Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 24. 4. 2017

24.04.2017 11:12 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: imigranti trhy pápež akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Euro a európske akciové trhy reagujú na výsledky prvého kola francúzskych prezidentských volieb výrazným posilnením.
  • Podľa nedeľného prieskumu Ipsom by mal Emmanuele Macron zdolať v druhom kole extrémistku Marine Le Penovú pomerom 62:38 percentám.
  • Americký prezident Donald Trump cez víkend opäť sľúbil doručenie daňovej reformy už tento týždeň.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku len stagnovali, keď investori vyčkávali na výsledky prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Európskych akciám tak nepomohlo ani aprílové ďalšie zlepšenie sa nálady v ekonomike podľa rýchleho odhadu kompozitného indexu nákupných manažérov (PMI) a Wall Street ani vyjadrenia prezidenta USA Donalda Trumpa o tom, že vláda oznámi masívne znižovanie daní. A to aj preto, že toto od Trumpa trhy počuli už veľakrát.

DLHOPISOVÉ TRHY

Na dlhopisových trhoch sa podstatné zmeny nediali, keď takisto trhoví hráči čakali, ako dopadne víkendové prvé kole prezidentských volieb vo Francúzsku. Mierne rástli rizikové prirážky periférií eurozóny vrátane francúzskych, kde majú reálnu šancu postúpiť do druhého kola centrista Emmanuele Macron a pravičiar Francois Fillon, ktorí sú vnímaní trhmi priateľsky, ako aj komunista Jean Luc Melenchón a krajná pravičiarska s výrazným ľavicovým ekonomickým programom Marine Le Penová.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo stabilné pod 1300 dolármi v blízkosti päťmesačných maxím, keď trhy započítali do jeho cien už všetky ostaté udalosti od geopolitického napätia okolo Sýrie a najmä Severnej Kórei, cez možné skoré (ne)zvyšovanie sadzieb Fedom a znižovanie daní, solídny začiatok korporátnej výsledkovej sezóny ako aj blížiace sa prezidentské voľby vo Francúzsku. Ropa klesala, keď na trhoch narástli obavy, že ani prípadné predĺženie zníženia produkcie OPECom nebude stačiť na zníženie nadmerného stavu zásob vo svete pri rastúcej bridlicovej produkcii v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru v zásade len stagnovalo, keď trhy v závere týždňa čakali na výsledok prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou víkendu, na ktorej výsledok čakal trhy netrpezlivo, doslovne ako malé dieťa na vianočné darček bolo prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku. Presne podľa predvolebných prieskumov skončili na prvý dvoch miestach (podľa predbežných výsledkov sčítania približne 97 percent hlasov) bývalý socialista dnes označovaný za centristu Emmanuela Macron s 23,9 percentami hlasov a extrémna pravičiarka Marine Le Penová s 21,4 percentami hlasov. To znamená, že postupujú do druhého kola volieb, ktoré sa uskutoční v nedeľu 14. mája. Na treťom mieste skončil reprezentant tradičnej pravice Francois Fillon s necelými 20 percentami a na štvrtom krajný ľavičiar, či v podstate komunista Jean- Luc Melenchon s približne 19,5 percentami. Na trhoch nastala obrovská úľava, nakoľko Macron, ktorého investori vnímajú ako priateľského kandidáta vzhľadom na program aspoň čiastkových ekonomických reforiem, vyhral už prvé kolo a je veľká pravdepodobnosť, že by si mal poradiť s Le Penovou aj v druhom kole. Predvolebné prieskumy hovorili, že má náskok 20 až 30 percent. Podľa bleskového prieskumu Ipsos z nedele večera by v druhom kole vyhral pomerom 62 percent k 38 percentám.  Navyše viacerí zdolaní kandidáti z prvého kola vrátane Fillona a Melenchóna vyjadrili podporu Macronovi. Výsledkom je rast akciových trhoch, skokovité posilnenie sa eura, pokles rizikových prirážok francúzskych dlhopisov či pokles ceny zlata.
  • Počas víkendu americké prezident Donald Trump na socialnej sieti Twitter napísal, že veľká daňová reforma bude ohlásená už v stredu  26. apríla. Nuž počkajme či to bude naozaj pravda. Podobne slávnostne vyhlasoval už 9 februára oznam v priebehu 2–3 týždňov a doteraz nič nedoručil. Ak v stredu opäť nič nepríde, takéto jeho vyjadrenia stratia posledné zvyšky kredibility. Mick Mulvaney, ktorý drží jeden z popredných miest v americkom establishmente poznamenal, že v stredu budú oznámené „princípy“ reformy, pričom jej celkové znenie nebude zverejnené do konca júna. Pripomíname, že do konca piatka je deadline, dokedy musí byť prijatý nový výdavkový plán americkej vlády, aby sa predišlo jej zatvoreniu ako pred pár rokmi, keďže bude opäť dosiahnutý limit dlhu. Predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan naznačil, že si je pomerne istý, že táto udalosť nenastane. Bolo by to inak nepekné oslávenie 100 dní Trumpa v úrade, ktoré nastane v sobotu 29. apríla.
  • V piatok boli naprieč eurozónou publikované odhady indexov nákupných manažérov (PMI) za apríl. Prvé zverejnenie prišlo z Nemecka, kde PMI vo výrobnom sektore síce pokleslo o jednu desatinu bodu na 58,2, no ostalo nad očakávaniami trhu. Nevýrobný sektor krajiny poklesol o niečo výraznejšie na 54,7 bodov a stiahol so sebou aj kompozitný index pod očakávania konsenzu na 56,3 bodov. Lepší sentiment zaznamenala eurozóna ako celok, na ktorej sa podpísali aj solídne výsledky Francúzskeho prieskumu. PMI výrobného sektora eurozóny tak vzrástlo na 56,8 bodov, nevýrobný sektor vzrástol na 56,2 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci oba sektory sa dostal na 56,7 bodov, čo je najvyššia hodnota od finančnej krízy v menovej únii. Maloobchodné tržby Veľkej Británie v marci poklesli medzimesačne o 1,5 percenta, zatiaľ čo konsenzus predpokladal len miernejší polpercentný pokles. Rast v predošlom mesiaci bol naopak revidovaný nahor. Medziročne spomalil rast tržieb 1,2 percenta pod očakávania trhu na 2,6 percenta. V krajine tak opadávajú vysoké maloobchodné tržby, ktoré v rozpore s očakávaniami zapríčinilo referendum o odchode z Európskej únie. Pod vyššie tržby sa doteraz podpisovala najmä slabšia libra ale aj obavy spotrebiteľov z rastúcej inflácie. Piatkové makrodáta ukončili aprílové odhady indexov nákupných manažérov v USA. Sentiment vo výrobnom aj nevýrobnom sektore mierne poklesol na 52,8 a 52,5 bodov v danom poradí. Kompozitný PMI poklesol na 52,7 bodov. Zverejnené boli aj marcové údaje za predaje existujúcich domov v USA, ktoré medzimesačne vzrástli o 4,4 percenta, čím vymazali 3,9 percentnú stratu v predchádzajúcom mesiaci, ktorá bola revidovaná nadol.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia budú zverejnené výsledky aprílového manažérskeho prieskumu nálady v nemeckej ekonomike podľa IFo. Okrem toho budú zverejnené prieskumy aktivity chicagskeho Fedu ako aj dallaského Fedu. Z centrálnych bankárov vystúpi Neel Kashkari z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Pápež kritizoval prístup Európy k migrantom

Pápež František cez víkend vyčítal Európe, že pácha „samovraždu“ uzatváraním svojich hraníc pred prichádzajúcimi migrantmi pričom odsúdil podmienky v zariadeniach, kde sú tieto osoby zadržiavané, keď ich prirovnal ku koncentračným táborom. „Je pravda, že sme civilizácia, ktorá prestala plodiť deti, ale zároveň zatvárame dvere pred migrantmi. Toto sa nazýva samovražda,“ povedal po odslúžení omše v centre Ríma.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 24. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 24. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »