Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 20. februára

20.02.2017 10:02 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: gates roboti trhy dane dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Populistické politické riziká rastú vo Francúzsku, Taliansku a dokonca aj v Nemecku.
  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že hodnota eura je problémom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v závere týždňa len stagnovali, no americké indexy S&P 500 ako aj Nasdaq Composite zaznamenali ďalšie rekordné maximá. Trhy vo všeobecnosti prehliadajú rôzne negatívne správy ako otázniky nad ďalšími krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa či riziká politického vývoja v Európe pred sériou parlamentných či prezidentských volieb. Naopak na vysokých úrovniach ich udržujú očakávania skorého zníženia korporátnych daní v USA či vo všeobecnosti robustné rastové momentum globálnej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka klesali, keď na dlhopisových trhoch prevládali určité pochybnosti, či dokáže byť ostatný odraz inflácie vo svete udržateľný. Navyše trhoví hráči prihliadali aj na riziká politického vývoja v USA či v Európe.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v závere týždňa konsolidovalo a udržalo sa v blízkosti niekoľkomesačných maxím napriek posilneniu sa dolára. Pomáhajú mu veľké prítoky peňazí do ETF fondov v rámci investorskej diverzifikácie pred sériou volieb v Európe a otáznikmi nad smerovaním (nielen) hospodárskej politiky USA pod vedením novej vlády Donalda Trumpa. Ropa v závere týždňa takisto len prešľapovala na mieste, keď sa vzájomne kompenzovali správy o raste ťažby v USA s dodržiavaním dohody OPECu a ďalších krajín o znížení jej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v závere týždňa oslabilo voči doláru a vrátilo sa k úrovni 106 dolárových centov. Na spoločnú európsku menu negatívne vplývali otázniky pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Zisky eura však boli limitované obavami, že znižovanie daní v USA nemusí byť rýchle podobne ako pomalé zavádzanie fiškálnych stimulov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že je tu „problém“ čo sa týka hodnoty eura ako meny. Zároveň však podotkla, že to ide na vrub politiky ECB, ktorá sa snaží byť šitá na priemer eurozóny a nie na mieru Nemecka. Merkelová povedala, že ak by Nemecko platilo naďalej markou bola by silnejšia. Ako kancelárka však so súčasným stavom nemôže nič urobiť. Sucho tak konštatovala na margo atakov z USA o tom, že euro je podhodnotené a Nemecko z toho neférovo profituje.
  • Počas víkendu nastal pohyb na politickej scéne v Európe. V Taliansku bývalý predseda vlády Matteo Renzi odstúpil z vedenia svojej Demokratickej strany, ktorá sa rozpadá a vyvolal  tým stranícke voľby, ktoré by mohli byť uskutočnené na prelome apríla a mája. Ak by sa jediná veľká proeurópska strana v Taliansku v skutku rozpadla, znamenalo by to nárasť šancí toho, že populisti z Hnutia 5 hviezd (aktuálne mierne strácajú na Demokratickú stranu)  vyhrajú blížiace sa voľby, ktoré sa uskutočnia zrejme buď v septembri alebo vo februári 2018.
  • Novinky dorazili aj z Francúzska. Média hovoria o tom, že dvaja ľavicový kandidáti, Benoit Hamon a Jean-Luc Melenchon, spolu komunikovali ohľadne sformovania spoločnej prezidentskej kandidatúry. Hamon dokonca rokoval aj so Zelenými. Všetko toto by mohlo otočiť predpokladaný vývoj volieb. Ak by sa v skutku Hamon dohodol s Melechonom, mohli by sa ich preferencie vyšvyhnúť na úroveň populistky Marine Le Penovej a nezávislého ľavicového kandidáta Emmanuela Macrona. Ak by Hamon-Mechelon postúpil do druhého kola, rastie šanca, že v ňom by mohla (za predpokladu, že tiež postúpi) vyhrať Marine Le Penová, čo trhy začínajú zaceňovať do cien francúzskych dlhopisov v podobe rastu ich rizikovej prirážky. Prieskumy inak hovoria, že aj Le Penová postuúpi do druhého kola s kýmkoľvek iným (okrem Hamon-Mechelon), tak by mala „bezpečne“ prehrať, hoci prvé kolo volieb zrejme vyhrá.
  • Do tretice pohyby nastávajú aj v Nemecku pred parlamentnými voľbami na jeseň. Ostatné prieskumy ukazujú, že rastie popularita ľavicovej SPD. Za ostatné štyri týždne získala až 12 percent navyše a aktuálne je preferenčnou jednotkou s 33 percentami (podľa Emnid Institute prieskumu) za dlhodobým lídrom CDU kancelárky Angely Merkelovej. SPD sa stáča smerom k populizmu po tom, ako sa do jej čela postavil bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz, čo takisto znervózňuje trhy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia bude zverejnená ešte januárová spotrebiteľská dôvera z eurozóny. V USA nie sú na pláne žiadne podstatnejšie zverejnenia.
  • Trhy budú pozorne sledovať stretnutie ministrov financií eurozóny, kde bude hlavnou témou pomoc Grécku.

ZAUJALO NÁS

Roboty by mali platiť dane

Roboty, ktoré nahrádzajú prácu ľudí nie sú zdanené, čo je jedna z ich neférových výhod voči ľudským pracovníkom. Podľa zakladateľa Microsoftu a najbohatšieho človeka na zemi Billa Gatesa by sa to však malo zmeniť. Človek, ktorý pomohol rozmachu počítačov a technológií, ktoré zmenšili potrebu ľudskej pracovnej sily, si teraz myslí, že je čas spomaliť tento trend. Podľa Gatesa by odmena za prácu, ktorú robot vykoná mala byť zdanená rovnako, ako keby ju vykonával človek. Tieto peniaze by potom boli použité na preškolenie alebo podporu ľudí, ktorých roboty nahradili.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 20. februára

Ranný prehľad trhov 20. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »