Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017

02.05.2017 09:54 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: volatilita trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá.
 • Index volatility VIX na vyše 10-ročných minimách.
 • Shutdown americkej vlády odvrátený.
 • Americký prezident Donald Trump zvažuje rozdelenie veľkých bánk Wall Street.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli vďaka optimizmu zo silnej firemnej výsledkovej sezóny za prvý kvartál, kde vyše 80 percent spoločností prekonalo očakávania rastu ziskov. Plusom bola dohoda republikánov aj demokratov v americkom Kongrese, ktorou sa odvrátilo zatvorenie všetkých federálnych úradov začiatkom mája pre nedostatok financií. Väčšina európskych búrz bola pre sviatok práce zatvorená.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov rástli po tom, ako sa Kongres dohodol na financovaní federálnej vlády do konca fiškálneho roka – teda do 30. septembra. Na európskych dlhopisových trhoch sa neobchodovalo pre už zmienený sviatok práce.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo, keď v rozhodujúcej miere naň vplývala dohoda republikánov aj demokratov v americkom Kongrese, ktorou sa odvrátilo už spomínanému government shutdownu. Ropa klesala, keď sú trhy skeptické, že predĺženie dohody o znížení produkcie OPECom dokáže vybalansovať trh a znížiť vysoký stav zásob komodity. Americká ťažba rastie, keď počet aktívnych ropných plošín je na dvojročných maximách a navyše aj líbyjská produkcia dosiahla najvyššie úrovne od roku 2014.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilnil voči košu hlavných svetových mien po tom, ako americký Kongres zabránil zatvoreniu vládnych úradov a odvrátil technickú platobnú neschopnosť krajiny. Zisky dolára však boli limitované zverejnením horšej aprílovej nálady vo výrobe podľa prieskumu ISM.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Cez víkend sa vyjednávačom dvoch hlavných strán amerického Kongresu, teda republikánov a demokratov podarilo uzavrieť dohodu o financovaní federálnej vlády do konca aktuálneho rozpočtového obdobia, ktoré trvá do konca septembra. Definitívne by sa o tom malo hlasovať v nasledujúcich dňoch. Vyjednaný kompromis obsahuje údajne zvýšenie výdavkov na obranu a na stráženie hraníc. Jeho konkrétna podoba zatiaľ nie je známa.
 • Rovnako počas víkendu bezpečnostný poradca Bieleho domu Herbert Raymond McMaster povedal, že USA musia odpovedať na raketové testy Severnej Kórei buď prostredníctvom sankcií OSN alebo vojenskou operáciou.
 • Včera sa prezident USA Donald Trump prekvapujúco vyslovil, že zvažuje rozdelenie veľkých bánk Wall Street. Označil to za modernú verziu Glass-Steagallovho zákona z roku 1933. Zároveň povedal, že je otvorený pre zvýšenie dane z palív, dodatočné príjmy z nej by sa mali použiť na financovanie infraštruktúry. Včera sa minister financií Spojených štátov Steven Mnuchin vyslovil, že analyzuje možnosť vydania ultradlhých dlhopisov so splatnosťou aj 50 rokov.
 • Na európskom politickom poli sa takisto diali udalosti cez predĺžený víkend. Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi vyhral primárnej voľby Demokratickej strany, keď získal vyše 70 percent hlasov, čo mu dáva silný mandát pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Rôzne prieskumy predvolebných preferencií ukazujú, že víťaz prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku Emmanuele Macron má približne 20– percentný náskok pred Marine Le Penovou, a mal by tak poľahky vyhrať aj druhé kolo volieb a získať kľúče od Elyzejského paláca. Napokon Európska rada vydala usmernenie ako postupovať pri brexite. Presne podľa už publikovaných návrhov sa bude rokovať najskôr o rozvodovom účte a zabezpečení práv občanov EÚ vo Veľkej Británii a až potom sa rozbehnú rozhovory o nastavení nových obchodných vzťahov medzi Londýnom a zvyškom EÚ.
 • Nakoniec môžeme prejsť k makrodátam. Už v piatok bol publikovaný prvý rýchly odhad rastu americkej ekonomiky za prvý kvartál, ktorý ukázal na 0,7 percentný medzikvartálny anualizovaný rast (vs. očakávania na úrovni 1,0 percenta). Prvé čísla hovoria o negatívnom príspevku zásob a poklese vládnej spotreby. Síce ide o horšie ako očakávané číslo, no prvý kvartál spravidla býva slabý, keď viacero odborníkov kritizovalo zlé sezónne očisťovanie vládnymi štatistami. Okrem toho bol publikovaný prieskum výrobnej aktivity Chicago PMI za apríl, ktorý rástol na 58,3 bodu, čím prekonal očakávania na úrovni 56,2 bodu. Finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za apríl bola revidovaná nahor na 97,0 bodu.
 • V Európe bol pred predĺženým víkendom zverejnený prvý rýchly odhad aprílovej inflácie za eurozónu. Rast spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil na 1,9 percenta (vs. očakávania na úrovni 1,8 percenta). Výrazne sa odrazila aj jadrová inflácia, keď rástla 1,2 percenta medziročne (vs. očakávania na úrovni 1,0 percenta) po 0,7 percentnom raste za marec.  Podstatnú časť v tomto však mohol mať na svedomí neskorší termín Veľkej noci v porovnaní s rokom 2016. Okrem toho bol aj za eurozónu publikovaný predbežný rýchly odhad HDP za prvý kvartál z Veľkej Británie, ktorý ukázal na 0,3 percentný medzikvartálny rast, čo o desatinu zaostalo za očakávaniami.
 • Cez víkend boli zverejnené aj aprílové vládne štatistiky nálady v sektore služieb a výroby Číny podľa indexov nákupných manažérov (PMI). Vo výrobe sa aktivita mierne spomalila na 51,2 bodu (vs. očakávania vo výške 51,7 bodu). V nevýrobnom sektore sa zhoršila nálada o 1,1 bodu na 54,0 bodu, čo je najmenej od októbra minulého roka. Zdá sa, že ostatný fiškálny stimul, ktorým bola čínskej ekonomika dopovaná postupne vyprcháva.
 • Napokon môžeme prejsť k včerajším makrodátam. Nálada vo výrobnom sektore USA sa podľa prieskumu ISM zhoršila na 54,8 bodu z marcových 57,2 bodu, čo zaostalo za konsenzom na úrovni 56,2 bodu. Index sám o sebe stále ukazuje na robustnú expanziu a silnejší rast, ako zaznamenala ekonomika za prvý kvartál. Finálne čísla PMI výrobného sektora USA potvrdili náladu na úrovni 52,8 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Naprieč Európou budú dnes zverejnené finalizácie indexov nákupných manažérov (PMI) za apríl z výrobného sektora. V USA budú zverejnené predaje automobilov za apríl.

ZAUJALO NÁS

VIX na multiročnom dne

Najzaujímavejším bodom včerajšieho obchodovania bol fakt, že index volatility amerických akcí VIX zatváral na najnižších úrovniach od 16. februára 2007, na úrovni 10,11 bodu. To dokazuje aká relatívne bezstarostná nálada na trhoch panuje. Včera dokonca index klesol intradenne až na 9,9 bodu. Iba druhý krát v tomto roku klesol na jednociferné číslo. Z 6871 obchodných dní od uvedenia indexu v roku 1990 zatváral na nižších úrovniach iba v 14 prípadoch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »