Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017

22.05.2017 09:28 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: japonský cisár investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne na dekádnych maximách.
 • Nemecká kancelárka Merkelová bude presadzovať šéfa Bundesbanky Weidmanna na čelo ECB.
 • Londýn je pripravený opustiť rokovania o vystúpení z EÚ, ak bude Brusel požadovať vysoký rozvodový účet.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy ukončili poslednú obchodnú seansu v týždni v zisku na oboch brehoch Atlantiku. Investorov od rizikových aktív neodradili ani nové informácie vo vyšetrovaní možného zásahu do novembrových volieb v USA iným štátom. Správa však znížila piatkové zisky Wall Street vzhľadom na pravdepodobnosť, že administratíva USA sa bude musieť zaoberať obranou Donalda Trumpa namiesto ekonomických opatrení.

DLHOPISOVÉ TRHY

Bezpečne vnímané výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka vzrástli, keď investori prehodnocovali ich prehnaný pokles v predošlých dňoch, kedy sa vo Washingtone črtala politická kríza.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si v piatok pripísalo takmer štvrť percenta, čím zakončilo najziskovejší týždeň za posledný mesiac. Ceny ropy rástli spolu s optimizmom, že OPEC sa bude pokúšať znižovať svetový nadbytok ropy na trhu na zasadnutí vo Viedni už v tomto týždni.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien a uzavrel tak najhorší týždeň od júla minulého roku. Euro si voči doláru pripísalo takmer percentuálny zisk, keď sa v piatok vo večerných hodinách obchodovalo na 112 dolárových centoch. Proti doláru hrala politická kríza v USA na jednej strane a na druhej strane rastúce očakávania, že ECB vďaka silnému výkonu ekonomiky eurozóny zmení forward guidance.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Väčšina víkendových headlinov bola o návšteve amerického prezidenta Donalda Trumpa v Saudskej Arábii. Do pozornosti sa dostala jeho reč o bojovaní proti terorizmu ako aj jeho pomerne agresívny slovník voči Iránu. Hovoril o zlepšení bezpečnosti, v rámci čoho boli dohodnuté predaje vojenskej techniky amerických výrobcov Saudskej Arábii v celkovej výške 110 miliárd dolárov. Minister zahraničných vecí USA Rex Tilerson povedal, že počas dekády dosiahnu investície USA v oblasti až 350 miliárd dolárov.
 • Počas nedele britský Sunday Times napísal článok, v ktorom minister pre brexit David Davis povedal, že Londýn odíde z rokovaní o vystúpení z EÚ, ak bude naň Brusel hrať tvrdú hru a požadovať veľký „rozvodový účet“. Otázne je ako potom chcú stihnúť v už aj tak krátkom čase, niečo, či lepšie povedané čokoľvek dohodnúť.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann povedal, že je nepopierateľné, že expanzívna menová politika je primeraná. No existujú v ECB rozličné pohľady na to, ako veľká miera expanzie je nutná a rovnako ako aj líši sa aj pohľad, nástrojov, ktoré by mali byť použité.
 • V magazíne Der Spiegel sa objavil článok, že nemecká kancelárka Angela Merkelová bude tlačiť na to, aby sa šéf Bundesbanky Jens Weidmann stal v roku 2019 prezidentom ECB po tom, ako Mariovi Draghimu skončí funkčné obdobie.
 • Ešte v piatok James Bullard z Fedu povedal, že by nebol proti ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb Fedom, no ostatné makrodáta a vývoj na trhoch naznačujú, že očakávaná projekcia sadzieb Fedom je príliš agresívna.
 • V piatok ráno boli zverejnené aprílové nemecké indexy cien výrobcov (PPI), ktoré ukázali na akceleráciu inflačných tlakov oproti marcu a prekonali aj konsenzy, keď medzimesačne vzrástli o 0,4 percenta (0,0 percenta v marci) a medziročne o 3,4 percenta (3,1 percenta v marci). Indexy tak vzrástli na najvyššie hodnoty od roku 2011 a indikujú budovanie ďalších inflačných tlakov v ekonomike, ktoré by sa v budúcnosti mohli prejaviť v spotrebiteľských cenách.
 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne dosiahla podľa májového odhadu desaťročné maximá. Lepšiemu sentimentu pomáhajú miznúce politické riziká, ktoré vrhali tieň neistoty na pokračovanie a spoluprácu v Európskej únii. Meranie Európskej komisie vzrástlo o tri desatiny bodu na záporných 3,3 bodu, čo je najlepšia úroveň od júla 2007. Domácnosti podľa prieskumu neodrádza ani rastúca inflácia, pričom sentimentu pomáha najmä klesajúca nezamestnanosť, ktorá je najnižšia za posledných osem rokov a ďalej sa zlepšuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia nebudú z Európy ani popoludní z USA zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Zaujať však môžu vyjadrenia amerických centrálnych bankárov Patricka Harkera a Neela Kashkariho.

ZAUJALO NÁS

Japonská cisárska rodina má nedostatok členov

Zasnúbenie princeznej Mako z japonskej cisárskej rodiny s budúcim právnikom Kei Komurom, ktorému v žilách nekoluje modrá krv, vyvolalo v krajine verejnú debatu. Princezná totiž bude musieť podľa práva opustiť cisársku rodinu, keď sa vydá za bežného človeka. Kráľovská rodina sa tak zmenší z 19 na 18 členov. Problémom je najmä dostatok adeptov na cisársky trón, pričom žena sa na Japonský trón pravdepodobne nedostane. Cisár Akihito plánuje navyše abdikovať v roku 2018, kedy by ho mal nahradiť korunný princ Naruhito.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analyitici J&T banky.


Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »