Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017

22.02.2017 10:03 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy Čína akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Cena ropy rástla po vyjadreniach z OPECu o dôslednejšom napĺňaní dohody o znížení produkcie.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne sa podľa PMI ďalej zlepšuje.
  • Ostatné predvolebné prieskumy pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku hovoria o ďalšom raste preferencií Marine Le Penovej.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku pokračovali v raste, pričom americké akcie opäť prepisovali historické maximá a od zvolenia Donalda Trumpa do Bieleho domu si polepšili už o 10 percent. Za rally stojí solídne makroprostredie akcelerácie rastu globálnej ekonomiky a takisto výsledková sezóna firiem za štvrtý kvartál 2016, ktorá prekonával očakávania pričom trhy očakávajú ďalší rast firemných ziskov. V USA by k nemu malo prispieť aj znižovanie daní, deregulácia a veľké výdavky na infraštruktúru, ktoré sľúbil prezident Truma a trhy stále stávkujú, že čoskoro budú implementované.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov mali tendenciu mierne strácať, keď trhoví hráči zvyšujú stávky a rastie tak pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom už v marci po viacerých jastrabích vyhláseniach predstaviteľov americkej centrálnej banky pri solídnej dynamike rastu americkej ekonomiky. Európske výnosy stagnovali, rástli však rizikové prirážky periférií, keď podľa ostatných predvolebných prieskumov rastie šanca na úspech populistky Marine Len Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách. Výnimkou boli grécke rizikové prirážky, ktoré ďalej klesali po tom, ako grécki veritelia budú pokračovať v diskusiách s Aténami o ďalšej záchrane.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata sa dostali pod predajný tlak, keď sa trhy začali viac prikláňať k možnosti marcového zvýšenia sadzieb Fedom, čo zároveň pomohlo doláru na devízových trhoch. Ropa si pripísala vyše jednopercentné zisky po tom ako generálny sektretár OPECu Mohamed Barkindu vyhlásil, že očakáva, že narastie miera plnenia znižovania produkcie podľa dohody nad 90 percentnú úroveň doručeného zníženia. Súčasne povedal, že očakáva pokles zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa oslabilo voči doláru a kleslo hlboko pod 106 dolárových centov, keď trhy vidia rast pravdepodobnosti marcového zvýšenia sadzieb Fedom pričom. Na spoločnú európsku menu začali opäť vo väčšom vplývať faktory politických rizík najmä pred francúzskymi prezidentskými voľbami, kde prieskumy hovoria, že v druhom kole volieb by síce extrémistku Marine Le Penovú porazil aj Francois Fillon, kandidát pravice aj nezávislý Emmanuele Macron, no ich náskok pred kandidátkou Národného Frontu klesá. Navyše rastie šanca, že do druhého kola by sa mohol dostať kandidát ľavice, ktorý by antisystémovú Le Penovú nemusel poraziť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nemecké indexy nákupných manažérov (PMI) by podľa februárových rýchlych odhadov mali vzrásť na takmer trojročné maximá. PMI vo výrobnom sektore vzrástlo o šesť desatín na 57 bodov, pri konsenze 56 bodov. Spolu s jednobodovým rastom nevýrobného sektora sa kompozitný index dostal na úroveň 56,1 bodov. Včerajšie zverejnenie tak spolu s lepšími ako očakávanými hodnotami vo Francúzsku potvrdzuje trend robustnej obnovy dvoch najväčších ekonomík eurozóny. Lepšie ako očakávané výsledky v Nemecku a Francúzsku indexov nákupných manažérov (PMI) pomohli vzrásť nad hodnoty konsenzu aj výsledkom eurozóny. PMI výrobného sektora menového bloku vzrástol na 55,5 bodov, napriek očakávaniam mierneho poklesu. Nevýrobný sektor vzrástol o desatinu vyššie, pričom trh očakával zotrvanie na predošlej hodnote. S rovnakými očakávaniami hodnotil trh kompozitný index, ktorý však nakoniec vzrástol na rovných 56 bodov, čo je jeho najvyššia úroveň za takmer šesť rokov. Indexy nákupných manažérov ako predčasný indikátor ekonomického rastu nad úrovňou 50 bodov, deliacou expanziu od recesie, ukazuje na očakávania zlepšovania podmienok v eurozóne.
  • Respondenti amerických indexov nákupných manažérov za február naopak stratili povolebnú eufóriu, keď PMI poklesli pod očakávania konsenzu. PMI vo výrobnom sektore poklesol o sedem desatín percenta na 54,3 bodov, napriek očakávaniam mierneho rastu. Index za nevýrobný sektor poklesol až o 1,7 bodu na 53,9 bodov, takisto pri očakávanom raste. Kompozitný index tak poklesol na 54,3 bodov. Dôvodom je podľa prieskumu spomalenie tvorby pracovných miest, produktivity práce ako aj inflačných tlakov. Taktiež poukazuje na to že sa stiahol optimizmus o výhľade na nasledujúcich 12 mesiacov, čo indikuje že spoločnosti sú opatrnejšie v investovaní. PMI sa však stále držia solídne nad hranicou 50 bodov deliacich expanziu od recesie a čísla sú podľa Markitu, spoločnosti vykonávajúcej prieskum zatiaľ konzistentné s anualizovaným rastom ekonomiky tempom 2,5 percenta.
  • Patrick Harker z Fedu naznačil, že úplne nevylučuje to, že už v marci by mohla centrálna banka zvýšiť sadzby. Jeho kolega Neel Kashkari naznačil, že znižovanie veľkosti súvahy Fedu by mohlo nastať v „nie tak vzdialenej budúcnosti."
  • Šéf Bank of England Mark Carney naznačil, že vývoj menovej politiky vo Veľkej Británii je otvorený a môže byť sprísnená aj uvoľnená rýchlejšie v porovnaní s tým, čo kalkuluje trh.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším makrozverejnením z Európy bude prieskum nálady medzi manažérmi Nemecka za február podľa IFo.
  • Spojené štáty poskytnú zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu FOMC) Fedu. Okrem toho by mali opäť vystúpiť viacerí centrálni bankári s prejavmi.

ZAUJALO NÁS

Čínska centrálna banka chce zjednotiť reguláciu

Čínski regulátori chcú zjednotiť kontrolné a regulačné opatrenia na dohľad nad rozsiahlym tieňovým finančným sektorom krajiny. Centrálna banka pripravuje návrh nových regulácií, ktoré by mali zjednodušiť a zlepšiť dohľad na čínsky trh spravovania aktív, ktorý má objem približne 60 biliónov juanov. Tento návrh by mal všetky regulácie zjednotiť pod jednu strechu a podľa predstaviteľov by mal znížiť riziká systémového zlyhania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »