Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 2. 6. 2017

02.06.2017 09:51 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: dôvera trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Oznámenie amerického prezident Donalda Trumpa o vystúpení z Parížskeho klimatického dohovoru burzám neublížilo.
  • Finálne čísla PMI v eurozóne za máj potvrdili, že nálada dosahuje šesťročné maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli vďaka zverejneniu série lepších ako očakávaných makrodát nálady v sektore výroby za máj podľa ISM aj PMI ako aj reportu ADP z pracovného trhu za rovnaký mesiac. Optimistický sentiment na trhoch pomohol aj k ziskom európskych akcií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Priaznivá nálada na trhoch pri poklese averzie voči riziku sa odrazila do mierneho odrazu výnosov na dlhopisových trhoch, pričom obchodníci ignorovali diplomatické napätie, ktoré vyvolal americký prezident Donald Trump v súvislosti s tým, že chce vystúpiť z Parížskeho dohovoru o ochrane klímy.

KOMODITNÉ TRHY

Mierny odraz výnosov na dlhopisových trhoch sa pretavil do defenzívny zlata. Ropa ostala na nízkych úrovniach, keď stále prevažujú názory, že ostatné kroky OPECu a ďalších vybraných hráčov ohľadne predĺženia dohody o znížení produkcie nebudú dostatočné, aby vybalansovali trh a znížili vysoký stav zásob vo svete pri raste ťažby v USA či Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči zvyšku hlavných svetových mien v reakcii na zverjenenie série lepších ako očakávaných makrodát zo Spojených štátov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Číne bol včera zverejnený Index nákupných manažérov podľa Caixinu, ktorý sa na rozdiel od štátneho prieskumu venuje menším, súkromným firmám. Index poklesol na 49,6 bodov do teritória recesie, napriek optimistickejším očakávaniam že sa udrží aspoň jednu desatinu nad 50 bodovou hranicou.
  • Nemecko v májovej finalizácii Indexov nákupných manažérov zaznamenalo zvýšenie  kompezitného indexu o desatinu bodu, dostávajúc sa tak na viac ako šesťročné maximum. V eurozóne zotrval index na hodnote predošlých odhadov 57 bodov, čo predstavuje voči predošlému mesiacu nárast o tri desatiny a najvyššiu úroveň od roku 2011. Mierne poklesy zaznamenalo Francúzsko a Taliansko. Grécko sa ako jediné zo sledovaných krajín nachádza v recesii.
  • Makrodáta v USA viedol trh práce, zverejnením ADP reportu o zmene zamestnanosti v mesiaci máj. Počet zamestnaných vzrástol o 253 tisíc, výrazne prekonávajúc konsenzus. Pomerne solídne čísla poskytli aj týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 27. májom vzrástli 10 tisíc nad očakávania na 248 tisíc, no aj naďalej sa držia pod hranicou 300 tisíc, ktorá indikuje výkonný pracovných trh. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 20. májom poklesli len o niekoľko tisíc pod konsenzus.
  • Medzi poslednými zverejneniami boli dáta z výrobného sektora USA za máj. Sledovanejší indikátor sentimentu vo výrobnom sektore inštitútu ISM vzrástol o jednu desatinu na 54,9 bodov. Hodnota je stále pomerne vysoko nad 50 bodovou hranicou deliacou expanziu od recesie, avšak už nedosahuje hodnoty z prvých mesiacov tohto roka, kedy si trhy užívali eufóriu z očakávaní ekonomických stimulov novej americkej administratívy. Prieskum indikuje pokles najmä v očakávaniach vyšších inflačných tlakov. Konkurenčný index nákupných manažérov vo výrobnom sektore vzrástol o dve desatiny na 52,7 bodov.
  • Jerome Powell z Fedu potvrdil, že očakáva ďalšie dve zvýšenia sadzieb centrálnou bankou v tomto roku. Ohľadom redukcie nafúknutej bilancie Fedu povedal, že je ťažké si predstaviť, že by klesla v priebehu nasledujúcich piatich rokov na 2,5–3,0 bilióna dolárov zo súčasnej veľkosti 4,5 bilióna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším dnešným zverejnením bude májový nonfarm payrolls report tvorby pracovných miest v USA. Okrem toho budú mať vystúpenie niektorí centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Dôvera amerických milionárov klesá

Oproti aprílovým hodnotám poklesla v máji dôvera amerických boháčov o 17 bodov, vzhľadom na nepriaznivý politický vývoj vo Washingtone. Vyplýva to zo Spectrem Millionaire Investor Confidence Index, ktorý medzimesačne zaznamenal svoj historický najväčší pokles. 39 percent respondentov sa plánuje vyhýbať investovaniu v najbližších mesiacoch, čo je najvyššia hodnota od roku 2013, vzhľadom na rastúci strach a nedôveru funkčnosti novej americkej administratívy zaviesť sľubované ekonomické opatrenia.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 2. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 2. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »