Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2017

25.04.2017 09:29 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy uvítali víťastvo Emmanuela Macrona v prvom kole francúzskych prezidentských volieb.
  • Ropa pod tlakom pre pochybnosti, či sa Rusko pripojí k predĺženiu dohody OPECu o znížení produkcie.
  • Aprílový manažérsky prieskum Ifo z Nemecka ukázal na zlepšenie nálady.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA v pondelok výrazne rástli, keď nastala medzi investormi obrovská úľava po výsledkoch prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. V nich vyhral centrista Emmanuel Macron, ktorý ponúka program aspoň čiastočných reforiem a neodmieta EÚ a nepresadzuje protekcionizmus. Spolu s ním postúpi do druhého kola aj krajná pravičiarka Marine Le Penová, ktorá by však podľa predvolebných prieskumov ako aj podľa aktuálnych nemala mať voči Macronovi šancu. Francúzsku sa tak minimálne neblýska na horšie časy, hoci o lepších možno hovoriť veľmi opatrne.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rozväzovanie zaisťovacích obchodov v podobe stávok na bezpečné aktíva po pre investorov pozitívnom výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb sa pretavilo do rastu výnosov nemeckých či amerických dlhopisov. Ceny francúzskych rástli a spolu s nimi aj ostatných na perifériách eurozóny. Riziko Frexitu je po víkende výrazne zredukované, nakoľko trhy očakávajú, že o dva týždne by mal s ľahkosťou v druhom kole prezidentských volieb vyhrať Emmanuele Macron, ktorý je proeurópsky orientovaný na rozdiel od Marine Le Penovej či krajného ľavičiara Jeana-Luca Melenchóna, ktorých sa trhy obávali.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav výrazne kleslo, keď rovnako reagovalo na trhovo-priateľský výsledok prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Ropa však ostala pod predajným tlakom, keď existujú pochybnosti, či sa Rusko pridá k predĺženiu dohody OPECu o znížení produkcie do konca roka.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v úvode pondelkového obchodovania posunulo v reakcii na výsledky prvého kola volieb prezidenta vo Francúzsku až na päť a pol mesačné maximá voči doláru nad 109 dolárových centov, keď s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote bude mať republika proeurópskeho štandardného politika Emmanuela Macrona, ktorý vyhral prvé kola a zrejme s obrovským náskokom vyhrá aj druhé. Neskôr v priebehu dňa euro časť ziskov vymazala a končili na úrovni 108,5 dolárového centu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Wall Street Journal reportoval, že americký prezident Donald Trump nariadil svojim poradcom, aby prioritizovali výrazné zníženie daní, najmä 15– percentnú korporátnu daň z príjmov, pred neutralitou pripravených opatrení na rozpočet. Inak povedané, je ochotní tolerovať aj veľké rozpočtové deficity. Tie by však nakoniec nemuseli byť až tak veľké, keďže zníženie daní by mohlo podľa ministra financií Stevena Mnuchina zvýšiť ekonomickú aktivitu a teda aj samotný výber daní.
  • Lepšie ako očakávané výsledky dosiahol prieskum podnikateľských podmienok Ifo v Nemecku za mesiac apríl. Hodnota indexy dosiahla 112,9 bodov, prekonávajúc konsenzus totožný s hodnotou predošlého mesiaca. Horšie výsledky zaznamenali výhľady na budúcnosť, zatiaľ čo súčasná situácia si polepšila o takmer dva body, pričom hodnota z predošlého mesiaca bola revidovaná nahor.
  • Aktivita vo výrobnom sektore Texasu v USA rástla v apríli už siedmy po sebe idúci mesiac, avšak len mierne pomalším ako očakávaným tempom. Trh očakával rast indexu o jednu desatinu na 17 bodov, prieskum však ukázal pohyb o jednu desatinu bodu opačným smerom. Výraznejšie ochladenie zaznamenal prieskum ekonomickej aktivity podľa Fedu v Chicagu za marec. Index poklesol z 0,27 bodov na 0,08 bodu, pričom trh očakával jeho rast na takmer dvojnásobok hodnoty predchádzajúceho mesiaca.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe bude dnes zverejnený úverový prieskum ECB. V USA aprílová spotrebiteľská dôvera podľa Conference Board, prieskum výroby richmondského Fedu za apríl ako aj marcové predaje nových domov.

ZAUJALO NÁS

Indická vláda zaviedla poštové známky s vôňou kávy

V Indii boli zavedené poštové známky s arómou kávy, ktorá zažíva v druhej najľudnatejšej krajine obrovský boom. Známka v hodnote 100 rupií (približne 1,4 eura), na ktorej sú znázornené kávové zrná je predávaná na indických poštách ako aj filatelistických obchodoch. V Indii sa však nejedná o úplnú novinku. V roku 2006 bola na predaj známka s arómou santalu a o rok neskôr dostali vôňu ruží.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »