Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017

19.06.2017 09:46 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Amazon kúpil maloobchodný reťazec Whole Foods, čo dostalo giganty retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco pod výpredajný tlak.
  • Neel Kashkari a Robert Kaplan z Fedu s holubičím slovníkom pre otázniky nad vývojom inflácie.
  • Rozdielne názory britského ministra financií Philipa Hammonda ohľadne brexitu v porovnaní s premiérkou Theresou Mayovou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku si v závere týždňa pripísali striedme zisky, keď na trhoch nepanovala žiadna veľká skepsa, svetová ekonomika zostáva v solídnom raste pri raste firemných ziskov, nie príliš vysokej inflácii a uvoľnenej menovej politike hlavných svetových centrálnych bánk. Zaujímavosťou piatku bola akvizícia maloobchodného reťazca Whole Foods gigantom Amazon, ktorý tak preniká do ďalšieho sektora ekonomiky. Akcie veľkých retailových sietí ako Wal-Mart či Tesco sa vďaka tomu dostali pod obrovský výpredajný tlak.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa v zásade nepohli, keď nateraz pre to chýba impulz. Trhy príliš neveria Fedu pri spomaľovaní inflačných tlakov, že by mohol výraznejšie sprísniť menovú politiku a súčasne rastú určité obavy zo spomaľovania sa tempa rastu americkej ekonomiky. ECB pritom nevypne kvantitatívne uvoľňovanie zrejme ani na konci roka a sadzby zvýši najskôr o rok.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keďže sa nepohli príliš ani výnosy na dlhopisových trhoch, na ktoré žltý kov citlivo reaguje. Ropa sa odrazila z najnižších úrovní od novembra minulého roka v technickej korekcii, keď naďalej na trhu panujú obavy z vysokého stavu zásob a rast produkcie v USA, Nigérii či Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal do miernej defenzívy voči košu hlavných svetových mien v reakcii na zverejnenie o niečo slabšieho ako predpokladaného spotrebiteľského sentimentu podľa Michiganskej univerzity za jún.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Cez víkend sa vo Francúzsku konalo druhé kolo parlamentných volieb (volieb do dolnej komory parlamentu – teda Národného zhromaždenia), kde podľa širokých očakávaní vyhralo hnutie Republika vpred novozvoleného prezidenta Emmanuela Macrona, keď získalo nadpolovičnú väčšinu 350 z 577 kresiel, čo je o niečo menej ako hovorili prieskumy ukazujúce aspoň 400 kresiel. Zaujímavé je, že volebná účasť bola najnižšia za ostatných 20 rokov, keď dosiahla približne 44 percent, čo môžu Macronovi konkurenti využiť v prospech toho, že nemá súhlas všetkých Francúzov k reformám (a už aj to ultrasocialista Jean Luc Melenchon stihol podotknúť). Trhy na toto víťazstvo nijakým zásadným spôsobom nereagovali vzhľadom k tomu, že nejde o žiadne prekvapenie.
  • Cez víkend sa britské média začali vo väčšom pýtať na životnosť Theresy Mayovej na čele Konzervatívnej strany a na čele vlády po tom, ako minister financií Philip Hammond ukázal rozdielny názor na brexit. Podľa neho je cieľom dosiahnuť čo najjemnejší odchod z EÚ, ktorý by mal viesť dole svahom a nie pádom z útesu. Zamietol aj Mayovej tvrdenie, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.
  • Ešte v piatok Neel Kashkari, ktorý ako jediný hlasoval proti zvýšeniu sadzieb na ostatnom zasadnutí Fedu povedal, že namiesto zvyšovania sadzieb mala centrálna banka počkať, ako sa vyvinie inflácia a či skutočne pokles inflačných tlakov je len dočasný. Jeho kolega Robert Kaplan sa takisto prezentoval holubičím slovníkom, keď povedal, že pred ďalším sprísňovaním menových podmienok chce vidieť jasnú evidenciu, že inflácia sa priblíži k dvojpercentnému cieľu.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA podľa júnového odhadu University of Michigan zverejneného v piatok poklesla na 94,5 bodov. Od ôsmeho júna, kedy prebehla výpoveď odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho spadla dôveryhodnosť podľa univerzity na 86,7 bodov, čo je najnižšia hodnota od septembra 2014 a kompletne by to vymazalo povolebné zisky. Zhoršený sentiment bol zaznamenaný najmä medzi voličmi, ktorý sa v prieskume označili za republikánov. Konsenzus pri tom očakával pokles len jednej desatiny bodu na 97 bodov. V piatok boli v USA zverejnené aj dáta zo stavebného sektora začatej výstavby a vydaných stavebných povolení za mesiac máj. Výstavba nových domov neočakávane poklesla o 5,5 percenta, napriek konsenzu rastu 4,1 percent. Vydané povolenia poklesli o 4,9 percenta, taktiež napriek očakávaniam 1,7 percentného rastu. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Vystúpia len americkí centrálni bankári Charles Evans a Bill Dudley.

ZAUJALO NÁS

Čína tvrdo zasahuje proti akademickým podvodníkom

Čínska vláda sa snaží vyčistiť akademickú pôdu od podvodov po tom, ako medzinárodný medický žurnál stiahol 107 publikácií čínskych autorov z posledných piatich rokov. Vydavateľstvo Springer stiahlo práce z obehu kvôli údajnému kompromitovaniu výberového procesu, v ktorom nezávislý akademik odporúčal publikovanie. Čínske ministerstvo vedy a technológie navyše označilo tento incident za vážne poškodenie medzinárodnej reputácie vedeckého výskumu krajiny a dôstojnosti čínskych vedcov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 19. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »