Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 2. 3. 2017

02.03.2017 10:16 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: cigary embargo Kuba trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Krátky koniec americkej výnosovej krivky najvyššie od roku 2009.
  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v marci už vyše 80-percentná.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa posunuli včera na nové historické maximá, pričom sa darilo aj európskym vďaka pozitívne prijatému vystúpeniu amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom. Potvrdil plány znižovania daní, deregulácie zvýšenia výdajov na infraštruktúru, hoci absentovali ich detaily, no jeho reč mala skutočne štátnicky charakter. Plusom pre akcie bolo pokračovanie príchodu dobrých makrodát hovoriacich o solídnom raste svetovej ekonomiky pri raste firemných ziskov v USA za štvrtý kvartál 2016 nad očakávania analytikov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov na oboch stranách Atlantiku rástli a krátky koniec americkej výnosovej krivky dosiahol najvyššie úrovne za ostatných osem rokov. Trhy  totiž vidia vyše 80-percentnú šancu zvýšenia sadzieb Fedom už na tohtomesačnom zasadnutí po sérii viacerých jastrabích vyhlásení amerických centrálnych bankárov pri dynamickom raste lokálnej ekonomiky a raste inflačných tlakov. Navyše klesá aj pravdepodobnosť, že francúzske prezidentské voľby by mohla vyhrať antisystémová kandidátka Marine Le Penová.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo z tri a pol mesačného maxima, keď viacerí americkí centrálni bankári vrátane vplyvného šéfa newyorského Fedu Billa Dudleyho naznačili potrebu zvýšiť úrokové sadzby v blízkej budúcnosti. Trhy pritom obnovili dôveru v rýchlu implementáciu sľubov o znížení daní v USA po relatívne umiernenom prejave šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa v Kongrese. Ropa ostala pod tlakom po tom, ako týždenné dáta amerických zásob ukázali na ich nárast na nové historické maximá.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien po poznámkach Bila Dudleyho či Johna Williamsa z Fedu o potrebe skorého sprísnenia menovej politiky. Trhy vidia vyše 80-percentnú šancu, že by sa tak mohlo stať už na najbližšom zasadnutí

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann podotkol, že inflačné projekcia na tento rok pre Nemecko aj eurozónu bude musieť byť zvýšená o 0,5 percenta. To bude dávať lepšie karty do rúk jastrabom v ECB ohľadne čo najrýchlejšieho ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania, keď zároveň ekonomika menovej únie rastie dynamickým tempom.
  • John Williams šéf sanfranciského Fedu povedal, že by bolo primerané odstrániť menovú akomodáciu pomerne skoro. Ide o ďalší jastrabí slovník predstaviteľa Fedu po Billovi Dudleym, šéfovi newyorského Fedu.
  • Finalizácia nemeckého PMI za február sa len mierne zhoršila o dve desatiny bodu na 56,8 bodov, napriek očakávaniu trhu zotrvaniu na odhadovaných hodnotách. Miera zamestnanosti v Nemecku vo februári zostala nezmenená na solídnych 5,9 percenta. Mierny pokles nemeckého ako aj francúzskeho PMI čiastočne dorovnalo výraznejšie zlepšenie v sentimente talianskeho výrobného sektora nad očakávanú úroveň. Výsledkom bol pokles indexu nákupných manažérov za eurozónu ako celok len o jednu desatinu bodu na 54,4 bodov. Nemecký index spotrebiteľských cien podľa februárových odhadov akceleroval medziročne z 1,9 percenta na 2,2 percentný rast nad hodnotu konsenzu. Medzimesačne by mal podľa odhadov index vymazat stratu šiestich desatín percenta rovnakým ziskom. V najväčšej ekonomike eurozóny tak aj naďalej zotrvávajú silnejšie inflačné tlaky ako v zvyšku menovej únie, čo podporuje jastrabie argumenty nemeckých predstaviteľov, ktorým bude musieť odolávať ECB.
  • Kľúčová miera inflácie sa priblížila k dvojpercentnému cieľu americkej centrálnej banky. Výdavky osobnej spotreby medziročne vzrástli o 1,9 percenta. Jadrové výdavky osobnej spotreby, ktoré nezahŕňajú volatilné ceny energií a potravín vzrástli podľa očakávaní o 1,7 percenta. Rast inflácie v USA tak podporuje rast úrokových sadzieb a postupné uťahovanie monetárnej politiky, ktoré by mohlo začať už na ďalšom zasadnutí v tomto mesiaci. Aktivita vo výrobnom sektore USA za február sa dostal na najvyššiu úroveň od roku 2014. Významnejší a sledovanejší indikátor ISM Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore vzrástol na 57,7 bodov, prekonávajúc očakávania len 56,2 bodov. Index nákupných manažérov konkurenčného prieskumu naopak poklesol o jednu desatinu bodu na 54,2 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes sa v eurozóne bude pozornosť sústreďovať na februárové inflačné čísla, ktoré by mali potvrdiť odraz rastu spotrebiteľských cien.
  • V USA bude deň patriť vystúpeniam viacerých predstaviteľov Fedu a pravidelným týždenným žiadostiam o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Predaje kubánskych cigár rastú

Predaje legendárnych kubánskych cigár značiek Cohiba, Monte Cristo či Romeo y Juliet od výrobcu Habanos rástli minulý rok o päť percent na 445 miliónov dolárov, čím sa vymkli zo stagnujúceho sa trendu na trhu luxusných tovarov. Tento monopolný kubánsky výrobca cigár predpokladá mierny rast tržieb aj v tomto roku, keď vstúpil na nové trhy Stredného východu či vybraných ázijských krajín. Habanos dominuje svetovému trhu ručne vyrábaných cigár s výnimkou amerického trhu, najväčšieho na svete, v dôsledku už niekoľko desiatok rokov uvaleného embarga. No aj na ňom sa začínajú lámať lady. Odkedy bývalý americký prezident Barack Obama začal s normalizáciou vzťahov s Kubou, boli zrušené limity, koľko cigár si americkí turisti môžu doniesť z „ostrova slobody“.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 2. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 2. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »