Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 24. marca 2017

24.03.2017 11:44 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: veterné elektrárne trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akciové trhy len stagnovali, keď stále čakajú na výsledok hlasovania o Obamacare v americkom Kongrese.
  • John Williams z Fedu pripustil možnosť viac ako troch zvýšení sadzieb centrálnou bankou v tomto roku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy na konci obchodnej seansy ostali len mierne zmenené, pričom najväčší prepad zaznamenali po vyhlásení vedenia republikánov, že hlasovanie Kongresu o zdravotnej starostlivosti sa odkladá. Európske akcie naopak vzrástli takmer o jedno percento, prerušujúc tak tri po sebe idúce dni poklesov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA na nekonajúce sa hlasovanie o zdravotnej starostlivosti v americkom kongrese reagovali len miernym rastom. Mierny rast zaznamenali aj výnosy štátnych dlhopisov Nemecka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zastavilo svoj šesťdňový nárast a obchodnú seansu ukončilo len tesne pod okrúhlou 1250 dolárovou hranicou. Ropa poklesla vzhľadom na rast amerických zásob na historické maximá, zatiaľ čo investori očakávajú rokovanie OPECu o potenciálnom ďalšom znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ostal voči košu hlavných zahraničných mien takmer nezmenený a voči euru klesol tesne pod 108 dolárových centov. Voči spoločnej mene posilnila takmer o štyri desatiny percenta britská libra, ktorej pomohol solídny rast maloobchodných tržieb vo Veľkej Británii. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Trhy včera vo všeobecnosti stagnovali a vyčkávali ako dopadne hlasovanie snemovne reprezentantov Kongresu Spojených štátov o úpravách zákonov o zdravotnej starostlivosti. To bolo posunuté, keď stále nebolo dostatok hlasov medzi republikánmi, aby mohla byť legislatíva schválená. Stále existuje skupina v rámci republikánskej strany, ktorá s ňou nesúhlasí a prebiehajú s ňou rokovania. Hlasovať by sa malo buď dnes alebo v pondelok. Vzhľadom k tomu, že trhy príliš nepanikárili, sú zrejme presvedčené, že zákony napriek určitým komplikáciám prejdú.
  • Včera malo vystúpenie aj viacero centrálnych bankárov. Šéfka Fedu Janet Yellenová nehovorila o ekonomike ani menovej politike. Jej kolega a šéf sanfranciského Fedu John Williams naznačil, že centrálna banka by mohla zvýšiť sadzby v tomto roku tri krát alebo dokonca viac ako tri krát. Viceguvernér BoE Ben Broadbent naznačil, že vidí scenáre, kde by banka mohla aj sprísniť menovú politiku.
  • Z včerajších makrodát sa sentiment spotrebiteľov v Nemecku podľa prieskumu GfK v apríli mierne zhoršil na stupnici inštitútu o dve desatiny bodu na 9,8 bodov. Spotrebitelia totiž vnímajú rast inflácie ako hrozbu pre ich kúpyschopnosť a reálny príjem. Z historického hľadiska je však hodnota podľa inštitútu stále na solídnej úrovni, pričom zlepšenie v podobe poklesu inflácie by mohol priniesť aj momentálny pokles cien ropy. Maloobchodné tržby Veľkej Británie rástli výrazne vyšším tempom ako očakával trh o takmer jedno percento na medzimesačnej aj medziročnej báze. Medzimesačne vzrástli tržby vykonané koncovými užívateľmi o 1,3 percenta, pričom pokles z minulého mesiaca bol revidovaný na miernejší pokles. Medziročne vzrástli tržby o 4,1 percenta, ktorého rast v minulom mesiaci bol taktiež revidovaný nahor. Maloobchodné tržby pomohli najmä britskej libre, ktorá rástla na špekuláciách, že rastúci dopyt podporujúci infláciu, donúti Bank of England zvyšovať úrokové sadzby. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci 18. marcom vzrástol o 15 tisíc na 258 tisíc, čo je najvyššia hodnota od tretieho januárového týždňa. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 11. marcom zaznamenali sa len s menšou zmenou dostali na rovné dva milióny.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európu zverejnené prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb a výroby za marec podľa PMI. Rovnaké ukazovatele budú zverejnené aj z USA spolu s objednávkami tovarov dlhodobej spotreby za február.
  • Dnes bude mať vystúpenie viacero centrálnych bankárov Fedu aj ECB.
  • Trhy okrem toho budú pozorne sledovať vývoj okolo hlasovania o Obamacare v americkom Kongrese.

ZAUJALO NÁS

Ropné spoločnosti investujú do veterných elektrární

Veľké ropné spoločnosti sa zapojili do niekoľkomiliardového biznisu veterných elektrární na mori. Spoločnosti ako Royal Dutch Shell, Statoil či Eni tak pomaly začínajú dobiehať doterajších vodcov odvetvia Dong Energy či Vattenfall v aukciách energetických kontraktov. Na niektorých ropných poliach týchto spoločností totiž začínajú dochádzať zásoby ropy. Na rozdiel od ťažby nerastných surovín sú výnosy z veterných elektrárni predvídateľné a navyše sú ceny energií regulované štátom. Spoločnosti sa tak bránia aj firmám s čistou energiou, ktorá im pomaly začína uberať trhový podiel.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 24. marca 2017

Ranný prehľad trhov 24. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »