Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

24.05.2017 10:54 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: výnos dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Teroristický útok vo Veľkej Británii mal nulový dopad na finančné trhy.
 • Americké akciové trhy vymazali všetky straty z panickej reakcie na politickú krízu vo Washingtone.
 • Nálada v Nemeckej ekonomike podľa Ifo najlepšia v histórii.
 • Agentúra Moody´s znížila rating Číny prvý krát od roku 1989.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku zaznamenali mierny rast, pričom americký index S&P500 ukončil obchodnú seansu len niekoľko bodov od svojho maxima. Európskym akciám pomáhali najmä silné makrodáta z Nemecka v podobe májového prieskumu IFo a potvrdenia robustého rastu HDP za prvý kvartál. Teroristický útok vo Veľkej Británii mal na trhy nulový dopad. Nedokáže totiž nijakým spôsobom ovplyvniť svetové ani britské hospodárstvo, ani menovú politiku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov naďalej pokračovali v raste, pri znižujúcich sa politických rizikách, ktoré v posledných týždňoch rezonovali na trhoch. Investormi neotriasol dokonca ani teroristický útok vo Veľkej Británii.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov naďalej pokračovali v raste, pri znižujúcich sa politických rizikách, ktoré v posledných týždňoch rezonovali na trhoch. Investormi neotriasol dokonca ani teroristický útok vo Veľkej Británii.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato po niekoľkých rastových dňoch pokleslo, zatiaľ čo na trhu panoval pro rizikový sentiment. Ropa si pripísala viac ako polpercentné zisky vďaka stále rastúcemu presvedčeniu, že OPEC vo štvrtok predĺži trvanie zníženej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár po troch po sebe idúcich stratových dňoch konečne našiel pevnú pôdu pod nohami, keď vzrástol voči košu hlavných zahraničných mien. Voči euru si polepšil o pol percenta a menový pár sa opäť vrátil pod 112 dolárových centov. Politické napätie v USA okolo odvolania šéfa FBI Jamesa Comeyho totiž postupne vyprcháva.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Indexy nákupných manažérov pre mesiac máj boli zverejnené aj za eurozónu ako celok. K pol bodovému rastu indexu výrobného sektora dopomohol solídny rast v Nemecku, pričom nadol ho stiahlo 1,2 bodové ochladenie sentimentu vo Francúzsku. Krajiny si pozície vymenili pri nevýrobnom sektore. Zatiaľ čo Francúzsky sektor služieb zaznamenal 1,3 bodový rast, Nemecko ho korigovalo smerom nadol. Nevýrobný sektor eurozóny poklesol o dve desatiny bodu na 56,2 bodov. Kompozitný index zotrval na predchádzajúcej hodnote, pri očakávaní len mierneho poklesu o jednu desatinu.
 • Bodku za solídnym rastom nemeckej ekonomiky dal prieskum inštitútu Ifo za máj, ktorý ukázal najlepšie hodnoty v histórii. Podnikateľská nálada vzrástla na 114,6 bodov zo 113 bodov, pričom trh očakával rast len o jednu desatinu bodu. Lepšie očakávania podnikateľov sa odzrkadlili rastom indexu o 1,3 bodu na 106,5 bodov a index súčasnej situácie vzrástol o 1,8 bodu na 123,2 bodov. Prezident Ifo Clemens Fuest označil nemecké podniky za euforické.
 • V poobedných hodinách boli zverejnené odhady indexov nákupných manažérov aj v USA, taktiež za mesiac máj. Sentiment vo výrobnom sektore nedosiahol očakávaný rast troch desatín bodu, o ktoré poklesol na 52,5 bodov. Lepšie sa darilo nevýrobnému sektoru, ktorý si pripísal deväť desatín bodu na 53 bodov, prekonávajúc očakávania miernejšieho rastu. Kompozitný index sa tak dostal na 53,9 bodov, značiac rast siedmych desatín bodu oproti predchádzajúcej hodnote.
 • Na záver boli zverejnené aj dáta predaných nových domov v USA za apríl. Počet nových domov neočakávane poklesol až o 11,4 percenta, pričom trh očakával miernu korekciu takmer šesťpercentného rastu v marci len 1,8 percentným poklesom. V absolútnej hodnote počet nových predaných domov poklesol zo 642 na 569 tisíc.
 • Benoit Coeure z ECB povedal, že nevidí dôvod pre zmenu poradia krovov odstraňovania akomodácie menovej politiky. Teda, že najskôr by malo prísť vypnutie kvatitatívneho uvoľňovania a až potom zvyšovanie sadzieb.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Ratingová agentúra Moody´s  dnes ráno znížila rating Číny o jeden stupeň na A1. Išlo o prvé zníženie ratingu Číny Moody´s od roku 1989. Ako hlavný dôvod uvádza vysoký rast dlhu a očakávania, že jej finančné sila sa znížila.Dnes nebudú v Európe zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. V USA to budú aprílové predaje existujúcich domov.
 • Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári Fedu a Mario Draghi spolu s Petrom Praetom z ECB.

ZAUJALO NÁS

Vyššie výnosy v nedohľadne

Napriek tomu, že rast svetovej ekonomiky dosahuje šesťročné maximá sú výnosy na dlhopisových trhoch stále nízke. Nestojí za tým len pretrvávajúca uvoľnená menová politika, ale aj ďalšie štrukturálne faktory. Prvým je globálny kolaps rastu produktivity. V princípe to znamená nižšie výnosy z kapitálu a teda aj nižšie rovnovážne dlhodobé úrokové sadzby. Druhým je vysoká miera úspor, kombinovaná s nízkym investičným dopytom. Časť prebytku úspor možno vysvetliť stárnutím svetovej populácie. No podstatná časť ide na vrub zvýšenej opatrnosti po veľkej finančnej kríze, z ktorej sa najmä Európa stále nedostala v dôsledku neochoty zavádzať štrukturálne reformy a v dôsledku štátom dotovaných rôznych záchran, čo viedlo k neefektívnej alokácii zdrojov, zhoršovalo podnikateľské prostredie a pôsobilo ako detergent podstupovania investičného rizika.

Tretím je nízka miera globálnej inflácie nie samej o sebe, ale relatívne ku globálnemu rastu, čo úzko súvisí s prvými dvoma dôvodmi. No zároveň sa pod to podpisuje rastúca globalizácia a väčšie zapojenie Číny a ďalších rozvíjajúcich sa krajín do svetovej ekonomiky. Ani v prípade jedného z týchto faktorov nemožno očakávať výraznú otočku, ktorá by sa pretavila do výraznejšieho odrazu výnosov. A rozhodne nie na predkrízové úrovne.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.


Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »