Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017

21.04.2017 09:02 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: imigrácia akcia Facebook

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Americký minister financií Steven Mnuchin naznačil, že veľká ďaňová reforma je za rohom.
  • Saudskoarabský minister pre ropný priemysel Khalid al-Falih hovorí o rastúcom konsenze ohľadom predĺženia dohody o znížení produkcie OPECom do konca roka.
  • Jerome Powell z Fedu preferuje zníženie regulácie finančného priemyslu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantického oceána rástli vďaka zverejneniu série solídnych kvartálnych korporátnych výsledkov za prvé tri mesiace roka na čele s kartovou spoločnosťou American Express. Plusom bolo aj vyhlásenie amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že veľká daňová reforma je blízko, hoci predtým povedal, že ju nestihne doručiť do konca augusta. Zároveň nastala určitá úľava pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku počas víkendu (prvé kolo), keď sa trhy priklonili k tomu, že do druhého kola by mal postúpiť bývalý socialista Emmanuele Macron a populistka Marine Le Penová, ktorá by následne v ňom mala byť porazená. Teda trhy nateraz prestali hrať scenár, že by sa do druhého kola nemusel dostať Macron a na jeho úrok extrémny ľavičiar s komunistickými názormi Jean Luc Melenchon, ktorý chce napríklad príjmy od určitej úrovni zdaniť 100 percentami!

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšenie sentimentu na trhoch sa pretavilo do odrazu výnosov do splatnosti na dlhopisových trhoch, k čomu prispeli už aj spomínané slová amerického ministra financií Mnuchina o blízkosti predstavenia daňovej reformy. Okrem toho investori viac čakajú trhovo priateľský výsledok francúzskych prezidentských volieb, teda víťazstvo Emmanuela Macrona, čo znížilo mierne rizikové prirážky periférií eurozóny vrátane Francúzska.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keď na jednej strane v prospech rastu hovorilo geopolitické napätie či nervozita pred francúzskymi prezidentskými voľbami, no na druhej strane akciové trhy včera rástli a narástla nádej, že daňová reforma bude v USA prijatá ešte tento rok. Ropa sa takisto pohybovala medzi malými ziskami a stratami, keď boli v rovnováhe slová saudskoarabského ministra pre ropný priemysel Khalid al-Faliha o rastúcom konsenze ohľadom predĺženia dohody o znížení produkcie OPECom do konca roka a rastúcou bridlicovou ťažbou v USA pri stave zásob v blízkosti marcových historických rekordov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči košu hlavných svetových mien stabilný, čo znamená, že z širšieho hľadiska ostáva na slabších úrovniach, keď sa ukazuje, že nielen americkej ekonomike sa solídne darí a obchodníci neočakávajú rýchle tempo uťahovania menovej politiky Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Index cien výrobcov (PPI) v Nemecku dosiahol v marci medziročne päťročné maximá, najmä vďaka rastúcim cenám energií. Zverejnenie však skončilo jednu desatinu pod očakávaním trhu a zotrvalo tak na úrovni predchádzajúceho mesiaca 3,1 percenta. Medzimesačne PPI  stagnoval, pričom trh očakával zotrvanie rastu tempom predošlého mesiaca 0,2 percenta.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci 15. aprílom vzrástli o štyri tisíc nad očakávania trhu na 244 tisíc. Naopak výrazne poklesli pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 8. aprílom o 45 tisíc na 1979 tisíc. Pesimizmus v podnikateľskej nálade ukázal prieskum Philadelphského Fedu o takmer desať bodov na 22 bodov, čo bolo pod očakávaním konsenzu. Indikátor sa síce stále nachádza vysoko nad nulovou hranicou deliacou recesiu od expanzie, avšak znázorňuje opadajúcu povolebnú eufóriu z očakávaných ekonomických opatrení. Makroekonomické zverejnenia USA ukončil index vedúcich indikátorov USA za marec, ktorý vzrástol o štyri desatiny percenta. Prekonal tak očakávania trhu, pričom však februárová zmena bola revidovaná nadol na pol percenta.
  • V eurozóne bola v poobedných hodinách zverejnená aj spotrebiteľská dôvera za apríl, ktorej prvotný odhad dosiahol záporných 3,6 bodov. Spotrebiteľská dôvera tak vzrástla zo záporných päť bodov, nad pesimistickejšie očakávania rastu len na záporných 4,8 bodov.
  • Jerome Powell, jeden z guvernérov Fedu, sa včera vyslovil za zjednodušenie regulácie finančného priemyslu, ktorú aktuálne považuje za príliš komplexnú. Jeho kolega Robert Kaplan povedal, že očakávať ďalšie dve zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku je základným scenárom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa budú zverejnené rýchle odhady aprílovej nálady v sektore služieb a výroby v jednotlivých veľkých ekonomikách EÚ podľa indexov nákupných manažérov (PMI). PMI výrobného sektora bude publikované aj v USA spolu s marcovými predajmi starších (existujúcich) domov.

ZAUJALO NÁS

Facebook chce umožniť svojim zamestnancom protestovať

Najznámejšia sociálna sieť na svete Facebook chce svojim zamestnancom umožniť zúčastniť sa pro imigrantských protestov v USA 1. mája. Posvietiť si chce aj na dodržiavanie takýchto práv v spoločnostiach, s ktorými má podpísané rôzne kontrakty na údržbárske služby či ochranku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 21. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »