Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017

22.02.2017 10:03 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy Čína akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Cena ropy rástla po vyjadreniach z OPECu o dôslednejšom napĺňaní dohody o znížení produkcie.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne sa podľa PMI ďalej zlepšuje.
  • Ostatné predvolebné prieskumy pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku hovoria o ďalšom raste preferencií Marine Le Penovej.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku pokračovali v raste, pričom americké akcie opäť prepisovali historické maximá a od zvolenia Donalda Trumpa do Bieleho domu si polepšili už o 10 percent. Za rally stojí solídne makroprostredie akcelerácie rastu globálnej ekonomiky a takisto výsledková sezóna firiem za štvrtý kvartál 2016, ktorá prekonával očakávania pričom trhy očakávajú ďalší rast firemných ziskov. V USA by k nemu malo prispieť aj znižovanie daní, deregulácia a veľké výdavky na infraštruktúru, ktoré sľúbil prezident Truma a trhy stále stávkujú, že čoskoro budú implementované.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov mali tendenciu mierne strácať, keď trhoví hráči zvyšujú stávky a rastie tak pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom už v marci po viacerých jastrabích vyhláseniach predstaviteľov americkej centrálnej banky pri solídnej dynamike rastu americkej ekonomiky. Európske výnosy stagnovali, rástli však rizikové prirážky periférií, keď podľa ostatných predvolebných prieskumov rastie šanca na úspech populistky Marine Len Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách. Výnimkou boli grécke rizikové prirážky, ktoré ďalej klesali po tom, ako grécki veritelia budú pokračovať v diskusiách s Aténami o ďalšej záchrane.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata sa dostali pod predajný tlak, keď sa trhy začali viac prikláňať k možnosti marcového zvýšenia sadzieb Fedom, čo zároveň pomohlo doláru na devízových trhoch. Ropa si pripísala vyše jednopercentné zisky po tom ako generálny sektretár OPECu Mohamed Barkindu vyhlásil, že očakáva, že narastie miera plnenia znižovania produkcie podľa dohody nad 90 percentnú úroveň doručeného zníženia. Súčasne povedal, že očakáva pokles zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa oslabilo voči doláru a kleslo hlboko pod 106 dolárových centov, keď trhy vidia rast pravdepodobnosti marcového zvýšenia sadzieb Fedom pričom. Na spoločnú európsku menu začali opäť vo väčšom vplývať faktory politických rizík najmä pred francúzskymi prezidentskými voľbami, kde prieskumy hovoria, že v druhom kole volieb by síce extrémistku Marine Le Penovú porazil aj Francois Fillon, kandidát pravice aj nezávislý Emmanuele Macron, no ich náskok pred kandidátkou Národného Frontu klesá. Navyše rastie šanca, že do druhého kola by sa mohol dostať kandidát ľavice, ktorý by antisystémovú Le Penovú nemusel poraziť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nemecké indexy nákupných manažérov (PMI) by podľa februárových rýchlych odhadov mali vzrásť na takmer trojročné maximá. PMI vo výrobnom sektore vzrástlo o šesť desatín na 57 bodov, pri konsenze 56 bodov. Spolu s jednobodovým rastom nevýrobného sektora sa kompozitný index dostal na úroveň 56,1 bodov. Včerajšie zverejnenie tak spolu s lepšími ako očakávanými hodnotami vo Francúzsku potvrdzuje trend robustnej obnovy dvoch najväčších ekonomík eurozóny. Lepšie ako očakávané výsledky v Nemecku a Francúzsku indexov nákupných manažérov (PMI) pomohli vzrásť nad hodnoty konsenzu aj výsledkom eurozóny. PMI výrobného sektora menového bloku vzrástol na 55,5 bodov, napriek očakávaniam mierneho poklesu. Nevýrobný sektor vzrástol o desatinu vyššie, pričom trh očakával zotrvanie na predošlej hodnote. S rovnakými očakávaniami hodnotil trh kompozitný index, ktorý však nakoniec vzrástol na rovných 56 bodov, čo je jeho najvyššia úroveň za takmer šesť rokov. Indexy nákupných manažérov ako predčasný indikátor ekonomického rastu nad úrovňou 50 bodov, deliacou expanziu od recesie, ukazuje na očakávania zlepšovania podmienok v eurozóne.
  • Respondenti amerických indexov nákupných manažérov za február naopak stratili povolebnú eufóriu, keď PMI poklesli pod očakávania konsenzu. PMI vo výrobnom sektore poklesol o sedem desatín percenta na 54,3 bodov, napriek očakávaniam mierneho rastu. Index za nevýrobný sektor poklesol až o 1,7 bodu na 53,9 bodov, takisto pri očakávanom raste. Kompozitný index tak poklesol na 54,3 bodov. Dôvodom je podľa prieskumu spomalenie tvorby pracovných miest, produktivity práce ako aj inflačných tlakov. Taktiež poukazuje na to že sa stiahol optimizmus o výhľade na nasledujúcich 12 mesiacov, čo indikuje že spoločnosti sú opatrnejšie v investovaní. PMI sa však stále držia solídne nad hranicou 50 bodov deliacich expanziu od recesie a čísla sú podľa Markitu, spoločnosti vykonávajúcej prieskum zatiaľ konzistentné s anualizovaným rastom ekonomiky tempom 2,5 percenta.
  • Patrick Harker z Fedu naznačil, že úplne nevylučuje to, že už v marci by mohla centrálna banka zvýšiť sadzby. Jeho kolega Neel Kashkari naznačil, že znižovanie veľkosti súvahy Fedu by mohlo nastať v „nie tak vzdialenej budúcnosti."
  • Šéf Bank of England Mark Carney naznačil, že vývoj menovej politiky vo Veľkej Británii je otvorený a môže byť sprísnená aj uvoľnená rýchlejšie v porovnaní s tým, čo kalkuluje trh.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším makrozverejnením z Európy bude prieskum nálady medzi manažérmi Nemecka za február podľa IFo.
  • Spojené štáty poskytnú zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu FOMC) Fedu. Okrem toho by mali opäť vystúpiť viacerí centrálni bankári s prejavmi.

ZAUJALO NÁS

Čínska centrálna banka chce zjednotiť reguláciu

Čínski regulátori chcú zjednotiť kontrolné a regulačné opatrenia na dohľad nad rozsiahlym tieňovým finančným sektorom krajiny. Centrálna banka pripravuje návrh nových regulácií, ktoré by mali zjednodušiť a zlepšiť dohľad na čínsky trh spravovania aktív, ktorý má objem približne 60 biliónov juanov. Tento návrh by mal všetky regulácie zjednotiť pod jednu strechu a podľa predstaviteľov by mal znížiť riziká systémového zlyhania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017

Ranný prehľad trhov 22. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »