Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017

20.04.2017 09:55 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Ivanka trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Ropa v masívnych stratách po menšom ako predpokladanom poklese jej amerických zásob.
  • Výnosy na dlhopisových trhoch sa odrazili po prepálenom páde v minulých dňoch, čo stlačilo nadol cenu zlata. 
  • Béžová kniha Fedu signalizuje problém s obsadzovaním pracovných miest v USA a aj mzdové inflačné tlaky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy sa v stredu mierne odrazili, keď bankový sektor prerušil šesťdňovú sériu strát po poklese úrokových sadzieb. Wall Street však končila v stratách, keď začínajúca korporátna výsledková sezóna za prvý kvartál priniesla viacero nepresvedčivých čísel, včera išlo najmä o IT giganta IBM. Mínusom bol aj masívny pokles cien ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa napriek pretrvávajúcej nervozite okolo geopolitického vývoja a pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku mierne odrazili, po tom ako sa ich ostatný pokles javil ako prestrelený. Jednoducho akési precitnutie sa trhu, keď svetová ekonomika rastie nadpriemerným tempom a Fed by mal pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj keď Biely dom rýchlo nedoručí zníženie daní či fiškálne stimuly.

KOMODITNÉ TRHY

Odraz výnosov dlhopisov a posilnenie dolára poslali nadol ceny zlata, keď trhy prestali byť natoľko skeptické ohľadne pokračovania sprísňovania menovej politiky Fedom. Ropa masívne klesla po tom, ako pravidelný týždenný report zásob v USA ukázal na ich menší pokles.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil z trojtýždenného minima voči košu hlavných svetových mien, kam sa dostal po znížení šancí toho, že americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo znížiť dane a zvýšiť vládne výdaje, čo by mohlo znamenať aj pomalšie zvyšovanie sadzieb Fedom. Táto reakcia trhu sa však javila ako prepálená a prišlo ku korekcii. Pomohli k tomu aj slová amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že Trump sa „absolútne“ nepokúša slovne hovoriť proti sile dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola publikovaná Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala, že ekonomická aktivita v každom z 12 distriktov mierne rástla. Najzaujímavejší bol komentár okolo pracovného trhu, kde zamestnávatelia vo väčšine regiónov majú problém s obsadzovaním najmä nízkokvalifikovaných pracovných pozícií, pričom existuje silnejší dopyt aj po pracovníkoch s vyšším vzdelaním. To vytvára aj širšie tlaky na rast miezd predovšetkým na miestach, kde je nedostatok pracovníkov. Rastú aj náklady v podobe cien výrobcov, ktoré však zatiaľ nie sú v plnej miere premietané do predajných cien.
  • Eric Rosengren z Fedu povedal, že znižovanie bilancie centrálnej banky by mohla začať relatívne skoro. Podotkol, že zvyšovanie sadzieb by nemalo byť príliš iné ako pri absencii znižovania súvahy.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári ECB. Benoit Coeure naznačil zlepšenie dynamiky rastu ekonomiky a pripustil, že osobne nevníma už riziká smerom nadol. Stále však uistil o „forward guidance“ teda o dodržaní cesty menovej politiky, ktorá bola načrtnutá. Jeho kolega Peter Praet, ktorý zastáva funkciu šéfekonóma banky mu však protirečil a pripustil, že vníma stále riziká rastu smerom nadol.
  • Včerajšia finalizácia indexov spotrebiteľských cien potvrdila spomalenie tempa rastu inflácie v marci v eurozóne medziročne na 1,5 percenta. Medzimesačne vzrástla úroveň cenovej hladiny o 0,8 percenta, pričom predošlý odhad bol 0,4 percenta. Jadrový medziročný index taktiež zotrval na odhadovanom 0,7 percentnom tempe rastu. Inflačné dáta z eurozóny tak spadli zo štvorročných maxím, keď dosiahli tzv. cenovú stabilitu – dvojpercentný inflačný cieľ ECB. Zverejnenie tak znižuje tlak jastrabích predstaviteľov na ECB aby začala s uťahovaním monetárnej politiky. V eurozóne bola navyše zverejnená aj úroveň obchodnej bilancie za február. Z mierneho deficitu sa bilancia dostala do solídneho prebytku vo výške 17,8 miliárd euro.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené marcové ceny výrobcov z Nemecka, ktoré spomalili tempo rastu oproti februáru na medzimesačnej báze (0,0 percenta vs. 0,2 percenta) ako aj na medziročnej báze (3,1 percenta vs. 3,2 percenta).
  • Dnes bude ešte z eurozóny zverejnená spotrebiteľská dôvera za február a vystúpi šéf Bank of England Mark Carney. V USA bude pozorne sledovaný aprílový prieskum Philly Fed a vystúpenie Jeromeho Powella z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Ivanka Trump chce ochrániť svoje prvé meno

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa je jednou z najsledovanejších a najznámejších žien. Jej prvé meno Ivanka sa dokonca stalo v USA pojmom ako Oprah či Cher a s jej slávou sa objavuje množstvo novorodencov s týmto menom. Objavila sa však aj pozornosť, ktorá nie je veľmi žiaduca. Lokálny podnikatelia napríklad v Číne sa snažia zaregistrovať si jej meno ako ochrannú známku, aby mohli ťažiť z jej značky a predávať celý rad produktov. Spoločnosť Ivanka Trump Marks LLC si tak nechala zaregistrovať ochrannú známku „Ivanka“ na módne oblečenie, ale aj iné rôzne výrobky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »