Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017

23.02.2017 09:56 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones prepisoval historické rekordy už deviaty raz po sebe.
  • Zápisnica Fedu naznačila, že sadzby by mohli byť zvyšované „pomerne skoro“.
  • Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuele Macron sa spojil s Francoisom Bayronom, čo zlepšuje jeho šancu na víťazstvo.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy stagnovali v blízkosti 14-mesačných maxím, keď ich k ďalšiemu rastu nedokázalo posunúť ani zverejnenie februárového Ifo prieskumu medzi nemeckými manažérmi, ktorý hovorí, že nálada sa pohybuje na 33-mesačných maximách. Trhy totiž začali prihliadať na politické riziká pred sériou kľúčových volieb v Európe. Wall Street takisto len stagnovala, hoci Dow Jones prepisoval historické rekordy už deviaty raz po sebe. Stálo za tým zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá bola pomerne jastrabia a naznačovala, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by mohlo byť za rohom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy opäť len stagnovali, keď s nimi nepohlo príliš ani zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, kde si veľa centrálnych bankárov myslí, že by bolo primerané opätovne zvýšiť sadzby „pomerne skoro“ ak sa trh práce a ekonomika budú vyvíjať v súlade s odhadmi.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato takisto včera len prešľapovalo na mieste, keď sa príliš nepomohli ani akciové a najmä ani dlhopisové trhy. Ceny ropy však klesali, keď sa trhy tentokrát viac zamerali na rast amerických zásob a ťažby z bridlíc ako na dodržiavanie dohody OPECu o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v stredu ráno odrazilo zo šesťtýždňového dna voči doláru po tom, ako nastal pohyb na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými voľbami. Centristický kandidát Francois Bayrou ponúkol koalíciu nezávislému ľavičiarovi Emmanuelovi Macronovi, čím rastie pravdepodobnosť, že by sa mohol dostať do druhého kola volieb, kde by mal podľa prieskumov zdolať Marine Le Penovú.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnými témami včera na trhoch boli dve „F“. Teda Fed a Francúzsko. Na francúzskej politickej scéne nastal pred prezidentskými voľbami ďalší pohyb. Centristický kandidát Francois Bayrou sformoval koalíciu nezávislým skôr ľavicovo orientovaným Emmanuelom Macronom, čo by druhému menovanému malo marginálne pomôcť dostať sa do druhého kola volieb, kde by podľa prieskumov nemal problém s porazením extrémnej pravičiarky Marine Le Penovej. Včera bola publikovaná zápisnice zo zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky- Fedu, ktorá v zásade ukázala jastrabí slovník a fakt, že sadzby by mohli byť zvyšované v „pomerne skoro“ ak sa inflácia aj vývoj na trhu práce bude vyvíjať podľa predpokladov alebo ešte lepšie, inak hrozí riziko prestrelenia cieľov Fedu v podobe plnej zamestnanosti a inflácie. Napriek takémuto slovníku trh nie je o mnoho múdrejší, čo sa kódová reč „pomerne skoro“ znamená. Pravdepodobnosť zvýšenie sadzieb podľa pravdepodobnostného kalkulátora Bloombergu je na úrovni 34 percent pre marec, čo je vlastne trocha menej ako pred zverejnením zápisnice, májová zvýšenie sadzieb narástlo na 62 percent z predošlých 59 percent. Teda trh na zápisnicu v princípe príliš nereagoval, keď sa dozvedel len málo nového vzhľadom k tomu, že viacero centrálnych bankárov si už nejaký čas udržuje konzistentne jastrabí slovník. Včera bol takým aj Jerome Powell, ktorý odpovedal „áno“ na otázku, či by mohlo byť zvýšenie už v marci.
  • Včera bolo zverejnených aj viacero makrodát. Dôvera nemeckých spoločností vzrástla vo februári podľa Inštitútu pre ekonomický výskum (Ifo) a vrátila sa na štvorročné maximá dosiahnuté v decembri. Hlavný index podnikateľských podmienok vzrástol o 1,2 bodu na 111 bodov, pričom konsenzus očakával ďalší pokles. Pozitívny sentiment panuje podľa prieskumu najmä vo výrobnom sektore, čo len potvrdzuje utorkové zverejnenie indexu výrobných manažérov s hodnotou 57 bodov. Hrubý domáci produkt Veľkej Británie za štvrtý štvrťrok bol medzikvartálne revidovaný nahor o jednu desatinu percenta na 0,7 percentné tempo rastu. Medziročné tempo rastu bolo naopak revidované nadol o dve desatiny na dvojpercentný rast oproti decembru 2015. Veľká Británie tak s rastom 1,8 namiesto dvojpercentného predošlého odhadu za rok 2016 ako celok stratila titul najrýchlejšie rastúcej veľkej ekonomiky sveta, keď ju predbehlo Nemecko s len o jednu desatinu vyšším rastom. Index spotrebiteľských cien (CPI) v januári medzimesačne poklesol podľa očakávaní v eurozóne o osem desatín percenta. Medziročne však finalizované CPI v januári ostalo na úrovni 1,8 percenta, čo je najvyššie tempo rastu cenovej hladiny za posledné štyri roky. Jadrový CPI, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín však stále ostáva hlboko pod cieľovou dvojpercentnou hranicou ECB na úrovni 0,9 percenta. Centrálna banka navyše prízvukovala, že jadrová inflácia musí začať rásť, než začne zvažovať ukončenie svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené podrobné čísla HDP Nemecka za štvrtý kvartál 2016 (+0,4 percenta medzikvartálne a + 1,7 percenta) medziročne, ktoré ukázali, že ťahúňom rastu bol domáci dopyt, naopak brzdou zahraničný obchodu.
  • Dnes budú zverejnené ešte pravidelné týždenné štatistiky z amerického trhu práce (nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti) a trhy budú pozorne počúvať aj prejavy amerických centrálnych bankárov.

ZAUJALO NÁS

JPMorgan a Morgan Stanley budú asistovať pri primárnom úpise saudského ropného giganta

Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco oslovila JPMorgan a Morgan Stanley, aby sprostredkovali ich gigantický primárny úpis (IPO). Banky z Wall Street sa pridali k menšej Moelis & Co, aby spolu pracovali na pravdepodobne najväčšom IPO v hodnote 100 miliárd amerických dolárov. K trojici by sa eventuálne mohla pridať aj britská HSBC, ako sprostredkovateľ s čínskymi investormi, pričom sú zvažované ďalšie štyri čínske banky. Pre Čínu je vzhľadom na rolu Saudi Aramco v energetickom sektore strategickým a politickým záujmom podieľať sa na vlastníctve spoločnosti.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »