Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017

22.05.2017 09:28 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: japonský cisár investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne na dekádnych maximách.
 • Nemecká kancelárka Merkelová bude presadzovať šéfa Bundesbanky Weidmanna na čelo ECB.
 • Londýn je pripravený opustiť rokovania o vystúpení z EÚ, ak bude Brusel požadovať vysoký rozvodový účet.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy ukončili poslednú obchodnú seansu v týždni v zisku na oboch brehoch Atlantiku. Investorov od rizikových aktív neodradili ani nové informácie vo vyšetrovaní možného zásahu do novembrových volieb v USA iným štátom. Správa však znížila piatkové zisky Wall Street vzhľadom na pravdepodobnosť, že administratíva USA sa bude musieť zaoberať obranou Donalda Trumpa namiesto ekonomických opatrení.

DLHOPISOVÉ TRHY

Bezpečne vnímané výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka vzrástli, keď investori prehodnocovali ich prehnaný pokles v predošlých dňoch, kedy sa vo Washingtone črtala politická kríza.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si v piatok pripísalo takmer štvrť percenta, čím zakončilo najziskovejší týždeň za posledný mesiac. Ceny ropy rástli spolu s optimizmom, že OPEC sa bude pokúšať znižovať svetový nadbytok ropy na trhu na zasadnutí vo Viedni už v tomto týždni.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien a uzavrel tak najhorší týždeň od júla minulého roku. Euro si voči doláru pripísalo takmer percentuálny zisk, keď sa v piatok vo večerných hodinách obchodovalo na 112 dolárových centoch. Proti doláru hrala politická kríza v USA na jednej strane a na druhej strane rastúce očakávania, že ECB vďaka silnému výkonu ekonomiky eurozóny zmení forward guidance.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Väčšina víkendových headlinov bola o návšteve amerického prezidenta Donalda Trumpa v Saudskej Arábii. Do pozornosti sa dostala jeho reč o bojovaní proti terorizmu ako aj jeho pomerne agresívny slovník voči Iránu. Hovoril o zlepšení bezpečnosti, v rámci čoho boli dohodnuté predaje vojenskej techniky amerických výrobcov Saudskej Arábii v celkovej výške 110 miliárd dolárov. Minister zahraničných vecí USA Rex Tilerson povedal, že počas dekády dosiahnu investície USA v oblasti až 350 miliárd dolárov.
 • Počas nedele britský Sunday Times napísal článok, v ktorom minister pre brexit David Davis povedal, že Londýn odíde z rokovaní o vystúpení z EÚ, ak bude naň Brusel hrať tvrdú hru a požadovať veľký „rozvodový účet“. Otázne je ako potom chcú stihnúť v už aj tak krátkom čase, niečo, či lepšie povedané čokoľvek dohodnúť.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann povedal, že je nepopierateľné, že expanzívna menová politika je primeraná. No existujú v ECB rozličné pohľady na to, ako veľká miera expanzie je nutná a rovnako ako aj líši sa aj pohľad, nástrojov, ktoré by mali byť použité.
 • V magazíne Der Spiegel sa objavil článok, že nemecká kancelárka Angela Merkelová bude tlačiť na to, aby sa šéf Bundesbanky Jens Weidmann stal v roku 2019 prezidentom ECB po tom, ako Mariovi Draghimu skončí funkčné obdobie.
 • Ešte v piatok James Bullard z Fedu povedal, že by nebol proti ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb Fedom, no ostatné makrodáta a vývoj na trhoch naznačujú, že očakávaná projekcia sadzieb Fedom je príliš agresívna.
 • V piatok ráno boli zverejnené aprílové nemecké indexy cien výrobcov (PPI), ktoré ukázali na akceleráciu inflačných tlakov oproti marcu a prekonali aj konsenzy, keď medzimesačne vzrástli o 0,4 percenta (0,0 percenta v marci) a medziročne o 3,4 percenta (3,1 percenta v marci). Indexy tak vzrástli na najvyššie hodnoty od roku 2011 a indikujú budovanie ďalších inflačných tlakov v ekonomike, ktoré by sa v budúcnosti mohli prejaviť v spotrebiteľských cenách.
 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne dosiahla podľa májového odhadu desaťročné maximá. Lepšiemu sentimentu pomáhajú miznúce politické riziká, ktoré vrhali tieň neistoty na pokračovanie a spoluprácu v Európskej únii. Meranie Európskej komisie vzrástlo o tri desatiny bodu na záporných 3,3 bodu, čo je najlepšia úroveň od júla 2007. Domácnosti podľa prieskumu neodrádza ani rastúca inflácia, pričom sentimentu pomáha najmä klesajúca nezamestnanosť, ktorá je najnižšia za posledných osem rokov a ďalej sa zlepšuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia nebudú z Európy ani popoludní z USA zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Zaujať však môžu vyjadrenia amerických centrálnych bankárov Patricka Harkera a Neela Kashkariho.

ZAUJALO NÁS

Japonská cisárska rodina má nedostatok členov

Zasnúbenie princeznej Mako z japonskej cisárskej rodiny s budúcim právnikom Kei Komurom, ktorému v žilách nekoluje modrá krv, vyvolalo v krajine verejnú debatu. Princezná totiž bude musieť podľa práva opustiť cisársku rodinu, keď sa vydá za bežného človeka. Kráľovská rodina sa tak zmenší z 19 na 18 členov. Problémom je najmä dostatok adeptov na cisársky trón, pričom žena sa na Japonský trón pravdepodobne nedostane. Cisár Akihito plánuje navyše abdikovať v roku 2018, kedy by ho mal nahradiť korunný princ Naruhito.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analyitici J&T banky.


Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »