Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho trhy neprijali.
  • Politická nervozita vo Washingtone pokračuje.
  • Euro na dvojročných maximách voči doláru.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy klesli, napriek jasne holubičiemu slovníku šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky. Trhy však jeho odkazu neveria, a je jasné, že ďalším krokom v menovej politike bude ďalšia redukcia objemu kvantitatívneho uvoľňovania. To viedlo k výraznému posilneniu sa eura, čo pochopiteľne dusilo európske akcie. Wall Street len stagnovala napriek silnej výsledkovej sezóne za druhý kvartál a technologický indexu Naadaq Composite dokonca prepisoval historické maximá. Stálo za tým politické napätie vo Washingtone, kde bude špeciálny vyšetrovateľ skúmať možné ruské prepojenie na prezidenta Donalda Trumpa a jeho zaťa Jareda Kushnera ako aj ich biznis transakcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne klesli pre politickú nervozitu vo Washingtone, čo znižuje prospekty rýchleho prijatia probiznisových reforiem v USA, ktoré by zvýšili ekonomický rast a tým aj infláciu. Výnosy dlhopisov eurozóny mierne klesli v reakcii na holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho, hoci trhy mu to úplne neveria najmä po tom, keď jasne deklaroval, že zlepšenie sa ekonomiky menovej únie je nesporné, a medzi centrálnymi bankármi začne debata o úprave nastavenia menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo, keď investori napriek holubičiemu slovníku šéfa ECB Maria Draghiho očakávajú v septembri oznámenie ďalšej redukcie menových stimulov v eurozóne. Ropa stagnovala, keď obchodníci čakajú na výsledok budúcotýždňového stretnutia veľkých ropných hráčov v ruskom Petrohrade.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro stúplo na dvojročné maximá voči doláru nad úroveň 116 dolárových centov, keď trhy neprijali holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho. Vnímajú ho len ako zástierku, aby nevyvolal prílišné sprísnenie finančných podmienok cez silnejší kurz eura. Takmer celý trh očakáva, že v septembri ECB oznámi redukciu menových stimulov vzhľadom na robustný rast ekonomiky eurozóny, hoci inflačné tlaky nie sú zatiaľ vysoké.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala ECB, ktorá podľa očakávaní nezmenili nastavenie parametrov menovej politiky. Pozornosť sa sústredila výlučne na tlačovú konferenciu jej šéfa Maria Draghiho. Trhy chceli vedieť, či si udrží relatívne jastrabo vnímaný slovník z jeho ostatného vystúpenia na stretnutí centrálnych bankárov v portugalskej Sintre, ktoré spustilo lavínu výpredajov na dlhopisových trhoch. Jeho včerajší slovník bol síce holubičí, hoci ostali v ňom aj jastrabé kódy. Rozmenené na drobné, ECB má naďalej veľmi pozitívny výhľad na ekonomický vývoj, no na druhej strane inflácia zatiaľ nevystrkuje rožky. Zároveň však ECB verí, že pokračujúca ekonomická obnova spôsobí, že inflácia sa dostane na inflačný cieľ. Kým sa tak však stane je potrebné byť trpezlivý, obozretný a ponechať menovú politiku naďalej uvoľnenú. Ohľadne redukcie kvantitatívneho uvoľňovania sa Draghi snažil zahmlievať, aby nevzbudil zbytočne veľké očakávania, že by sa tak mohlo stať už na septembrovom mítingu. Povedal dokonca sa ešte nezačala ani diskusia na túto tému medzi centrálnymi bankármi. To je na pláne až po prázdninách. Hoci to znelo holubičo, trhom je jasné, že ďalší krok v smerovaní menovej politiky bude zníženie objemu kvantitatívneho uvoľňovania a Draghiho holubičie klamanie telom neprijali. Výsledkom bolo euro na dvojročných maximách voči doláru. Najmä keď sa Draghi ani príliš nesnažil slovníkom tlmiť jeho silu. Na otázku ohľadne jeho ostatného posilnenie povedal, že ho zaregistrovali.
  • V USA boli zverejnené pravidelné týždenné čísla žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 15. júlom poklesli o 15-tisíc, pričom konsenzus čakal pokles len tri tisíc. Pokračujúce žiadosti za prvý júlový týždeň naopak vzrástli na 1977-tisíc, napriek očakávaniam zotrvaniu na úrovni predchádzajúceho týždňa. Zároveň bol zverejnený prieskum stavu podnikateľského prostredia podľa Philadelphského Fedu za mesiac júl. Aktivita v tzv. stredoatlantickom regióne sa spomalila o 8,1 bodu na 19,5 bodu, čo bolo 3,5 bodu pod očakávaniami trhu. Hodnota sa stále drží nad nulovou hranicou deliacou expanziu od recesie. Zverejnenie tak nasleduje podobný prieskum Newyorského fedu Empire Manufacturing, ktorý taktiež poukázal na ochladenie rastu podnikov v New Yorku. Dôležitým zistením Philadelphského Fedu je rast inflácie, ktorý centrálna banka očakáva vzhľadom na silný trh práce. Posledným americkým zverejnením bol včera júnový index vedúcich indikátorov, ktorý poukázal na zlepšenie ekonomickej situácie. Jeho hodnota prekonala očakávania o dve desatiny, keď dosiahla rast 0,6 percenta. Hodnota predchádzajúceho mesiaca však bol revidovaná nadol o jednu desatinu na 0,2 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Frankfurt nemá dostatok kancelárskych priestorov

Banky a finančné inštitúcie sťahujúce sa do Frankfurtu pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie nenachádzajú dostatok veľkých kancelárskych priestorov. Podiel voľných priestorov podľa BNP Paribas real estate poklesol pod 10 percent. Vzhľadom na veľký počet záujemcov je navyše možné očakávať, že sa táto situácia ešte vyostrí. Medziročná zmena prenajímaných priestorov vzrástla o 305 tisíc štvorcových metrov, čo percentuálne predstavuje zvýšenie o 36 percent . Obsadenosť kancelárskych priestorov tak vo finančnom centre Nemecka dosahuje 16 ročné maximá aj vďaka pozitívnym podnikateľským podmienkam.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 14. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »