Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017

23.02.2017 09:56 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones prepisoval historické rekordy už deviaty raz po sebe.
  • Zápisnica Fedu naznačila, že sadzby by mohli byť zvyšované „pomerne skoro“.
  • Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuele Macron sa spojil s Francoisom Bayronom, čo zlepšuje jeho šancu na víťazstvo.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy stagnovali v blízkosti 14-mesačných maxím, keď ich k ďalšiemu rastu nedokázalo posunúť ani zverejnenie februárového Ifo prieskumu medzi nemeckými manažérmi, ktorý hovorí, že nálada sa pohybuje na 33-mesačných maximách. Trhy totiž začali prihliadať na politické riziká pred sériou kľúčových volieb v Európe. Wall Street takisto len stagnovala, hoci Dow Jones prepisoval historické rekordy už deviaty raz po sebe. Stálo za tým zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá bola pomerne jastrabia a naznačovala, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by mohlo byť za rohom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy opäť len stagnovali, keď s nimi nepohlo príliš ani zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, kde si veľa centrálnych bankárov myslí, že by bolo primerané opätovne zvýšiť sadzby „pomerne skoro“ ak sa trh práce a ekonomika budú vyvíjať v súlade s odhadmi.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato takisto včera len prešľapovalo na mieste, keď sa príliš nepomohli ani akciové a najmä ani dlhopisové trhy. Ceny ropy však klesali, keď sa trhy tentokrát viac zamerali na rast amerických zásob a ťažby z bridlíc ako na dodržiavanie dohody OPECu o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v stredu ráno odrazilo zo šesťtýždňového dna voči doláru po tom, ako nastal pohyb na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými voľbami. Centristický kandidát Francois Bayrou ponúkol koalíciu nezávislému ľavičiarovi Emmanuelovi Macronovi, čím rastie pravdepodobnosť, že by sa mohol dostať do druhého kola volieb, kde by mal podľa prieskumov zdolať Marine Le Penovú.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnými témami včera na trhoch boli dve „F“. Teda Fed a Francúzsko. Na francúzskej politickej scéne nastal pred prezidentskými voľbami ďalší pohyb. Centristický kandidát Francois Bayrou sformoval koalíciu nezávislým skôr ľavicovo orientovaným Emmanuelom Macronom, čo by druhému menovanému malo marginálne pomôcť dostať sa do druhého kola volieb, kde by podľa prieskumov nemal problém s porazením extrémnej pravičiarky Marine Le Penovej. Včera bola publikovaná zápisnice zo zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky- Fedu, ktorá v zásade ukázala jastrabí slovník a fakt, že sadzby by mohli byť zvyšované v „pomerne skoro“ ak sa inflácia aj vývoj na trhu práce bude vyvíjať podľa predpokladov alebo ešte lepšie, inak hrozí riziko prestrelenia cieľov Fedu v podobe plnej zamestnanosti a inflácie. Napriek takémuto slovníku trh nie je o mnoho múdrejší, čo sa kódová reč „pomerne skoro“ znamená. Pravdepodobnosť zvýšenie sadzieb podľa pravdepodobnostného kalkulátora Bloombergu je na úrovni 34 percent pre marec, čo je vlastne trocha menej ako pred zverejnením zápisnice, májová zvýšenie sadzieb narástlo na 62 percent z predošlých 59 percent. Teda trh na zápisnicu v princípe príliš nereagoval, keď sa dozvedel len málo nového vzhľadom k tomu, že viacero centrálnych bankárov si už nejaký čas udržuje konzistentne jastrabí slovník. Včera bol takým aj Jerome Powell, ktorý odpovedal „áno“ na otázku, či by mohlo byť zvýšenie už v marci.
  • Včera bolo zverejnených aj viacero makrodát. Dôvera nemeckých spoločností vzrástla vo februári podľa Inštitútu pre ekonomický výskum (Ifo) a vrátila sa na štvorročné maximá dosiahnuté v decembri. Hlavný index podnikateľských podmienok vzrástol o 1,2 bodu na 111 bodov, pričom konsenzus očakával ďalší pokles. Pozitívny sentiment panuje podľa prieskumu najmä vo výrobnom sektore, čo len potvrdzuje utorkové zverejnenie indexu výrobných manažérov s hodnotou 57 bodov. Hrubý domáci produkt Veľkej Británie za štvrtý štvrťrok bol medzikvartálne revidovaný nahor o jednu desatinu percenta na 0,7 percentné tempo rastu. Medziročné tempo rastu bolo naopak revidované nadol o dve desatiny na dvojpercentný rast oproti decembru 2015. Veľká Británie tak s rastom 1,8 namiesto dvojpercentného predošlého odhadu za rok 2016 ako celok stratila titul najrýchlejšie rastúcej veľkej ekonomiky sveta, keď ju predbehlo Nemecko s len o jednu desatinu vyšším rastom. Index spotrebiteľských cien (CPI) v januári medzimesačne poklesol podľa očakávaní v eurozóne o osem desatín percenta. Medziročne však finalizované CPI v januári ostalo na úrovni 1,8 percenta, čo je najvyššie tempo rastu cenovej hladiny za posledné štyri roky. Jadrový CPI, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín však stále ostáva hlboko pod cieľovou dvojpercentnou hranicou ECB na úrovni 0,9 percenta. Centrálna banka navyše prízvukovala, že jadrová inflácia musí začať rásť, než začne zvažovať ukončenie svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené podrobné čísla HDP Nemecka za štvrtý kvartál 2016 (+0,4 percenta medzikvartálne a + 1,7 percenta) medziročne, ktoré ukázali, že ťahúňom rastu bol domáci dopyt, naopak brzdou zahraničný obchodu.
  • Dnes budú zverejnené ešte pravidelné týždenné štatistiky z amerického trhu práce (nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti) a trhy budú pozorne počúvať aj prejavy amerických centrálnych bankárov.

ZAUJALO NÁS

JPMorgan a Morgan Stanley budú asistovať pri primárnom úpise saudského ropného giganta

Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco oslovila JPMorgan a Morgan Stanley, aby sprostredkovali ich gigantický primárny úpis (IPO). Banky z Wall Street sa pridali k menšej Moelis & Co, aby spolu pracovali na pravdepodobne najväčšom IPO v hodnote 100 miliárd amerických dolárov. K trojici by sa eventuálne mohla pridať aj britská HSBC, ako sprostredkovateľ s čínskymi investormi, pričom sú zvažované ďalšie štyri čínske banky. Pre Čínu je vzhľadom na rolu Saudi Aramco v energetickom sektore strategickým a politickým záujmom podieľať sa na vlastníctve spoločnosti.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017

Ranný prehľad trhov 23. februára 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »