Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 21. februára

21.02.2017 09:56 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Bing Microsoft Google trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Európske akciové trhy rástli a ignorovali všetky politické riziká.
  • Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem hovorí o pokroku pri rokovaní o ďalšej pomoci Grécku.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v pondelok rástli, keď ich ťahalo nahor solídne momentum rastu svetovej ekonomiky, ktoré je najvyššie za ostatných šesť rokov. Nejasnosti okolo politického vývoja v Taliansku, kde sa jediná veľká proeurópsky orientovaná strana – Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho rozpadá ako aj rast pravdepodobnosti (hoci stále ostáva všeobecne nízka), že vo Francúzsku by sa prezidentkou mohla stať extrémna pravičiarka Marine Le Penová boli nateraz potlačené do úzadia. Americké akciové trhy boli pre štátny sviatok Deň prezidentov zatvorené.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny európskych dlhopisov ako aj rizikové prirážky len stagnovali, keď im chýbal výraznejší kurzotvorný pohyb. V USA sa totiž neobchodovalo v dôsledku štátneho sviatku Dňa prezidentov. Navyše trhy zdá sa, že nateraz zacenili všetky riziká politického vývoja v eurozóne pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Holandsku, následne prezidentskými voľbami vo Francúzsku ako aj štiepenie sa Demokratickej strany bývalého premiéra Mattea Renziho v Taliansku a rast popularity v zápase málo reformnej strany SPD v Nemecku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa naďalej drží v blízkosti niekoľkomesačných maxím nad 1200 dolármi, keď dnes nedostalo impulz od dlhopisového trhu v USA. Obchodníci sú vo vyčkávacej pozícii ohľadne naznačenia načasovania ďalšieho zvyšovania sadzieb Fedom ako aj ďalších krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti hospodárskej politiky. Ropa len stagnovala, keď boli do jej cien započítané rast amerických zásob a rast počtu aktívnych ropných súprav v USA ako zníženie produkcie OPECom a ďalšími producentmi. Trh čaká na ďalším výraznejší impulz.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa pohyboval voči väčšine hlavných svetových mien v pondelok v úzkom pásme, keď bol v USA štátny sviatok Deň prezidentov. Euro bolo prekvapujúco odolné voči ostatnému politickému vývoju v Európe, kde ďalej rastie pravdepodobnosť úspechu antisystémovej Marine Le Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách či štiepenia sa Demokratickej strany talianskeho expremiéra Mattea Renziho, čo by mohlo zvýšiť preferencie populistu Beppeho Grilla a jeho Hnutia 5 hviezd.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bolo zasadnutie ministrov financií eurozóny, kde sa riešila „grécka odysea“. Podľa vyjadrení šéfa euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, že nastal veľký pokrok a Medzinárodný menový fond a EÚ sa čoskoro vrátia do Atén, kde budú pokračovať diskusie o ďalších reformách. Aj grécky minister financií Euklidis Tsakalotos potvrdil, že nastal pokrok v rokovaniach. Výnosy gréckych dlhopisov na to reagovali výrazný poklesom. Nemecký magazín Der Spiegel zároveň povedal, že MMF súhlasil s príspevkom okolo 5 miliárd euro v rámci tretieho záchranného balíčka Grécku, hoci pôvodne európski veritelia kalkulovali s 16 miliardami. Stále je to však lepšia správa v porovnaní s tým, že MMF chcel odísť zo skupiny veriteľov, keď tvrdil, že Atény súrne potrebujú dlhovú úľavu.
  • Loretta Mesterová z Fedu naznačial, že je aktuálne spokojný so zvýšením sadzieb centrálnou bankou a predpokladá postupné ďalšie zvyšovanie. Povedala, že trh a Fed majú aktuálne zhruba podobný optimistický výhľad na ekonomiku.
  • Index cien výrobcov (PPI) rástol medziročne v Nemecku v januári viac ako dvojpercentným tempom, ktoré je cieľom pri spotrebiteľských cenách pre ECB. PPI rástol medziročne tempom 2,4 percenta pri očakávaniach 2,0 percenta, akcelerujúc z jedného percenta v predošlom mesiaci. Zverejnenie je navyše najvyššie od marca roku 2012. Medzimesačne vzrástli výrobcom ceny o sedem desatín percenta, zvýšenie tempa rastu zo štyroch desatín percenta v predošlom mesiaci. Rast cien výrobcov signalizujú zvyšujúce sa inflačné tlaky aj v spotrebiteľských cenách, pričom index spotrebiteľských cien dosiahol v januári 1,9 percentný medziročný rast.
  • Dôvera spotrebiteľov eurozóny poklesla vo februári pod očakávania trhu, sťahujúc sa tak z 21 mesačného maxima. Indikátor poklesol na záporných 6,2 bodov z januárových záporných 4,8 bodov. Horšia nálada spotrebiteľov by mohla začať odzrkadľovať rastúcu infláciu v menovej únii. Spotrebiteľský sektor bol totiž doteraz podporený nízkou infláciou a robustným kvantitatívnym uvoľňovaním ECB.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnená finalizácia indexov nákupných manažérov (PMI) v sektore výroby aj služieb za február naprieč Európou a aj v USA.
  • Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári z ECB, BoE a Fedu.

ZAUJALO NÁS

Google a Microsoft chcú zasiahnuť proti pirátstvu

Google a Microsoft prisľúbili boj proti pirátskym stránkam, ktorých obsah sa zobrazuje v ich internetových vyhľadávačoch. Prvá dohoda takéhoto druhu zaručí, že Google a Bing znížia úroveň výsledkov takýchto vyhľadávaní vo Veľkej Británii. Spoločnosti sa dohodli, že odstránia takéto výsledky z prvej stránky vyhľadávaní. Obe spoločnosti pritom dovoľujú držiteľom licencií požiadať o odstránenie odkazov porušujúcich ich autorské práva. Za posledných 12 mesiacov odstránil Google približne 915 miliónov odkazov na žiadosti autorov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 21. februára

Ranný prehľad trhov 21. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »