Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.
  • Európske akcie pod tlakom aj pre vyšetrovanie kartelu automobiliek.
  • Saudská Arábia sa zaviazala znížiť export ropy v auguste.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie ostali pod tlakom aj v úvode týždňa pre silnejšie euro ako aj pre vyšetrovanie automobiliek Volkswagen, Daimler a Peugeot ohľadne kartelovej dohody. Mínusom bolo aj zhoršenie sa ekonomického sentimentu meraného indexmi nákupných manažérov (PMI) v eurozóne za júl. Wall Street len stagnovala, keď investori čakali na kvartálne výsledky veľkých technologických spoločností vrátate Facebooku, Amazonu či Alphabetu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli aj vďaka zverejneniu zlepšenia sa nálady v ekonomike Spojených štátov podľa indexov nákupných manažérov (PMI) za júl. Rast však bol limitovaný pokračovaním politickej nervozity v USA okolo ruskej linky v prezidentských voľbách. Výnosy nemeckých dlhopisov mierne klesli v reakcii na zhoršený sentiment na akciových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na jednomesačné maximá pod tlakom slabého dolára a poklese očakávaní, že Fed v tomto roku doručí ďalšie zvýšenie sadzieb pri neschopnosti Bieleho domu doručiť viaceré sľúbené biznisové reformy, ktoré by vytvorili priestor pre rýchlejší ekonomický rast. Ropa rástla v reakcii na sľub Saudskej Arábie o znížení exportov suroviny v auguste.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne odrazil z 13-mesačných miním voči košu hlavných svetových mien, keď sa jeho ostatný pokles javil ako prirýchly a časť obchodníkov realizovala zisky zo stávok na jeho oslabenie. Bežná korekcia trhu, ktorú podporila aj publikácia solídnych júlových čísel PMI z USA za júl.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Odhad indexu nákupných manažérov v Nemecku za mesiac júl indikuje mierne spomalenie dynamiky rastu ekonomiky krajiny, ktorá v poslednom období vykazuje solídne výsledky. Index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore poklesol o deväť desatín pod očakávania na 58,3 bodu. Index nevýrobného sektoru poklesol na 53,5 bodu, pričom trh očakával jeho rast o tri desatiny bodu. Odhad pre kompozitný PMI tak poklesol na 56,8 bodov, čo je však stále pomerne vysoko nad 50 bodovou hranicou, ktorá delí expanziu od recesie. IHS Markit, agentúra, ktorá zostavuje prieskum, však podotkla, že rast v najväčšej európskej ekonomike ostáva naďalej pomerne silný. Medzi silné stránky zaradila tvorbu pracovných miest ako aj optimizmus do ďalších mesiacov.
  • Ekonomika eurozóny zaznamenala spomalenie na januárové úrovne, ako to vyplýva z odhadov nákupných manažérov v menovej únii za mesiac júl. Na spomalení sa podieľalo najmä Nemecko a Francúzsko. Okrem francúzskeho výrobného sektora poklesli všetky indexy v oboch krajinách pod úroveň minulého mesiaca, ako aj pod očakávania konsenzu. Za eurozónu tak PMI výrobného sektoru pokleslo štyri desatiny pod očakávania, nevýrobný sektor zotrval podľa očakávaní na predošlej hodnote a kompozitný index poklesol taktiež o štyri desatiny na 55,8 bodov.
  • Indexy nákupných manažérov v USA za júl vzrástli nad očakávania trhu, pričom kompozitný index si pripísal tri desatiny bodu na 54,2 bodov. Výrobný sektor si polepšil o 1,2 bodu zatiaľ čo nevýrobný sektor ostal podľa očakávaní na úrovni predošlého mesiaca 54,2 bodov. V USA boli zverejnené aj predaje existujúcich domov za jún, ktoré poklesli oproti májovej hodnote o 1,8 percenta na 5520 tisíc. Veľký dopyt totiž brzdí obmedzená ponuka, ale aj často nevyhovujúca či nežiadaná lokalita.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším makrozverejnením dnes v Európe bude júlový manažérsky prieskum IFo z Nemecka.
  • Okrem toho vystúpia Yves Mersch z ECB spolu s Andym Haldanom z Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Ešte lepší ako zlatovlasý

Prognózy rastu globálnej ekonomiky sú v ostatnom čase upravované smerom nahor a paradoxne rast inflácie smerom nadol. Nastáva tak ešte lepší ako zlatovlasý scenár, keď svet rastie dokonca mierne nad potenciálom a nemusí za to zaplatiť daňou z prehrievania sa v podobe výrazného skrátenia dĺžky ekonomického cyklu aj preto, že by centrálne banky museli rýchlo a prudko šliapať na menovú brzdu. Mohlo by sa takéto šťastné prostredie bez výrazných inflačných tlakov rýchlo skončiť? Nateraz sa zdá, že nie. Riziko nehrozí zo strany ponuky pracovnej sily. Tá sa totiž dá dobre predvídať, keďže demografické zmeny prebiehajú pomaly.

Druhým faktorom, ktorý by mohol iniciovať vyššiu infláciu je rast produktivity, ktorá dosť fluktuuje a je ťažké ju vysvetliť a presne prognózovať. Každopádne tempo rastu produktivity klesá, čo je príčinou z historického pohľadu chudokrvného rastu svetovej ekonomiky. A nateraz nevidno nič, čo by mohlo spôsobiť odraz jej rastu, a následne zrýchlenie dynamiky rastu inflácie, proti ktorej by museli centrálne banky bojovať. Stále sa ju skôr snažia podporovať. Preto by ekonomický cyklus mal pokračovať a byť najdlhší v histórii. Vyšší rast svetovej ekonomiky bez vyššieho rastu inflácie implikuje, že akciové trhy by mohli ďalej rásť a posúvať sa na nové maximá.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 14. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »