Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017

21.04.2017 09:02 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: imigrácia akcia Facebook

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Americký minister financií Steven Mnuchin naznačil, že veľká ďaňová reforma je za rohom.
  • Saudskoarabský minister pre ropný priemysel Khalid al-Falih hovorí o rastúcom konsenze ohľadom predĺženia dohody o znížení produkcie OPECom do konca roka.
  • Jerome Powell z Fedu preferuje zníženie regulácie finančného priemyslu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantického oceána rástli vďaka zverejneniu série solídnych kvartálnych korporátnych výsledkov za prvé tri mesiace roka na čele s kartovou spoločnosťou American Express. Plusom bolo aj vyhlásenie amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že veľká daňová reforma je blízko, hoci predtým povedal, že ju nestihne doručiť do konca augusta. Zároveň nastala určitá úľava pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku počas víkendu (prvé kolo), keď sa trhy priklonili k tomu, že do druhého kola by mal postúpiť bývalý socialista Emmanuele Macron a populistka Marine Le Penová, ktorá by následne v ňom mala byť porazená. Teda trhy nateraz prestali hrať scenár, že by sa do druhého kola nemusel dostať Macron a na jeho úrok extrémny ľavičiar s komunistickými názormi Jean Luc Melenchon, ktorý chce napríklad príjmy od určitej úrovni zdaniť 100 percentami!

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšenie sentimentu na trhoch sa pretavilo do odrazu výnosov do splatnosti na dlhopisových trhoch, k čomu prispeli už aj spomínané slová amerického ministra financií Mnuchina o blízkosti predstavenia daňovej reformy. Okrem toho investori viac čakajú trhovo priateľský výsledok francúzskych prezidentských volieb, teda víťazstvo Emmanuela Macrona, čo znížilo mierne rizikové prirážky periférií eurozóny vrátane Francúzska.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keď na jednej strane v prospech rastu hovorilo geopolitické napätie či nervozita pred francúzskymi prezidentskými voľbami, no na druhej strane akciové trhy včera rástli a narástla nádej, že daňová reforma bude v USA prijatá ešte tento rok. Ropa sa takisto pohybovala medzi malými ziskami a stratami, keď boli v rovnováhe slová saudskoarabského ministra pre ropný priemysel Khalid al-Faliha o rastúcom konsenze ohľadom predĺženia dohody o znížení produkcie OPECom do konca roka a rastúcou bridlicovou ťažbou v USA pri stave zásob v blízkosti marcových historických rekordov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči košu hlavných svetových mien stabilný, čo znamená, že z širšieho hľadiska ostáva na slabších úrovniach, keď sa ukazuje, že nielen americkej ekonomike sa solídne darí a obchodníci neočakávajú rýchle tempo uťahovania menovej politiky Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Index cien výrobcov (PPI) v Nemecku dosiahol v marci medziročne päťročné maximá, najmä vďaka rastúcim cenám energií. Zverejnenie však skončilo jednu desatinu pod očakávaním trhu a zotrvalo tak na úrovni predchádzajúceho mesiaca 3,1 percenta. Medzimesačne PPI  stagnoval, pričom trh očakával zotrvanie rastu tempom predošlého mesiaca 0,2 percenta.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci 15. aprílom vzrástli o štyri tisíc nad očakávania trhu na 244 tisíc. Naopak výrazne poklesli pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 8. aprílom o 45 tisíc na 1979 tisíc. Pesimizmus v podnikateľskej nálade ukázal prieskum Philadelphského Fedu o takmer desať bodov na 22 bodov, čo bolo pod očakávaním konsenzu. Indikátor sa síce stále nachádza vysoko nad nulovou hranicou deliacou recesiu od expanzie, avšak znázorňuje opadajúcu povolebnú eufóriu z očakávaných ekonomických opatrení. Makroekonomické zverejnenia USA ukončil index vedúcich indikátorov USA za marec, ktorý vzrástol o štyri desatiny percenta. Prekonal tak očakávania trhu, pričom však februárová zmena bola revidovaná nadol na pol percenta.
  • V eurozóne bola v poobedných hodinách zverejnená aj spotrebiteľská dôvera za apríl, ktorej prvotný odhad dosiahol záporných 3,6 bodov. Spotrebiteľská dôvera tak vzrástla zo záporných päť bodov, nad pesimistickejšie očakávania rastu len na záporných 4,8 bodov.
  • Jerome Powell, jeden z guvernérov Fedu, sa včera vyslovil za zjednodušenie regulácie finančného priemyslu, ktorú aktuálne považuje za príliš komplexnú. Jeho kolega Robert Kaplan povedal, že očakávať ďalšie dve zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku je základným scenárom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa budú zverejnené rýchle odhady aprílovej nálady v sektore služieb a výroby v jednotlivých veľkých ekonomikách EÚ podľa indexov nákupných manažérov (PMI). PMI výrobného sektora bude publikované aj v USA spolu s marcovými predajmi starších (existujúcich) domov.

ZAUJALO NÁS

Facebook chce umožniť svojim zamestnancom protestovať

Najznámejšia sociálna sieť na svete Facebook chce svojim zamestnancom umožniť zúčastniť sa pro imigrantských protestov v USA 1. mája. Posvietiť si chce aj na dodržiavanie takýchto práv v spoločnostiach, s ktorými má podpísané rôzne kontrakty na údržbárske služby či ochranku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »