Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 20. februára

20.02.2017 10:02 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: gates roboti trhy dane dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Populistické politické riziká rastú vo Francúzsku, Taliansku a dokonca aj v Nemecku.
  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že hodnota eura je problémom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v závere týždňa len stagnovali, no americké indexy S&P 500 ako aj Nasdaq Composite zaznamenali ďalšie rekordné maximá. Trhy vo všeobecnosti prehliadajú rôzne negatívne správy ako otázniky nad ďalšími krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa či riziká politického vývoja v Európe pred sériou parlamentných či prezidentských volieb. Naopak na vysokých úrovniach ich udržujú očakávania skorého zníženia korporátnych daní v USA či vo všeobecnosti robustné rastové momentum globálnej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka klesali, keď na dlhopisových trhoch prevládali určité pochybnosti, či dokáže byť ostatný odraz inflácie vo svete udržateľný. Navyše trhoví hráči prihliadali aj na riziká politického vývoja v USA či v Európe.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v závere týždňa konsolidovalo a udržalo sa v blízkosti niekoľkomesačných maxím napriek posilneniu sa dolára. Pomáhajú mu veľké prítoky peňazí do ETF fondov v rámci investorskej diverzifikácie pred sériou volieb v Európe a otáznikmi nad smerovaním (nielen) hospodárskej politiky USA pod vedením novej vlády Donalda Trumpa. Ropa v závere týždňa takisto len prešľapovala na mieste, keď sa vzájomne kompenzovali správy o raste ťažby v USA s dodržiavaním dohody OPECu a ďalších krajín o znížení jej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v závere týždňa oslabilo voči doláru a vrátilo sa k úrovni 106 dolárových centov. Na spoločnú európsku menu negatívne vplývali otázniky pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Zisky eura však boli limitované obavami, že znižovanie daní v USA nemusí byť rýchle podobne ako pomalé zavádzanie fiškálnych stimulov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že je tu „problém“ čo sa týka hodnoty eura ako meny. Zároveň však podotkla, že to ide na vrub politiky ECB, ktorá sa snaží byť šitá na priemer eurozóny a nie na mieru Nemecka. Merkelová povedala, že ak by Nemecko platilo naďalej markou bola by silnejšia. Ako kancelárka však so súčasným stavom nemôže nič urobiť. Sucho tak konštatovala na margo atakov z USA o tom, že euro je podhodnotené a Nemecko z toho neférovo profituje.
  • Počas víkendu nastal pohyb na politickej scéne v Európe. V Taliansku bývalý predseda vlády Matteo Renzi odstúpil z vedenia svojej Demokratickej strany, ktorá sa rozpadá a vyvolal  tým stranícke voľby, ktoré by mohli byť uskutočnené na prelome apríla a mája. Ak by sa jediná veľká proeurópska strana v Taliansku v skutku rozpadla, znamenalo by to nárasť šancí toho, že populisti z Hnutia 5 hviezd (aktuálne mierne strácajú na Demokratickú stranu)  vyhrajú blížiace sa voľby, ktoré sa uskutočnia zrejme buď v septembri alebo vo februári 2018.
  • Novinky dorazili aj z Francúzska. Média hovoria o tom, že dvaja ľavicový kandidáti, Benoit Hamon a Jean-Luc Melenchon, spolu komunikovali ohľadne sformovania spoločnej prezidentskej kandidatúry. Hamon dokonca rokoval aj so Zelenými. Všetko toto by mohlo otočiť predpokladaný vývoj volieb. Ak by sa v skutku Hamon dohodol s Melechonom, mohli by sa ich preferencie vyšvyhnúť na úroveň populistky Marine Le Penovej a nezávislého ľavicového kandidáta Emmanuela Macrona. Ak by Hamon-Mechelon postúpil do druhého kola, rastie šanca, že v ňom by mohla (za predpokladu, že tiež postúpi) vyhrať Marine Le Penová, čo trhy začínajú zaceňovať do cien francúzskych dlhopisov v podobe rastu ich rizikovej prirážky. Prieskumy inak hovoria, že aj Le Penová postuúpi do druhého kola s kýmkoľvek iným (okrem Hamon-Mechelon), tak by mala „bezpečne“ prehrať, hoci prvé kolo volieb zrejme vyhrá.
  • Do tretice pohyby nastávajú aj v Nemecku pred parlamentnými voľbami na jeseň. Ostatné prieskumy ukazujú, že rastie popularita ľavicovej SPD. Za ostatné štyri týždne získala až 12 percent navyše a aktuálne je preferenčnou jednotkou s 33 percentami (podľa Emnid Institute prieskumu) za dlhodobým lídrom CDU kancelárky Angely Merkelovej. SPD sa stáča smerom k populizmu po tom, ako sa do jej čela postavil bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz, čo takisto znervózňuje trhy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia bude zverejnená ešte januárová spotrebiteľská dôvera z eurozóny. V USA nie sú na pláne žiadne podstatnejšie zverejnenia.
  • Trhy budú pozorne sledovať stretnutie ministrov financií eurozóny, kde bude hlavnou témou pomoc Grécku.

ZAUJALO NÁS

Roboty by mali platiť dane

Roboty, ktoré nahrádzajú prácu ľudí nie sú zdanené, čo je jedna z ich neférových výhod voči ľudským pracovníkom. Podľa zakladateľa Microsoftu a najbohatšieho človeka na zemi Billa Gatesa by sa to však malo zmeniť. Človek, ktorý pomohol rozmachu počítačov a technológií, ktoré zmenšili potrebu ľudskej pracovnej sily, si teraz myslí, že je čas spomaliť tento trend. Podľa Gatesa by odmena za prácu, ktorú robot vykoná mala byť zdanená rovnako, ako keby ju vykonával človek. Tieto peniaze by potom boli použité na preškolenie alebo podporu ľudí, ktorých roboty nahradili.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 20. februára

Ranný prehľad trhov 20. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »