Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017

02.05.2017 09:54 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: volatilita trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá.
 • Index volatility VIX na vyše 10-ročných minimách.
 • Shutdown americkej vlády odvrátený.
 • Americký prezident Donald Trump zvažuje rozdelenie veľkých bánk Wall Street.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli vďaka optimizmu zo silnej firemnej výsledkovej sezóny za prvý kvartál, kde vyše 80 percent spoločností prekonalo očakávania rastu ziskov. Plusom bola dohoda republikánov aj demokratov v americkom Kongrese, ktorou sa odvrátilo zatvorenie všetkých federálnych úradov začiatkom mája pre nedostatok financií. Väčšina európskych búrz bola pre sviatok práce zatvorená.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov rástli po tom, ako sa Kongres dohodol na financovaní federálnej vlády do konca fiškálneho roka – teda do 30. septembra. Na európskych dlhopisových trhoch sa neobchodovalo pre už zmienený sviatok práce.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo, keď v rozhodujúcej miere naň vplývala dohoda republikánov aj demokratov v americkom Kongrese, ktorou sa odvrátilo už spomínanému government shutdownu. Ropa klesala, keď sú trhy skeptické, že predĺženie dohody o znížení produkcie OPECom dokáže vybalansovať trh a znížiť vysoký stav zásob komodity. Americká ťažba rastie, keď počet aktívnych ropných plošín je na dvojročných maximách a navyše aj líbyjská produkcia dosiahla najvyššie úrovne od roku 2014.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilnil voči košu hlavných svetových mien po tom, ako americký Kongres zabránil zatvoreniu vládnych úradov a odvrátil technickú platobnú neschopnosť krajiny. Zisky dolára však boli limitované zverejnením horšej aprílovej nálady vo výrobe podľa prieskumu ISM.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Cez víkend sa vyjednávačom dvoch hlavných strán amerického Kongresu, teda republikánov a demokratov podarilo uzavrieť dohodu o financovaní federálnej vlády do konca aktuálneho rozpočtového obdobia, ktoré trvá do konca septembra. Definitívne by sa o tom malo hlasovať v nasledujúcich dňoch. Vyjednaný kompromis obsahuje údajne zvýšenie výdavkov na obranu a na stráženie hraníc. Jeho konkrétna podoba zatiaľ nie je známa.
 • Rovnako počas víkendu bezpečnostný poradca Bieleho domu Herbert Raymond McMaster povedal, že USA musia odpovedať na raketové testy Severnej Kórei buď prostredníctvom sankcií OSN alebo vojenskou operáciou.
 • Včera sa prezident USA Donald Trump prekvapujúco vyslovil, že zvažuje rozdelenie veľkých bánk Wall Street. Označil to za modernú verziu Glass-Steagallovho zákona z roku 1933. Zároveň povedal, že je otvorený pre zvýšenie dane z palív, dodatočné príjmy z nej by sa mali použiť na financovanie infraštruktúry. Včera sa minister financií Spojených štátov Steven Mnuchin vyslovil, že analyzuje možnosť vydania ultradlhých dlhopisov so splatnosťou aj 50 rokov.
 • Na európskom politickom poli sa takisto diali udalosti cez predĺžený víkend. Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi vyhral primárnej voľby Demokratickej strany, keď získal vyše 70 percent hlasov, čo mu dáva silný mandát pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Rôzne prieskumy predvolebných preferencií ukazujú, že víťaz prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku Emmanuele Macron má približne 20– percentný náskok pred Marine Le Penovou, a mal by tak poľahky vyhrať aj druhé kolo volieb a získať kľúče od Elyzejského paláca. Napokon Európska rada vydala usmernenie ako postupovať pri brexite. Presne podľa už publikovaných návrhov sa bude rokovať najskôr o rozvodovom účte a zabezpečení práv občanov EÚ vo Veľkej Británii a až potom sa rozbehnú rozhovory o nastavení nových obchodných vzťahov medzi Londýnom a zvyškom EÚ.
 • Nakoniec môžeme prejsť k makrodátam. Už v piatok bol publikovaný prvý rýchly odhad rastu americkej ekonomiky za prvý kvartál, ktorý ukázal na 0,7 percentný medzikvartálny anualizovaný rast (vs. očakávania na úrovni 1,0 percenta). Prvé čísla hovoria o negatívnom príspevku zásob a poklese vládnej spotreby. Síce ide o horšie ako očakávané číslo, no prvý kvartál spravidla býva slabý, keď viacero odborníkov kritizovalo zlé sezónne očisťovanie vládnymi štatistami. Okrem toho bol publikovaný prieskum výrobnej aktivity Chicago PMI za apríl, ktorý rástol na 58,3 bodu, čím prekonal očakávania na úrovni 56,2 bodu. Finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za apríl bola revidovaná nahor na 97,0 bodu.
 • V Európe bol pred predĺženým víkendom zverejnený prvý rýchly odhad aprílovej inflácie za eurozónu. Rast spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil na 1,9 percenta (vs. očakávania na úrovni 1,8 percenta). Výrazne sa odrazila aj jadrová inflácia, keď rástla 1,2 percenta medziročne (vs. očakávania na úrovni 1,0 percenta) po 0,7 percentnom raste za marec.  Podstatnú časť v tomto však mohol mať na svedomí neskorší termín Veľkej noci v porovnaní s rokom 2016. Okrem toho bol aj za eurozónu publikovaný predbežný rýchly odhad HDP za prvý kvartál z Veľkej Británie, ktorý ukázal na 0,3 percentný medzikvartálny rast, čo o desatinu zaostalo za očakávaniami.
 • Cez víkend boli zverejnené aj aprílové vládne štatistiky nálady v sektore služieb a výroby Číny podľa indexov nákupných manažérov (PMI). Vo výrobe sa aktivita mierne spomalila na 51,2 bodu (vs. očakávania vo výške 51,7 bodu). V nevýrobnom sektore sa zhoršila nálada o 1,1 bodu na 54,0 bodu, čo je najmenej od októbra minulého roka. Zdá sa, že ostatný fiškálny stimul, ktorým bola čínskej ekonomika dopovaná postupne vyprcháva.
 • Napokon môžeme prejsť k včerajším makrodátam. Nálada vo výrobnom sektore USA sa podľa prieskumu ISM zhoršila na 54,8 bodu z marcových 57,2 bodu, čo zaostalo za konsenzom na úrovni 56,2 bodu. Index sám o sebe stále ukazuje na robustnú expanziu a silnejší rast, ako zaznamenala ekonomika za prvý kvartál. Finálne čísla PMI výrobného sektora USA potvrdili náladu na úrovni 52,8 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Naprieč Európou budú dnes zverejnené finalizácie indexov nákupných manažérov (PMI) za apríl z výrobného sektora. V USA budú zverejnené predaje automobilov za apríl.

ZAUJALO NÁS

VIX na multiročnom dne

Najzaujímavejším bodom včerajšieho obchodovania bol fakt, že index volatility amerických akcí VIX zatváral na najnižších úrovniach od 16. februára 2007, na úrovni 10,11 bodu. To dokazuje aká relatívne bezstarostná nálada na trhoch panuje. Včera dokonca index klesol intradenne až na 9,9 bodu. Iba druhý krát v tomto roku klesol na jednociferné číslo. Z 6871 obchodných dní od uvedenia indexu v roku 1990 zatváral na nižších úrovniach iba v 14 prípadoch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 2. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »