Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 21. februára

21.02.2017 09:56 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Bing Microsoft Google trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Európske akciové trhy rástli a ignorovali všetky politické riziká.
  • Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem hovorí o pokroku pri rokovaní o ďalšej pomoci Grécku.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v pondelok rástli, keď ich ťahalo nahor solídne momentum rastu svetovej ekonomiky, ktoré je najvyššie za ostatných šesť rokov. Nejasnosti okolo politického vývoja v Taliansku, kde sa jediná veľká proeurópsky orientovaná strana – Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho rozpadá ako aj rast pravdepodobnosti (hoci stále ostáva všeobecne nízka), že vo Francúzsku by sa prezidentkou mohla stať extrémna pravičiarka Marine Le Penová boli nateraz potlačené do úzadia. Americké akciové trhy boli pre štátny sviatok Deň prezidentov zatvorené.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny európskych dlhopisov ako aj rizikové prirážky len stagnovali, keď im chýbal výraznejší kurzotvorný pohyb. V USA sa totiž neobchodovalo v dôsledku štátneho sviatku Dňa prezidentov. Navyše trhy zdá sa, že nateraz zacenili všetky riziká politického vývoja v eurozóne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Holandsku, následne prezidentskými voľbami vo Francúzsku ako aj štiepenie sa Demokratickej strany bývalého premiéra Mattea Renziho v Taliansku a rast popularity v zápase málo reformnej strany SPD v Nemecku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa naďalej drží v blízkosti niekoľkomesačných maxím nad 1200 dolármi, keď dnes nedostalo impulz od dlhopisového trhu v USA. Obchodníci sú vo vyčkávacej pozícii ohľadne naznačenia načasovania ďalšieho zvyšovania sadzieb Fedom ako aj ďalších krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti hospodárskej politiky. Ropa len stagnovala, keď boli do jej cien započítané rast amerických zásob a rast počtu aktívnych ropných súprav v USA ako zníženie produkcie OPECom a ďalšími producentmi. Trh čaká na ďalším výraznejší impulz.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa pohyboval voči väčšine hlavných svetových mien v pondelok v úzkom pásme, keď bol v USA štátny sviatok Deň prezidentov. Euro bolo prekvapujúco odolné voči ostatnému politickému vývoju v Európe, kde ďalej rastie pravdepodobnosť úspechu antisystémovej Marine Le Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách či štiepenia sa Demokratickej strany talianskeho expremiéra Mattea Renziho, čo by mohlo zvýšiť preferencie populistu Beppeho Grilla a jeho Hnutia 5 hviezd.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bolo zasadnutie ministrov financií eurozóny, kde sa riešila „grécka odysea“. Podľa vyjadrení šéfa euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, že nastal veľký pokrok a Medzinárodný menový fond a EÚ sa čoskoro vrátia do Atén, kde budú pokračovať diskusie o ďalších reformách. Aj grécky minister financií Euklidis Tsakalotos potvrdil, že nastal pokrok v rokovaniach. Výnosy gréckych dlhopisov na to reagovali výrazný poklesom. Nemecký magazín Der Spiegel zároveň povedal, že MMF súhlasil s príspevkom okolo 5 miliárd euro v rámci tretieho záchranného balíčka Grécku, hoci pôvodne európski veritelia kalkulovali s 16 miliardami. Stále je to však lepšia správa v porovnaní s tým, že MMF chcel odísť zo skupiny veriteľov, keď tvrdil, že Atény súrne potrebujú dlhovú úľavu.
  • Loretta Mesterová z Fedu naznačial, že je aktuálne spokojný so zvýšením sadzieb centrálnou bankou a predpokladá postupné ďalšie zvyšovanie. Povedala, že trh a Fed majú aktuálne zhruba podobný optimistický výhľad na ekonomiku.
  • Index cien výrobcov (PPI) rástol medziročne v Nemecku v januári viac ako dvojpercentným tempom, ktoré je cieľom pri spotrebiteľských cenách pre ECB. PPI rástol medziročne tempom 2,4 percenta pri očakávaniach 2,0 percenta, akcelerujúc z jedného percenta v predošlom mesiaci. Zverejnenie je navyše najvyššie od marca roku 2012. Medzimesačne vzrástli výrobcom ceny o sedem desatín percenta, zvýšenie tempa rastu zo štyroch desatín percenta v predošlom mesiaci. Rast cien výrobcov signalizujú zvyšujúce sa inflačné tlaky aj v spotrebiteľských cenách, pričom index spotrebiteľských cien dosiahol v januári 1,9 percentný medziročný rast.
  • Dôvera spotrebiteľov eurozóny poklesla vo februári pod očakávania trhu, sťahujúc sa tak z 21 mesačného maxima. Indikátor poklesol na záporných 6,2 bodov z januárových záporných 4,8 bodov. Horšia nálada spotrebiteľov by mohla začať odzrkadľovať rastúcu infláciu v menovej únii. Spotrebiteľský sektor bol totiž doteraz podporený nízkou infláciou a robustným kvantitatívnym uvoľňovaním ECB.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnená finalizácia indexov nákupných manažérov (PMI) v sektore výroby aj služieb za február naprieč Európou a aj v USA.
  • Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári z ECB, BoE a Fedu.

ZAUJALO NÁS

Google a Microsoft chcú zasiahnuť proti pirátstvu

Google a Microsoft prisľúbili boj proti pirátskym stránkam, ktorých obsah sa zobrazuje v ich internetových vyhľadávačoch. Prvá dohoda takéhoto druhu zaručí, že Google a Bing znížia úroveň výsledkov takýchto vyhľadávaní vo Veľkej Británii. Spoločnosti sa dohodli, že odstránia takéto výsledky z prvej stránky vyhľadávaní. Obe spoločnosti pritom dovoľujú držiteľom licencií požiadať o odstránenie odkazov porušujúcich ich autorské práva. Za posledných 12 mesiacov odstránil Google približne 915 miliónov odkazov na žiadosti autorov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 21. februára

Ranný prehľad trhov 21. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.08.2017 10:16 Ranný prehľad trhov 22. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »