Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

26.05.2017 10:03 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: pestovanie trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Americké indexy po šiestom po sebe idúcom rastovom dni prepisovali historické maximá.
  • OPEC dodal len očakávané, vyvolávajúc pokles ceny ropy.
  • Ekonomika Veľkej Británie v prvom kvartáli mierne spomalila.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy uzatvorili obchodnú seansu na nových historických maximách, čomu pomohli solídne výsledky maloobchodníkov, ktoré indikujú rast sebadôvery spotrebiteľov. Trhy na opačnom brehu Atlantiku ostali takmer nezmenené, vzhľadom na uzavretie niektorých trhov pre náboženský sviatok.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov klesali spolu s väčšinou štátnych dlhopisov na starom kontinente, kde investori hľadali bezpečný prístav. Americké dlhopisy zatiaľ ostali nezmenené po pomerne pokojnej obchodnej seanse.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato taktiež len mierne skorigovalo predošlý rast a naďalej hľadá smerovanie od úrovne 1250 amerických dolárov za troyskú uncu. Zaujímavejším bol vývoj ceny ropy, ktorá reagovala na dlho očakávané zasadnutie OPECu. Ten však trhy ničím neprekvapil a očakávané predĺženie zníženej produkcie odmenili viac ako päťpercentným poklesom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Nízkej volatilite sa nevyhli ani devízové trhy. Americký dolár voči košu hlavných zahraničných mien zostal nezmenený. Voči euru posilnil len o jednu desatinu percenta a na konci obchodnej seansy sa obchodoval tesne nad 112 dolárovými centami. Dolárových investorov mohol zneistiť aj holubičejší slovník použitý v zverejnenej zápisnici Fedu z posledného zasadnutia.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • OPEC a ďalší vybraní veľkí ťažiari ropy predĺžili dohodu o znížení produkcie, tak ako už dávnejšie avizovali o deväť mesiacov do roku 2018. Trhy boli z tohto kroku sklamané, čo sa pretavilo do masívneho poklesu cien čierneho zlata, keď dúfali, že by sa veľkosť zníženia produkcie mohla zväčšiť alebo by sa k dohode mohli pridať ďalšie krajiny. Trhoví hráči tak dali jasné vysvedčenie OPECu, že tento krok pri raste bridlicovej ťažby v USA či raste Líbyjskej produkcie nie je dostatočný. Zároveň však bola na stole ponechaná určitá možnosť predĺžiť dohodu až do konca roka 2018 a pravdepodobne aj do roku 2019, ak ceny budú klesať.
  • Ekonomika Veľkej Británie spomalila v prvom kvartáli na 0,2 percenta, napriek očakávaniam trhu že vydrží rasť tempom troch desatín percenta, ako to indikoval prvý odhad. Medziročne spomalila ekonomika na rovné dve percentá, čo je o desatinu percenta nižšie voči prvému odhadu. Prejavujú sa tak očakávania spomalenia hospodárstva Veľkej Británie, ktorého spotrebitelia začínajú pociťovať rastúcu infláciu po oslabení libry v dôsledku britského referenda o odchode z Európskej únie.
  • V poobedných hodinách bola zverejnená obchodná bilancia USA za apríl, ktorej deficit neočakávane vzrástol. Konsenzus trhu očakával jeho pokles o viac ako miliardu dolárov, napriek čomu vzrástol o dva a pol miliardy na 67,6 miliárd amerických dolárov. Spolu s obchodnou bilanciou boli zverejnené aj žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 20. májom vzrástli len o jeden tisíc na 234 tisíc, pri očakávaniach o štyri tisíc vyššieho rastu. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 13. májom, vzrástli len o dve tisíc pod hodnotu očakávanú konsenzom na 1923 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe nebudú dopoludnia zverejnené žiadne dôležitejšie dáta. V USA bude publikovaná prvá finalizácia flashového odhadu rastu HDP za 1. kvartál, finalizácia májovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity a prvý odhad aprílových objednávok tovarov dlhodobej spotreby.

ZAUJALO NÁS

Čína chce inovovať poľnohospodárstvo

Štátom podporovaný výskum na Akadémii agrikultúry v Pekingu sa zaoberá pestovaním plodín priamo v mestách. Laboratórne kontajnery uspôsebene vertikálnemu pestovaniu sú napríklad vybavené aj rôznymi spektrami svetla, ktorými testujú najvhodnejšie pre fotosyntézu za využitia čo najmenšej spotreby energie. Projekt, ktorým sa vláda snaží zvýšiť produkciu potravín a zároveň znížiť znečisťovanie ovzdušia v krajine už dosahuje úspechy. Na vnútri pestovanej zelenine zaznamenávajú 40 až 100 násobne viac produkcie, ako na typickom poli rovnakej veľkosti. Navyše pri tomto spôsobe nie je potrebných také množstvo pesticídov či chemických hnojív.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »