Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 24. februára

24.02.2017 10:44 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký minister financií Steven Mnuchin sklamal trhy absenciou detailov o daňovej reforme.
  • Veľké infraštruktúrne výdaje v USA budú zrejme odložené až na rok 2018.
  • Šéf Bundesbanky nevidí ako úplne absurdné zvyšovanie sadzieb v eurozóne v roku 2019.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku vo štvrtok stagnovali, za čím stálo sklamanie z vyhlásení amerického ministra financií Stevena Mnuchina. Povedal síce, že chce, aby Kongres schválil „významnú“ daňovú reformu do konca augusta, no trhom chýbajú bližšie detaily, navyše očakávali rýchlejší proces jej prijatia. Navyše nemasné-neslané Mnuchinove slová sú dobrým dôvodom na výber ziskov po predošlej slušnej rally.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov mierne rástli po sklamaní investorov z vyhlásení amerického ministra financií Stevena Mnuchina o daňových reformách. Trhom chýbali väčšie konkrétnosti a rastie obava, že daňová reforma nemusí byť schválená ani do konca augusta, kedy to chce najneskôr stihnúť Trumpov establishment. Výnosy v eurozóne takisto mierne klesali, k čomu prispieva aj rast nervozity pred francúzskymi prezidentskými voľbami spolu s nedostatkom kvalitného kolaterálu, čo prispelo k poklesu krátkeho konca nemeckej výnosovej na rekordné minimum.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav rástlo a posunulo sa na trojmesačné maximá po tom, ako sa zhoršil sentiment na trhoch k čomu rozhodujúcou mierou prispeli nepresvedčivé slová amerického ministra financií o daňových reformách. Ropa mierne rástla, keď pravidelné týždenné dáta síce ukázali ďalší nárast jej zásob v USA, no o niečo menší ako sa čakalo.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien, keď sa obchodníci obávajú pomalosti zavádzanie prorastových reforiem americkou vládou, čo by mohlo spomaliť aj dynamiku zvyšovania sadzieb Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnú pozornosť trhu si pre seba ukradol čerstvý americký minister financií, bývalý bankár z Goldman Sachs a hollywoodský producent Steven Mnuchin. V rozhovore pre finančnú televíziu CNBC.com povedal, že významná daňová reforma by mala byť prijatá v Kongrese do konca augusta. No nepovedal nič bližšie k tomu. Zároveň sa nechal počuť, že zvažujú aj možnosť border adjustment tax – teda dane uvalenej na importy a daňových úľav na exporty. Mnuchin tiež naznačil, že ministerstvo financií zvažuje aj emisie dlhodobých 50 a 100-ročných dlhopisov. Čínu síce neoznačil za manipulátora devízového kurzu, no zároveň naznačil, že pravidelne monitorujú všetky krajiny a pred aprílovým reportom ohľadne tohto sa nebude vyjadrovať.
  • Report z Business Insider včera naznačil, že veľké infraštruktúrne výdaje vo výške okolo 550 miliárd dolárov by mohol establishment Donalda Trumpa odsunúť až na rok 2018. Príčinou sú plné ruky práce z daňovou reformou a zmenou zdravotného systému Obamacare ako ja doplňujúcimi voľbami do Kongresu – tzv. mid-term elections v nasledujúcom roku.
  • Včera mali vystúpenie aj viacerí centrálni bankári. Šéf Bundesbanky Jens Weidmann sa opäť vyslovil, že by preferoval prísnejšiu menovú politiku. Súčasne povedal ,že súčasné trhové zaceňovanie zvyšovania sadzieb v eurozóne v roku 2019 „neznie absurdne“. Robert Kaplan z Fedu naznačil, že sa prikláňa k „trpezlivému a postupnému“ zvyšovaniu sadzieb. Jeho kolega Dennis Lockart očakáva, že na marcovom zasadnutí Fedu sa bude „vážne zvažovať“ zvyšovanie sadzieb.
  • Hrubý domáci produkt Nemecka za štvrtý kvartál podľa finalizovanej podoby vzrástol podľa očakávaní medzikvartálne o 0,4 percenta a medziročne o 1,7 percenta. Zverejnenie ďalej indikovalo, že ťahúňom rastu bol najmä domáci dopyt, zatiaľ čo zahraničný obchod rast ekonomiky skôr brzdil. Nemecko sa navyše po revidácii britského HDP stalo najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou sveta v roku 2016. Dôvera spotrebiteľov podľa inštitútu GfK pre marec poklesla v Nemecku o dve desatiny bodu na rovných desať bodov. Ochladzovanie spotrebiteľského sentimentu by mohlo indikovať spomalenie ekonomického rastu, ktorého hlavným motorom je domáca spotreba. Sentiment sa však stále nachádza blízko nedávnych maxím.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA vzrástli o šesť tisíc na 244 tisíc, pričom konsenzus očakával miernejší nárast. Pokračujúce žiadosti naopak poklesli o 16 tisíc na 2060 tisíc, pod očakávania konsenzu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy si dnes budú všímať najmä americké dáta v podobe finálneho čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za február a januárové predaje nových domov.

ZAUJALO NÁS

Bývalý šéf MMF odsúdený za zneužitie finančných prostriedkov pre osobné účely

Bývalý šéf Medzinárodného monetárneho fondu (MMF) Rodrigo Rato bol odsúdený na štyri a pol roka väzenia za zneužitie finančných prostriedkov spoločnosti pre svoje osobné účely počas jeho pôsobenia v spoločnosti Bankia. Včera o tom rozhodol španielsky súd. Rato, ktorý bol ekonomickým ministrom Španielska ako aj významnou postavou vo vládnucej Ľudovej strane (People’s Party – PP), je obvinený spolu s ďalšími 64 vedúcimi pracovníkmi.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 24. februára

Ranný prehľad trhov 24. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »