jasnú evidenciu, že inflácia sa priblíži k dvojpercentnému cieľu.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA podľa júnového odhadu University of Michigan zverejneného v piatok poklesla na 94,5 bodov. Od ôsmeho júna, kedy prebehla výpoveď odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho spadla dôveryhodnosť podľa univerzity na 86,7 bodov, čo je najnižšia hodnota od septembra 2014 a kompletne by to vymazalo povolebné zisky. Zhoršený sentiment bol zaznamenaný najmä medzi voličmi, ktorý sa v prieskume označili za republikánov. Konsenzus pri tom očakával pokles len jednej desatiny bodu na 97 bodov. V piatok boli v USA zverejnené aj dáta zo stavebného sektora začatej výstavby a vydaných stavebných povolení za mesiac máj. Výstavba nových domov neočakávane poklesla o 5,5 percenta, napriek konsenzu rastu 4,1 percent. Vydané povolenia poklesli o 4,9 percenta, taktiež napriek očakávaniam 1,7 percentného rastu. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Vystúpia len americkí centrálni bankári Charles Evans a Bill Dudley.

ZAUJALO NÁS

Čína tvrdo zasahuje proti akademickým podvodníkom

Čínska vláda sa snaží vyčistiť akademickú pôdu od podvodov po tom, ako medzinárodný medický žurnál stiahol 107 publikácií čínskych autorov z posledných piatich rokov. Vydavateľstvo Springer stiahlo práce z obehu kvôli údajnému kompromitovaniu výberového procesu, v ktorom nezávislý akademik odporúčal publikovanie. Čínske ministerstvo vedy a technológie navyše označilo tento incident za vážne poškodenie medzinárodnej reputácie vedeckého výskumu krajiny a dôstojnosti čínskych vedcov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.08.2017 10:16 Ranný prehľad trhov 22. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »