Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 24. februára

24.02.2017 10:44 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký minister financií Steven Mnuchin sklamal trhy absenciou detailov o daňovej reforme.
  • Veľké infraštruktúrne výdaje v USA budú zrejme odložené až na rok 2018.
  • Šéf Bundesbanky nevidí ako úplne absurdné zvyšovanie sadzieb v eurozóne v roku 2019.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku vo štvrtok stagnovali, za čím stálo sklamanie z vyhlásení amerického ministra financií Stevena Mnuchina. Povedal síce, že chce, aby Kongres schválil „významnú“ daňovú reformu do konca augusta, no trhom chýbajú bližšie detaily, navyše očakávali rýchlejší proces jej prijatia. Navyše nemasné-neslané Mnuchinove slová sú dobrým dôvodom na výber ziskov po predošlej slušnej rally.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov mierne rástli po sklamaní investorov z vyhlásení amerického ministra financií Stevena Mnuchina o daňových reformách. Trhom chýbali väčšie konkrétnosti a rastie obava, že daňová reforma nemusí byť schválená ani do konca augusta, kedy to chce najneskôr stihnúť Trumpov establishment. Výnosy v eurozóne takisto mierne klesali, k čomu prispieva aj rast nervozity pred francúzskymi prezidentskými voľbami spolu s nedostatkom kvalitného kolaterálu, čo prispelo k poklesu krátkeho konca nemeckej výnosovej na rekordné minimum.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav rástlo a posunulo sa na trojmesačné maximá po tom, ako sa zhoršil sentiment na trhoch k čomu rozhodujúcou mierou prispeli nepresvedčivé slová amerického ministra financií o daňových reformách. Ropa mierne rástla, keď pravidelné týždenné dáta síce ukázali ďalší nárast jej zásob v USA, no o niečo menší ako sa čakalo.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien, keď sa obchodníci obávajú pomalosti zavádzanie prorastových reforiem americkou vládou, čo by mohlo spomaliť aj dynamiku zvyšovania sadzieb Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnú pozornosť trhu si pre seba ukradol čerstvý americký minister financií, bývalý bankár z Goldman Sachs a hollywoodský producent Steven Mnuchin. V rozhovore pre finančnú televíziu CNBC.com povedal, že významná daňová reforma by mala byť prijatá v Kongrese do konca augusta. No nepovedal nič bližšie k tomu. Zároveň sa nechal počuť, že zvažujú aj možnosť border adjustment tax – teda dane uvalenej na importy a daňových úľav na exporty. Mnuchin tiež naznačil, že ministerstvo financií zvažuje aj emisie dlhodobých 50 a 100-ročných dlhopisov. Čínu síce neoznačil za manipulátora devízového kurzu, no zároveň naznačil, že pravidelne monitorujú všetky krajiny a pred aprílovým reportom ohľadne tohto sa nebude vyjadrovať.
  • Report z Business Insider včera naznačil, že veľké infraštruktúrne výdaje vo výške okolo 550 miliárd dolárov by mohol establishment Donalda Trumpa odsunúť až na rok 2018. Príčinou sú plné ruky práce z daňovou reformou a zmenou zdravotného systému Obamacare ako ja doplňujúcimi voľbami do Kongresu – tzv. mid-term elections v nasledujúcom roku.
  • Včera mali vystúpenie aj viacerí centrálni bankári. Šéf Bundesbanky Jens Weidmann sa opäť vyslovil, že by preferoval prísnejšiu menovú politiku. Súčasne povedal ,že súčasné trhové zaceňovanie zvyšovania sadzieb v eurozóne v roku 2019 „neznie absurdne“. Robert Kaplan z Fedu naznačil, že sa prikláňa k „trpezlivému a postupnému“ zvyšovaniu sadzieb. Jeho kolega Dennis Lockart očakáva, že na marcovom zasadnutí Fedu sa bude „vážne zvažovať“ zvyšovanie sadzieb.
  • Hrubý domáci produkt Nemecka za štvrtý kvartál podľa finalizovanej podoby vzrástol podľa očakávaní medzikvartálne o 0,4 percenta a medziročne o 1,7 percenta. Zverejnenie ďalej indikovalo, že ťahúňom rastu bol najmä domáci dopyt, zatiaľ čo zahraničný obchod rast ekonomiky skôr brzdil. Nemecko sa navyše po revidácii britského HDP stalo najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou sveta v roku 2016. Dôvera spotrebiteľov podľa inštitútu GfK pre marec poklesla v Nemecku o dve desatiny bodu na rovných desať bodov. Ochladzovanie spotrebiteľského sentimentu by mohlo indikovať spomalenie ekonomického rastu, ktorého hlavným motorom je domáca spotreba. Sentiment sa však stále nachádza blízko nedávnych maxím.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA vzrástli o šesť tisíc na 244 tisíc, pričom konsenzus očakával miernejší nárast. Pokračujúce žiadosti naopak poklesli o 16 tisíc na 2060 tisíc, pod očakávania konsenzu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy si dnes budú všímať najmä americké dáta v podobe finálneho čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za február a januárové predaje nových domov.

ZAUJALO NÁS

Bývalý šéf MMF odsúdený za zneužitie finančných prostriedkov pre osobné účely

Bývalý šéf Medzinárodného monetárneho fondu (MMF) Rodrigo Rato bol odsúdený na štyri a pol roka väzenia za zneužitie finančných prostriedkov spoločnosti pre svoje osobné účely počas jeho pôsobenia v spoločnosti Bankia. Včera o tom rozhodol španielsky súd. Rato, ktorý bol ekonomickým ministrom Španielska ako aj významnou postavou vo vládnucej Ľudovej strane (People’s Party – PP), je obvinený spolu s ďalšími 64 vedúcimi pracovníkmi.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 24. februára

Ranný prehľad trhov 24. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.08.2017 10:16 Ranný prehľad trhov 22. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »