Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017

20.04.2017 09:55 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Ivanka trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Ropa v masívnych stratách po menšom ako predpokladanom poklese jej amerických zásob.
  • Výnosy na dlhopisových trhoch sa odrazili po prepálenom páde v minulých dňoch, čo stlačilo nadol cenu zlata. 
  • Béžová kniha Fedu signalizuje problém s obsadzovaním pracovných miest v USA a aj mzdové inflačné tlaky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy sa v stredu mierne odrazili, keď bankový sektor prerušil šesťdňovú sériu strát po poklese úrokových sadzieb. Wall Street však končila v stratách, keď začínajúca korporátna výsledková sezóna za prvý kvartál priniesla viacero nepresvedčivých čísel, včera išlo najmä o IT giganta IBM. Mínusom bol aj masívny pokles cien ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa napriek pretrvávajúcej nervozite okolo geopolitického vývoja a pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku mierne odrazili, po tom ako sa ich ostatný pokles javil ako prestrelený. Jednoducho akési precitnutie sa trhu, keď svetová ekonomika rastie nadpriemerným tempom a Fed by mal pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj keď Biely dom rýchlo nedoručí zníženie daní či fiškálne stimuly.

KOMODITNÉ TRHY

Odraz výnosov dlhopisov a posilnenie dolára poslali nadol ceny zlata, keď trhy prestali byť natoľko skeptické ohľadne pokračovania sprísňovania menovej politiky Fedom. Ropa masívne klesla po tom, ako pravidelný týždenný report zásob v USA ukázal na ich menší pokles.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil z trojtýždenného minima voči košu hlavných svetových mien, kam sa dostal po znížení šancí toho, že americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo znížiť dane a zvýšiť vládne výdaje, čo by mohlo znamenať aj pomalšie zvyšovanie sadzieb Fedom. Táto reakcia trhu sa však javila ako prepálená a prišlo ku korekcii. Pomohli k tomu aj slová amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že Trump sa „absolútne“ nepokúša slovne hovoriť proti sile dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola publikovaná Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala, že ekonomická aktivita v každom z 12 distriktov mierne rástla. Najzaujímavejší bol komentár okolo pracovného trhu, kde zamestnávatelia vo väčšine regiónov majú problém s obsadzovaním najmä nízkokvalifikovaných pracovných pozícií, pričom existuje silnejší dopyt aj po pracovníkoch s vyšším vzdelaním. To vytvára aj širšie tlaky na rast miezd predovšetkým na miestach, kde je nedostatok pracovníkov. Rastú aj náklady v podobe cien výrobcov, ktoré však zatiaľ nie sú v plnej miere premietané do predajných cien.
  • Eric Rosengren z Fedu povedal, že znižovanie bilancie centrálnej banky by mohla začať relatívne skoro. Podotkol, že zvyšovanie sadzieb by nemalo byť príliš iné ako pri absencii znižovania súvahy.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári ECB. Benoit Coeure naznačil zlepšenie dynamiky rastu ekonomiky a pripustil, že osobne nevníma už riziká smerom nadol. Stále však uistil o „forward guidance“ teda o dodržaní cesty menovej politiky, ktorá bola načrtnutá. Jeho kolega Peter Praet, ktorý zastáva funkciu šéfekonóma banky mu však protirečil a pripustil, že vníma stále riziká rastu smerom nadol.
  • Včerajšia finalizácia indexov spotrebiteľských cien potvrdila spomalenie tempa rastu inflácie v marci v eurozóne medziročne na 1,5 percenta. Medzimesačne vzrástla úroveň cenovej hladiny o 0,8 percenta, pričom predošlý odhad bol 0,4 percenta. Jadrový medziročný index taktiež zotrval na odhadovanom 0,7 percentnom tempe rastu. Inflačné dáta z eurozóny tak spadli zo štvorročných maxím, keď dosiahli tzv. cenovú stabilitu – dvojpercentný inflačný cieľ ECB. Zverejnenie tak znižuje tlak jastrabích predstaviteľov na ECB aby začala s uťahovaním monetárnej politiky. V eurozóne bola navyše zverejnená aj úroveň obchodnej bilancie za február. Z mierneho deficitu sa bilancia dostala do solídneho prebytku vo výške 17,8 miliárd euro.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené marcové ceny výrobcov z Nemecka, ktoré spomalili tempo rastu oproti februáru na medzimesačnej báze (0,0 percenta vs. 0,2 percenta) ako aj na medziročnej báze (3,1 percenta vs. 3,2 percenta).
  • Dnes bude ešte z eurozóny zverejnená spotrebiteľská dôvera za február a vystúpi šéf Bank of England Mark Carney. V USA bude pozorne sledovaný aprílový prieskum Philly Fed a vystúpenie Jeromeho Powella z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Ivanka Trump chce ochrániť svoje prvé meno

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa je jednou z najsledovanejších a najznámejších žien. Jej prvé meno Ivanka sa dokonca stalo v USA pojmom ako Oprah či Cher a s jej slávou sa objavuje množstvo novorodencov s týmto menom. Objavila sa však aj pozornosť, ktorá nie je veľmi žiaduca. Lokálny podnikatelia napríklad v Číne sa snažia zaregistrovať si jej meno ako ochrannú známku, aby mohli ťažiť z jej značky a predávať celý rad produktov. Spoločnosť Ivanka Trump Marks LLC si tak nechala zaregistrovať ochrannú známku „Ivanka“ na módne oblečenie, ale aj iné rôzne výrobky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »